• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 20:39

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Кои видове лампи са най-ефективни / на-високо КПД

Започната от panchopan, 24.03.2009 15:48

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

panchopan

Малко off-topic по отнешение на това с какви лампи да си осветяваме аквариумите.

Which lamp type is the most energy efficient?

Answer:
The SOX lamp (Low pressure sodium) lamp at 170 lumens per watt has the highest level but with monochromatic light (Orange) is only suitable for road lighting. For practical use the fluorescent lamp in its compact form at 65 lumens/watt and linear tube at 90 lumens/watt, and Metal Halide HID at 90 lumens/watt are the light sources of choice.




Кои видове лампи са най-ефективни / на-високо КПД?

Отговор:
LPS (Low pressure sodium лампите) с 170 лумена/ват имат най-високо КПД, но с ограничението на само един цвят на светене (оранжев) стават само за улично осветление. От практична гледна точка енергоспестяващите лампи с компактната си форма и 65 лумена/ват и луминисцентните пури с 90 лумена/ват, както и метал-халогенните HID с 90 лумена/ват са по-добрия избор.

Източник:
http://www.voltimum.co.uk/news/2604/s/Which-lamp-type-is-the-most-energy-efficient.html

Тука дори и не споменават LED осветлението.

- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

Raven

Натриевите лампи действително са с най високо КПД,но имат два основни недостатъка.
Първо светят  по спомен 2300К ,което е оранжева светлина,растенията я приемат отлично но за гледане е кошмар.
Освен това са на цената на метал халогените защото ползват същата арматура като тях,разликата е само в крушката.

Ползват ги в оранжерии за производство на цветя и други по специфични растения.

От нормалните лампи с най високо КПД са метал халогените,компакт луминисцентните и Т5 като ред на лумените за ват.
Всяка от тях си има плюсове и минуси.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

madcap

Аз често си правя експерименти с лампите, мисля че няколко луминиценти и метал халогени е най добре, сега съм с енергоспестяващи и па' не ми харесва, скоро пак ще слагам метал халогена

panchopan

Темата е ефективност / КПД на лампи.
Не е за цветове.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

Raven

Ако темата е само за сила на светоотдаване за ват- значи не представлява интерес за нас!

В лампите използвани за акваристични цели най важен е спектъра,съчетан с достатъчно добро светоотдаване ни дава оптимален вариант за осветление.
Иначе има и доста силни лампи като живачните примерно които имат отлично КПД и са напълно непригодни за акваристиката като спектър.
Натриевите също имат минуси като спектър- жълтият оранжевият цвят стимулира цъфтенето но много по слабо листообразуването- за това натриевите ги ползват в оранжерии за лалета и гербери а не в оранжерии за краставици.

Халогенните прожектори също имат много високо КПД и са напълно неприложими за акваристиката.
Има и други силни светоизточници които стават само за улично осветление в най добрият случай.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Borko7

най-ефективни лампи с най-виско КПД означава ли, че те са и най-икономични като консумация на ток?
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Деян

Мисля си че означаваше, че най-голяма част от енергията отива за светлина и по-малко за топлина.  *dontknow*


Borko7

Атанасе, мерси за линка, но щеше да ни улесниш ако беше написал и отговора, след като вече си чел статията.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

miTko

 *offtopic
Цитат на: Borko7 - 15.07.2009 12:40
но щеше да ни улесниш ако беше написал и отговора, след като вече си чел статията.
Но пък това поощрява лоши навици, силно характерни за една друга нация!
Разни мои АКВАРИУМИ 

Borko7

Това може да е лош навик и на нашата нация, за друга незнам. Но няма значение. Мисля, че е по-добре да се даде конкретен отговор + повече информация, за любознателните.

освен това аз прегледах темата, но не намерих да пише коя лампа колко енергия консумира. т.е. все още няма отговор на въпроса ми.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

ata_nas

Цитат на: Borko7 - 15.07.2009 13:36
Това може да е лош навик и на нашата нация, за друга незнам. Но няма значение. Мисля, че е по-добре да се даде конкретен отговор + повече информация, за любознателните.

освен това аз прегледах темата, но не намерих да пише коя лампа колко енергия консумира. т.е. все още няма отговор на въпроса.

Явно се налага да я прочетеш пак!

Borko7

хм, ще ме мъчиш, а  >:o :duvar:
: 15.07.2009г 14:02ч
ако имаш предвди това :"Срок службы ламп T5 - до 5 лет при падении интенсивности излучения к концу срока службы всего 15%, вместо 1,5-2,5 года у MH и MH HQI с линейным падением интенсивности. Например одна металлгалидная лампа ADA NA MH HQI 150W стоит 90USD и менять её нужно через 1,5-2 года. Лампы MH-HQI менее экономичны при покупке и эксплуатации, но их направленный свет значительно лучше проникает под воду. " , тук сравняват смао Т5 и MH, където Т5 са по-иконоомкични. Но за останалилте видове лампи?
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve


panchopan

Цитат на: Borko7 - 15.07.2009 13:36
Това може да е лош навик и на нашата нация, за друга незнам. Но няма значение. Мисля, че е по-добре да се даде конкретен отговор + повече информация, за любознателните.

освен това аз прегледах темата, но не намерих да пише коя лампа колко енергия консумира. т.е. все още няма отговор на въпроса.

Абе аз не мога да разбера защо хората не четат какво пише ?!
Темата която съм започнал не е въпрос!
Тя е отговор!

Пише кои лампи са с най-високо КПД.
Коя лампа колко консумира пише на самата лампа и е различно за различните лампи.
Термина КПД няма нищо общо с това колко вата е лампата.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

Similar topics (5)

36282

Публикации: 2
Прегледи: 4209

1228

Започната от 77


Публикации: 26
Прегледи: 15096

22819

Публикации: 11
Прегледи: 11857

15991

Публикации: 4
Прегледи: 2738

11693

Публикации: 16
Прегледи: 12522