• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.04.2024 09:26

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Направи си сам система за СО2

Започната от Longanlon, 15.04.2004 13:35

« назад - напред »

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

besom

Цитат на: dido - 19.09.2007 12:15
Бе содата ли ти идва скъпа?

:))))))
смятам че не е досатъчно ефективна

dido


besom

ден 18 системата работи *YAHOO*. През целия период балончетата се колебаеха от 25 - 31. Спирам до тук защото ми свърши маята (тази която е при мен в аквариума). Качвам шишето с игления клапан от мазето и инсталирам в аквариума. Ако на някой му е интересно ще седна да направя снимки и ще опиша всичко.
п.с. според мен има живот за още 18 дни.

DANGER_LSD_F

Преди време четох една статийка,руска,мисля че,където се споменаваше за еднодневно СО2 с някакъв чорапогащник и вътре сода и такива..та ми хрумна идеята вместо отделен реактор,на хората със система с мая и захар + камъче..не може ли чорапогащник да се завързва около самото камъче и така нещата да се по-ефективни и СО2-то да се разтваря по-добре?   :-)

ata_nas

Това за което говориш не струва.Проверено е.Статията е от тук:
http://vitawater.ru/aqua/hydro/co2gen.shtml
Ако искаш запознай се детайлно.Успех! *JOKINGLY*

Candinoo

Значи пробвах няколко пъти CO2 системата с мая и захар, дозировката я правя както е написано в 2л шише,свързал съм го с маркучи на другия край има камъче, но мехурчета излизат само когато разклащам шишето,спра ли е C02 спира, не знам вие изчаквате ли ... и колко  *dontknow*

ata_nas

Ето ти линка:
http://www.aquariumbg.com/forum/index.php?topic=4156.0
Правиш точно това, което е упоменато в цитата на abaro и няма да имаш проблеми!

cwetalin

Цитат на: besom - 06.10.2007 16:54
ден 18 системата работи *YAHOO*. През целия период балончетата се колебаеха от 25 - 31. Спирам до тук защото ми свърши маята (тази която е при мен в аквариума). Качвам шишето с игления клапан от мазето и инсталирам в аквариума. Ако на някой му е интересно ще седна да направя снимки и ще опиша всичко.
п.с. според мен има живот за още 18 дни.

На мен ми стана много интересно това, което правиш. Би ли обяснил по-подробно какъв е крайният резултат. До колкото разбрах и т еб те е страх от СО2 под високо наляган, мен също. Дори съм мислил да си пълня бутилката не с 50, а с 5 Атм, примерно. Мисля че от големи бутилки, снабдени с редуцир вентил това няма да е проблем. А и при това положение ще отпадне нуждата от редуцир вентил на моята бутилка, може направо да се сложи иглен вентил. Предполагам че ти точно това си направил, но за СО2 ползваш добрата система с мая и захар. И аз съм с нея, но слагам и желатин, доста удобно, но все пак е кофти нощем че не може да се спира. Искам именно това, система с ниско налягане, която да мога да регулирам прецизно и да спирам нощем. Хихи, предполагам че това ще се казва "светия граал" за подаване на СО2.
Поздрави на всички и честита нова година.

besom

Цитат на: cwetalin - 03.01.2008 00:44
На мен ми стана много интересно това, което правиш. Би ли обяснил по-подробно какъв е крайният резултат. До колкото разбрах и т еб те е страх от СО2 под високо наляган, мен също. Дори съм мислил да си пълня бутилката не с 50, а с 5 Атм, примерно. Мисля че от големи бутилки, снабдени с редуцир вентил това няма да е проблем. А и при това положение ще отпадне нуждата от редуцир вентил на моята бутилка, може направо да се сложи иглен вентил. Предполагам че ти точно това си направил, но за СО2 ползваш добрата система с мая и захар. И аз съм с нея, но слагам и желатин, доста удобно, но все пак е кофти нощем че не може да се спира. Искам именно това, система с ниско налягане, която да мога да регулирам прецизно и да спирам нощем. Хихи, предполагам че това ще се казва "светия граал" за подаване на СО2.
Поздрави на всички и честита нова година.

ЧНГ много здраве и късмет на всички.

крайния резултат е система за СО2. Както и при другите системи и тук има така нареченото "изливане" (неконтролирано изтичане) когато налягането е прекалено ниско. Когато обаче е високо или колебливо - няма да имаш никакъв проблем винтила държи - справка сертификата на винтила който си избрал. Бутилката е 100% сигурна (много си играх и тествах) разбира се когато не е супер препълнена. Мойто шише е 1.5 литра от фанта и държи над 25 дни. Обема на шишето и желаното количество СО2 се определят експериментално. Колкото повече ще подаваш - толкова по голяма бутилка ти трябва. Идеята е маята винаги да вдига налягане над необходимото. Проблема с температурата на сместа също е важен. Аз съм сложил шишето в неопрен.
При мен работи само с механичен винтил. Не е проблем да сложиш след него и електрически който ще реши проблема със спирането нощем или евентуална електроника за контрол. Разбирам че вече се оправяш със сместа и няма да се спирам на дозировка. Ако ти трябват снимки свиркай.


п.с. направи експеримент - затвори плътно едно шише някъде на топло

cwetalin

Олелее, аз явно не съм разбрал точно. Мислех че бъркаш сместа в бутилка за високо налягане, пожарогасител или нещо такова. Моя грешка.
А с какво регулираш потока на мехурчетата. С иглен клапан ли или с най-обикновено кранче.

besom

Цитат на: cwetalin - 03.01.2008 13:28
Олелее, аз явно не съм разбрал точно. Мислех че бъркаш сместа в бутилка за високо налягане, пожарогасител или нещо такова. Моя грешка.
А с какво регулираш потока на мехурчетата. С иглен клапан ли или с най-обикновено кранче.

иглен клапан Aignep 8860. За другото питай kratun - той си игра с пожарогасител

kratun

Игра си Kratun, игра си, и се наигра. Зареди си 3 литровата бутилка на 70 атмосфери, сложи си всички видове манометри и клапани, и сега не се занимава с мая и захар. Докато си играех, не можах да постигна повече от 3 седмици и половина действие на системата, при доста променливо налягане и труден контрол.
,,Всичко, което съм искал е било — съгласие с моите желания, след конструктивна дискусия." - Уинстън Чърчил.

cwetalin

Цитат на: kratun - 03.01.2008 16:25
Игра си Kratun, игра си, и се наигра. Зареди си 3 литровата бутилка на 70 атмосфери, сложи си всички видове манометри и клапани, и сега не се занимава с мая и захар. Докато си играех, не можах да постигна повече от 3 седмици и половина действие на системата, при доста променливо налягане и труден контрол.

Страх ме е от тези 70 атмосфери бе, ма*ка му. А и малкия знайш ли как пипа всичко, погледнеш врътнал кранчето и приспал не само рибите :)

Ще пробвам да гръмна една бутилка с мая да видим много ли цапа. Замислил съм се да й направя термосче, та се надявам само в него да цапа.

kratun

Бутилка от Фанта, Кока Кола или каквото и да е безалкохолно - трудно ще гръмнеш, защото ги пълнят при 7-8 атмосфери, а маята не може да ги докара чак толкова. Но има опасност да изтърват кранчетата, които би сложил след бутилката за да регулират налягането. От друга страна, нямам представя какво количество СО2 може да се побере в една 3 литрова бутилка при това налягане, а също и колко е опасно това за околните. В офиса имам един пожарогасител, който е 20 литров и е пълен с газ. Ако това количество беше опасно, едва ли щяха да ми го предпишат пожарникарите.
,,Всичко, което съм искал е било — съгласие с моите желания, след конструктивна дискусия." - Уинстън Чърчил.

klarinet

Аз съм с мая и захар и съм много доволен хванах и цаката и с една бутилка издържам около 45 дена.образно казано - захарта е продължителността на производство на СО2 а маята е скоростта. аз го правя в бутилка от 1 Л. направих си брояч на мехурчета и установих, че произвежда на 5 секунди мехурче. скоростта зависи и от температурата в стаята. Аз до сега не съм си цапал аквариума и не съм имал никакъв проблем. Много е важно като я правите да не изпуска от някъде и да си мислите, че не работи. аз слагам около 200 гр. захар и една равна лъжичка за кафе с мая на доктор Йоткер. не слагам желатин, защото резултата е по - лош.  при мен маркучето е залепено за капачката на шишето и влиза във филтъра ми ( или помпичката както и казват някой)  няма реактор, но така филтъра разбива мехурчето на много малки мехурчета. Нощно време даже не я разкачам и вече около година използвам тази система и съм много доволен) някой ден ако мога да отделя от бюджета - ще си купя истинска но д отогава ще бъркам  джибрите  *YAHOO*
50л.

Similar topics (5)

6612

Публикации: 39
Прегледи: 44720

14935

Публикации: 15
Прегледи: 14879

22291

Публикации: 76
Прегледи: 64530

2770

Публикации: 8
Прегледи: 11425

15084

Публикации: 0
Прегледи: 8027