• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Относно статията ОСНОВНО ВЪВЕДЕНИЕ ВЪВ ФИЗИОЛОГИЯТА И ЕКО...

Започната от kpokcho, 24.02.2006 17:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kpokcho

Цитат на: "dido"
Чети какво е написано.
Не забърквай Навие-Стокс в изчисляването на дебелината на граничния слой. Тези зависимости касаят скоростите и ускоренията на вискозни флуиди. За референция:
http://en.wikipedia.org/wiki/Navier-Stokes_equations
Айде наздраве, и дано не си объркал форума - вярно  :lol:
за съжаленее не е така. Уравненията на Navier-Stoke са нерешими "нормални математически уравенения", и едни от частине им слуачаи са приложението за пресмятане на флуиди, ако се вземат под предвид много приближения.
На Wikipedia-та изобщо не и вярвам. Там всеки може да напише нещо грешно и "редакторите" после да го пропуснат. Да действително за обща информация става, но за наука не...

kpokcho

Цитат на: "tishovsx"Е те тука стана интересно, добре, Крокчо...ми направи едно аквариумче, и отглеждай растения по описаните от теб методи, физико-химични и като ни го покажеш, ще ти свалиме шапки, пък и винаги е хубаво да черпим информация от човек като теб...не се засягай, но го докажи реално...аз няма да споря с теб защото моята професия е далеч от твоята... :wink:
Ами така и ще направя...
За сега мисля да ползвам метода: движение на водата за по лесно усвояване на CO2, а не да повишаван концентрацията на CO2.
Не че не мога да си домъкна в къщи от работа бутилка със сгъстен CO2. Даже съвсем официално, а и шлосерите ни правят всякакви винтили... Подмятат се и едни стари (за съжаление лампови) електронни регулиращи системи на поток от газ, за едни архаични ГДР-ейски и Съветски хроматографи, дето колежките си ги държат за подложки на цветята или поставки на компютрите... некви подобно изглеждащи
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.kpateldyes.com%2Fimages%2Ff19.jpg&hash=c96af1f7c9c8123a61a2b2f8613eabb30fdc8ae3
Могат да регулират потока на газ в всякакви граници, и са много точни, защото принципа на хроматография е такъв, че тоя поток изобщо не трябва да се мени, имаче има "шум" по базовата линия... който може да се вземе за пик....
Та колежките ще са много щастливи да се оттърват от кутиите с лампи ако им купя един два цветарника...
Ама, се усъмних в истинноста на написаното, в горната статия и според мен не си заслужава изобщо да се добавя СО2.

dave

Само да добавя нещо, което май остава скрито в тази дискусия. Крокчо, ти оспорваш посоченото в статията обяснение на едно практическо наблюдение. Допускам, че си прав. Всъщност оскъдните ми познания по физиология на растенията напълно ме лишават от възможност да съдя за правотата на тезата ти.

Наблюденията на много акваристи, моите вкл. са че инжектирането на CO2 във водата на аквариума променя драстично растежа на повечето видове аквариумни растения.

Обяснението може да се окаже екзотично - подтискане на някакъв процес в метаболизма на алгите, луд физикохимичен процес някакъв или верижка от подобни. Знам ли?

В края на краищата всяка теория, обясняваща накакво наблюдение се оказва предпоследна :-)

Въпросът е по-скоро  да се намери приемливо обяснение на добрия ефект от повишаване концентрацията на CO2 в аквариумни условия, отколкото дали има ефект. Така мисля.

поздрави,
Давид

tishovsx

ЦитатАма, се усъмних в истинноста на написаното, в горната статия и според мен не си заслужава изобщо да се добавя СО2.

Добре, ето намери се човек който си ми го каза, аз изхвърлям и бутилката и реактора, те и без това не ми трябват.
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

chaykov

Англиски форум : питаш нещо и ти отговарят. Руски форум : питаш нещо и в замяна също те питат нещо.
Български форум : питаш нещо и всички се впускат да ти обясняват колко си тъп!



https://s1.postimg.org/43tluyw8fj/aqua.jpg[/url]

NO CARRIER

А бе, аз ли нещо не разбирам или градския иска да каже, че вариантите за снабдяване с въгледвуокис са два - единият е с бутилка и директно инжектиране, а другият - чрез засилване на движението на водата в аквариума, а не да отрича изобщо необходимостта от цо2?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

dido

Как да ти кажа - градския ти нищо няма да направи с бъркането на водата. С него и без него - кажи-речи все тая.

Необходимостта от СО2 инжекция според мен не трябва да се обяснява с дифузията, граничния слой и прочее. В случая ние инжектираме СО2, защото искаме да пришпорим китките да растат с доста по-високи темпове спрямо нормалния растеж без инжекция. Демек така наречения от нас "бърз" аквариум - с много СО2/торове/светлина + съответните растения.

Съответно Крокчо, джуркайки водата с помпата без да слага допълнително СО2, никога няма да стигне темповете на развитие на китките на съответен "бърз" аквариум.
---------------------------------------------------------


Това е. Статията на обвинения за криминален екземпляр Дейв Хюбърт си е съвсем наред според мен, като изключим някои леки неточности - примерно въпросната границата на Прандл всъщност е по-тънка при по-плътните флуиди. Е нека да простим на човека грешката. Крокчо примерно, бидейки международно признат научен работник - също греши там и твърди, че границата на Прандл става по-дебела когато флуида се движи с по-висока скорост.

Е, оставете подробностите без особено голямо значение настрани. Статията е насочена към хобистите и описва по един доста добър и достъпен начин какви са трите основни компонента за правилното развитие на водните растения - светлина/Со2/торове.

Stas

А да не забравяме и температурата като 4-ти фактор.

Big_gonzo

Разрешете да се включа и аз.
Всеизвестен факт е, че силната аерация и движението на водата водят до драстично намаляване на количеството на разтворения въглероден диоксид.

Stas

Цитат на: "Big_gonzo"Разрешете да се включа и аз.
Всеизвестен факт е, че силната аерация и движението на водата водят до драстично намаляване на количеството на разтворения въглероден диоксид.

Определено е така!  :D

dido

Може би - аерацията изравнява концентрациите на СО2 във въздуха и водата. Но не и да я направи по-висока така :-)

kpokcho

Цитат на: "dido"
Крокчо примерно, бидейки международно признат научен работник - също греши там и твърди, че границата на Прандл става по-дебела когато флуида се движи с по-висока скорост.

ами май не е така:
Лиспва на движение на флуида - граничен слой на Prandtl лиспва - самолета не лети -> самолета включва двигателите - слоя се появява, започва да форсира той става по-голям -> накрая когато слоя е най-голям самолета литва.

kpokcho

Цитат на: "dave"
Наблюденията на много акваристи, моите вкл. са че инжектирането на CO2 във водата на аквариума променя драстично растежа на повечето видове аквариумни растения.
Това е така, аз не оспорвам този факт, че растенията растат по-добре когато се вкарва допълнително СО2 във водата. Оспорвам обяснението дифузия да е по-малка защото слоя на Prandtl бил по-голям. Според мен концентрацията на СО2, в растенията при нормални условия (без допълнително вкарване на СО2 във водата) е е по-малка от  колкото  тази на водата, именно поради тази причина разтворения във водата СО2 навлиза в растенията пасивно и чрез дифузия т.е. движисе по градиента от област с по-висока концентрация към област с по-ниска концентрация. Логически, увеличаването на концентрацията на СО2 в разтвора - водата ще доведе до-по голяма скорост на дифузия, градиента е по-голям. Някой беше обяснявал тези явления - дифузия и осмоза в тема: Може ли да налея в аквариума дестилирана вода (или нещо от сорта).
Аз обаче твърдя и че същия ефект може да се постигне и чрез повишаването движението на водата.

kpokcho

Цитат на: "Big_gonzo"Разрешете да се включа и аз.
Всеизвестен факт е, че силната аерация и движението на водата водят до драстично намаляване на количеството на разтворения въглероден диоксид.
логически е така, ако аерираш чист кислород. Аз аерирам въздух който има същото съдържание на СО2 като във водата. Следователно равновесния процес на разтваряне на СО2 и на неговото отделяне не би трябвало да се променя. Чрез аерацията създавам движение на водата, която ускорява дифузията на СО2.
Не трябва да се преценява, че и движението на водата водят до драстично намаляване на количеството на разтворения въглероден диоксид. Ако се съди практически, че това е така защото като разклатиш една бутилка бира, шампанско, кола или газирана вода, то разклашането довежда до отделянето на СО2. което е така, но там процеса е друг. При газирането, се вкарва СО2 под налягане и
уравнението
СО2+Н2О<->Н2СО3 се измества по посока на образуване на въглената киселина. Бутилките от всички тези са под налягане. Когато се отвори бутилката налягането спадаи газът се отделя, ако се разклати още по-бурно, защото тогава процеса се връща на обратно до нормалното му равновесие (при нормално налягане).
Въпреки това, когато има движение на разтворителя, процеса на разтваряне е по-бърз, защото частиците на разтвореното вещество се отнасят по-надалеч в разтворителя. Ето защо например, хората си бъркат чая, за да се разтвори захарта. и още един пример.
Ако в затворен съд сложиш вода от долу и СО2 по повърхноста и то системата може да се седи с години без разбъркване, и СО2 да не се разтвори. Ако обаче разбъркваш то скоростта на разтваряне ще е по-висока. процесът ще продължи до тогава докато разтвора не се насити.

kpokcho

Цитат на: "dido"Може би - аерацията изравнява концентрациите на СО2 във въздуха и водата. Но не и да я направи по-висока така :-)
ТОЧНО ТАКА! И аз това имам предвид.
Аерацията я изпозлвам за да се раздвижи водата, т.е. за да може  коя да е молекула СО2 разтворен във водата, да достигне коя да е точка на листа на растението с по-голяма вероятност!

Similar topics (5)

57029

Публикации: 2
Прегледи: 2930

43331

Публикации: 7
Прегледи: 3985

30901

Публикации: 28
Прегледи: 11941

14531

Публикации: 1
Прегледи: 4354

6870

Публикации: 11
Прегледи: 8554