• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 12:50

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Осветление Т5 за 60 литра

Започната от SashoPhoto, 22.03.2010 17:07

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

SashoPhoto

Здравейте колеги!

Реших да си направя около 60 литра растителен аквариум без стъклен капак, като използвам 2 луминисцентни пури Т5 по 24W. По спецификация са 549мм, затова мисля аквариумът да е с вътрешна дължина 600мм. Четох във форума, но за мен останаха няколко въпроса:

- Достатъчна ли е 600мм дължина (дължина на пурата + фасунги)? Да не стане като в поговорката "7 пъти го режа и все късо!"  :-|
- Влагоизолирани или нормални фасунги?
- Кои електронни баласти са подходящи (маркови), като искам да контролирам двете лампи поотделно?
- Необходимо ли е принудително въздушно охлаждане на лампите (за да не се пръснат от водата) ?
- Има ли готови тела, които биха ми свършили работа?

Благодаря!

iek

-60см е стандартна дължина аквариум за пури Т5НО 24W
-нормални фасонки
-мисля, че ще са ти необходими отделни баласти, за Т5 съм ползвал  единствено на филипс и на една испанска фирма.
-не е задължително принудителното охлаждане, но е препоръчително
-има, разбира се, но в България-трудно, ако намериш на оправдана цена, ми вземи и едно на мен.

ata_nas

- нормални фасунги
- отделни баласти, ако искаш да контролираш всяка лампа
- печелиш място и топлоотдаване, ако е един баласт
- охлаждай, препоръчва се
- готови тела не мога да препоръчам
- използвам Филипс от години, към момента няма проблеми

http://www.specialty-lights.com/010495.html

SashoPhoto

Благодаря, колеги, оценявам помощта!

Явно ще се откажа от отделното регулиране, а ще контролирам осветеността само по време.
Утре поръчвам аквариума и започвам да мисля капака.

*thanks

dandy

Имаш и друг вариант за осветлението. Моят също е 60 л. и съм с 3х18W и два таймера. Доволен съм *THUMBS UP*

iek

Цитат на: SashoPhoto - 23.03.2010 12:23
Явно ще се откажа от отделното регулиране, а ще контролирам осветеността само по време.
Напротив, не се отказвай, много по-добре е степенуваното осветление, можеш да използваш 3 или 4 пури. От личен опит мога да кажа, че 2 са недостатъчни, освен за непретенциозни растения.

ata_nas

Зависи колко парички си отделил за осветлението.
Не ти препоръчвам да "затваряш" аквариума с капак, вече има доста раздвижени тела, закрепващи се за аквариума или висящи. Поразгледай и решавай.

SashoPhoto

Не мисля да затварям осветлението по две причини - конденз и температура (особено лятото). Мисля да го закача на аквариума отстрани на скоби.
Не знаех, че ще е слабо 2х24W=48W за 63L (0.76W/L). При три пури вече става 1.2W/L , което май е прекалено? Отделно, че аквариумът е сравнително нисък (35см). Да не жабяса водата...

dandy

Моят е висок 30см. - нежабясва *CRAZY* поне при мен /обаче имам стъклени капаци/. В началото светя само с 18 вата /2ч./, след това я изключвам и се пускат другите две т.е. 36 вата //общо 6ч., от които в разгара на деня почват да светят и трите общо 4ч. - 0,9 вата/л.//. Залеза е същият като изгрева като цялото осветление свети приблизително 10 ч. Използвам три вида лампи за да покрия всички нужди на плантацията. Всичките Силвания - 1. Аква стар 18вата /10000К за преден план - бяла/ 2. Гро лух 18в./6500К -среден - приблизително виолетова/ и 3. Хоме делайт 18в. /червена - заден/. Става добра конбинация от цветове, като се придава малко по-голяма дълбочина на аквариума *THUMBS UP* .

Частен случай - По горе писах, че светенето ми е общо 10ч. само, че аквариумън ми е до прозореца и сутрин го огрява доста слънцето. В този смисъл за да не ми се кривят като барбарони растенията, Гро лукса ми свети от 08:00ч. сутрин така до 14:00ч. след това започва горната 10 часова комбинация. Дано съм го написал разбано.

Similar topics (5)

29142

Започната от 123asd


Публикации: 3
Прегледи: 2779

14063

Публикации: 7
Прегледи: 4329

11917

Започната от Nedospivko


Публикации: 14
Прегледи: 7151

56112

Публикации: 3
Прегледи: 2535