• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 18:59

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Осветление за 540л

Започната от nevidimite, 18.03.2009 23:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

nevidimite

Здравейте,аз съм начинаещ в сферата на акваристиката,и ще бъда много благодарен ако някой ми помогне.Имам аквариум-540л.-180/60/50.  В момента съм с 3 китайски осветителни тела 36В., 120св., с 1 Аквастар, 1 Гро лукс и 1 Сера Дийп СИЙ.Може ли някой да ми даде съвет какво осветление трябва,в смисъл ватове,спектър,дължина на пурите и т.н. Имам СО2 система .Ще отглеждам различни растения.И искам да е като обитована джунгла. Благодаря ви предварително. *thanks

panchopan

Здрасти.
Има ужасно много писано по темата. Потърси.

Накратко.
Решаваш първо какво искаш да гледаш - риби или растения. После какви риби или растения.
После питаш пак. Защото така както си започнал темата вариантите са безкрайно много.
Голям аквариум и СО2.

След като си начинаещ бих те посъветвал да си направиш един средно осветен аквариум от 0.5 вата/литър.
За такава осветеност има много, разнообразни и не капризни растения.
За голям аквариум като твоя за да докараш 0.5 вата/литър бих ти препоръчал Т5 пури по 80 вата - 150см.
4 такива пури са ти 320 вата или малко повече от 0.6 вата/литър но пък това ти дава възможност като напреднеш да си сложиш по-капризни растения щом имаш и СО2.

В началото си взимаш някакви лесни за гледане бързорастящи растения за да пречат на развитието на водораслите и постепенно вкарваш бавно растящи според това колко си успял да научиш от форума.
Имаше една тема за разделяне на растенията според това какво осветление искат. Намери я и почети.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

yanki1

Ако действително възнамерявашаквариумът да бъде растителен, като приемем и факта за наличието на СО2 аз бих ти предложил да си купиш 3 бр. метал-халогени по 150 вата - 5200 К . За тази дължина от 180 см ще паснат великолепно.
526 литра

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi30.tinypic.com%2Fj0zlgl.jpg&hash=ae7ab03435ad73c6eca1b105b7531f3b048f7b50

ata_nas

Щом си решил да започнеш с толкова голям аквариум се предполага, че си направил добра предварителна подготовка!
Относно въпроса ти за осветлението - най-лесно е да ти кажа вземи 3x150 Вата металхалиди и си готов. Тяхната ефективна площ е 60x60 сантиметра т.е. покриваш си аквариума.
Първо си направи една калкулация колко пари ще похарчиш за тях и колко пари за луминисцентно осветление за да достигнеш до 450 Вата, което ще е гарнирано и с капак за да има къде да поставиш лампите.
Осветление, торене, СО2 - това са факторите за добър аквариум, но те вървят заедно, наруши ли се баланса става лошо и следват безброй въпроси най-вече за раздел Водорасли.
Разгледай снимки от конкурси на аквариуми с габарити подобни на твоите и виж какви лампи използват. Обърни внимание, че трябва да се покрива цялата дължина на аквариума т.е. да не остават неосветени (тъмни) зони.
Поствам тези линкове с надежда да се ориентираш:

http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,1296.0.html

http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,547.html

http://amania.110mb.com/Chapters/Tech/light-main.html




etg

Здрасти,
nevidimite е пропуснал да спомене , че ще гледа дискуси. Така че, това променя до известна степен постановката с растенията, заради високата температура. Хората с дискуси , биха могли да дадат най-точни съвети.

iek

2x80W T5HO + 3х150W MHL 5600K( 5200К жълтеят), първите светят 10 часа, вторите- 4-5 часа в средата на осветителния период.

ata_nas

19.03.2009 10:51 #6 Last Edit: 19.03.2009 11:12 by ata_nas
http://www.discus.ru/club/uslovia/8.html

http://www.aqa.ru/forum/redirect.php?http://www.diskusi.narod.ru/plants.htm

Това са линкове за Дискуси и растения!

p.s. Ивайло, колко ли ще му струва тази комбинация!?

Още нещо, което е полезно:

http://toptropicals.com/html/aqua/lamps/l_level.htm#Illumination

}|{opukc

19.03.2009 11:22 #7 Last Edit: 19.03.2009 11:29 by }|{opukc
Да, nevidimite гледа дискуси. Това не променя толкова нещата. Аквариума може да е добре залесен и за осветлението може да се използва стандартното правило 0,4-0,7в/л. Единствения проблен според мен е СО2-то. При количествата органика, която се натрупва заради дискусите е възможен бум на водорасли при разбалансиране на системата. В нормален аквариум с СО2 и малко риби не е проблем, но в аквариум с дискуси, храна има за всички в т.ч. и водораслите.
Според мен 5 или 6 броя Т5 ще свършат работа.
Атанас също предложи добър вариант 3х150в металхалиди.

Joro Vn

Привет и добре дошъл!
    Мнението ми е да не бързаш с покупката на компоненти за осветление. Т.к. пишеш, че си начинаеш, прочети още малко из форума, не само за осветление. И си направи цялостна картинка на "бъдещия" аквариум. Ако ще става растителен, тип джунгла, най- малкото как се прави такъв, какви са изискванията и нуждите на растенията, цялостно оборудване, риби и т.н.
    За да осветиш подобен обем на растителен аквариум, ще ти трябва мощно осветление. Удачно може да го решиш с метал-халогенно или луминисцентно осветление, може и в комбинация на двете. Ще трябва да осигуриш поне по 70-80 Lum/l (лумена на литър). Може и е желателно дори да бъде в повече, особено ако при изработката предвидиш възможност за разделно вкл/изкл на отделните източници на светлина или групи от тях. Колегите са ти дали норми за осветеност, измерена във ватове /W/, което не е много коректно и е по- общо. Всеки класен източник на светлина е с обозначени върху него работни параметри. Част от маркировката е за електрическа мощност, във ватове, и количество отдавана светлина- в лумени. Има светлинни източници с еднаква електрическа мощност и в пъти разлика на количеството отдавани лумени. Свикни още от начало да работиш с лумени, ще ти бъде по- лесно нататък. От казаното до тук, за твоя случай ще ти трябва минимум от 540 л х 70 lym/l = 37800 lum. Повече от желателно е изпълнението на осветлението да бъде с насочена светлина- това означава рефлектори. По възможност го направи комбинирано- освен лесно разделяне по групи ще можеш да осигуриш и нужните изисквания за спектър. Растенията фотосинтезират най- ускорено при светлина с дължина на вълната около 420 nm /нанометра/ и около 680 nm. Първата е в синия спектър на излъчване, което означава леко синкаво или бяло цветово възприятие. Втората честота е в червения спектър- жълто или жълто-оранжево възприятие. За марков светлинен източник тези честоти на излъчване също са дадени като параметър- във вид на диаграма най- често /или т.н. спектрална характеристика/. Може да е отпечатана върху опаковката или да се види от каталог. Това важи особено за луминисцентното осветление. Целта е лампата да излъчва максимално около тези дължини. Останалите спектрални честоти по- скоро са вредни в случая, заради водораслите. Те дават най- вече цялостното визуално възприятие на аквариума. Може да се видят примерни комбинации и как светят като цяло.
     По въпроса за обитована джунгла ще трябва да понатрупаш практически опит и знания. Притеснителното сега е думата "обитована"- нещо относително за всеки човек и като цяло трудно за постигане в новобрански период.  :-)
    Успех!

nevidimite

Здравейте да наистена отглеждам дискуси от няколко месеца в един 180л и един 60л.имам 16 красиви риби на които искам да дам по добьр живот в този по голям аквариум.Но искам и да стане гледка за окото която да радва мен и семеиството ми.но истената е че изобщо си нямам напредстава от лампите и осветлението с което да дам максимално добри условия на растенията.Ако ме попитате за монтаж на гипс картон и окачени тавани ще ви залея с информация и ще ви помогна но за осветление в аквариума не ме тарсете.И така откде мога да намеря тези лампи?как да ги подредя?да използвам ли и тези който имам те са 120см?благодаря ви още веднаж за помоща.
РС.Здравей и на теб etg благодаря за уточнението което си направил.скоро ще има актуални снимки с напьлно нов облик на бившия ти аквариум.поздрави за жената и детето.Живи и здрави. *THUMBS UP*   

ata_nas

Ще се наложи да четеш повечко и тогава да питаш.
Относно Дискусите има с кой да се консултираш - просто разгледай форума и ще намериш подходящите хора. На първо време може да досаждаш на Жорикс и Дискус.
Напомням, че тук е раздел Осветление и ще се наложи да те търсим щом ще правиш аквариум.
За съвети относно рибите гледай в Цихлиди.

nevidimite

Извинявам се но май нещо не си ме разбрал.Не ми трябват савети за за рибите ми.Интересува ме осветлението.За това питам и нищо друго. *THUMBS UP*

discus

Цитат на: nevidimite - 19.03.2009 20:28
.....Не ми трябват савети за за рибите ми....

За това никога не бъди категоричен. Контактувал съм си с доста опитни хора, които са изпадали в безизходица. *DRINK*


ata_nas

Добре, чакаме въпроси за осветление.

nevidimite

Да прав си знам че е така. *DRINK*
: 19.03.2009г 20:08ч
6 бр.  пури по 58w на filips 150 см. по 5400к всяка ще ми варшат ли работа плюс тези който имам?а 3 бр метал халогени по 150 вата имат ли достатачно от червения и синия спектар за нормално развитие на растенията?

Similar topics (5)

9288

Започната от omanna


Публикации: 23
Прегледи: 9462

54306

Публикации: 7
Прегледи: 3464

43359

Публикации: 2
Прегледи: 2312

27391

Публикации: 7
Прегледи: 4561

9237

Публикации: 10
Прегледи: 4935