• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 17:01

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Водорасли и осветление?

Започната от ivopetrov358, 27.10.2009 20:07

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ivopetrov358

Като начинаещ акварист лампите ми светат яко по 12-14 часа на ден.По цял ден ме няма-нормално И забелязах че по папратите взеха да се образуват някакви водорасли-като мъхчета,по точно кото иглички.Гледах тука в описанията най приличат на някакви мъховидни ги пише.Купих 3 Саета и за 2-3 дена са ги излизали-растенията светат.Бати яките рибки. *THUMBS UP*
По предното стъкло обаче си се образуват от тия много ситните.
Чета тука колегите подават по-малко светлина-6-8 часа на ден.Да сложа ли прекъсвачи да намаля осветлението?Но пък иначе нали растенията не се развиват :-( Изпопрочетох тука почти всичко и стигам до извода че тиа торове са нож с 2 остриета-почнеш да ториш-вместо да развиеш растения,завъдиш чудни водорасли  =-O

Аквариума е 200 литра100/40/50,света с 3 по 25W луминисцентни.Рибите са 10 неона,6 розово данио,4 рейнбоуки-забравих им вида точно,3 сае,2 молинезии,2 коридорас,2 калихти,2 анцитруса.Растения-кабомба,валиснерия,бакопа мониери,микрозорум птеропус,планувам някакяв анубиас, и погесемон хелфери и подобни за полянка отпред.За СО2 още съм новобранец *DRINK*

Raven

За новобранец добре се ориентираш :-)

Намали осветлението на 8 часа, и не бързай с торенето.
Тори се само  когато растенията имат нужда, в началото умерено след това засилваш.
Но при положение че имаш зелени водорасли а аквариума ти е още нов- не е нужно на този етап.

Тези растения може и да минат без СО2, но все пак си е хубаво нещо да го имаш.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

barabata

При всички случаи си вземи едно реле с часовник (механичните са около 4,50 до 7 лева и електроните между 9 и 18 лева) и си го настрой така както ти харесва. Ако искаш като се прибереш да го виждаш светнал аквариума някой друг час си го настрой така че да светва по обяд или по-късно и да гаси към 9-10 вечерта.

Много е важно в един и същи час да си светва и да си изгася всеки ден за да си създадат ритъм растенията. След време като свикнат ще забележиш че растенията започват да се приготвят за нощта още преди да са изгаснали лампите.

Ако всеки ден ръчно и по различно време светваш и изгасяш ще ти се цупят малко растенията и няма да вървят така добре. Няма да им е комфортно.

Едит:
Цитат на: Raven - 27.10.2009 20:38
За новобранец добре се ориентираш ...

Просто показва че е чел и съответно се е ориентирал, както би трябвало да прави всеки.
Заслужава си човека похвала за старанието и труда който си е дал да разбере какво и защо се случва.
Браво!  *BRAVO*
Така се прави.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

ata_nas

Щом четеш ще дойдат и добрите резултати!
Защо да си новобранец за СО2!?
Виж и там за какво иде реч......
Има ли растения, трябва и СО2.
Задаване на въпроси след предварителна подготовка улеснява отговарянето и съответно разбирането.
Успехи!

ivopetrov358

Мерси много за насоките,значи взимам едно реле намалявам на 8 часа-от 13,14 часа до към 21,22 че друго си е вечер като ти свети в хола само аквариума и тв.Со2 ще взема по-нататак че не ми се дават-200-300 лева засега,а никакав ме няма по направи си сам нещата :-D
И още един въпрос-на единия птероптус на върхът на най-високото листо поникна ново разтение-с листенца и корен даже пусна.Така ли се размножава това?аз мислех че спрез кореновата система ще се разраства...
И още нещо-за полянка какви растения мога да взема-в смисъл какво се намира по нашите магазини.Че иначе като гледам по чуждите сайтове кви красоти има *CRAZY*

stenli

Мисля, че ще е по-добре да намалиш осветлението постепенно, от 14 до 8 часа, разликата е осезаема. Направи прехода с по 2часа, през няколко дни.

Similar topics (5)

23423

Публикации: 27
Прегледи: 10889

2991

Публикации: 52
Прегледи: 25186

1073

Публикации: 16
Прегледи: 8183

44652

Публикации: 15
Прегледи: 7329

57887

Публикации: 9
Прегледи: 3651