• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 16:22

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Тяло за окачен таван + въпроси

Започната от comar, 07.05.2006 11:46

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

comar

Онзи ден си купих едно тяло с огледални рефлектори за окачен таван. Сложих му една Gro-Lux и една Aquastar. След дълго ровене и търсене подразбрах, че това е много добра комбинация. Пурите са по 18W. Сега като пусна лампата светят 2, а осветяват като 6 лампи (то това е замисъла). Аквариума ми е 100 L (70х32х45), като реалният литраж е 85 L. Височината на водният стълб е 38 см.

Въпросите:
1. Тази светлина достатъчна ли е за аквариума (тоест за растенията)?
2. Изчислявайки лумените, светлината от рефлекторите включвам ли я или не? (Рефлекторите са огледални)
3. Лумените ги изчислявам като разделя W/L, нали?

Ето какво представлява тялото за окачен таван. Мисля, че всели е виждал

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg305.imageshack.us%2Fimg305%2F7282%2Fpicture39hb.jpg&hash=acb8d855f3afee02edcc09ef926913763d2ac905

BLKnight

1. Зависи от растенията. В повечето случаи - да.
2 и 3 - аре нема нужда... чети по внимателно каквото си чел ;)

В моя малкия аквариум, със почти същите размери (96 литра), същата комбинация, и същото тяло осветява достатъчно за умерено светлолюбиви растения. Един съвет - махни средния отражател, за да се смесва сетлината на аквастара и гролукса по-равномерно.

Violeta

Луменът е мерна единица за поток, който е количеството светлинна енергия, излъчвана от светлинния източник за единица време.
Единицата лумен не включва цялата енергия, която излъчва светлинният източник, а само енергията с дължина на вълната, способна да въздейства на човешкото око. Така единицата лумен е дефинирана по такъв начин, че да зависи от спектралната чувствителност на адаптирано към светлината човешко око.

С други думи - лумените не могат да имат нищо общо с обема на аквариума. За твоите луминесцентни лампи можеш да потърсиш информация в сайта на Sylvania - там ще видиш коя колко лумена е.
Рефлекторът, който имаш към осветителното тяло, е по-подходящ за офис-осветители, отколкото за аквариум, но е по-добре от липса на рефлектор. То всъщност на този осветител това му е и прадназначението.
Като цяло лампите са по-скоро недостатъчни за този аквариум, ако ще гледаш по-светлолюбиви растения. Но ако не са много претенциозни - ще се справиш доста добре.
Успех :D
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

comar

Благодаря за мненията и съветите :D

miTko

Няма как да светят като 6 луминесцентни, ако това си искал да кажеш.
Гро-лукса я дават 370 лумена.Аквастара не помня.
Според мен ти трябва още 1 лампа.
Разни мои АКВАРИУМИ 

comar

На мен мисълта ми е, че със светлината от една лампа + 2 рефлектора
(огледални) стават като 3.

Similar topics (5)

31785

Публикации: 23
Прегледи: 12564

8248

Публикации: 4
Прегледи: 3462

7934

Публикации: 8
Прегледи: 5019

45037

Публикации: 1
Прегледи: 2408