• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 11:36

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Проблем с lilaeopsis brasiliensis!

Започната от brankov, 24.09.2013 18:49

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

brankov

Здравейте колеги мъчих се доста време да реша какво мъчи lilaeopsis brasiliensis но така и не намерих верния подход.Проблема е тази черно-кафява гад и ме дразни ужасно много .Иначе си расте добре ма всички нови листа +старите растат и след това листата се подвиват като на дъга посока грунда .Иначе имам малко брада ма тя не ме притеснява рибите са доста и не може без нея.Та да си дойдем на думата каква е тази гадост според вас като черен налеп по листата най вече по по старите и как да се справя с нея по другите растения я няма.Аквариума е засаден над 50% от дъното.Забравих да спомена че добавям по 2 мл Глутаралдехиддневно но и преди него пак беше така...Мерси предварително ето малко данни:
Дата на стартиране на аквариума:Август 2010
Аквариум  100л. Височина на аквариума:40см
Грунд :3-5
Смяна на водата бр. пъти на седмица 1 % сменена вода:30
Осветление  марка модел бройка:2 x24w T5 Аквастар+Гролукс и 1 18wбр Осрам 840 по 8,5часа
Торене с какво и по колко: Profito на Easy Life 1,6мл дневно
СО2 подаване б/с:система под налягане 2 б/с стойност чрез тест 25-30 мг/л
Брой и вид обитатели риби, скариди, др:Неонки и гупи около 25 бр
Седмична честота на хранене, вид храна и количество:1 дневно сера випан ,тетра.
Филтрация пълнеж и дебит л/ч:канистър Ехайм 700 литра/ч Eheim Substrat Pro 1l и Eheim Mech 1l ,груба и фина гъба.
Стойности на водата :PH 6.8 КН:7 Нитрати:25 Фосфати:1.2  Желязо около 0,4


hunter

На мен поне не ми отваря снимката  *dontknow*

brankov


bustama

Според мен са липси. По-точно на калий.Много трудно е да ти отговори някой с точност. Процесите в аквариума като цяло... кое растение колко иска и кога, пък защо, пък пречели му нещо за да не иска да лапка елементи или друго го блокира. Може и светлината да е - май изброих всичко. :-D
При мен има подобен проблем с кринума - от месец му клюмнаха листата и си загуби цвета, та мисля калия/калция са малко.

petko

Увеличи смяната на водата,да се намалят нитратите и фосфатите.

brankov

Калий слагам периодично на два три дни ,не мисля че липсва и калций има мисля достатъчно в водопроводната ни вода понеже е доста варовита и с височко PH над 7.5 ,относно ако намаля нивата на фосфатите и нитратите другите растения почват достааа да гладуват сега всички включае и лилаеопсиса кипят като за световно  *UNKNOWN*

zariio

Лилеопсиса расте супер бавно и в бърз аквариум не се чувства много добре.Забелязвам че има проблеми само по старите листа.Поне от това което се вижда.Пробвай да отстраниш тези листа.
Количеството глутаралдехид е много малко и изобщо не оказва влияние.
8-10мл на 100л вода можеш да слагаш.Прилича ми на брада но не съм сигурен.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

brankov

Това го оприличавам като мазна полепнала  гад но самото то не е брада ,вече като листото почва хептен да погива се появява малко брадица ма не е проблем,свиването на листата мисля че е доведено от същите причини които са довели и до тази гад.Има ли някакъв симптом "свиване на листа" нещо бях прочел за прекалени нитрати ма при мен не са толкова високи.Също да отбележа купих друг ilaeopsis беше с прави листа и след около месец и той си ги сви като дъга и почна да променя цвета си.

bustama

Както писах  - причините може да са различни и не само една. Грунда също е от значение -  фракция/ дебелина. Че едно от растенията ти не расте добре не е болка. Все пак - пълно щастие няма. :-)
От снимката, поне това което се вижда - не само на лилеопсиса  старите листата за зле.
Няма как да изпитват глад растенията ти при по-малки нива на нитрат и фосфати.
Ще трябва едно по-едно да отстраняваш възможните причини. Аз бих започнал от светлината - увелича/намаля  и пипна магнезия, калия, калция.
Проблемите в аквариума не идват сами, по - един. :-D Само с това растение ли има проблем?
Цитат на: brankov - 24.09.2013 19:58
водопроводната ни вода понеже е доста варовита и с височко PH над 7.5

Защо тогава рн е под 7,5?

Публикациите са слети: 24.09.2013 21:02

Разбрах - подоваш co2  под налягане.

brankov

Ами с sera flore реактор,стават чудеса  :-) благодарение на CO2 успявам да я докарам 6,8-7 ,относно другите ми растения нямат проблем то и на това не му пречи да се развива ма ме дразни....

terier4o

   Отрежи някое от засегнатите от водорасли листа, след това разтрий листото с пръсти и виж дали тези червено кафави налепи ще се махнат... ако, е така :) честито имаш кафеви водорасли. В един от моите аквариуми, след всяко разместване и/ или сифониране се появяват.. и след около две три седмици изчезват сами. 
    Ако те дразни как изглежда лилеопсиса така .... вземай ножицата и режи без да се притесняваш :)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.rimg.info%2F423f2c9436d6a9d376b4016d3211d9c2.gif&hash=38fb462888e63d5cd40cf419b5536d2abc534ec5

brankov

Малко развитие по случая ,извадих листенца от почернелите и това се едно е станал самият лист с такъв цвят и е по груб на пипане ,листото седи някак си втвърдено ,не се маха даже с сила но го има само от видимата страна ,от долната страна го няма и листчето си е нормално.

maior

Цитат на: brankov - 25.09.2013 18:31
Малко развитие по случая ,извадих листенца от почернелите и това се едно е станал самият лист с такъв цвят и е по груб на пипане ,листото седи някак си втвърдено ,не се маха даже с сила но го има само от видимата страна ,от долната страна го няма и листчето си е нормално.
Както го описваш какво е на пипане и не може да го изчистиш с ръка и че е само от горната страна може да е ксенококус макар че като цвят е малко по различен на моя лилеопсис.

brankov

Мисля че открих проблема и реших да го споделя, параметрите на фосфатите и нитратите които дадох при пускането на темата бяха от тестване преди 3 седмици.Сега, днес тествах преди пускането на лампите ,и шок фосфати и нитрати кръглааааа нула .Изгледжда вече всички скоро добавени растения които видимо стартираха добре за излапвали всичко (има и добавено дъбче) .Вече и по други почнаха явната проява на липси като покафеняване по ръбчетата на листата ,новите листа на вече на ехинодоруса са леко на вълни.Изглежда lilaeopsis brasiliensis най-рано е индикирал за липсите.Само да кажа че имам доста риби ,ма при още повече растения си трябва допълнително фосфор и азот.

djibarov

Адмирирам, че след проблем някои си споделят и решението, до което се е стигнало - с помощ или без. Така се обогатява форума, а не само с Помощ!....

Similar topics (5)

19498

Публикации: 4
Прегледи: 4035

59123

Публикации: 3
Прегледи: 4939

15771

Започната от Mup0


Публикации: 10
Прегледи: 5106

11283

Публикации: 7
Прегледи: 3791

49159

Публикации: 1
Прегледи: 2138