• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
26.04.2024 15:23

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Направи си сам система за СО2

Започната от Longanlon, 15.04.2004 13:35

« назад - напред »

0 Потребители и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

saneto

А бихте ли ми казали какво трябва да е количеството на отделените мехурчета CO2 за да не се наруши рн-то в 30л аквариум ... моята система отделя средно по мехурче на 4-5 секунди, та се чудех дали няма да претрепам рибата ... не че имам нужда кой знае колко от тааа СО2 система , но ми стана интересно и реших да пробвам, растенията си ми варвят и така даже доста добре, изхвърлям по две шепи марулки на 2 седмици, все пак ми е малко аквариумчето, но не ми харесва това, че от барзото растене стават по издалжени и се губи формата...стават по нестандартни ... и така ... ще ми се да видя малко"кипене" ако имам касмет естествено!!!  *dontknow*

iek

Цитат на: saneto - 06.12.2009 14:05
А бихте ли ми казали какво трябва да е количеството на отделените мехурчета CO2 за да не се наруши рн-то в 30л аквариум ...
Промяната на рН-то зависи не само от количеството, но и от качеството на разтваряне, вземи се един drop checker с 4кН референтен разтвор.

saneto

В момента просто сам забил маркучето от реактора в подемника на вътрешния ми филтър и съм насочил с струята от филтъра в посока надоло посредством джаджата от комплекта на самоя филтър... ,а относно дроп чекъра мисля че не ми е необходим защото мисля че се получава едно доволно разтварянеа, а и така мога да определя количестовото капки, ако не друго поне се чува :) въпроса ми беше дали няма повредя по някакав начин досега създадения баланс с реактора който е 2л бутилка,достатъчна за 200л акв , ако не сам разбрал погрешно, и това да доведе до край с трагична развръзка  :-|

rumenb

Малко назад в темата ми е отговоорът, но ако някой като мен я е прочел цялата няколко пъти и все не са му се получавали нещата, ще е полезно.

След няколко неуспешни опита да подкарам кашата (включително и със сол вместо със захър :duvar:) се оказа, че ако температурата е под 20о процесът или изобщо не тръгва или е много слаб.

След зареждане вчера привечер и когато днес пак нямаше отделяне, просто топнах КОЛАТА във водата, и след 5 мин процесът тръгна. Не знам колко е температурата в помещението (предполагам под 20о), но на водата е 25-26.

Raven

И аз съм го забелязал това- имаше един преходен период доскоро- нито беше за парно , нито беше достатъчно топло.
Е тогава само хабех разтворите- или изобщо не ми тръгваха, или караха по два дни.
Откакто пуснаха парното лепвам бутилката в за вертикалните  щрангове на парното в ъгъла на стаята и става идеално.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

rumenb

Мисля да не лошо да се добави този факт в статията.

NO CARRIER

Зимата, в неотопляема стая, маята си работи без проблеми при мен. Сложил съм я в картонена кутия, уплътнена с парчета стиропор. Температурата в стаята пада до 2-3 градуса, но генерация има.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

bigbeer

Ферментацията се катализира от околната температура. При ниски температури тя се забавя и обратното. Кое не е ясно тук, че си чешете клавиатурите?

Caxapa

От прочетеното тук разбрах, че ако не ти е уравновесен аквариума и пускаш СО2 растенията хващат водорасли. Преди ги трепех и пак се появяваха. Изхвърлих всички растения, взех нови и рестартирах наново и ето отново имам същият проблем.Не ги чистя вече и си стоят така в застой но все пак ги има пущините. Не храня обилно а даже оскъдно. Имам същите проблеми и в другият 120 литров в който не подавам СО2 макар и по-малко. Но там пък имам много малки анциструси и никак не гризкат от водораслите. Понякога ги засичам да облизват анубиасите но другите растения не пипват. И още по-фрапиращо е, че в 60 литровите ми нямам грам водорасли и не подавам СО2 нито добавям подобрители или каквито и да е течни и други торове. Водата сменям по книга всяка седмица. Филтрите чистя пак по книга като промивам с вода от аквариума. Грунда ми е с фракция 5-6 мм и дебелина на слоя 5 до 7 см. Може би поста ми не е за тази тема но все пак мисля е свързано по някакъв начин с подаването на СО2. Дайте си мнението колеги .Светя нормално по 6 до 7 часа като съм с фабрични капаци и лампи . В 120 литровите по 2 пури 18 вата (сложил съм и рефлектори) а в 60 литровите само с по една 15 ватова без рефлектори.

Vannkata

Сахара в 120л ти аквариум осветлението  е много малко, съветвам те да спреш подаването на СО2.Растенията не могат да усвоят всичко това и се получава излишък и бум на водораслите  :-(  Ето защо нямаш проблеми с по- малкия аквариум. Аз в 120л аквариум светя с 4.18в подавам со2 и освен малко брада по анубиаса (който си я имаше още когато го взех) не мога да кажа, че имам водорасли  *DRINK*

Caxapa

Цитат на: Vannkata - 07.12.2009 21:54
Сахара в 120л ти аквариум осветлението  е много малко, съветвам те да спреш подаването на СО2.Растенията не могат да усвоят всичко това и се получава излишък и бум на водораслите  :-(  Ето защо нямаш проблеми с по- малкия аквариум. Аз в 120л аквариум светя с 4.18в подавам со2 и освен малко брада по анубиаса (който си я имаше още когато го взех) не мога да кажа, че имам водорасли  *DRINK*
Ще се гръмна..Нямам място в тези капаци за повече лампи. Оригинално са така и заради това сложих рефлектори и купих специални лампи за аквариум а ме тези с които ги продават на Филипс или Силвана.  Малките са ми с оригинални лампи от магазина на Силвана и без рефлектори.

discus

Изхода е да препраиш капака за компактни луминисцентни лампи.

Caxapa

Никак не става с преправяне. Пласмасова отливка или топлопресована пастмаса. И там са монтирани. Ако взема да ги размонтирам, отиде целия капак. Явно трябва да правя саморъчно капаци и да вграждам лампи. А тези са компактни и уплътняват за да няма излишно изпарение. Единствено съм добавил вентилатори за летните жеги.

Vannkata

Аз  затова не ги харесвам тези фирмените капаци: едно, че светлината им винаги и недостатъчна, а цената за 1 баласт, 4 фасунги и една пластмаса отгоре е прекалено висока...

Caxapa

Така ги продават-комплект с капаците и филтри и всичко. Иначе излиза тънко само стъклото-аквариума но компонентите после секат не от кокалчетата а от шията направо.

Similar topics (5)

22291

Публикации: 76
Прегледи: 64961

2770

Публикации: 8
Прегледи: 11484

15084

Публикации: 0
Прегледи: 8034

8495

Публикации: 16
Прегледи: 9072

6612

Публикации: 39
Прегледи: 44943