• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 22:42

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Einhell nutronflora

Започната от malomir, 13.09.2005 16:34

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

malomir

Видях го в Практикер.По принцип го дават за растения за градинско езеро.Някои може ли да каже нещо за това защото излиза доста изгодно-Около 10 лв.за 3500 литра вода.

dido


penchod

То много хубаво, само дето не видях никъде да пише кво съдържа аджаба...

dido

Е те повечето фирмени торове са така :-) Аз за това си торя с химикали, щото знам какво слагам :-)

WOLF

Sorry за офтопика :?   само едно-две въпросчета искам да задам.

dido - Като модератор на секцията химия, можеш ли да ме посъветваш какъв калиев сулфат да ползвам, алтернативите са следните: от агро аптека, на гранули вносен от германия или от магазин за химически елементи на прах. Цени и разфасофки не казвам, защото те не са от значение, интересува ме кое ще ми върши работа.

И един друг въпрос. Знае ли накой или поне предполага ли какви са съставките на Сера Флорена, по-конкретно попада ли измежду тях калия, защото аз досега мислех, че е Fe с микроелементи, но не съм сигурен в това.
There are only 10 types of people in the world. Those who understand binary code, and those who don't.

dido

Лично аз бих предпочел от магазин за химикали. Търси ЧЗА - чист за анализ.

WOLF

dido - аз ЧЗА сигурно ще намеря, ама това дето го говорите за EDTA-то какво ще рече? В смисъл, че като си го разтворя сулфата във вода за да мога да го дозирам с процентен разтвор и съответно ще си сметна колко мл. ще ми трябва, след като стой разтворен извесно време после при вкарването му в аквариума ще бъде ли усвоим от растенията.

Абе пълна мъгла ми е незнам какво искам да питам и дали въобще да го добавям тоя калии. Ама мисълта ми е, че в химическия магазин калиевия суфат не го продават като тор и незнам дали ще може да се ползва като такъв??? :cry:  :cry:  :cry:
There are only 10 types of people in the world. Those who understand binary code, and those who don't.

77

Цитат на: "WOLF"

Абе пълна мъгла ми е незнам какво искам да питам и дали въобще да го добавям тоя калии. Ама мисълта ми е, че в химическия магазин калиевия суфат не го продават като тор и незнам дали ще може да се ползва като такъв??? :cry:  :cry:  :cry:
какво значение калиевия сулфат дали в хим магазин ти го продават като тор или не,все си е калиев сулфат :Dръгай умерено няма какво да стане  :wink:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

dido

Е ти тора как си го представяш - пакетиран на кубчета или нещо от сорта? Дали ще го купиш от агроаптеката или от хим. магазин - разликата е в чистотата. Колкото по-малко странични примеси, толкова по-добре.

ЕДТА е вид киселина, която има свойството да 'захваща' метални атоми в структурата на молекулата си. Обикновено микроелементи като желязо, манган, кобалт, мед и др. се усвояват от растенията само в строго определена химична форма - неокислени. Това им състояние в аквариума може да се осигури за дълго време като се свържат с тази киселина - ЕДТА. Затова торовете с микроелементи се продават готови свързани с ЕДТА. Това условие не съм чувал да важи за калия, така че можеш да слагаш спокойно калиев сулфат или калиев хлорид.

Лично аз като преценя, че е време да торя, разтварям нужното количество калиев сулфат в една двулитрова бутилка, наполовина пълна с вода и я сипвам директно в аквариума.

WOLF

Благодаря за информацията, просто това за EDTA не го знаех, както и много други неща от химията :?
There are only 10 types of people in the world. Those who understand binary code, and those who don't.

Георги

Цитат на: "WOLF"
И един друг въпрос. Знае ли накой или поне предполага ли какви са съставките на Сера Флорена, по-конкретно попада ли измежду тях калия, защото аз досега мислех, че е Fe с микроелементи, но не съм сигурен в това.

"Химичния състав на SERA florena е :

ferric chloride 0.89000%
ethylene diamine tetraacetate 0.83100%
manganous chloride 0.00400%
magnesium chloride 0.00020%
boric acid 0.00020%
sulphuric acid 0.00016 %
aqua purificata 98.27444%
"

miTko

Значи основно желязо...
Разни мои АКВАРИУМИ 

NO CARRIER

offtopic
Железен хлорид, ЕДТА, манганов хлорид, магнезиев хлорид, борна киселина, сярна киселина и гола вода 98%  :D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

tishovsx

С две думи, пълен боклук...става за жабуркане.... :P
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

dido

98% вода наистина е притеснително :-)

Stas

Ами иначе от какво ще печелят? От водата се печели най-добре:)

Ако го направят по-концентрирано, вероятно ще трябва да му вдигнат и цената...

N.Nobs

Така един кубик вода излиза 40537.20лв.,а в Софийска вода е 0.85лв..Е***и еФтинията :D
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

Raven

значи нищо не ми пречи да си сменявам водата през ден като големите майстори :D
тока е по проблем :evil:
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

N.Nobs

Цитат на: "raven"значи нищо не ми пречи да си сменявам водата през ден като големите майстори :D
тока е по проблем :evil:

Сложи си генератор задвижван от вода :idea:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

dido

Домашен ВЕЦ демек  :lol:

dave

Цитат на: "raven"значи нищо не ми пречи да си сменявам водата през ден като големите майстори :D
тока е по проблем :evil:

Майтапа си е майтап, ама аз сериозно си торя с Florena, защото без нея китките ми спират да растат и им пожълтяват младите листета от липса на желязо. И смяната на водата не помага.

Знае ли някой дали в Искърската вода има достатъчно микроелементи така че добавянето на EDTA да ги направи достъпни за растенията и да приключа със скъпата ми Florena :?

N.Nobs

Дори и да има желязо в Искъра(по-точно във водата от чешмата) вече ще е късно за EDTA.А ако искаш да добавяш само желязо,има готово на Hobby и на Prodac.Второто не ти го препоръчвам :!:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

dido

И Тензо FE.