• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.05.2024 06:29

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Проблем с лимонче-помогнете !!!

Започната от tekooo, 19.10.2009 20:53

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

tekooo

Здравейте , имам следния проблем с лимончето mg]. Ако може някой да ми даде информация по въпроса.

NO CARRIER

Здрасти!

Дай информация за аквариума. От кой град си. С какво светиш, ториш ли, CO2 подаваш ли? Лично на мен ми прилича на слабо осветление и много нитрати.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

tekooo

ДОБРО УТРО !Аквариума е 80л. светя по 10 часа СО2 все още не подавам.За торене ползвам хапчетата на ДАЯНА ПЕТ root ,tabs от скоро започнах да сипвам и лактофол за листна маса .От карнобат съм.Лампите са на СИЛВАНИЯ 2/18 гролукс и аквастар

bigbeer

Теко, я ни разкажи малко за грунда който ползваш? От колко време ти е стартиран аквариума и други такива неща дето се сетиш.

Raven

Ако е скоро засадена вероятно ти умират надводните листа и се адаптира.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Caxapa

Цитат на: bigbeer - 20.10.2009 22:32
Теко, я ни разкажи малко за грунда който ползваш? От колко време ти е стартиран аквариума и други такива неща дето се сетиш.
Да добавя само към поста ти  *DRINK* на колко време сменя част от водата. С малките(60 литрови) сменях водата на 2 седмици и растяха лимоните ми повече на стебло и листата бяха нарядко. А сега със седмичната смяна във всичките ми 5 аквариума растат бавно но листата са нагъсто.

tekooo

ДОБРО УТРО на всички.Грунда ми е промит речен пясък около 3-4мм.Аквариума е стартиран февруари 2009 г.смените на водата са всяка седмица от 10 до 20 л.Според вас това не е ли липса на на някои елементи ?Защото гледам и по други растения/криптокорини,хигрофила/ се появяват малки дупчици и като чета из форума ми прпилича на липса на калий магнизий.Надявам се да получа добри съвети.

barabata

Колкото повече растения и силна светлина има толкова по-бързо се консумират макро и микроелементите от водата. Стига се до момента когато количеството сменена вода не може да компенсира липсите и се налага допълнително добавяне - торене.

Обикновено липсата на калий се проявява първа - въпросните дупчици по листата - лошото е че дори и да се добави после дупчиците си остават и не се оправят. Затова ако няма тестове трябва да се реагира отрано за да не се разваля външния вид на растенията. А веднъж появили се после трудно забелязваш кога започват пак да се появяват ако му изпуснеш края пак.
Трудничко си е да се гледа растителен аквариум без тестове и торове.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

Raven

Ако не си торил до сега или пък ториш отскоро, по всяка вероятност това е липса на калий.
Калият е най мобилен и най бързо свършва, за това се препоръчва торенето с калий да започва първо.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

tekooo

Без тестове може ли да се определи долу горе за 80л. колко калий да сложа през колко време и ако може кажете ми някакъв тор. БЛАГОДАРЯ ВИ за съветите дано не изглежда нахално.

Raven

Сложно е да се каже защото тестове за калий няма, но аз слагам на око- около една равна чаена лъжичка седмично на реални 200л. вода.

Имам доста растения.Можеш да слагаш калиев сулфат или патенткалий, аз слагам от второто защото магнезият също е много полезен и нужен особено в мека вода.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

tekooo

А, за торене с какъв тор да започна ?Тая лъжичка разтваря ли се в дистилирана вода или дириктно в аквариума.

barabata

Ами доста са - не е един.
Отвори раздел Химия и разгледай темичките най-горе.

Пример :

Калий се внася с :
- Калиев сулфат - само калий
- Калиев нитрат - калий и нитрати (само при по-специални ситуации)
- Калиев фосфат - калий и фосор (само при по-специални ситуации)
- и други

Обикновено в аквариума има излишъци на Азот (нитрати) и фосфор и затова се добавят само когато риби почти няма и когато се налага.

Магнезий  се внася с :
- Магнезиев сулфат - (английска сол от аптека - пакетчето е по-малко от левче)
- има и други варианти , но горния е за предпочитане

и т.н.

По принцип всички торове си ги търси във фирмите за химически материали ( примерно фирма Валерус ), но разфасовките са минимум 1 кг .
Само тензо коктейл (за микроелементи) и тензожелязо ( за желязо) се купуват от агроаптека и много рядко се срещат разфасовки по 100 грама. Обикновено са по 1 кг и цените са около 30-35 лева за килограм.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

Similar topics (5)

48642

Публикации: 1
Прегледи: 1636

38398

Публикации: 20
Прегледи: 7836

22767

Публикации: 2
Прегледи: 2036

3419

Публикации: 20
Прегледи: 5865

9095

Публикации: 8
Прегледи: 4000