• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 17:06

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Glossostigma elatinoides

Започната от tishovsx, 18.07.2005 13:17

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

tishovsx

Ако някой има и отглежда, бързо да си казва...какви са и особеностите ; торене, светлина и со2, че ще ми докарат тая седмица и да не я R.I.P :shock:

Благодаря за бързите отговори ! :wink:
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Longanlon

Живко има. Той е малко заает напоследък и може и да не ти отговори спешно, за това аз да кажа: най-важното е ситен грунд - 1мм е добре - Живко я засади на 5-10 мм камъчета и тя се мъчи да расте под тях и само по някое листенце пуска отгоре. Другите фактори - задължително СО2, никакви буйни, ровещи или растителноядни рибки в аквариума поне докато се закрепи, зашото е много крехка, а и иначе - коренчетата са по 1 см само. Светлина по-скоро силна, за торенето не знам.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

kraltchev

Садиш я само с пинсети щото е много дребничка.  По няколко стръкчета заедно не само едно по едно:
Тук погледни последните няколко снимки как излгежда току-що посадена:
http://www.deepforestaquatics.com/aqua/luis/dallas/

После обича силна светлина и много ядене.  СО2 колкото може повече.  Ако светлината е мало се издълява като стеблено растение. Като потръгне да расте няма спиране.

--Николай

tishovsx

Благодаря, Ники  :D

Дано се захване, и потръгне...хубавото е, че е расла в аквариум !
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

kraltchev

Срещу тия нишковидните пробвай това което съветва Том Барр - смяна на 30-50% от водата всеки 3 дни и обилно торене с Азот, Фосфор и Калий веднага след смяната на водата.  Желязо и микроелементи на следващия ден.

Тоя подход е доста трудоемък но работи всеки път.  Луис това прави от няколко години вече. Той е малко луд - със 17 аквариума да смения водата всеки 3 дни и никога не пропуска, ама голяма чистота му са аквариумите. Аз най-сетне го пробвах тоя метод в последния един месец и виждам че работи.

Ако намериш японски скариди сложи ги да работят - много ще помогнат.

--Николай

danchoto

Е добре де - с това обилно торене с азот, фосфор и калий няма ли да е все едно да заведеш водораслите на ресторант вместо да ги мориш? А също така не е ли целта на смяната на водата да се намалят хранителните вещества?

kraltchev

Ами променяме темата ама то отгвора не е много ясен и няма да отворя нова тема:

Поради някаква причина честите смени на водата карат водораслите да узчезват.  

Едно обяснение е че органичните вежества които замърсяват водата - особено тия дето не можем да видим, дето са молекули органични киселини и т.п. - спомагат за развитието на водораслите.  Факт е че органиката в аквариума поема част от желязото и микроелементите и може да ги отдава на растения и водорасли когато си иска под влияние на физико-химични фактори най-вероятно (рН, светлина и т.п).  Амано е единствения човек дето дава сведениа за т. нар. "COD" - мярка за количеството органика в аквариума.  И неговото COD все е супер ниско. Ние тук в Америка за такива неща рядко говориме щото се по-умни се пишеме:

http://www.deepforestaquatics.com/aqua/misc/cod.jpg

Органика или не защо тогава и растенията не страдат ако няма много органика запасена с желязо и микроелементи?

Друго обяснение е че честите смени на водата не позволяват натрупване на амноняк.  Обаче не виждам как така ще се натрупва амоняк ако бактерийте си вършат работата.  Ако става въпрос за малки спорадични количества амоняк (да речем от момента на отделянето от рибата до момента на преработката от бактерийте) то как тогава смяна на водата веднъж на 3 дни може да помогне?

Всички подобни обяснения имат слаби страни, но ако се хване човек да сменя водата и яко да тори както нарежда бат Том изглежда че резултата неизменно е пречистване на аквариума от алги.  Това отнема няколко седмици но е общо взето гарантирано.  При това торенето с желязо изглежда да има нужда от повишаване - вероятно поради силно намалената органика желязото се поддържа в хелатна форма (усвоима от растенията) само от хелиращия елемент предоставен от човека, а не от естествени фактори.

Изобщо тук може би му е мястото да кажа че ако човек почне да се задълбава как точно и какво точно става в аквариума се оказва че протичат адски сложни и динамични процеси.  Така че идеята е да се намери лесен и прост начин да се поддържа аквариума чист от алги, без много прецизна наука, торене и труд.

--Николай

Живко

Цитат на: "danchoto"Е добре де - с това обилно торене с азот, фосфор и калий няма ли да е все едно да заведеш водораслите на ресторант вместо да ги мориш? А също така не е ли целта на смяната на водата да се намалят хранителните вещества?

до преди 2-3 седмици сменях водата на всеки 4 дни и торях като луд.водорасли нямах никакви,е,само малко брада и ксенококус по анубиаса.
напоследък нямам време и не съм сменял вода сигурно 10 дни.торове също не съм слагал.даже СО2-то се наложи да спра за 5 дни.
резултата е плачевен.
тръгнаха всякакви водорасли.наложи се да не включвам всички лампи-така водораслите растат по-бавно.
сега вече съм свободен и ще ги разкатая тези водорасЪли.
Никой не се е родил научен.

tishovsx

...и да се върна на статията на Кралчев за органиката...

http://www.deepforestaquatics.com/aqua/misc/cod.jpg

Това са параметрите на един от аквариумите на Амано и както забелязвате органиката е доста малка, но! другите хранителни вещества също са доста малки, а растенията растат великолепно, нещо не мога да схвана, при тези малки стойности на хр.вещества как растенията изобщо растат, а даже и алги няма....
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Longanlon

ами като набуха 4 вида хранителни грундове - ето така растат.

а веществата във водата са малко, но ги поддържа стабилно толкова с ежедневно торене
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

miTko

Добре де, в Sera floredepot и други аналогични няма ли органика? Нали и големите ползват такива хранителни смеси?
Разни мои АКВАРИУМИ 

tishovsx

Това на Сера, не става за нищо, а дали има органика един господ знае, аз съм натъпкал отдолу, хумус, латерит, лавалит, глинени топчета(обогатени) и шапка от пясък 2-4 мм. дебела, 4 см. ...ще видим до къде ще стигна...
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

miTko

Цитат на: "tishovsx"Това на Сера, не става за нищо, а дали има органика един господ знае, аз съм натъпкал отдолу, хумус, латерит, лавалит, глинени топчета(обогатени) и шапка от пясък 2-4 мм. дебела, 4 см. ...ще видим до къде ще стигна...
:) Аз мисля да слагам само бедна почва отдолу, като го разбутам моя де.Още се колебая за една друга съставка...
Но като чета, може и пак нищо да не сложа.
Разни мои АКВАРИУМИ 

Живко

Цитат на: "tishovsx"...и да се върна на статията на Кралчев за органиката...

http://www.deepforestaquatics.com/aqua/misc/cod.jpg

Това са параметрите на един от аквариумите на Амано и както забелязвате органиката е доста малка, но! другите хранителни вещества също са доста малки, а растенията растат великолепно, нещо не мога да схвана, при тези малки стойности на хр.вещества как растенията изобщо растат, а даже и алги няма....

не разбирам.защо да не растат растенията.
имат си всичко.
това,че са в малки количества е само плюс.на много места пише,че колкото са по-малко хранителните вещества,по-лесно се усвояват от растенията.пък и така има много по-малко храна за алгите.
дори и тази логика да не е вярна,какво значение има колко единици са,примерно,нитратите.важното е да не свършват.
той амано може да тори и по 6 пъти на ден.
нали целта е да се подават толкова торове,колкото могат да изконсумират растенията за един ден.
така като го гледам този аквариум,има сравнително малко растения.едва ли папкат по много.
Никой не се е родил научен.

tishovsx

Само, че като оставих количеството на торовете малки и ги потдържах 15 дена и зелените нишковидни водорасли тръгнаха...бали ли му мамата :roll:
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Similar topics (1)

20412

Започната от Raven


Публикации: 3
Прегледи: 3861