• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 07:15

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Каква лампа да си купя?

Започната от Krasio, 01.04.2009 12:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Krasio

Здравейте, имам 126л аквариум (80х35х45 дхшхв) и в момента светят 3x18w двете са philips TL-D 18w/830, а третата е Гролукс. Въпросът е каква друга да сложа дали да е пак филипс или гролукс или да е някаква съвсем друга например тази синята аквастар ли беше или нещо си друго. Кажете вие как мислите и ако смятате, че трябва да е друга кажете точно каква (марка,модел и т.н.). Имайте в предвид, че общо взето нищо не разбирам от такива неща, затова обяснявайте като на идиот. Благодаря ви предварително

barabata

01.04.2009 13:35 #1 Last Edit: 01.04.2009 13:44 by barabata
http://plants.aqa.ru/articles/color.htm
Марката съм забелязал че няма много значение стига да не е някакъв китаец от рода на Вито.
Силвания и Тунгсрам са достатъчно добри и пура 60 см е от порядъка на 2,5 - 3,0 лева.
За мен комбинацията от дневна светлина (6500 К) и някаква специализирана (за цвят на рибките) е идеалната комбинация. Дали ще сложиш Филипс за кусур пари или Силвания за 3-4 пъти по-малко пари е твой избор. Важното е ако е възможно баласта да е по-качествен че китайците нямат защити и работят почти на ръба на възможностите си.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

miTko

01.04.2009 13:38 #2 Last Edit: 01.04.2009 15:53 by miTko
830 не е много подходяща лампа за аквариум. Смени поне едната с 860(865). Ако държиш да добавиш още, добави още една 860(865). Това е най-евтиния и достъпен вариант.
Разни мои АКВАРИУМИ 

Krasio

01.04.2009 14:51 #3 Last Edit: 01.04.2009 15:00 by Krasio
тези 830 ги ползвам от доста време и растенията ми вървят добре (от магазин за рибки ми ги предложиха). barabata точно това е проблема, че не искам да давам много пари и не държа на филипс, но като не разбрам от лампи и келвини и незнам си още какво, а в магазините за лампи не знаят коя става за аквариум и коя не, съм принуден да си купувам от магазини за рибки, а там както знаеш са много скъпи. Ще ти бъде ли удобно да ми напишеш точното найменование на силванията или тунгсрама, които имаш в предвид. Преди малко бях в един магазин за лампи и там имаха някаква осрам, на която спектъра бил 765 и жълтеела (бил топъл спектъра), обаче както във всички магазини в Пловдив няма къде да е включат да е видя и незнам дали ще ми върши работа
: 01.04.2009г 14:02ч
Тъкмо съм почнал да ви питам и за енерго спестяващите. Значи вкъщи имам една такава http://www.viva.bg/model.php?m=594 дали ще ми върши работа и ако не кажете кое да гледам.

miTko

01.04.2009 15:58 #4 Last Edit: 01.04.2009 16:02 by miTko
765 няма никакъв начин да жълтее и да е "топла". Това е "дневна". Май трябва да смениш магазина. ;-)
Лампата, която си показал става в комбинация с "дневна" - 6000К(6500).

И все пак трябва да попрочетеш, че да не те лъжат, пък и да знаеш какво търсиш.  ;-)
Разни мои АКВАРИУМИ 

Krasio

Цитат на: miTko - 01.04.2009 15:58
765 няма никакъв начин да жълтее и да е "топла". Това е "дневна". Май трябва да смениш магазина. ;-)
Лампата, която си показал става в комбинация с "дневна" - 6000К(6500).

И все пак трябва да попрочетеш, че да не те лъжат, пък и да знаеш какво търсиш.  ;-)

Ами всъщност чета уж ама не сващам. Искам да те питам това което предлагаш 6000К(6500) какъв цвят свети. Предполагам че има различни цветове (може би се казва спектри), които да са 6000К(6500) и това ми е проблема не знам коя е подходяща. Моля те обясни ми с две думи ама прости

П.П. Сега установих, че имам една tungsram 18W F74-765 DAYLIGHT, но тя свети бяло, а аз съм чувал че не трябва да е бяла. Имам и 1 Osram L18W/765 Cool Daylight. Направо ми пуши главата, моля помагайте

ata_nas


Krasio

Цитат на: ata_nas - 01.04.2009 20:37
http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,547.html
Прочиташ статията, питаш пак.

Благодаря за темата (тази не съм е чел), но ето нещо което ме обърква (не съм прочел цялата тема все още) Тази единица носи значително повече информация за това какъв ефект можем да очакваме от определена лампа в сравнение с мощността и във ватове, но и тя не може да ни даде пълната картина на осветеността, която създава лампата и въздействието и върху флората и фауната в аквариума, защото лампа излъчваща по-малко лумени, но поместена грамотно в относително добре направен рефлектор ще осветява по-добре, отколкото такава, излъчваща повече, но поставена лошо. Има и друго. Същата лампа GRO-LUX с мощност 18 Вата и дължина 60 см излъчва 370 лумена – около 2.5 – 3 пъти по-малко от стандартна 60 см. лампа от 18 вата, но тя ще има много по-благоприятно въздействие върху растенията, отколкото 900 луменова с лоша спектрална характеристика ...

Значи хем е много важно, хем ако е поставено на подходящо място не е толкова важно. Истината е че в тази тема ми се искаше да ми кажете точно какви лампи се ползват като например Sylvania Gro-Lux F18W GRO-T8, но разбира се най-евтините варианти (осрам, филипс и т.н., т.е. тези които не се правят от фирмите за акваристика) и мога да ги купя за 2-10лв а не за 20 и повече. Не знам дали е така, но ако всички фирми използват едни и същи числа най-лесно за мен и предполагам други хора би било да се каже примерно от 500 до 900 жълт спектър най-подходящи 830-890 и аз като отида в практикер да си търся лампа на която и да била фирма 890 спектър

ata_nas

Има и още за четене - не чакай да ти се поднесе, а потърси и се запознай с необходимите ти материали.

Krasio

Цитат на: ata_nas - 01.04.2009 21:28
Има и още за четене - не чакай да ти се поднесе, а потърси и се запознай с необходимите ти материали.

Ок прочетох е, пише интересни работи, които не отговарят точно на въпросът ми (или поне аз не разбрах 830 какъв спектър е), но ако смяташ че темата ми е излишна и чакам на готово е изтрий. Ако все пак прецениш, че можеш да дадеш едно рамо тогава размерите съм ги дал, както и какви лампи има в момента (растенията са нимфея,дъбче,валиснерия,анубиас,лимонче и криптокорини, подавам и мая със захар) кажи примерно "сложи една синя осрам 1000спектър 1550 лумена 6500К

Благодаря за отговорите до момента

Raven

Това че лампата свети бяло във въздуха общо взето не е критерий.
Водата на аквариума винаги е леко жълта- така че тази бяла светлина се омекотява в аквариума.
За това се слагат 6500К + някоя специализирана  в съотношение две към едно или три към едно.

Специализираната от типа на Аквастар или нещо подобно можеш да сложиш ако наблягаш на растенията,но и цвят 965 върши работа.
Тази енергоспестяващата която си дал е твърде слаба за да става за нещо,ако слагаш енергоспестяващи гледай да са от 24 вата минимум и нагоре.
И да са в подходящ цвят- колкото по високо температурно число- толкова по добре.

Ако можеш сложи Т5- те са с много високо КПД и има подходящи цветове,но са по скъпи и не се намират лесно цветовете които ти трябват.

Конкретно на въпроса ти- сложи лампа силвания , осрам или филипс -цвят по висок от 5200К.
Нещо от сорта на 965,962,954- не по ниско число.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Krasio

Raven много ти благодаря, точно това исках може да изтриете темата. Още веднъж благодаря

ata_nas

Едно допълнение към Raven, ако слагаш Силвания нека да е Аквастар.
Поради факта, че имаш Гролукс, а комбинацията от двете лампи е добра.

miTko

Като стана дума за Силвания, ето какво предлагат за аквариуми:

http://sylvania.ru/catalogs/lamps/booklets/3.pdf   ;-)
Разни мои АКВАРИУМИ 

abaro

Цитат на: Raven - 01.04.2009 21:51
......
Конкретно на въпроса ти- сложи лампа силвания , осрам или филипс -цвят по висок от 5200К.
Нещо от сорта на 965,962,954- не по ниско число.


Лампите от серията 9 са с висок цветови индекс и тъй като са по-скъпи, се намират по-трудно. Според мен без да има някаква чувствителна разлика, могат да се използват и лампи от серия 8 - напр. 865, които се намират значително по-лесно.
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

Similar topics (5)

10809

Започната от ledeniq


Публикации: 4
Прегледи: 4266

4854

Публикации: 6
Прегледи: 5524

50212

Публикации: 0
Прегледи: 1592

4517

Публикации: 16
Прегледи: 7850