• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
05.05.2024 12:08

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Ричия под вода - Riccia fluitans или Riccia rhenana

Започната от cantiga, 28.04.2013 17:27

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

cantiga

Тази тема ми липсва от известно време в нашия форум, сега видях, че е застъпена от колегата Nikiengi в една друга тема и ми се иска да я започна.
Преди известно време видях в един онлайн магазин да се продава riccia rhenana и се поинтересувах. Наистина става дума за ричия, която се гледа под вода без необходимост да се завързва към тежки предмети и се различава минимално от познатата ни форма fluitans. Но в крайна сметка не успях да намеря точна информация относно това, дали се касае за друг вид растение или това е само форма на fluitans, отключваща се при определени условия на околната среда. Хора, които я гледат, обикновено пишат, че rhenana не се изменя с времето или при промени в условията, в някои книги също се среща. Все пак се чуват и други гласове, Nikiengi също пише, че ричията можа да стане подводна (?)
Ще се радвам хората с опит с тази трева да пишат.  :-)
Поздрав!
Светослав

Nikiengi

Моята е обикновена ричия, сега не мога да кажа точно от кой вид е, но от много време е в аквариумите ми. Поставял съм я много пъти под вода с СО2 и при прорастване през мрежичката си изплуваше. В този аквариум също я бях вързал обаче не върху камък, а краищата на мрежичката ги бях затиснал в грунда, като около нея имаше паунов мъх. Така вързана леко по леко започна да потъмнява и когато махнах мрежичката вече не изплуваше. Сега ми пречи, но искам да имам от нея и не я вадя, докато намеря къде да я сложа.  :-)

anasarka

В книгата на "Ориентал аквариум" пише че има такава форма на флуитанса която е по-тъмно зелена, като не е проучено дали е нов вид или е някаква форма. Но наистина има такава която расте подводно и не изплува. Иначе има над 180 вида ричия, а в хобито поне 5 вида са разпространени :-)
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

cantiga

Цитат на: anasarka - 28.04.2013 20:01
В книгата на "Ориентал аквариум" пише че има такава форма на флуитанса която е по-тъмно зелена, като не е проучено дали е нов вид или е някаква форма. Но наистина има такава която расте подводно и не изплува. Иначе има над 180 вида ричия, а в хобито поне 5 вида са разпространени :-)
Благодаря за инфото.  *privet*
В книгата Moos-Fibel na Friedrich Bitter сега също срещнах името rhenana, за жалост без никаква допълнителна информация.
Nikiengi, ще може ли да постнеш тук една снимка на твоята ричия - това, което казваш, е доста интересно.  :-)
Поздрав!
Светослав

Nikiengi

Ей я там, накадана в ъгъла, че ми закрива полянката!  :-D

Ето я и в по-близък план:

cantiga

Хубава полянка!  *privet*
Мерси много за снимките, наистина съвпада с това, което съм виждал из нета. Гледай да я сбуташ някъде наистина и я запази да видим как ще се развива. Впоследствие потънала ричия, това е много интересно, нещо като Еврозоната, ама поне ричията може да изплува някой ден.  :-D
Поздрав!
Светослав

Similar topics (5)

1612

Публикации: 2
Прегледи: 2759

3041

Публикации: 27
Прегледи: 10157

39404

Публикации: 2
Прегледи: 1951

26994

Публикации: 2
Прегледи: 3469

17604

Публикации: 23
Прегледи: 10101