• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 00:04

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Торене+PH

Започната от dulgiapich, 19.06.2009 22:40

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dulgiapich

Здравейте,
искам да попитам дали подхранването(торене) на растенията има влияние върху PH?
По точно ме интересува даденият тор "AQUAFORMULA STANDART" дали има влияние?
Благодаря!!!


*DRINK*

Joro Vn

19.06.2009 23:14 #1 Last Edit: 20.06.2009 13:16 by Joro Vn
     Самият торов разтвор трябва да е с много ниско Рh, това го осигурява хелиращия агент. Смисълът на хелирането е поддържане на такова Рh, което да задържа преминаването на микроелементите в друга валентност /да се окислят/. Добавянето на торов разтвор в много малко количество вода ще доведе също до падане на Ph на новото количество разтвор, което ще се получи. Но при правилно дозиране в аквариума на практика не би трябвало да се почувства промяна на Ph или ако има такава, тя трябва да е почти нищожна и към посока кисела реакция.

dido

Фосфатите също играят роля на pH буфер, мисля около 6.5-7

Raven

Много торове имат склонност да повишават Рн,за това в разтворите за хидропоника се добавя киселина.

Аз съм правил експерименти с хидропонно отглеждане на растения - Рн ми се вдигаше до 7.5 и нагоре даже и при това положение усвояването на веществата става много трудно.

Добавях акумулаторна киселина в разтвора за да го поддържам на около 5.5-6.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Joro Vn

     В нормален тор за почвено торене азота или част от него може да се осигурява от карбамид /урея/. Това съединение осигурява алкална реакция- този факт може да е полезен, т. к. при почвите проблемът обикновено е със закисляването им. Комплексен тор с голямо количество карбамид и микроелементи май не е добра комбинация, защото алкализирането му ще пречи на хелиращия агент да държи стабилна валентност. Възможно е такъв тор да бъде с много малка трайност след производството му. По принцип в селското стопанство карбамида се ползва отделно от други комбинирани торове.

dulgiapich

Ето това са съставките:
Торове от Евгени Младенов

    * Aquaformula standard - N – 0 %; Р – 0 %; К – 18,8 %; Mg – 2,2 %; Са (EDTA) – 0,5 %; Fe – 1,72 % (Fe/EDTA – 0,54 %; Fe/DTPA – 1,24 %); Mn (EDTA) – 0,38 %; B – 0,08 %; Zn (EDTA) – 0,08 %; Cu (EDTA) – 0,08 %; Mo – 0,01 %

dido

Това е смеска от Тензо коктейл и някаква калиева сол. Калиев сулфат вероятно, но е пропуснал да отбележи сулфата на етикета  :-D

bigbeer

От две седмици торя точно с този тор. На 160 литра слагам по 2 грама на седмица. Не бях се замислял дали влияе на Пх-то.. затова и отидох преди 2 мин да премеря параметрите. Рибите са видимо живи. ;) В 3:30 рано сутринта, в локвата СО2-то не се спира и резилЪт от теста беше - 7.00 - на луминисцентно осветление.. утре ще го погледна и на дневна светлина. Ако има разлика ще се обадиме ;)  *DRINK*

пс. днес банички нема да има  >:o

Similar topics (5)

43759

Публикации: 8
Прегледи: 5117

24166

Започната от ivan_251


Публикации: 30
Прегледи: 13382

17722

Публикации: 1
Прегледи: 3113

35703

Публикации: 8
Прегледи: 5310