• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 10:17

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Съвет за осветление ....

Започната от rumenb, 05.03.2009 21:16

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

rumenb

05.03.2009 21:16 Last Edit: 05.03.2009 22:29 by ata_nas
Подготвям новата вана за стартиране ... и съм на фаза капак + осветление. Намерих препоръчваните Sylvania Grolux и Aquastar  в Брикулаж - Бургас при цена за grolux 90 см / 30W - 17-18 лв. и AquaStar при 15-16 лв. за 90 см / 30W. Което смятам ме урежда точно, тъй като локвата е 240 л - 100х40х60 (използваеми 220 л). Смятам да сложа 4 тела х 30 W = 120 W по стандарт средно осветление. Идва въпросът ...

Как да ги комбинирам ?!
Питам тъй като съм виждал изпълнение само с едните и само с другите (Aquastar и Grolux). За справки ресторант Del Mar. Виждат ми се неестествено ... сини  .... съответно жълти. А искам да си направя естествена на вид чорба с подходящо осветление за растения!

Благодаря предварително!

П.С. Ако някой знае от къде да си взема по-евтини тръби и тела в Бургас, може да сподели.
П.П.С. Не говоря за 5-10 лв. обща разлика. Но ако мога да спестя например 50 ...

onyxman

ЦитатП.П.С. Не говоря за 5-10 лв. обща разлика. Но ако мога да спестя например 50 ...
До Практикер има много хубав магазин за електроматериали.Има много голям избор от лампи и тела, а цените са направо супер. *THUMBS UP*
: 05.03.2009г 21:09ч
Цитат
П.С. Ако някой знае от къде да си взема по-евтини тръби и тела в Бургас, може да сподели.
П.П.С. Не говоря за 5-10 лв. обща разлика. Но ако мога да спестя например 50 ...
До Практикер има много хубав магазин за електроматериали.Има много голям избор от лампи и тела, а цените са направо супер. *THUMBS UP*
[/quote]

ata_nas

Налага се да ги комбинираш по твое усмотрение!
Аквастара синее, Гролукса червенее.
Не се препоръчва комбинация с други пури на Аквастара, но отговора е във въпросът ти. За да ти доставя естетическо удоволствие аквариумът ти трябва да изглежда по начин, който на теб ти харесва.
Ето един линк, показващ как светят различните лампи:

http://plants.aqa.ru/articles/color.htm

rumenb

Братче с този линк ми разказа играта ...  *HELP* *privet* :kreshtja: :duvar: *CRAZY*

радикално решение взимам ... увеличавам лампите на 5 ... тъй като аквастар-а са 10000 Kелвина което е вече в синкавата температура а гролукс-а е 8500 Келвина, което трябва да е някъде в неутрално бялото, слагам по 2 от тях и ще скопосам 1 в порядъка на 6-7000 което трябва да вкара и малко топлина ... манджата е готова ... слагам всичко пък да става каквото ще.

barabata

Аз на твоя място бих си взел по една от двете и една обикновена 765 каквато има в магазина и бих започнал да комбинирам.

При мен комбинацията е между 765 и гролукс (просто изчезна аквастар-а от Бриколаж-а във Варна и ми се искаше да зи взема ама няма) като комбинацията е 2 броя 765 и 1 гролукс  ( съотношението в цените за 60 см са 2,30 за 765 и 12 лева за гролукс).
Пробвах и пури 630 но за моя вкус не стават - твърде много жълто 3000К .

6500К са си перфектни за растения.

На теория както и да ги комбинираш докато не видиш как изглежда няма смисъл да го мислиш. А да се набухаш с по 2 лампи от специализираните е малко изхвърляне. Има го и другия момент че няма да са ти излишни понеже като се изчерпят и ше има 1 година да чакаш пак д доставят. Преди 1 година във Варненския Бриколаж имаше от всички размери и вече месеци наред има само 60 см и 120 см и нищо друго.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

ata_nas

06.03.2009 08:37 #5 Last Edit: 06.03.2009 09:34 by ata_nas
Цитат на: rumenb - 05.03.2009 23:53
Братче с този линк ми разказа играта ... 

радикално решение взимам ... увеличавам лампите на 5 ... тъй като аквастар-а са 10000 Kелвина което е вече в синкавата температура а гролукс-а е 8500 Келвина, което трябва да е някъде в неутрално бялото, слагам по 2 от тях и ще скопосам 1 в порядъка на 6-7000 което трябва да вкара и малко топлина ... манджата е готова ... слагам всичко пък да става каквото ще.

Не искам да ти разказвам играта, а да ти покажа, че на подобни въпроси отговора не е еднозначен и че комбинацията не е лесна.

Очаквам скоро да питаш в каква последователност да разположиш лампите!

Similar topics (5)

19981

Публикации: 11
Прегледи: 5820

58269

Публикации: 11
Прегледи: 4249

4586

Публикации: 5
Прегледи: 3650

37424

Публикации: 1
Прегледи: 2402

38951

Публикации: 19
Прегледи: 11326