• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.05.2024 07:36

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Какво липсва на растенията.

Започната от kaloqn_0998, 19.09.2014 19:50

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bunzip2

Все тая как ще го сложиш. Ефекта ще е един и същ.
Аз лично предпочитам да го разтворя предварително в съвсем малко вода, за да не стане така някоя риба да се обърка и да налапа кристалче от сулфата. Може би нищо няма да и се случи де, ама де да знам, така го правя :)

zariio

При положение че ториш с тор на който пише че съдържа магнезий и сменяш само по 10л. вода седмично защо смяташ че имаш липса?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

kaloqn_0998

Листата на Хигрофилата стават доста бледи с ясно изразена жилка в зелено. Също така новите листа са доста сбръчкани, но само на крайните корени. В смисъл тази, която е в средата почти нищо и няма, но тази която е точно в ъгъла на аквариума като чели не й достигат хранителни вещества от грунда. Защото лайненцата на рибките течението на водата така ги отнася че падат винаги в средата или другия край под филтъра, е растенията в имам чувството че затова са толкоз дребни и светли, те там са все нови.  :-( Същото така забравих да спомена че тестове не мога да си купя, защото живея в село, а най-близките градове до мен са Перник и Брезник, където няма нищо. И да кажа че скоро смениха водоснадбяването на селото. Преди водата беше язовирска, сега май не е и е от друго място. Хората казват че тази била по-варовита с по-голяма твърдост от предишната. Затова да не би това да оказва някакво влияние?  *dontknow* Но доколкото знам моите растения и рибки могат да живеят в по-твърда вода.

Caxapa

Предполагам, че ако ходиш до по-голямо населено място можеш да вземеш в  шишенца или бурканчета вода от чешмата и от аквариума да ги замериш   в някой акваристичен магазин. И естествено да се снабдиш и с тестове- лакмусуви лентички например. Това с л..цата ме размя но грунда си е грунд и корените на растенията си изличат каквото им е необходимо и няма такива "привелигеровани" относно  местоположението. Рстенията било то в аквариума или саксийни стайни си имат също своите изисквания и  понякога мястото което сме им избрали не им понася. Останалото  по описанието ще кажат специалистите  с растения които не са малко тук.

kaloqn_0998

Значи дълго мислих и се чудя дали ще се отрази на растенията ако спра СО2? Прегледах всички мои растения и техните профили в сайта и нито едно не изисква СО2. Затова се чудя ако го спра какво ли ще стане? И да мина само на торене? Вие какво мислите.

petko

И без това може да се каже,че до момента нищо не си подавал.

bunzip2

Спирай го. По-добре без СО2, отколкото подаване с колебания.
Направи си едни тестове на водата. Най-малкото PH да разбереш.
Това, че живееш в село, не означава, че не може да си намериш всичко.
Има сайтове или колеги, които продават. Поръчваш си, с куриерска фирма ти го карат до вратата.
От emag, доставките са безплатни дори... така че, това че живееш в село, не е някакво основателно оправдание  :)

kaloqn_0998

Добре спирам го и ще вия дали пак ще си растат растенията добре. Ако растат добре, няма да поддавам повече и само ще торя. Но по колко? Отново ли да си торя по 2 пъти на седмица или по веднъж?

blackapostle

Цитат на: bunzip2 - 23.09.2014 15:54
Няма нищо да им стане на рибите. Слагай си по една щипка при смяна на вода.
PH на водата колко е, мерил ли си го?
При мен имаше подобни симптоми с паричката. По разни снимки също мислих, че е недостиг на Mg, обаче се оказа хлороза, която се оправи при занижаване нивата на PH до 6.5 - 6.8 и поддържането му в тези граници.

Стабилизирай подаването на СО2 и смъкни PH ако е високо.

Може и липса на желязо да е. Особено ако младите листа са по-жълти и особено ако рН-то е високо. Задължително пробвай да намалиш рН-то ако е над 7.

kaloqn_0998

Сега е момента да попитам. Имам един течен тор за цветя. Торя е на фирма Лактофол за листно-декоративни растения. Та въпроса ми е може ли да добавям от него по-много малко? Принципно разтвора за саксиите, за които го използвам е 20мл на 2 литра вода. Елементите които съдържа са: азот-6,0, калиев оксид 3,0, магнезий- 1,0, желязо-0,3, микроелементи- бор, калций,мед,манган, молибден, цинк, физиологични вещества и витамини. Ето такъв е торът.

zariio

Какви са тези цифри?
Милилитри,проценти,грамове?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

kaloqn_0998


M14iro

Процентите са добре .По колко малко мислиш да слагаш?

kuvert

Вземи си специализиран тор (profito) и спазвай схемата за торене! Не се занимавай с тези лактофоли. Ще ти пламне аквариума и не можеш да го спасиш!!! Аз така навремето започнах с кристалон по препоръки на форумни колеги като евтини заместители.
Относно тора от калифорнийски червей-не е същото като оборският тор. Това е пресен тор преработен червейте. Ако си намерил такъв по магазините-замрази го във формички за лед и сложи в корените по една бучка. Но да е в грунда,а не да се разнася из водата.
Може да ползваш и глинени топчета. Купи си от книжарниците обикновена глина. Направи топчета, изпечи ги (във фурната или в микровълновата-става по-бързо) и ги забоди в корените на растенията. Може да сложиш по малко тор в топчетата когато ги оформяш. Така ще вкараш достатъчно количество хранителни вещества чрез кореновата система!
Относно употребата на Глутаралдехид като заместител на CO2-чети ТУК. Ако имаш въпроси-питай!
Не съм ги писал аз статиите, а съм ги превел.
Може да се свържеш и с ТОЗИ колега да ти обясни как ползва препарата. Днес си купи глутаралдехид и мнението му за употребата като заместител беше: "Слагам EASY CARBO без CO2 и всичко кипи"

Penta

Цитат на: kuvert - 07.10.2014 22:51
Може да се свържеш и с ТОЗИ колега да ти обясни как ползва препарата. Днес си купи глутаралдехид и мнението му за употребата като заместител беше: "Слагам EASY CARBO и всичко кипи"

Доста други биха казали "Слагам  Глутаралдехид и нищо не става"  :-D Това на шега, да не започваме отново спора.
Този тор изобщо не е подходящ за аквариум. Кристалон е възможен компромис, но не е идеален - има си от  всичко, само че не в правилните пропорции.

Similar topics (5)

1870

Публикации: 56
Прегледи: 14123

27635

Публикации: 3
Прегледи: 2917

16804

Публикации: 2
Прегледи: 2344

8806

Публикации: 6
Прегледи: 2990

46957

Публикации: 5
Прегледи: 2310