Доколкото четох във форума разбрах ,че средната-нормална осветеност в аквариума е нормално да е около 0,5 вата на литър, моя аквариум е 68х40х40 тоест 108 литров но имам голям корен и 5-7 сантиметра грунд ,аквариума пое около 70 литра вода. Ако разгледаме както е прието твърдението ,че средната осветеност е 0,5 вата на литър кои литри трябва да имам в предвид тези 108 които по изчисление ми е аквариума или реалните 70? Тоест 54вата или 35 вата в моя случай може да се приемат като нормална осветеност?
Еми странен е въпросът. За средна осветеност се приема 0,5. Повечето купени аквариуми ги предвиждат с 0,3(това се смята за нормално) . Трябва да смяташ реалните използваеми литри. Всичко зависи от растенията в крайна сметка. :-)
Литрите са си литри, спор няма.
Височината на водния стълб, вида растения според изискванията им, капаци и рефлектори, грунд и корени, видове риби - това са все нещо които аз имам предвид когато става дума за осветление.
Моя аквариум е с една единствена 120 см пура 36W - 830, имам сравнително светлонепретенциозни растения, не подавам СО2 и всичко с върви екстра.
Растенията изискват определена сила на осветлението за да се развиват нормално!
Има такива, които могат да виреят и с 0,3 за разлика от други изискващи Ват на литър.
Зависи какви растения се отглеждат.
http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,22554.msg237574.html#new (http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,22554.msg237574.html#new)
: 27.01.2010г 09:09ч
http://www.canadianfishforums.com/plants/plants.htm (http://www.canadianfishforums.com/plants/plants.htm)
: 27.01.2010г 09:09ч
Само да напомня, че комбинацията за растенията е СО2, осветление, торене.
Когато не са подбрани в подходящото съотношение идват водораслите!
Както и да се смятат литри и ватове, теорията е само насочваща, за да не сбъркаш с много. ;-)
За това чак толкова точни сметки не е и нужно да се правят, променливите са твърде много, да не се забравя и продължителноста на светене.
Ами слагам 36 вата и ако не стигат ще предвидя място на капака за още 18 и второ електронно запалване :-)
По точно казано- всичко зависи от скоростта на аквариума.
Комплекта растения определя скоростта на самият аквариум като система, аквариумът на Мишо е от бавният тип, дори бих казал че е от най бавният.
Стабилен е защото осветлението е слабо, ако го усили ще има проблеми.
Аз имам един много бърз аквариум- от възможно най бързият тип- ниски почвопокривни растения /те са най светлолюбиви/ , интензивно подаване на СО2 /стига до 60мг на литър/ , подаването на СО2 ми е толкова силно че трудно успявам да свъртя риби в него, осветлението е много силно- някъде към стотина лумена на литър, това е доста над смятаното за силно осветление.
Другият ми аквариум е доста по бавен, с папрати и анубиаси, с умерено подаване на СО2 и по умерено осветление.
В него осветлението ми идва малко по силно дори отколкото е нормално за да е стабилен.
Така че всичко зависи от конкретният набор растения които определят скоростта на аквариума като система, степента на окислително въстановителните процеси които протичат в него и в зависимост от които системата остава стабилна.
Окислително въстановителните процеси /редокспотенциалът/ зависи от поддръжката на аквариума както и от комплектоването на самият аквариум- растения,осветление,СО2, количество риби, торене...