• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 02:47

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Торопочвена смес

Започната от penchod, 23.10.2005 00:56

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

miTko

Цитат на: "zmeq"За да не отварям нова тема реших да пиша тук.
  От слагане на прекомерна доза Кристалон възможно ли е падането на pH-то с около 2-2,5 единици.
  Прочетох някъде из форума, че целта е да дозираме азота около 10-20 mg на литър, ако не се лъжа и за мойте 60 литра излезе около 6 gr.
 Ако някой може да даде мнение по въпроса ще съм много благодарен  :roll:
Мен ако питаш е обратното, че и твърдоста се увеличава, най-вече общата де.
Разни мои АКВАРИУМИ 

zmeq

Така ама яко чершенееше теста за pH на Sera. Аз по рибите усетих де - доста бяха спекли, а и се получи нечуван бум на криптокоринова болест. След 2 смени на по 30 % за 2 дена се пооправи положението, но да знам за в бъдеше кво да правя  :wink:

dido

Кажи какъв ти е кристалона първо. Ако можеш да напишеш и съдържанието на азот, фосфор и калий..

При всички положение това 6 грама на 60 л е гигантско количество тор.

zmeq

Значи за тоя, който говори Равен е.
Искам 20 mg на литър.
Което значи 60*20 = 1,2 g.
20 % се води азота -> 1,2 * 5 = 6 (вярно че има налично количество, но го игнорирам, че не ми се дават 10 кинта и за такъв тест)
Или изобщо не ми е вярна сметката  :oops:
И падна яко pH-to, никво качване  :roll:

dido

Абе вярна ти е сметката. Аз по принцип ползвам по-концентрирани торове и количествата са малки - около 6 -10 грама идват за 200-250 л вода. Затова се заблудих.

По принцип нитратите подкиселяват водата, особено ако ти е ниско kH. Не знам колко са ти били нитратите във водата преди да ториш, но ако нитратите са причината за падането на pH, явно са били малко. Възможно е също pH да се смъкне и от хелиращите агенти в Кристалона.

Всъщност до колко падна pH-to?

zmeq

Абе 4,5 най-много, ако ми е точна преценката.
Че то има 5 цвята, с които да сравняваш и никога няма съвпадение, и се чудиш да кой мяза най-много. Иначе преди е било около 6,6-6,7 някъде.
И дали при толкова ниска стойност гадовете оцеляват.
Не съм дал жертви и след смяната на водата живнаха. Може и да не съм отчел вярно от теста де  :roll:

miTko

Змей, много ториш! Почва се с една дневна доза на седмица и после според зависи увеличаваш.Особено ако не ти стига светлина и не подаваш CO2.
Разни мои АКВАРИУМИ 

kpokcho

Цитат на: "NikolaV"*****Те разбира се продават, но си говорят във вагони  :cry:
С хиляда мъки успях да се сдобия с едно килце и вече е във филтъра...
За човек с кола, лопата и време няма да е проблем да си натовари от кариерата. Ама аз от тия три неща нямам нито едното :-(
Момент!
перлит, зеолит и бентонит има в България в много лесно достъпни разфасовки!
Произвеждат се именно от Бенто Кърджали. Продават се... НАВСЯКЪДЕ!
Значи перлит някой ако иска може да си купи от строителните магазини- в МусюБриколаж има в отдела строителство.  Много е лек и се продава на обем (не на маса). Не е и скъп. Не е изкуствен материал.
Обаче за какво може да се ползва не знам. Действително е по-лек от водата, защото има много малки пори които са пълни с въздух...
Подобни по химичен състав и структура на него са Бентонита и Зеолитите... По точно Бентонита е форма на зеолит. А Бенто го продава под такова наименование...
Зеолита по определение е алуминосиликат с порьозна структура...
Т.е. не е чист SiO2 а в него има и (различно количество за различните видове) алуминиеви атоми. При зеолитите е характерно наличието на гканалеста система т.е. кристалната решетка не е плътна, а образува отвори. Именно на тези отвори се дължат и адсорбционните му свойства... в тях "влизат" молекули или йони на различни вещества и се задържат. Широко се използва за шушител. Силикагела по същество е аморфен зеолит т.е. при него пак има дупки и канали но те не са правилни и липсва кристална структура (т.е. подобно на кварцовия пясък и стъклото - и стъклото и кварцовия пясък могат да се приемат за чист SiO2, но едното е аморфно другото кристално).
Та да се върна на основния въпрос:
Понеже зеолита съдържа и Al, който е от трета валентност, в него се образува "йонно напрежение", и този отрицателен заряд се компенсира с противойон - катийон. Този противойон в природата е  - къвто там попадне, но може да бъде омненен с който и да е друг катийон. Ето защо по едно време зеолитите бяха досто спрягани за грунд най вече при растенията... могат да отделят сложения в тях катийон... Недостатък според мене е силната адсорбция на вода,. т.е изсмукват водата, и не стават самостоятелно за почвен субстрат а би било чуденсо да се смесят с почвата. Въпреки това Бентонит АД предлага такава смес!
Според мен е спорен въпроса за използването им в аквариума, като източник на микроелементи.
Ако някой иска да експериментира, мога да му наблъскам каквото се сеща вътре (Ca+, Mg+, Zn+, даже и Ag+ Аu+ Pt+) и да му дам едно торбе да пробва.
Аз лично съм го правил но не професионално и не съм забелязал никакъв ефект... поне не на Pistiata stratiotes...
Може би трябва да се върна малко по професионално към тези занимания.
НО
От къде може да се вземе Бентонит. Пак от мусюбриколаж
Продава се на 50 кг чувалчета. нарича се от производителя
"Бентонит за хидроизолация"
А сега момчета ще ви смаям!
Че повечето от вас които имат зоомагзини дори го продават!
Котешка тоалетна Бенто!
Чист естесвен природен български зеолит!!!
http://www.bentonite-bg.com/bg/aplications/bentonite.html#01
Повече за БЕНТОНИТ АД по горе е посочено. Разгледайте им страницата внимателно!
http://www.bentonite-bg.com/bg/index.html

Similar topics (2)

55496

Публикации: 25
Прегледи: 12274

37644

Започната от skDn


Публикации: 6
Прегледи: 4895