• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
26.04.2024 09:25

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Ето какво направих аз

Започната от hunter, 06.11.2010 20:12

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

hunter

06.11.2010 20:12 Last Edit: 06.11.2010 21:13 by Лора
Ето какво реших да направя аз, идеята е взаимствана от интернет там някой бе постнал как някой си го направил ето и снимки да добиете представа:)

























Надявам се да ви е харесало поне мене си ме радва аквариума е 20л скромно ама от сърце :)

митко

Уникално,само от токове не разбирам,иначе ми идва да се хвана и аз. *DRINK*
A.jacobfreibergi"Otter Point", A.Stuartgranti"Chilumba", A.sp."Red dragon"
A.sp."German Red", A.sp.Rubescens, A.sp.Baenshi"Benga"
A.sp.Hansbaenshi "Red flash", O.lithobates"Zimbawe", L.sp."Yellow Collar"(Masimbwe)
P.taeniolatus"Red empress", C.borleyi(Kadango), L.caeruleus, M.sp."Zebrа Ch

Асен Евгениев

Добре се е получило, ама полудях, докато отворя снимките една по една.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

hunter

Сори че така на линкове, благодаря за добрите коментари :)

Лора

Цитат на: akapulko - 06.11.2010 20:58
Добре се е получило, ама полудях, докато отворя снимките една по една.
Оправено!
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

tomatomov197

   Много хитро , но не е ли смисъла на сандъчето да се скрият техниките ?  Може би от другата страна може да се сложи канистърче , или нещо от рода .
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

Luton

Браво, мераклийска работа.  :-)

iek

Браво, дежа вю, обаче покривчицата ми навява смесени чувства.
Наистина , че трябваше да използваш скритата част за филтър, виж на  miTko галерията, имаше подобно решение, но открито.

denbosch

Харесва ми *THUMBS UP*! Браво за уменията и старанието! *privet*

Цитатпоне мене си ме радва
Това е и идеята,важното е на теб да ти е приятно като го гледаш!

niky

Браво. Доста труд си хвърлил.
Гледам че си сложил ДТЗ, другото май е таймер за лампата.
Личи си, че разбираш от електричество.  :-)


nikolaytoshev

Браво. Вижда се, че си се потрудил доста.  *BRAVO*
Когато имаш желание и време и влагаш всичко от себе си винаги се получава прекрасно.

hunter

Замисъла наистина беше там да е външен филтър. Но имам извесни тревоги на не се получи теч, там в момента се намира помпичката за въздух вентилаторит за циркулация на въздуха. Единия е нагнитателен другия е смукателен, вдигнали капака миризма няма  :-) значи вършат работа. Дефектнотоковата защита съм я сложил умишлено за безопасност ако има утечка да я хване най вече за влага. Другото е часовник за лампите но този който е на снимката се оказа че от стоене се е попрецакал и го подмених с друг. Другия пак е дегитален само че е на полвината на този и радва повече защото показва година месец ден час всичко :) Много ми се иска да сложа външен филтър все пак наистина такъв е замисъла но не само теч е причината но и още не съм го поизмислил. Иначе има достатъчно място. Сега работя върху охлаждане за лятните горещи дни. Експерементирам върху направата на радиатор алуминиев плосък от стар компютър. Тънко маркуче се полага под радиатора и се залепя със силекон. За да не го описвам така имам малко снимки ще ги кача:)



Всичко е все още на експеримент когато направя възможно най-доброто за мен ще премина към филтъра. Водата ще преминава първо през филтъра от там през радиатора и после в аквариума. Като зимата няма да работи вентилатора на радиатора. Разглеждах много модели за самоделки на външен филтър принципа е един и същ но незнам в Бургас къде да си намеря матеряла за пълнеж някой градски да има идея. Подобренията и напредъка ще отразявам тук надявам се да ви харесва и да е полезна на всеки. Ако нещо по техническата част е интересно на някой с радост ще обясня:)

NO CARRIER

С тоя радиатор няма да постигнеш по-ниска температура от околната. А ако това е вътре, при аквариума, тя със сигурност ще е по-висока от тази на стаята.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

hunter

Този радиатор има вентилатор. Немога да си обясня как този радиатор с вентилатора ще охлажда процесор, който вдига температура примерно 100 градуса. И ще му я сваля примерно на 38 а няма да може да охлади водата. Направих замерване на радиатора с електронен термометър и се оказа при температура 25 в помещението, на радиатора е 16,7 градуса. Нека видиме нагледно пример с температури на процесори.
Не отричам че експеримента може да е провал но не значи че не може да се подобри докато стане ефективно:)

митко

Егати,колко сложно ми се стува
A.jacobfreibergi"Otter Point", A.Stuartgranti"Chilumba", A.sp."Red dragon"
A.sp."German Red", A.sp.Rubescens, A.sp.Baenshi"Benga"
A.sp.Hansbaenshi "Red flash", O.lithobates"Zimbawe", L.sp."Yellow Collar"(Masimbwe)
P.taeniolatus"Red empress", C.borleyi(Kadango), L.caeruleus, M.sp."Zebrа Ch

NO CARRIER

Проста физика. За съжаление отдавна вече не помня имената на физиците и самите закони. В твоя случай температурата на процесора (водата) ще пада, а температурата на въздуха ще се покачва докато двете се изравнят. По-ниска можеш да получиш ако имаш допълнително охлаждане - да обливаш радиатора с вода, която да се изпарява или да сложиш елемент на Пелтие. Той пък е с нисък КПД.

П.п. Ето го: Нулев закон на термодинамиката.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

hunter

Не споря, както казах стремя се към най доброто за мен това което би ми свършило работа. Все пак експериментирам. Естествено е че трябва да има изпарение както при един хладилник или климатик си има изпарител. Все още идеята се обмисля. :)

П.П Митко не е чак толкова сложно:) не че не иска мислене или съм някакъв гений дълеч съм от мисълта. Но съм повече от убеден че ако решиш и имаш желание и ти би могъл както повечето да постигнеш добри задоволителни резултати :) Както казваше един колега окото се плаши ръцете не.

NO CARRIER

Аз не ти се карам.  *THUMBS UP* Просто ми се ще да не хвърлиш напразни усилия и да останеш разочарован след толкова труд.  *thanks
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

hunter

Даже не съм си и помислил че се караш нали за това е всичко да се даде съвет идеи да се отсее най доброто и да се направи. Нищо не става от първия път а колкото повече идей толкова по полезно. Така че няма проблем за мен поне да се коментира идеята и да има добър краен резултат от който да се възползват възможно повече колеги:)

chepik

Съгласен съм с NO CARRIER в случая с процесорите сваляш температура от 300 градуса както се вижда от филмчето до приблизително тази на стайната при която процесора си бачка нормално докато целта ти е да свалиш температурата на водата да кажем 35 градуса(стайната) до 26 градуса желаната което няма как да стане освен ако радиатора не се намира на такава температура може да стане ако го поствиш напримерно в някакъв съд с студена вода което според мен е добро решение.Или пък вариант да го оставиш да се облива от студена вода от чешмата.

hunter

Не съм представил пълния вариянт а просто радиатора и за това се получава леко разминаване. Това което ми се върти в главата е да има няколко съдове. Като един от тях ще е филтъра както казах водата преминава първо през филтъра от там отива да се охлади. След като премине през радиатора постъпва по капков път в друг съд който се обмисля. Не ми се иска да е от алуминий за да не навреди на качествата на водата понякакъв начин но поне може да се облече. Този съд трябва да има изпарител което ще е нещо като контейнерче което на свой ред трябва да се празни от събралия се в него конденз. Както казах обмисля се и аз точно немога да определя какво ще излезе нещата се променят във ход. Разглеждат се плюсове и миноси и се изважда най доброто за идеята. Съобразявам се и с размери неискам да е някакъв гигант все пак трябва да гокрия във въпросната кутия. Приемам всякакви критики към момента на идеята и всякакви по-добри идеи:) Пропуснах, според мен от самата циркулация през всичките отделения смятам че също помага за спада на температурата може и да греша.

Асен Евгениев

Защо са тия сложни системи за охлаждане? Пускай вентилаторчетата да духат
косо по повърхността на водата и си готов. Все пак водата няма да се нагрява
до 40 градуса, че да се налага драстично сваляне на температурата.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

hunter

Да така е освен това в стаята си има климатик и едва ли би се стигнало до гаф. Но за спорта както се казва, не че имам много излишно време но обичам да се занимавам. Това за косото с вент бях гледал в руски саит някакви мании изглеждаше добре:) Вярно е че се получава малко претрисане по темата с охлаждането но както казах за спорта, ако излезе нещо ако не здраве да е :)

kamos

Hunter как се казва материала /дървенията / с който си облякъл аквариума. Спедил с какво си го защитил от влагата.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

hunter

Матеряла е шперплат 8мм. не съм го защитил с нищо. Вътре е боядисам син спрей до гланц, изпеках го с халогенен прожектор. Това е пак лека защита но влага за сега няма никъде мисля че няма и да има. Отвън съм китвал на места кадето се налага отгоре байц махагон. После много ръце лак пак под формата на спрей. Става сполучливо и със мдф мисля беше матеряла такова пдч нещо си. На баща ми сега правим от такъв матерял 1см. с декоративни лайсни готино е ако има друго питай няма проблем :)

hunter

Ето това е на баща ми което правиме от другия матерял.

paolo6481

Имам едно предложение относно маркучето което минава под радиаторчето.Ако можеш да го замениш с 5-6 стъклени тръбички (наредени успоредно) съединени помежду си с маркучета ще се получи същото като при теб но с по-голяма топлопроводимост.Разбира се идеалния вариант е медна или алуминиева тръбичка но сигурно ще пречи метала на водата,затова предлагам стъклото като материал.И продължавай да споделяш резултатите.Аз поне живо се интересувам.Успех!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

hunter

Имам голяма възможност да го направя целия от мед и ще е много по-резултатен но и аз точно поради тази причина пренебрегнах медта. Ще прави окис поне според мен. За стъкло мислих също но нямах представа от къде да взема такива тръбички. Имам реотани за печка които няма да ми трябват и мога да ги изтрамбуша да взема стъклото но те ми идват дебели. Сега поспрях с идеята защото си правя външно филтърче ако мога да го назова така. Утре ще постна снимки сега нямам, навярно много колеги ще ме упрекнат и ще кажат че няма да е ефективен. Но аз имам друго усещане, циркулацията става на принципа на скачени съдове и въздух. Реших да не е с помпа поради 3 причини. Нямам помпа и не ми се дават 12кинта, ще ми трябва по-голям съд заради нея а аз трябва да се вместя в кутията, имам машинка за въздух. Пълнежа е пясък около 1мм. речен пак от Велека. Имам въпрос днес засяках дебита 3л. на час добре ли е? Някъде бях чел че бавна до умерена циркулация е перфектния вариянт по баван от това незнам:) Моята идея е не толкова да събирам говнарии с филтъра а да филтрирам самата вода. Предполагам с бактерии те които ще се завъдят в него след време че би имало полужителен ефект. Почистването така или иначе си го правя със сифониране така че мизерията не ми е дерт. Защо го правя с помпичка за въздух, ами по този начин получава доста. Както казах спестявам си 12кинта (не че са много ама защо да ги да) получавам бавна циркулация на водата и едновремено с това аерация както и горно движение за да няма ципа. Смятам че това са достатъчни причини. Какво мислите вие по въпроса като цяло и дали 3л. на час е много анимично:)

paolo6481

Относно тръбичките-по химическите лаборатории има.Ако имаш позната лаборантка......Относно филтъра-пясъка е ефективен.Можеш да го комбинираш и с друг материал(дунапрен например).Аз преди години си правих филтър от пясък и дунапрен с аераторно задвижване на водата.Ако не ти е много голям аквариума ще си доволен.Относно помпата-ако намериш помпичка от вътрешен филтър не се колебай!Аз пилзвам такива за реактори на СО2.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

hunter

Ето го и него
Малко бълбука и не се сещам как да го обезшумя :-| Аквата е 20л. мисля чв в добре за това съоръжение, моля искажете мнение ако съм сгрешил с нещо и ако може някоя идея че това бълбукане е кофто. С обикновената гъба не правише така. А за тръбичките ще му мисля нямам такава позната ще го мисля:)

П.П. справих се намалих потока на въздух сега мърка като котенце:)

wqq

ако направиш един съмп в скритата част ще стане супер и ще имаш чудесна филтрация

aquamen

здр много практично  аквариумче браво :-)

hunter

01.02.2011 20:10 #32 Last Edit: 18.03.2011 18:02 by hunter
Здравейте, малко допълнение към темата. Ето какво филтърче избачках във скритата част
http://prikachi.com/images/551/2813551y.jpg
и вече 2-ри месец съм много доволен от него *THUMBS UP*

митко

Е това трябва да го патентоваш.Би ли дал малко инфо,относно изработката?
A.jacobfreibergi"Otter Point", A.Stuartgranti"Chilumba", A.sp."Red dragon"
A.sp."German Red", A.sp.Rubescens, A.sp.Baenshi"Benga"
A.sp.Hansbaenshi "Red flash", O.lithobates"Zimbawe", L.sp."Yellow Collar"(Masimbwe)
P.taeniolatus"Red empress", C.borleyi(Kadango), L.caeruleus, M.sp."Zebrа Ch

paolo6481

Не виждам помпичката каква е.Аераторна,както смяташе или роторна?Иначе за тялото и пълнежа-поздравления!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

hunter

Най долу има прозрачна гривна(моята е от кофичка за кафе) съответно надупчена със ф0.75мм. После едрата гъба е поставена също в прозрачен съд( не се сещам от какво беше ама все едно от някаква салата) също надупчена с ф0.75мм. Същото важи и за пясъка, през всичките тях минава прозрачна тръба ф1см. Във нея влиза маркучето което вкарва водата. Помпичката е обикновена 220л/ч от вътришен филтър( купих го за 9кинти). Направих си преходник понеже отвора на помпичката е по-дебел от маркичето. Същия преходник е и подвит нагоре(всичко става с нагрябане но трябва да има нещо във маркучето понеже се пречупва) Медудругото това което много ми допада е че съм го оплатнил достатъчно добре и се самообезваздушава. Е не веднага след запускане но на 5-10 минутки вече тласка вода. Забравих да спомена, вътре меду помпата и мркучето съм сложил тройник така част от водата се върти и вътре. Тоест хем тласка хем и вътре се меши. На края на входния маркуч има много фина цедка(пластмасова от поливно). И изненадата за мен беше ония ден като го извадих да премия карантиите. На дъното плуват две малки черита :-) а цедката е толкова фина явно ги е дръпнало като са бели новоизлюпени иначе няма как да минат. А вече бяха пораснали 5мм. какво са яли незнам ама си ги хванах и обратно в аквата :-)
Това е дано съм бил полезен. А и да добавя напълно безшумен е немога да чуя гласа на помпичката и за това понякога отваряма капака на аквариума да видя дали тласка. Просто не се чува и неможеш да разбереш работи ли неработи ли.

hunter

Здравейте ето до къде е стигнало аквариумчето след като във петък добавих и корени, след което се наложи и разместване на растенията надявам се да ви хареса:)
Video - TinyPic - Free Image Hosting, Photo Sharing & Video Hosting

hunter


El toro

Страхотен е  и аз имам нужда от система за охлаждане за лятото мисля да се занимавам с развъждане на мексикански амбистоми.Ако не ти представлявя трудност, би ли ми казал къде мога да прочета информация как мога да си направя и аз.Благодаря!

tomatomov197

   Готин скаридарник си спретнал  *THUMBS UP*
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

hunter

Благодаря, за система за охлаждане аз си я мислех сам. Но занемарих идеята поради ангажименти и лятото се наложи да охлаждам с климатика който си ми е във стаята. Предполагам че пак ще поработя над идеята но не знам кога. Ако стигна до резултат ще го отразя тук.

El toro

Благодаря,ще почакам пък и до лятото има много време.

DreaD

Браво, постарал си си, личи си :)

hunter

Здравейте колеги, от доста време не бях писал и публикувал нищо във моята тема. Но дойде ред да я съживя. На скоро благодарение на колегата от форума buchkata се сдобих със Eleocharis acicularis и Marsilea hirsuta. Както мисля че съм споменал във темата аквата е 20л има 9 рибки 3 неона 3 ембер тетра и 3 разбора еспей една неритина и 5-6 скариди чери. Осветление подавам 7 часа на ден със енергоспестяваща 11 вата лампа не мога да кажа точно колко келвина. Имам обаче въпрос към по-мъдрите и знаещи и най вече опитни акваристи тук. Нужно ли е на тези два вида растения да подавам CO2 предвид размерите на аквата. Само да добавя, че торя с PTD или по-скоро подхранвам. Страх ме е да подавам CO2 поради една единствена причина да не отровя рибките и скаридите па и охлювчето. Друг е въпроса, че ако се наложи подаване на СО2 ще е с мая и захар понеже към момента нямам финансовата възможност за качествени изработки. Моля за съвета на просветените в областта. Ето малко снимки да се добие представа.



Penta

Цитат на: hunter - 03.12.2012 17:13
Страх ме е да подавам CO2 поради една единствена причина да не отровя рибките и скаридите па и охлювчето.

Уверявам те че няма да си първия правил си експеримент да подава CO2 с мая и захар в аквариум....Имам познат, който пък има познат чийто баджанак веднъж пуснал CO2 на скаридите си и те оцелели ! (това в кръга на шегата). Давай смело без да прекаляваш.

Повечето хора знаят че  елеохариса не може да вирее на 11 вата и без CO2... и тогава се намира някой който не го знае и го прави  :-D



hunter

Като казваш на 11 вата и без СО искаш да кажеш че 11 вата е слабо или, че е силно и се налага СО?

crxx

Цитат на: hunter - 03.12.2012 20:05
Като казваш на 11 вата и без СО искаш да кажеш че 11 вата е слабо или, че е силно и се налага СО?
хем се налага цо2 хем осветлението ти е слабо
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs10.rimg.info%2Fa98d53480242205af573b4e53ded2a9d.gif&hash=346eca51c8f3eb37de853ae9c3386bd9e1bf8bb4

terier4o

Цитат на: crxx - 03.12.2012 20:33
осветлението ти е слабо
Моите уважения колега , но мисля , че осветлението е напълно достатъчно за този аквариум . Ако се сметне обема на  грунда и камънаците, ще видиш, че реално в аквариума няма повече от 15 , 16 литра вода, при това положение мисля, че 11w са напълно достатъчни .
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.rimg.info%2F423f2c9436d6a9d376b4016d3211d9c2.gif&hash=38fb462888e63d5cd40cf419b5536d2abc534ec5

hunter

terier4o  *THUMBS UP* и аз мисля тъка реално водата е към 18 литра може и по-малко не съм мерил със сигурност. Но да допуснем, че е 18л. като разделим 11вата на 18л. получаваме 0.61 ват на литър едва ли говорим за недостиг на светлина. Зора е дали е задължително подаването на СО? това което прочетох като профил за елеохариса говорим за  Eleocharis acicularis не за другите видове е, че при средно силно осветление и без СО образува полянка но издънките на разстояние 1см. са по малко. Интересува ме и за другото растение Marsilea hirsuta може ли и то без СО?

evgeni200

Височината на аквариума също е важна. 11 вата са си дистатъчни в този случай. Между 30 и 50 см висок аквариум разликата в осветеността, която достига дъното е огромна. Ват/Литър е много общо понятие, на мен ми звучи, като стойност от дебитомер :duvar:

terier4o

 :-[  Не знам за СО2 то колега , аз лично без СО2 не отглеждам дори и мъхове , само на аквариума с ациструсите не пускам Со2 защото е с  голо дъно  и няма растения  :-) . Няма нужда да се притесняваш толкова много от СО2 , пробвай и виж , в най-лошия възможен случай ще натровиш рибите  ;-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.rimg.info%2F423f2c9436d6a9d376b4016d3211d9c2.gif&hash=38fb462888e63d5cd40cf419b5536d2abc534ec5

skorpi_zoo

Колега,хубав малък аквариум.Аз бих те посъветвал да не ползваш Цо2,особенно от мая и захар,аз го пробвах на малък аквариум.Просто нямаш никакъв контрол на нещата и може да стане лошо,не само за рибите,но и да завъдиш голям брои водорасли.Остави нещата да се развиват на по-бавен ход,предполгам не бързаш за конкурса за коледа. :-D
Майтапя се,това е мое мнение,но всеки си знае  :duvar:.Осветлението ти е перфектно за мен ,не го пипай. :-)
Ако го хвана тоя Мърфи...

hunter

Аквата няма и 30см. воден стълб проблема с осветлението го отхвърлям защото такъв няма. Идеята а и въпроса ми беше като цяло дали е задължително с тези растения и при тези условия дали е нужно на 100% подаване на СО. А най ме е страх за обитателите да не ги натровя и то не само риби а и скариди охлювът не знам и на него как ще се отрази. Предвид и това, че с мая и захар няма спирачка както при нормалната система като загаснат лампите да спира и подаването. А и да правя система както му е редът за 20л. нано не е рентабилно тя системата ще е по-голяма от аквата  :-D а за голям и не мисля няма къде да го слагам. skorpi_zoo за никъде не бързам :) просто гледам да си ми е красив за мене си да ми гали окото :)

skorpi_zoo

Единственото ,което можеш да направиш е да сложиш айратор за вечерта.Ако спираш Цо2,което незнам как ще стане ще се променят постоянно показателите на водата ,което знаш че не е добре. ;-)
Ако го хвана тоя Мърфи...

hunter

Айратор  си има. Просто като се замисля въпросите са много и за това се допитвам до вас за съвет.

skorpi_zoo

Ами айратор и Цо2 през светлата част, не ми звучи въобще съвместимо.
Ако го хвана тоя Мърфи...

hunter

Това на е проблем имам таймер за лампата който е двуконтактен. Айратора го вързвам там и загасне ли лампата се пуска айратора. Но дали да го правя с СО не мога да се реша нещо.

terier4o

Сложи по-малко мая и захар в разтвора , и се опитай да  нагласиш някак реакцията , така че да не е прекалено бурна  .
Подхождайте малко по-смело , така с тези плахи стъпки много трудно се напредва .
Аквариума ти е много хубав и не се съмнявам , че ще се погрижиш да стане още по-хубав .
Успех !  *privet*

За рибите не знам , но обещавам , че ако се скофти положението с растенията ще  помогна с някое растение подарък в името на експеримента  :-D

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.rimg.info%2F423f2c9436d6a9d376b4016d3211d9c2.gif&hash=38fb462888e63d5cd40cf419b5536d2abc534ec5

stanislav89

За спирането на системата с мая и захар, просто развъртваш капачката на шишето в което си сложил от разтвора. 20-30 мин преди да пуснеш лампите пускаш цо2 и така..

hunter

terier4o благодаря ти за куража който ми даваш но ще почакам още мнения да отсея ако има такива де. Определено желанието ми е да го изпъна на мах но ще видим  :-) А като развинтя нали ще изпуска в стаята.

stanislav89

Няма да усетиш нищо, бъди спокоен. Количеството не е толкова голямо. Помисли как ще го разтваряш това цо2. Без да го разтваряш му се губи ефекта..

hunter

Доста изчетох по темата с маята. Но само с четене не става иска и практика нали тъка  :-) Не е ли измислен начин който да го спира както при оригиналните системи или ще направи налягане което ще избие от някъде като например съединение на маркуч. Чудя се на колко издържат тези найлонови бутилки  *dontknow*

terier4o

Ще му мирише на джибри малко .... , то в този аквариум , не е нужно много да му мисли може да  пусне СО2 през вътрешния филтър , според мен по-важното е как да нагласи разтвора,   така че да няма много бурно отделяне на СО2 .
Иначе .... за да налея още масло в огъня , аз бих казал , че на това хубаво аквариумче  му се полага една система за СО2 под налягане . Кат ще е гарга поне да е рошава ( много рошава) .  :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.rimg.info%2F423f2c9436d6a9d376b4016d3211d9c2.gif&hash=38fb462888e63d5cd40cf419b5536d2abc534ec5

skorpi_zoo

Ако го затвори6,да не пуска цо2-то ще си оцвъкаш всичко в Джибри. :-D :duvar:
Ако го хвана тоя Мърфи...

stanislav89

Пускаи смело през вътрешния филтър. Ако не ти харесва винаги можеш да го махнеш. Бутилките от кола издържат, няма проблем.

cwetalin

Здравей,
Да се намеся и аз. Аквариумът ми е 35-40 литра, не съм го смятал. Бърка съм мая и захар и желатин за регулиране на процеса, става по-равномерен. Бях свикнал на дозата да ми дава мехурче в секунда. Подавах газа под главата на вътрешния филтър, просто направих дупка с кожуха с пълнежа и наврях изхода на маркуча от бутилката. Не съм го спирал нощем.
Пиша всичко в минало време, защото ми писна да правя джибри в хола и си взех една бутилка EasyCarbo. За аквариум с такъв обем ще ти стигне поне за година. Сутрин слагаш и забравяш.

skorpi_zoo

Като стана на въпрос ,колко струва една такава система. ;-)
Ако го хвана тоя Мърфи...

stanislav89

Около 200лв. Колега от форума продава, мисля че беше към 220- 230 лв. Виж в раздел пазар, там ще намериш.

hunter

Как стои въпроса с EasyCarbo мислих и за такива варианти. А за миризми на  джибри и тн. дерт е защото аквата ми е в спалнята и не е приятно. Само да добавя филтъра ми е външен самоделен канистър из темата го има на 2-3 страница работи вече 3-та година и съм си доволен.

skorpi_zoo

Аз пък ще ти препоръчам един аквариум със шкаф и капак,около 150-200л. за тиа пари. :-D
Ако го хвана тоя Мърфи...

stanislav89

Пробваи, не вярвам да усещаш миризмата. Щом си с външен филтър правиш си реактор на Том Бар и краи..

hunter

Това на Том Бар го срещнах из форума докато четях но тъка и не намерих какво точно представлява. Бих помолил колегата cwetalin за малко инфо ако може за карбото.

skorpi_zoo

Ако го хвана тоя Мърфи...

cwetalin

Цитат на: hunter - 03.12.2012 22:38
Как стои въпроса с EasyCarbo мислих и за такива варианти. А за миризми на  джибри и тн. дерт е защото аквата ми е в спалнята и не е приятно. Само да добавя филтъра ми е външен самоделен канистър из темата го има на 2-3 страница работи вече 3-та година и съм си доволен.

Аз съм с Easy Life EasyCarbo 500 мл. - 25 лева
слагам по 1мл на ден

terier4o

Цитат на: skorpi_zoo - 03.12.2012 22:38
Аз пък ще ти препоръчам един аквариум със шкаф и капак,около 150-200л. за тиа пари. :-D

Хайде ся пак хасковлията в теб се обажда  :-D .
Един наш съселянин ( Аскулия )  ме беше питал колко струва удоволствието да имаш  растителен аквариум .... когато направихме калкулацията сумата излезе няколко заплати ..... и тогава една типична ''гражданка'' от Хасково ми каза '' Ти знаиш ли колко неща , ще купя от Кауфланд за тия пари '' , втрещен  от казаното запазих мълчание за няколко секунди , след което ги посъветвах да си вземат ПРАСЕ .

Надявам се да си разбрал какво искам да кажа .
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.rimg.info%2F423f2c9436d6a9d376b4016d3211d9c2.gif&hash=38fb462888e63d5cd40cf419b5536d2abc534ec5

hunter

Някъде четох за таблетките че не помагат и то тук във форума днес го гледах. А карбото течно ли е? Има ли значение през светлата час ли се слага. Питам защото лампата ми светва от 14:00 а аз не винаги по това време съм в къщи.

skorpi_zoo

Прасето си е класика. :-D
Естествено,че всеки решава за какво да си даде парите,мен ако ме питаш аз искам и аквариума и Цо2  *bg*По "Аскувски" или всичко или Прасе. ;-)
Ако го хвана тоя Мърфи...

cwetalin

Цитат на: hunter - 03.12.2012 23:05
Някъде четох за таблетките че не помагат и то тук във форума днес го гледах. А карбото течно ли е? Има ли значение през светлата час ли се слага. Питам защото лампата ми светва от 14:00 а аз не винаги по това време съм в къщи.
Течно е. Аз слагам в 8, лампите светват в 12:30. :)

hunter

 *THUMBS UP* благодаря за инфото ще проуча карбото ще прочета повечко за него може и на това да се спра  :-)

skorpi_zoo

около 25-30лв. е и се слага около 1мл. ако не се лъжа,може и да греша.Разфасовката е 500мл.
Ако го хвана тоя Мърфи...

Penta

Само да вметна относно "бурната реакция на системата мая+захар" - това когато навън е 30 градуса. Сега ако изобщо го накараш да работи без да е върху радиатора си късметлия. При 18-20 градуса температура си прави по 1 балонче на 15 мин. максимум и то само ако изобщо протече ферментация. Аз минах на две бутилки за скаридарника, но климатика духа отгоре им. Ако спреш подаването на газ, налягането в бутилката ще спре ферментацията много преди достигане на критично налягане. Единствената реална опасност тук е да се катурне шишето и да влезе смес в аквариума.

Иначе съм съгласен с  казаното вече  за истинска система за CO2, EasyCarbo (или пък глутаралдехит е мн. по-евтин) и прочие.

skorpi_zoo

Ако го хвана тоя Мърфи...

stanislav89

Цитат на: Penta - 03.12.2012 23:14
Само да вметна относно "бурната реакция на системата мая+захар" - това когато навън е 30 градуса. Сега ако изобщо го накараш да работи без да е върху радиатора си късметлия. При 18-20 градуса температура си прави по 1 балонче на 15 мин. максимум и то само ако изобщо протече ферментация. Аз минах на две бутилки за скаридарника, но климатика духа отгоре им. Ако спреш подаването на газ, налягането в бутилката ще спре ферментацията много преди достигане на критично налягане. Единствената реална опасност тук е да се катурне шишето и да влезе смес в аквариума.

Иначе съм съгласен с  казаното вече  за истинска система за CO2, EasyCarbo (или пък глутаралдехит е мн. по-евтин) и прочие.


Правя разтвора, след 2 часа тръгва. В стаята е около 16-18 градуса. През ноща го спирам, 30 мин преди да пусна лампите ги пускам и си върви без проблем... С едно зареждане карам 4-5 седмици.

hunter

Да питам и нещо друго, днес си купих  tetra plant crypto хапчета за подхранване на грунда. Препоръчаха ми го в магазина пред глинени топчета на JBL. Някой има ли наблюдения върху продукта и дали съм на правилна посока или е грешно решение? И как да го слагам? На опаковката пише да се натроши добре и да се сложи върху корените. Не трябва ли да е в грунда под корените. И не пише на колко време да се слага пак. Пише само 1 таблетка на всеки 50л. Малко помощ ако може.

Penta

Цитат на: stanislav89 - 04.12.2012 10:16

Правя разтвора, след 2 часа тръгва. В стаята е около 16-18 градуса. През ноща го спирам, 30 мин преди да пусна лампите ги пускам и си върви без проблем... С едно зареждане карам 4-5 седмици.

И един мърмот увива шоколада в целофан...

stanislav89

И по малко се филмираи, и останалите около теб, ако все още  някои ти вярва  :-D

paolo6481

Penta ти да не използваш случайно от онази китайската мая?С нея наистина реакцията е почти никаква.Иначе с качествена мая при мен си работи дори и на 18 градуса.Засичал съм продължителност 4 седмици но след 2-та рязко намалява отделянето на ЦО2.Затова зареждам през седмица.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

stanislav89

Тои обича да си пише колкото да не заспи..

Penta

Кажете на момчето как да си пие хапчетата, оставете ме мен  :-D

hunter

Някой май трябва да каже да се спре с глупостите и излишното писане, ако не се пише нещо по темата моля да не я осирате повече. БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО. Не съм болен че да пия хапчета. Теста който съвсем неволно си направих ми показа че са добър продукт. Докато слагах парченца в грунда от предварително натрошена таблетка съвсем неволно едно се разпадна върху парче кладофора. Резултата 4 часа по-късно е, че това парче мъх цялото е във балончета кислород. За мен е достатъчен този показател.

Caxapa

Хайде умната и полека с изказванията, да не играе метлата и сурвачката и в тази тема!
Модераторски екип на БАЕ: Сахара

evgeni200

Щом не ти се рискува с мая и захар си вземи изикарбо или глуталдехит. Растенията освен от газообразен СО2 могат до усвояват въглерод също и от химични съединения :-)
Мислейки за въглерод се започва и с торенето.

skorpi_zoo

Точно така само дано да не стане фал,че със добавянето на торове и Цо2 извън нормите,ще "зеленясаш".
Аз съм за тези неща,все пак никой не се родил научен.Успех!!! *THUMBS UP*
Ако го хвана тоя Мърфи...

evgeni200

Добре, почти всеки иска да гледа растения в "гола вода" без осветление , без подаване на СО2 , без торове.
Засаждат се в аквариума живи растения , които искат светлина за основния процес, който извършват, а именно фотосинтеза.Фотосинтезата от своя страна пък иска СО2 и вода за да се стигне до няколко крайни продукта -  единия е кислород(кипене).Вода лесна работа растенията са потопени в нея освен въглерода трябват и катализатори за този процес (торове) за да се синтезират въглехидрати и растението да расте синтезират се и белтъци.Проследявайки и научавайки процесите, които се извършват в едно растение става много лесно.

Изводи: като пускам СО2 и слагам торове и зеленясвам са много не правилни винаги причината е другате и основно в неправилен баланс на аквариума.

hunter

Caxapa не ти разбрах много поста, смисъл дали е критика към мен или към друг. Ако е критика към мен се извинявам ако със нещо съм нарушил правата на форума. Сега по темата, не съм казвал, че не торя напротив при първото ми запитване за СО-то писах, че торя с PTD тор. От който съм много доволен. Добавих и подхранване на грунда с въпросните таблетки и наистина към този момент смятам да пробвам със карбото. Ако си намеря тук в Бургас. Имам ли резултати каквито и да са те ще публикувам снимки и мнение как се развива всичко. Между другото аквариума го имам от 3 години и досега не е зеленясвал нито веднъж смея да кажа че го поддържам доста чист. Редовно сифониране, редовна частична смяна на водата, нормално осветление и в нормални часове, винаги подрязване на стари изтощени листа на растенията за да не изпускат хранителни вещества. И редовна хигиена на канистъра.  :-)

hunter

Здравейте колеги, днес ми се случи нещо не приятни. Добре, че съвсем неволно обърнах внимание на температурата на водата. Която беше достигнала 29 градуса а нагревателя продължаваше да работи. За малко да си имам рибена чорба. За аквариум от 18литра можете да си представите колко бързо се покачва скалата. Овладях положението и всичко е ок за сега. Но от утре почвам да правя термо реле. Като електротехник и в хобито си електрончик смятам, че ще се справя. Хубаво е човек да има план Б за да не му се сварят любимците. Не се бях замислял за това сляпо се доверих на нагревателя. С идеята, че по скоро би изгорял отколкото да му се прецака биметалната пластина или какъвто му е там датчика. Не знам дали резултата ще е скоро но ще постна снимки и до къде съм стигнал при първа възможност. Съветвам всеки да се замисли над това ако не се е замислил и ако не е взел мерки. Вярно, че повечето имате големи литражи и там бавно се покачва скалата но пак се е рисковано при евентуално отсъствие.  :-)

skorpi_zoo

Какъв ти е нагревателя?
Ако го хвана тоя Мърфи...

hunter

Прилича на този http://www.aquarium.bg/vmchk/Hailea/Nagrevateli/Nagrevatel-RS-50W.html
на снимката ми почти се вижда в дясно.

hunter

Здравейте колеги, аквата за сега върви. Елеохариса пусна нови листа както и издънки и нови растения марсилеа хирсута и тя се развива. Но ми се струва доста бавно всичко и реших за сега да пробвам с мая и захар. И имам малко въпроси интересува ме може ли да го направя във по малко количество. На пример във бутилка за мин. вода 0.5 гледам го дават разтвора за 1,5-2л. Проблем ли ще е да го понамаля съответно и пропорции те. Ако може съвет как да процедирам. И още нещо колко да подавам за да е безвредно за скариди и риби? По 1 балонче в секунда или по-малко? Гледах един клип в тубето един руснак сложи кранче на маркуча който влиза в аквата. Кранчето е такова за въздуха и с него регулира балончетата газ. Проблем ли е така смисъл намалявайки притока на изтичания газ не се ли увеличава налягането в бутилката? Забелязах че той добави и 3-та съставка стори ми се на хлебна сода. Прочетох тук там и разбрах, че содата е за забавяне на процеса тоест да е по спокоен. Ако е така колко да слагам от содата а и от всичко за тези 0.500мл.

Penta

Може ли да се прави кисело зеле в 25 литрово бидонче вместо в 200 литра? Може разбира се, просто зелето (CO2 )  ще бъде по-малко.
Аз в момента подавам с 2x2л. бутилки в 20 литров аквариум, докарвам го до 2-3 балончета в минута в стая с парно и 20 градуса температура.
Бутилките от безалкохолно издържат на налягане на газа вътре (CO2 но това не е важно) десетократно по-голямо от това което може да се постигне с ферментация на захар...

С две думи - Нема се плашиш !

danielm

Аз използвам 2л бутилка от бира и от нея излиза по мехурче на 2-3сек. Това е при условие, че я оставих на пода на плочките да е по-студено.
Ако системата произвежда толкова малко цо2, то нещо не е както трябва.
Penta, пробвай с друга вода, може дори да я превариш. Спорите обичат по-мека и кисела вода.

hunter

А сода слага ли се и какви са точните пропорции на сместа? Прочетох 200гр. захар и една чаена лъжица заравнена мая. Това във 2л. бутилка правилно ли е и ако да то колко сода и дали да слагам? Във стая под 25 градуса на пада бачка климатик.
: 22.12.2012г 08:08ч
И още нещо да ви питам като се вкара маркуча във капачката на бутилката лепи ли се с нещо? Ако е силикон мисля, че няма да държи дълго. Секундните лепила някой ползвал ли е? И не може ли просто отвора на капачката да е по-тесен и да се вкара плътно маркуча? Някой с повече опит ако може да даде съвет не, че сам няма да стигна до правилното решение. Но да не губя излишно време за експерименти ако има изпитан и надежден начин.

paolo6481

Сам си си отговорил.Аз точно така съм монтирал маркучето-по-тясна дупчица и маркуча без никкво лепило стои стегнат.Зависи обаче как ще разтваряш СО2.Ако сложиш керамичен дифузор той работи с доста голямо налягане и може да ти избие газ отнякъде
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

hunter

Точно по това работех до сега.
Тръбичката е от препарат за стъкла такъв дето се пръска. Останалото е цилиндърче изрових го не знам от какво е и напъхах в него филтър от цигара. Как ви се струва дали ще върши работа?

paolo6481

Да,върши работа и то доста добра.Разбива на много финни мехурчета.И ако са под струята на филтъра се разнасят из цялия аквариум.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

Caxapa

Върши работа но при мен  на две седмици сменях филтърчето, че спираше да пуска фино  мехурчета и накрая ми писна и намерих други алтернативи. Може само при мен да се е получило така. Нека и колегите кажат  на колко време се човъркали по филтърчето.

hunter

Благодаря за съвета, няма да е проблем смяната само да си върши работата :) Напредвам с изработката ще разтворя 50гр. захар с незнайно колко мая. Само 50гр. защото е с бутилка от 0.500мл. И ако приема, че за 2л. бутилка се изисква 200гр. захар то за 0.500 трябва 50гр. нали така. Пак казвам аквариума е 20л. от които 17-18 чисто вода има те ли някакви препоръки или да давам смело. Скариди има черита.

Caxapa

За предпочитане си е двулитрова бутилка. тези от 500мл са като предпазна мярка след голямата  за да не навлезе от маята и захарта в аквариума, че става мазало.

hunter

Аха ясно ще го мисля ето сега вече дифузера или както там му се вика го вкарах в аквата. Предстои да направя сместа. Харесва ми защото се старах да е малък колкото се може повече. Защото и аквата е малка и да е по-съразмерно. Ако и проработи егати кефа  :-D

Caxapa

Няма да те убеждавам повече коя вместимост е най-добра.  Оставям те сам да се убедиш в това. Успех ти желая.

hunter

Благодаря  :-) и не съм казал, че няма да те послушам напротив така смятам да направя. Нали за това искам мнение тук. По-опитните да ме посъветват аз не съм правил до сега такова нещо. А и никога не съм подавал СО по какъвто и да е начин. Така че съветите ви са много важни за мен и много благодаря на всички които ми помагат  :-)
: 22.12.2012г 16:04ч
Заредих най накрая системата и сега ще чакам резултат. Понеже нямах под ръка празна 2л. бутилка от кола си оставих малката от 0.500мл. Като добавих още една от мин.вода както ме посъветва Caxapa. Ако нещата потръгнат занапред ще сменя с 2л.  :-)

paolo6481

Ако не си объркал пропорциите ,до час ще тръгне.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

hunter

2-ри час вече и няма никой, не би трябвало да съм объркал ама знам ли. И маята гледах да е на доктора защото четох че другите са греда. За сега и един мехур не изпуска проклетията  :-)

paolo6481

нали в гореща вода разтвори захара!И маята в хладка.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

hunter

Нали за тази мая става въпрос да не съм объркал нещо
единственото което може да съм сложил по-малко мая с което да трябва повече време.
: 22.12.2012г 19:07ч
Да захарта във гореща до пълното и разтваряне. После маята във хладка и когато се охлади и захарта ги смесих и свързах всичко.

paolo6481

Аз наливам разтворената мая направо в горещата захар.После сглобявам и когато изстине тръгва.Но надали това е причината.Вероятно ти е малко маята.Пак ще стане но по-бавно.А като я гледам ми се струва читава мая-българска.Важното е да не е от китайската.С нея не става.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

hunter

Ето и как изглеждат бутилките към момента това което съм направил бутилката с разтвора даже и не ще да се по-втвърди да направи налягане.

Sandro

Изчакай , до утре сутринта може да се е активирала.

evgeni200

Зад бутилките кое е моделчето? Няма как първо това да не питам :-)
Махни кранчето възможно е там да изпуска.
Където влизат маркучетата залей с малко каноколит.
СО2 много бяга!

hunter

Ами не мисля, че има проблем във крана защото леко да стисна бутилката с разтвора и отиват балони във другото шише. Сега дали са СО или въздух въпроса е, че нито има съпротивление нито ми се струва, че изпуска. Не разбрах за модела, че се наложи да преправям  :-) ами моделчето е гукор мисля от 15-16 век. Подготвя се и галеон златната кошута баща ми ги прави хоби му е  :-)

Caxapa

Може да започне процеса малко по-късно. Не е казано точно на втория час да започне. Изчакай до утре а и температурата в стаята може да не е подходяща. При  мен се е случвало и внимателно потапям но не цялата бутилка в аквариума. и воала.

hunter

Да ще изчакам  :-) ето и 2 бързи за моделчето

hunter

Добро утро, днес все още нямаше резултат. Ядосах се и направих следното. Махнах второто шише с водата имах съмнения, че от капачката му изтърва защото е много тънка. Махнах и кранчето и пак нищо. Напълних в малък съд вряла вода и цопнах вътре шишето и готово. Но излезе друг проблем, вместо да си излиза балончета от горе от филтъра ми изтърва. Отдолу където влиза тънката тръбичка  във онова цилиндърче със филтъра. Първото което ще направя е да скъся филтъра много май е дебел и плътен и не може да премине. И избива от снадката другото което ми е на ум да залепя с секундно лепило снадката и там идва въпроса. След като изсъхне и го сложа във аквата ще навреди ли на рибите? Някой ползвал ли е такива лепила в аквариум? Във момента изтърва от снадката по балонче във секунда или повече.

hunter

Реших проблема без лепене, набих един пръстен и спря да изтърва. Пръстена е от изолация на проводник. Толкова плътно влезе че едвам го на тъпках  *ROFL* Намалих и филтъра, сега пуска от там но не като мъгла по много а помежду филтъра и стената на цилиндъра. Как да кача видео да се види какво става и защо така? Налягането не е постоянно защото както пуска на често по едно изведнъж забавя. Остава да стои едно балонче на филтъра около минута. Явно докато се насъбере газ в цилиндъра. И после пак тръгва на бързо и така се повтаря цикъла. Защо така?

evgeni200

Кое е цилиндър?
Снимка също става.

hunter

Това във което съм вкарал филтърчето от цигара. Искам да кача видео тук но не знам как. На видеото се вижда крайния резултат. Във момента от там от където излизаха по едно едро балонче и зачестяваше и намаляваше сега излиза ситна струя. Много малки ситни балончета в една линия като конец. И нагоре на 7см. от филтърчето тази тънка струя се размножава във множество ситни балончета. Така ли трябва да е и как да кача пустото видео.  :-)

Sandro

Качи някъде другаде клипа и дай линк.

hunter


paolo6481

Можеш да качиш видео също както и снимка.Само че преди да избереш файл преместваш от Имаже на Видео.После избираш файла,качваш го,копираш и го слагаш.Извън БГ няма как да го видим в бокса.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

hunter

Благодаря, то било елементарно ама кой да гледа *thanks Video - TinyPic - Free Image Hosting, Photo Sharing & Video Hosting

hunter

Е така ли трябва да е? Добре ли е според вас?

paolo6481

Как да ти кажа,мехурченцата газ са добри-финни.Но това отгоре камъче на аератор ли е?Ако е така ефекта е нулев.При аерацията се отделя и малкото разтворено СО2 във водата.Когато са ти светнали лампите е добре да спира аерирането.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

hunter

Ок ще го коригирам  :-)

hunter

Както обещах за терморелето, схемата е за инкубатор и е изключително чувствителна което е добре.
Ето днес е готова и предлагам снимки  :-) центриране на отворите за елементите


пробиване на отворите

почистване на отворите с леко по-голямо свредло

начертаване на пътеките

след ецването във железен трихлорид

почистване и подготовка за запояване

със елементите готова и тествана работи без грешка

Схемата ми я даде баща ми и ми правеше компания докато я правех. Все пак той ме учил  :-) И му прави кеф като ме гледа да правя такива работи. Предстои само да се монтира и да се подвърже нагревалеля към релето. Идеята е като достигне температурата на водата примерно 28г. ако нагревателя се е прецалал и не изключи да изключи терморелето. Терморелето позволява корекция на температурата посредством много оборотен потенциометър.

hunter

Имам едно питане, на 30 ноември си засадих Eleocharis acicularis. Част от листата отрязах при засаждането на някой от растенията. Други оставих цели и така ги садих. Та днес, понеже много взеха да гният и ме е страх да не ме налазят алги ги отрязах всички. Като се старах да оставя тези които са нови. Но те са по 1 максимум 2 листенца на коренче. Въпросът ми е ще загинат ли? Дали не съм допуснал грешка. Отделно някой са пуснали издънки със нови коренчета тях не съм ги закачал те са свежи и се развиват. Просто стана доста плешиво и дали по 1 листо на растение ще му е достатъчно да се развие да не се гътнат.

paolo6481

Щом е почнал да пуска издънки няма да загине.Мисля че е нормално да загуби някои от по-старите листа.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

hunter

Надявам се да се е хванал вече, все пак минаха доста дни  :-)


Sandro

Аз го ползвам. Сравнително е точен. Не мога да кажа с колко има отклонение. Но съм го сравнявал с таблицата за PH KH. Сравнително еднакво е.

hunter

Днес реших да направя тест. Но нищо не отчете, изпълних точните инструкции но нищо. Сложих както пише 20мл. вода от аквариума във колбичката. После 5капки от 1-ви разтвор и разклатих после започнах да слагам от 2-ри разтвор капка по капка. Като след всяка капка разклащах за да се разтвори. Стигнах до 15-та капка и спрях защото не се бе оцветило и ще отиде шишенцето на вятъра. Според мен не ми се разваря СО-то защото ако както пише във листовката. Броят капки умножен по 2 дава колко е СО мг.на литър. Което значи, че както съм стигнал до 15капки това прави 30мг. на литър. И то не се беше оцветило а не ми се вярва да е трябвало да слагам още капки защото едва ли имам толкова много СО. Понеже всичко е в цветущо здраве риби и скариди и прецених че няма СО и спрях да не изхабя теста. Нещо не ми е ясно в цялата работа едва ли няма да има и един мг. на литър при положение, че постоянно има балончета СО. Колкото и да е все нещо минимално щеше да се е разтворило във водата.

evgeni200

Пробвай с газирана вода дали ще отчете нещо :-)
По добре недей там е над 300 мг/л , ще замине целия тест!

hunter

Последно, не разбрах какво да пробвам и какво не  :-)

evgeni200

Пробвай теста дали отчита.
Пробата правиш с разгазирана сода(гаЗирана вода) .
Погледни и срока на годност на теста!

hunter

Ясно, гледах за срок на годност още в магазина като го купувах но не видях и няма даже и дата на производство.

hunter

По въпроса за срока на годност на опаковката няма никакви дати нито маркировки нищо. Вътре има няколко бележки една на български. Изкарана на принтер и тя е инструкция за работа с теста но нищо повече. Другата е заводска на няколко езика и на нея нищо. И още една на принтер на Румънски езика на която последното изречение е expira la 22.04.2009  subst 1, 28.11.2008 subst2
Преписах го във гугъл преводача и означава това: изтича на 22/04/2009 вещества 1, 28.11.2008 фенол 2. Това да го разбирам ли че на шишенце 1 му изтича срока на първата дата а другата за шишенце 2? Май ще се наложи да се карам в магазина вие как мислите това срок на годност ли е?

paolo6481

Точно така ,тестът е с изтекъл срок на годност.Поискай подмяна с друг!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

hunter

Ок дано да ме разберат и да не става панагир  :-D, че вчера им дадох за този тест 18лева и ако ми кажат ми сори не знам.

hunter

Колеги върнах теста  :-) бихте ли ми препоръчали нещо изпитано и качествено и най вече точно в измерването  :-)

hunter

Днес е 7-ми ден откакто пуснах СО-то и мислех да правя нов разтвор. Защото ми се струваше, че е намаляло отделянето. Но като реших да отвия капачката бутилката се разклати леко и като тръгнаха едни балончета в аквариума. И реших да я оставя още та мисълта ми беше, че може би съм пипнал пропорцията доста добре. Щом 0.500мл. ме изкара 7 дни и продължава  :-D

pqko

колега и аз плзвам такъв тест,според мене е точен,когата го направих първия път ми показа 50мг.,значи беше много co2,намалих мехурчетата на 2 в минута и след няколко дни направих пак тест,сметнах и показа че е 20 мг,перфектно  :-)

hunter

С какво подаваш СО2 ако е с мая и захар как става номера? Там поне по мое наблюдение няма как да гарантираш количество в минута или секунда. Процеса ту забързва ту забавя. А теста го върнах и не съм си взимал друг. Имаше още един но на него даже му я нямаше бележката със срока на годност и не го взех. Ходих на няколко магазина тук в Бургас и като им кажа СО2 и ме гледат тъпо и нямаме такова нещо е отговорът. Работата опира пак до интернет пазаруване ама каква ми е гаранцията, че ще е както трябва. А ми се иска да направя един тест за да разбера как се движа във какви граници. Рибите и скаридите са си в перфектна форма има си жизненост и апетит и това ми е единствения параметър, че е добре нивото на СО2 за сега. Но ми се ще и тест да спретна, гледах темата за дропчекера. Ама там едни отзиви за ципи мипи и май се отказах от това.  *dontknow*

pqko

преди да си купа бутилка и аз подавах с мая и захар,нямах никакъв проблем  , растенията ми вървяха много хубаво,колкото се повече вглеждаш толко по невървят,не се претисняваи колко ти пуска толко,подхранва ги  :-)

hunter

Аз и торя със PTD тор по предписанието. И слагам в грунда таблетки смятам, че достатъчно имат за хапване  :-)

S_mo

 Вземи си един марков дроп чекер да ти бъде мирна главата. Моят проблем с това мая и захар е, или е малко, или е много.

evgeni200

pqko - подаваш две балончета в минута , на 112 литра и имаш 20 мг/л СО2! Сигурен ли си , че е вярно!!!?

hunter

Как мога да добавям фосфор във грунда? Питам защото мисля, че имам недостиг на фосфор-фосфати. Причината да си мисля за това е че новите листа на марсилеа хирсута са малки около 1см. В сравнение с тези който засадих които са към 2см. височина. За жалост няма как да дам снимка, пробвах но телефона ми не може да направи хубава снимка. Предполагам че е липса на фосфати поне по това което изчетох тук във форума.
http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=25

evgeni200

Листа с височина 1 см са нормални. Фосфор се добавя с Калиев дихидрогенфосфат.
Защо точно в корените?

hunter

Ами защото четох че ако ги подавам като течна тор във водата повече стимулирало алгите. Ами 1см. казваш е нормално ама чудното ми е защо старите са 2пъти по-големи. И като височина и като диаметър на листото. Имам едно листенце излязло от преди 2 седмици и си седи на половината на това от което излезе. А и стеблата на новите са по-тънички. Последните които излязоха за сега са светло зелени а не като другите тъмно зелени но са на 2 дена може после да потъмнеят незнам.

evgeni200

Без йонообменен грунд как ще задържиш фосфатите там ?

hunter

Тука ме закопа и на представа си нямам какво представлява този грунд :-) Като за начало ще се поогледам за тест и ако той ми покаже недостиг ще взимам мерки. За сега всичко е на визуален анализ. Дано да греша но ако наистина има липси ще се обърна за съвети.

Penta

Това е растение за полянка - целта е да е възможно по-дребно.
Това беше между другото, а ако прочетеш профила на растението : "...при слабо осветление и ниски нива на СО2 листата са по-високи и големи, и обратното при средно и силно осветление и нормални нива на СО2 листата са малки и ниски."

hunter

Аз профилите ги чета още преди да закупя растение за да преценя дали ще ми пасне и най вече дали е това което искам. Просто се усъмних и затова реших да се консултирам  :-)

hunter

Ходихме на село и там си насъбрах малко камъни за декорация. Понеже част от тях са ронливи искам да питам дали ще са вредни за рибите. Някъде бях чел за тест със оцет трябвало да не шуми като го полееш. Дайте някой съвет как да разбера дали са безопасни за рибите  :-)

MILMAN

здравей колега спроред мене ронливите не ги слагай в аквата а другите ги тествай с оцета ако не шушне става поздрави

hunter

От много време ме мъчи мисълта с какво да заменя филтърчето от цигара на дефузера. Днес реших да се отдам на експерименти. Първата идея беше да шлайфам камъче за въздух. Направих го но опита показа големи балони и отпадна. После ми хрумна идея за дунапрен отрязах парче с дебелина около 5мм и по-голямо от маркуча и го натъпках вътре. Ефекта е положителен ето на
Video - TinyPic - Free Image Hosting, Photo Sharing & Video Hosting
Даже ми се струва, че е доста по-добро от филтър и памуци защото не е нужно да се сменя а при необходимост може просто да се запере. Освен това е доста по-стабилно смисъл филтъра ми пускаше ситни балони и по някое време изплюе някой едър балон. После спре да пуска и после пак някакви серии балони и така. Докато дунапрена до момента пуска постоянно ситни балони без да спира просто има постоянство  :-)

rosi57575

Супер е, браво за труда който си положил, но само едно нещо мисля че трябва- там всички техники платки могат ли да се навлажнят от парата която се вдига от аквариума или той и от вътре е затворен, но ако не е препоръчвам ти да изолираш техниките :-). И пак браво за труда *BRAVO*

hunter

Благодаря, за влагата няма никакъв проблем предвидил съм всичко. Аквариумът така работи вече 3-та година  :-)

hunter

До такава степен подавам СО2, че не мога да си видя рибите  *ROFL* Между другото смятам че повече от това няма на къде. Мисълта ми е добре ли се разпръсква из целия аквариум, според мен това трябва да е идеално. Вие как мислите така ли се прави?
Video - TinyPic - Free Image Hosting, Photo Sharing & Video Hosting

serdarov

hunter ще си умориш рибите бе. Разбира се че не се прави така, чудно как не стоят на повърхността. Отиваш в другата крайност, при въглеродния двуокис-повече не значи по-добре ,придържай се към оптималните нива. Растенията не могат да асимилират този излишък на въглероден двуокис и това се отразява зле на рибите. Да не говорим че и гледката не е много красива.

hunter

 :-) не знам дали е оптимално и дали гледката е красива но рибите са си ок. Точно те са ми критерий дали давам много. Това е снимано много от близо и за това стои доста наситено. Ако се дръпна на 60см от аквата даже не мога и да ги видя балоните понеже са много ситни. Някой от тях са даже като мъгла. Рибите са жизнени много енергични имат страшен апетит и седят или във долния или средния слой на водата. До преди 2 седмици, преди да започна да давам по този начин даже и растенията не вървяха. А сега откакто се разпилява на всякъде и на много ситни балончета растенията си пускат доста листенца и си кипят както се вижда и на клипа. Преди балоните бяха по-едри и ходеха право на горе промених течението и някой неща и воала. Балончетата са 1 на 10 секунди на брояча. Просто много си играя със СО2 за да набарам най подходящо и икономично разтваряне. Бутилка от 500гр ме кара вече 6-та седмица. Между другото това което забелязах при скаридите е, че до скоро от 5-6месеца нямаше хайвер и малки. И бяха останали само 6бр. откакто подадох СО изкараха малки и пак има женски с хайвер. Предполагам СО-то е повлияло на ПХ до благоприятни граници което е стимулирало всичко това. Неритината и тя не спира да полира стъкла и камъни.

Деян

Колега, цялата ти тема я прочетох!
Възхищавам ти се на труда и изобретателността!
*thanks

hunter

Благодаря :) имам един въпрос нужно ли е да подавам въздух с помпата нощем? Защото вече ме дразни тъпата помпа а и този маркуч с камъчето също ме вбесява.

nikan

Въпросът е не само колко Co2 подаваш а и каква част се разтваря от него,като гледах клипа ако имаше оптимална разтворимост отдавна да са ти измрели рибите,а да подаваш въздух нощем не изобщо не е необходимо! :-)

hunter

Това със СО2-то се получи понеже нямам ел вентил и като затворя крана на бутилката когато намалее СО2-то по маркуча налягането се вдига. Съответно резултата е този на клипа. Вдига се налягането до едно положение и после спада стрелката на манометъра забива долу. Но това както и да е не е дерт. Повече ме интересуваше за въздуха понеже знам че нощем и рибите и растенията си дишат кислород и за това да не се окаже не достатъчен. Но след като не е проблем  *THUMBS UP*
А за СО2-то критерии са ми рибите гледам ги дали са горе и дали взимат въздух от повърхноста  :-)

nikan

Цитат на: hunter - 16.04.2013 16:11
Това със СО2-то се получи понеже нямам ел вентил и като затворя крана на бутилката когато намалее СО2-то по маркуча налягането се вдига. Съответно резултата е този на клипа. Вдига се налягането до едно положение и после спада стрелката на манометъра забива долу. Но това както и да е не е дерт. Повече ме интересуваше за въздуха понеже знам че нощем и рибите и растенията си дишат кислород и за това да не се окаже не достатъчен. Но след като не е проблем  *THUMBS UP*
А за СО2-то критерии са ми рибите гледам ги дали са горе и дали взимат въздух от повърхноста  :-)
И аз нямам ел.магнитен вентил(развали се нещо)и подавам постоянно Со2 което според мен е по добре и като настроя един път системата така си изкарва до края,не разбирам защо спираш  крана на бутилката

hunter

Еми спирам го за през ноща друго нищо не барам. На другия ден само леко го отварям и то си тръгва. И аз съм си мислел да не го спирам ама за икономия на СО-то.

nikan

Да вярно ще икономисаш,но колко 2-3лв на месец не си струва упражението спри пусни особено ако забравиш два-три дни последователно да пуснеш :-)

hunter

Аз си знаех че такъв ще е отговора  :-) Не става дума за парите то при мен за 0.500 ми взимат 50ст. Въпроса е там че не винаги имам възможност през седмицата да отида до станцията да ми я пълнят. И дори и да имам възможност понякога искат да им я оставиш и не се знае после кога ще мога да мина да си я взема. Нещата са малко вързани не че ако ми свърши няма да го има този проблем  :-) А не е ли проблем нощем като не се консумира СО от растенията и не се аерира. Не се ли натрупва много, не е ли по-опасно за рибите?

nikan

Да разбирам кофти е като свърши и аз имах същия проблем накрая си купих втора бутилка и сега направо ги разменям,а пълня когато имам възможност това май е единствения и най сигурен начин,а през ноща няма проблем CO2 просто не се усвоява нито по някакъв начин вреди на риби или растения!

hunter

Аз съм си мислел ако ми се случи да не ми заредят веднага да си направя с мая и захар като помощно. Но като гледам темата за ЛК. имам мерак и това да пробвам  :-) Един колега ми предлагаше бутилка 6кг.за СО  *ROFL* не нормална работа.

Similar topics (5)

12201

Публикации: 8
Прегледи: 8909

6809

Публикации: 14
Прегледи: 9984

28942

Публикации: 11
Прегледи: 8108