• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 21:45

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Адаптация на растенията

Започната от houngan, 30.07.2008 11:09

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

houngan

Не съм ботаник, а и не открих много по този въпрос, та искам да попитам какъв е периода на адаптация при пресаждане/засаждане на ново растение в аквариума?
Въпроса е породен от "проблем" който възникна - вече 2 седмици от зазаден Елеохарис сп. нищо не излиза - постоянно отмират листа, а нови не виждам да са се образували. В аквариума има още Валиснерия( мисля че гигантска) тя расте като луда и Ехинодорус тенелус- при него също има застой и отмиране на листа. Температура 25-26 Градуса. Добавка на торф в дъното(малко). Умерено течение. 82 л аквариум с 62 Вата осветление.

demetra69

Мисля че и при мен проблема е същият. Преди седмица засадих 4-5  корена гигантска валиснерия но след втория ден листата почнаха да потъмняват и цихлидите спокойно си ги късат. Слагам течен тор на ТЕТРА, ако някой може да ми каже на 350 литров аквариум през колко дни да слагам от този тор.

didoepi4

Имай предвид, че валиснерията НЕ обича желязо, и се храни предимно чрез корените си, т.ч.подхрани грунда.

demetra69

Искаш да кажеш да слагам таблетки или пръчици направо в грунда а не с течен тор?

didoepi4

30.07.2008 20:43 #4 Last Edit: 30.07.2008 20:49 by didoepi4
Цитат на: demetra69 - 30.07.2008 19:43
Искаш да кажеш да слагам таблетки или пръчици направо в грунда а не с течен тор?

Да това се отнася за твоя случай за валиснерията, но при мене си вървеше и без торове - само от рибоците се захранваше и растеше чудесно.

Raven

Зависи от степента на захранване на грунта,на мен най добре ми е вървял при умерено захранен калиброван грунт.
Никакви фирмени торове не могат да се сравнят с естествената минерализация.
В това отношение рибите са много важни- ако са правилно подбрани ,в умерени количества торене почти не е необходимо.
Дъното трябва да е умерено захранено и много важно - да е калиброван пясъка за да няма затлачване.

Елеохариса развива плитка но гъста коренова система и си иска почвена подхранка.
При мен в нов аквариум добре ми е тръгвал като съм подлагал фирмен хумус на Продак в много тънък слой ,на около 2 см. под пясъка.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

houngan

Аз досега не съм торил, а разчитам на рибите. В този случай вътре има 11 данио и 3 псевдоразбори. "Пясъка" не е баш пясък, а е дребен чакъл с размери от 0,5 до 0,8 см с цел пресъздаване на речни условия - да не е прекалено едър  :buff:

Raven

Ами  да,доста едър е.
Но по добре прекалено едър отколкото прекалено ситен.
За Елеохариса определено е неприемливо едър- сигурно заради това се мъчи,той вирее добре в 2-3 мм. грунт.Освен това за добра захранка са нужни няколко месеца- ако ти е по ново дъното значи няма нужните вещества още.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

houngan

В такъв случй да го спасявам ли докато е време и да сложа в съд със ситен пясък, и да наслагам по камъчета явански мъх?

demetra69

30.07.2008 22:47 #9 Last Edit: 30.07.2008 22:52 by demetra69
на мен грунда ми е кварцов пясък от 0.8 до 2.5мм

Raven

Цитат на: houngan - 30.07.2008 22:01
В такъв случй да го спасявам ли докато е време и да сложа в съд със ситен пясък, и да наслагам по камъчета явански мъх?

Ами ако искаш го сложи в някакъв съд- широк и плосък ,със ситен пясък и евентуално леека подхранка под формата на хумус или нещо подобно- сигурен съм че ще се освести.
И на добро осветление.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Similar topics (5)

3226

Публикации: 11
Прегледи: 3637

48486

Публикации: 10
Прегледи: 3282

25571

Публикации: 15
Прегледи: 8462

15093

Публикации: 4
Прегледи: 3856

24309

Публикации: 9
Прегледи: 4028