• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 17:42

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Растения за над водата

Започната от alextargov, 18.04.2023 16:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

alextargov

Здравейте,

Опитвам се да намеря "растения за дома", които да използвам за аквариума. Идеята им е само кореновата система да е в аквариума, а стъблата и листата над водата, за да не изгният. Куп видеа изгледах от колеги от Щатите и Австралия, но доста от растенията, които използват по този начин ги нямаше по магазините от нашите географски ширини.
Намерих Chlorophytum comosum, което според тестовете на влогърите издържа поне 1 месец, но при мен тръгна да гние малко по малко след първата седмица.
Ако някой използва растения по такъв начин, ще съм благодарен ако сподели кои видове са успешни.

Поздрави,
Алекс

mushroom

Здрасти Алекс,
не съм пробвал честно да ти кажа, но със сигурност може да гледаш почти всяко растение, на което не му гният корените като са постоянно във вода. И аз съм гледал видеа и първото за което се сещам е че най-лесно се започва със сладък картоф (предполагам че и с нормален ще стане ( - :). Може и лук та да имаш пресен лук целогодишно. ( - :
Друго за което се сещам и съм виждал на живо е орхидея, но тя няма да пусне корени. Там трябва да имаш стърчащо от аквата дърво, което ще предава влагата на орхидеята.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

NO CARRIER

Разтърси се за растения за палудариум и хидропонно отглеждане. Важното е освен само корените да са потопени и да има добра вентилация.
Повечето змиярникови издържат на влагата. Циперус също издържа без проблеми. Хлорофитум съм държал в чаша с вода докато корените му не излязоха навън да ме търсят. :-D
Орхидеите искат влага, но корените им е добре да не са потопени във водата.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Lightning_boy

Някъде бях гледал, че ползват Potos. Също уж обира нитратите във водата. Влечащо растение е, хвърли му едно око ако искаш.
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

kstoilov

Здравей,
Зависи какво искаш да постигнеш. Щом споменаваш аквариум, виж съветите на Ники.
Иначе само във вода съм гледал бамбук, но по-скоро в съд тип ваза, не в аквариум. Изкара почти около година само във вода, докато корените му напълниха съда. Растеше и на височина. После го засадих в саксия и сега е ударил в тавана.
Друго, за което се сещам, е водна лилия, но с нея нямам опит.

T.Stoev

Има доста видеа за спатифилиум. Точно сега правя един малък аквариум за бета и мисля да пробвам. Не съм решил само как да го закрепя или просто в саксия някъде зад корена.

mushroom

Случайно попаднах на това. Страхотна градина си е направил директно в аквата.
https://imgur.com/gallery/GdFEOOH
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

Similar topics (5)

31677

Публикации: 0
Прегледи: 2613

58346

Публикации: 2
Прегледи: 2672

6688

Публикации: 12
Прегледи: 4572

22939

Публикации: 19
Прегледи: 6606

49540

Публикации: 7
Прегледи: 2917