• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.06.2024 08:39

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

CO2 от апарат на Кип?

Започната от NikolaV, 03.03.2005 00:36

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

niky

Мога да споделя моя опит.
За аквариум към 100 литра ползвах бутилка от кола 0.5 л. Слагах чаша захар, 1 см3 мая за хляб, топла вода почти догоре.
Реакцията стартира след около 2 часа, като бих казал, е доста бурна около 1 седмица.

За бутилките - имаше тук някъде линк за бутилки от пожарогасител.
Но по добре рейвън да сподели кое, как колко.
Аз моята 5л бутилка я взех за 150 лева навремето + 70 за вентила.

NikolaV

Хм... Може и аз да съм го направил много рядко... И аз сложих 1 чаша захар, 1/3 кубче мая (кубчето е около 1х2х3 см.) и това цялото в 2 л. бутилка пълна с малко повече от 1.5 л. вода.

miTko

Raven я взел тънко тази бутилка или може би на старо, да каже!
Аз питах преди 2 дена, пожарогасител 2 литра(1,5кг) с СО2, какъвто би ми свършил работа го продават за 92 лв! :oops:
Nikolav, можеш да използваш и оцет+тебешир.Защо не.
Разни мои АКВАРИУМИ 

NikolaV

С тебешира и оцета не ми беше хрумвало...
А тия пожарогасители... Малко съм бос в тая тема. Трябва ли да му се заменят винтили и др. джаджи, на които не им знам името? Пълен ли трябва да се вземе или празен?
А то ако е 100 лв. само пожарогасителя, 50-60 винтил, 20-30 реактор и 10-15 ел. клапан, то става... Кимбаеца ми показа някаква с-ма на Ferplast, която беше окло 250 лв. ако не бъркам. Бключваше бутилка 2 л. (нямаха я все още) винтил, ел. клапан, реактор и др. не се сещам. Ей това беше май. Като гледам манометри нямаше обаче. Задължителни ли са или имат само информативно значение?

miTko

Ами да, не си струва, ако е толкова.Иначе и аз не знам какво се сменя и как се адаптира. :cry:
Разни мои АКВАРИУМИ 

77

единият манометър е задължителен :D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

EviL

Колеги не се мъчеке с тези сложнотий и бъркочи. От 1 седмица съм със СО2 самоделка, толкова е лесна че си нямате на идеа.
Направата и е по два начина:
1 в двулитрова кока кола слагате 1 литър вода , 2 супени лъжици лимонтозу и още толкова сода бикарбонат- и имате СО2 за седмица!
2 копувате една газирана вода и я закачате на с-мата,която представлява капачка на бутилка (пробита и свързана с маркуче, на което има два регулатора . Края на което е тикнато в аквариума  иГОТОВО. Имате ПРОСТА система за СО2! :wink:

miTko

Цитат на: "miTko"
Nikolav, можеш да използваш и оцет+тебешир.Защо не.
Връщам си думите назад, тебешира го правели вече от гипс :?:  :!: , а по мое време си беше варовик... :oops: Сетих се за един стар пчелар, който казваше - "То сега и фъшкиите не са фъшкии, а едно време какви фъшкии имаше...."
Разни мои АКВАРИУМИ 

NikolaV

Цитат на: "EviL"Колеги не се мъчеке с тези сложнотий и бъркочи. От 1 седмица съм със СО2 самоделка, толкова е лесна че си нямате на идеа.
Направата и е по два начина:
1 в двулитрова кока кола слагате 1 литър вода , 2 супени лъжици лимонтозу и още толкова сода бикарбонат- и имате СО2 за седмица!
Абе не знам аз ли нещо не съм направил като хората, но ефекта беше едно голямо бълбукане докато наливах водата (бях сипал вече содата и лимонтузуто) и после вече почти нищо...
Цитат на: "miTko"
Цитат на: "miTko"
Nikolav, можеш да използваш и оцет+тебешир.Защо не.
Връщам си думите назад, тебешира го правели вече от гипс :?:  :!: , а по мое време си беше варовик... :oops: Сетих се за един стар пчелар, който казваше - "То сега и фъшкиите не са фъшкии, а едно време какви фъшкии имаше...."
А след това си вървя по улицата пред кварталното школо и подритвам тебешир. И айде в бутилката с лимонтузуто и содата. Резултата беше около 1 чес по 1 мехурче на секунда горе-долу. След това спря. Днес ще сложа още малко лимонтузу да видя какъв ще е резултата...

miTko

:!: Намокри тебешира с вода, ако ти мирише на гипс не го слагай! Щото ако използваш силна киселина(например солна) ще отровиш аквариума с  отровни газове! Надявам се, че още има варовикови тебешири...Накъде върви тоя свят бе!? :evil:
Разни мои АКВАРИУМИ 

EviL

първо слагаш лимонтозуто и содата в бутилката, после наливаш вода и много бързо затваряш, защото губиш от СО2-то! :wink:
А сигурен ли си че от никъде не ти пропуска по системата , че при мен беше голям проблем! все пак стават около 4 атмосфери налягане в бутилката

EviL

а и пробвай с наполвина вода за да има повече място за СО2 то
Успех :)

Стамен

как се вдига налягането 4 атмосфери? Системата не е ли отворена?

tishovsx

Цитат на: "Стамен"как се вдига налягането 4 атмосфери? Системата не е ли отворена?

Ами нали ще сложиш и кранче някакво, нали ще подаваш по малко...мисли :wink:
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Живко

Цитат на: "EviL"първо слагаш лимонтозуто и содата в бутилката, после наливаш вода и много бързо затваряш, защото губиш от СО2-то! :wink:
А сигурен ли си че от никъде не ти пропуска по системата , че при мен беше голям проблем! все пак стават около 4 атмосфери налягане в бутилката

това го пробвах.ситемата трябва да е много прецизно направена,за да не изпуска.пробих дупка на капачката с нажежена запалка.вкарах пласмасов накрайник за въздух,залепен със силикон.получи се изключително ненадежно.за два дни се получиха маса пробиви.това беше предвидимо.просто трябваше да се види за колко време горе долу ще стигне СО2.на накрайника маркуч за въздух,а на него три кранчета за въздух.получи се много ненадежно:lol:.пробиви от всякъде.спрях ги с тел(времено).кранчетата се прецакаха за норматив даже едното почна да изпуска откъм врътката.
в бутилката сложих 2 супени лужици лимонтузо и една и половина сода.трябва да се затвори моментално.реакцията протича много бързо.направих няколко опита и установих,че на 2 литрова бутилка най- добре да се сипе 400-500мл. вода.
изводите са няколко:
1. системата работи,въпреки всички течове изкара 12 ч.стабилна струя.трябва да се има в предвид,че поради липсата на какъв и да е реактор и дори опит за такъв,бях пуснал доста силна струя.5-6  балончета в секунда.
2.системата може да понесе още поне толкова налягане.
3.ако се направи свесно,с по подходящи материали,според мен би изкарала 3-4 дни.
4.разбира се по-добро от истинска система за СО2 няма,но това е много удачен вариант за този,който не може да си я позволи.
5.чудесен вариант за преносимо устройство,за хората които имат повече от един аквариум.можеш да позасилиш този или онзи или няколко наведнъж.е ако имашСО2 и всички аквариуми са ти в една стая няма да ти трябва,но...
ефекта от СО2 в моя аквариум беше невероятен,дано да не е краткотраен.почти всички растения се покриха с мехурчета кислород,е не целите де.гадните алтернатеи само за един ден пуснаха по 4 листа с чудесен червен цвят.


и още нещо.
изкам да изкажа благодарност на всички които пишат в този форум,и то най вече на тематика растения и всичко свързано с тях.за този кратък период от както чета форума научих страшно много за растенията.
БЛАГОДАРЯ!!!

и сега едно въпросче. :lol:
имам ехинодорус озирис,пуска нещо като цвят или цветна стрела.
що е то?прави ли се нещо?
Никой не се е родил научен.

Similar topics (5)

15368

Публикации: 1
Прегледи: 2136

7479

Започната от Emsi


Публикации: 6
Прегледи: 3590

25153

Публикации: 21
Прегледи: 9249

11340

Публикации: 5
Прегледи: 5296

3352

Публикации: 3
Прегледи: 3622