Не съм много наясно затова може ли някой да даде съвет?Каква е разликата (освен фирмата производител) и коя е по-добра и върши повече работа за подпомагане разтежа на растенията?
Разлика няма. Или поне не такава, че растенията ти да я усетят.
Купи тази, която ти е по джоба.
Сигурно, ама като прочетох разни работи за тях. За едната пише че спектъра бил ограничен в зоната която ползвали водораслите, едната била 18000К другата 4000К (все от реклами е инфото де).
Чел съм, че 10000К се слагат на морските аквариуми. Чак 18 000 К незнам..........
Ами на Sera пурата я дават 4900К а на Hagen 18000К. В какво се изразява тази разлика?
Това е цветната тепмература. Общо взето определя видимия цвят на светлината. Колкото по-ниска е температурата, толкова по-жълтеникаво изглежда. Гро-лукса червенее доста при тия келвини. 10000 келвина примерно е аквастара, тя повече лилавенее. С покачването на келвините би трябвало светлината да става все по-синя. Ако греша нека някой ме поправи.
Цитат на: "mitak_t"Сигурно, ама като прочетох разни работи за тях. За едната пише че спектъра бил ограничен в зоната която ползвали водораслите, едната била 18000К другата 4000К (все от реклами е инфото де).
не 'водораслите', а
водните растения!
Цитат на: "Longanlon"Цитат на: "mitak_t"Сигурно, ама като прочетох разни работи за тях. За едната пише че спектъра бил ограничен в зоната която ползвали водораслите, едната била 18000К другата 4000К (все от реклами е инфото де).
не 'водораслите', а водните растения!
пешо,я го прочети внимателно :lol:аз мисля че човека не е сгрешил :D
и от цялата работа, излиза че Гролукса е 4900, а аквастара 10000 . а доколкото знам червената светлина подпомага ВОДОРСЛИТЕ, повечето хора ползват 865 или 965 (6500 к). Така че аз бих заложил на аквастара, или ако са ти много пурите сложи и една гролукс. И на хаген не са лоши, ама им е лоша цената :lol:
повечето ползват аква стар + гро лукс...
botzi защо мислиш че червения цвят подпомага водораслите ? Както на едно място Дидо беше написал, във водораслите има хлорофил, както и в растенията, така че която светлина е подходяща за растенията, тя е подходяща и за водораслите.
съгласен съм с теб, а това някъде го четох по статити, обикновено слагат само една, лампа с по-червен спектър, Гледах че и Норберт Сабат ползва само 6500 к. (Виж статията) лампи и аз съм така, но той ползва като цяло слабо осветление
http://aquariumbg.com/forum/viewtopic.php?t=2708[/u]
ами Пламене прав си донякъде - "ограничен в зоната" може да се разбира двуяко - че е огранчен да не излиза от тази зона или че е ограничена силата на излъчването там
Темата е твърде обширна, но обобщено - смята се, че синята част от спектъра подпомага растежа на младите части, докато червената светлина подпомага цъфтежа (репродукцията) на растенията.
Затова специализираните лампи са проектирани да излъчват най-вече тези "цветове" - синьо и червено.
Разбира се, почти всеки един обичаен изкуствен светлинен източник излъчва тези цветове. Т.е. - лампите с нажежаема жичка, луминесцентните лампи, халогенните лампи и пр. излъчват синьо и червено. Затова хората казват, че няма значение каква е лампата - тя винаги излъчва синьо и червено.
Цитат на: "itilien"Това е цветната тепмература. Общо взето определя видимия цвят на светлината. Колкото по-ниска е температурата, толкова по-жълтеникаво изглежда. Гро-лукса червенее доста при тия келвини. 10000 келвина примерно е аквастара, тя повече лилавенее. С покачването на келвините би трябвало светлината да става все по-синя. Ако греша нека някой ме поправи.
Не грешиш.
Само, че цвета на светлината не зависи само от келвините.
Имах в предвид че излъчването в спектъра ползван от водорасли е сведено до минимум.
А относно това че червената светлина подпомага цъфтежа - това отразява ли се на репродукцията на растенията, които се размножават не с цъфтене.