• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 05:59

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Направи си сам система за СО2

Започната от Longanlon, 15.04.2004 13:35

« назад - напред »

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Emil

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fupload3.postimage.org%2F37841%2FCO2gen.jpg&hash=fbbdf90bc45be1efb43407bff4687129de3d4280

Как мислите има ли смисъл човек да се пробва да сглоби това и ако "Да", к'во да го правим после водорода?

dido

Това нещо се продаваше доскоро китаише разработка високонаучна. Пробваха го няколко хора и не останаха много доволни май. Конкретно аз съм го виждал у patter от форума във Варна. Имаше някакъв проблем с мътнееща вода, както и с разпадане на цялото устройство след определено време ползване.

П.С. Водорода можеш го събира в торбичка над аквариума до достигане на критичната концентрация. После стъпвай на пръсти покрай аквариума ...  :-D

streetspluntep

12.09.2007 20:21 #302 Last Edit: 11.11.2009 19:51 by streetspluntep
.

Emil

Цитат на: streetspluntep - 12.09.2007 20:21
Ако пуснеш и един превод няма да имаш равен.Все пак форума е български и не всички знаят чужди езици!!!!
Явно добре се справяш във българския форум с безбройни линкове към немски и англо написани сайтове ;). След малко ще ти го преведа, но...многото удивителни не говорят за нищо друго освен, че ти е повредена клавиатурата.

Схема на електролизенгенератор за СО2 с разделно изходящи газове.

Авторът благодари на Вадим Писовски за помоща в разработването на устройството.

В ролята на основна вместимост е използван корпусът на проточен филтър за вода. Прозрачната тръба е с диаметър 20мм и е залепена във отверстието за изход на водата. В отвора за вход на водата е монтиран обратен клапан.ВНИМАНИЕ! НЕ ГРЕШЕТЕ С ПОСОКАТА НА СПИРАТЕЛНИЯ КЛАПАН! Графитния електрод- от тролейбусен токоприемник.Захранващ блок с постоянен ток 12В о,5А. Милиамперметър на 50мА за постоянен ток с минимално възможно вътрешно съпротивление, Променлив резистор 100 ома и мощност 2 Вт.
При подаването на напрежение( ВНИМАВАЙТЕ ДА НЕ СМЕНИТЕ ПОЛЯРИТЕТА) по електродите започва процес на отделяне на газовете. Отделяния от стоманения електрод водород свободно излиза в атмосферата. А отделяния от графитния електрод газ се нагнетява в горната част на основната вместимост(филтъра) и постепенно изтласква електролита в тръбата. в определен момент налягането на електролитния стълб се изравнява с налягането на водния стълб на аквариума и клапана се отваря в посока на аквариума.

Променливото съпротивление се използва за регулиране производителноста на устройството. Количеството на газа има право линейно зависимост от големината на протичащия ток. Затова вместо брояч на балончета може да с ползва Амперметъра.Достатъчно е да си премаркираш в една точка. Например на 30 балончета в минута с паралелно свързания резистор нагласяш скалата на 30 мА.



...и за накрая...Използването на думички като "Моля" говорят за притежаването на някаква култура, а използването на наставнически тон придружен с невербални и първобитни елементи, говори за липсата на всякаква такава.


Поздрави от злия модератор ...

Заповядай.

bobynfs

Цитат на: theater - 12.09.2007 09:41
Забравете да регулирате ЦО2-то с обикновени врътки, които контролират стеснението на мъркуча, когато нямате "истинска" система. Когато налягането на газа се увеличи, скоростта на преминаването му се увеличава също докато се постигне равновесие отново.... т.е. с нормална врътка, била тя и от система, не може да се регулира количество на подаван газ. (проверено е)  :-D

Аз не съм съгласен с теб по простата причина, че когато огранича излизащия газ от бутилката се получава следното: (разбивам ЦО-то с малка глава на потопяем филтър ) преди месец бях без ограничение на ЦО-то и когато се натрупа газ в бутилката го изкарва през маркуча на един път и след малко пак и пак и ..... и филтъра не може да ги разбие всичкиия газ както трябва и някои от мехурите са големи и направо си излизат за секунда на повърхността а сега съм с ограничение и налягането в бутилката е постоянно и излизащия газ е равномерен и филтъра постоянно изкарва малки мехурчета които се разнасят из целия аквариум а без ограничението сигурно бях на 30-40% загуба от ЦО-то с тия големи мехури дето ги изстрелваше филтъра а и другото имам чувството, че като съм ограничил бутилките карат по-дълго време но не съм го засякъл но просто така ми се струва щото вече 2 седмици карам с 2-те бутилки е вярно е, че стана малко хладно но както и да е. при мен с ограничението ефекта е по добър 
2013 New Styling....................................................
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fa%2Fimg59%2F1349%2Fsfbz.jpg&hash=b1a274cbf7d918f52ce4bde7ba05994c3cf6f493
Видео на моя АКВАРИУМ *fish
200л.100x50x40, филтър Sera Fil 900, СО2 с мая,
осв.2x2 бр.90см Sylvania Aquastar & Grolux.

theater

Заинтригува ме. С какъв врътляк го правиш? От система, както колегата ли?
Аз бях пробвал преди време и не усетих разлика.....т.е. пак излизаше на тласъци.
140л - харацини
http://starividri.org

bobynfs

Да от система. И при мен в началото излизаше на тласъци но му хванах цаката на 2-рия ден. първия ден се опасявах да неизбие от маркучите и затова го бях отворил на половината и постепенно започнах да го затварям а и също така става ако сместа ти е на 2-3 дена да го затегнеш до край и да го оставиш да си напомпа бутилката (те) и после да почнеш да пускаш полека да излиза постоянно а не на пресекулки и да кажем след някои час ако пак започне да излиза на пресекулки затягаи по-малко за да го балансираш или ако бутилката стои много напомпана отпусни много малко и за няколко часа следене и по-малко пипане и ще стане ;) бутилката трябва да е не много твърда но не и мека абе ще му хванеш цаката ;) и също така щом почне да стои мека значи сместа е на привършване и почва да пуска на пресекулки
2013 New Styling....................................................
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fa%2Fimg59%2F1349%2Fsfbz.jpg&hash=b1a274cbf7d918f52ce4bde7ba05994c3cf6f493
Видео на моя АКВАРИУМ *fish
200л.100x50x40, филтър Sera Fil 900, СО2 с мая,
осв.2x2 бр.90см Sylvania Aquastar & Grolux.

miTko

Бе да ви кажа под секрет, истината е по старите теми!  ;-) Ползвайте търсачката да видите колко нещо сме изписали преди, ще откриете маса неща!
Разни мои АКВАРИУМИ 

theater

Абе сигурно си прав, но все си мислех, че съм изчел по-важните.  :-[
140л - харацини
http://starividri.org

dido

Да бе ама какво толку я дъвчете тая тема още не знам - маята си е мая, бутилката си е бутилка....

Stas

Водата си е вода и даже понякога тече!

assensi

.... и е мокра на всичкото отгоре!

miTko

А, то почти станала за "Сметище" ! *YAHOO*
Разни мои АКВАРИУМИ 

kratun

Хайде, да помогна на темата, да си остане тук, а не в "сметище".
Имам намерение да заменя бутилката от Кока кола с метална бутилка от стар пожарогасител, който и преди си е работил с СО2. На изхода ще използвам обикновен кран за отворено и затворено положение. Бутилката е 3 литрова и ще я заредя с мая, захар и сода бикарбонат, както е записано в първия пост по тази тема. Ако се развие ферментацията (не би трябвало да имам проблем, но все пак говорим за метална и непрозрачна бутилка) ще получа СО2. Както и да. Това, може да се окаже удачно и ефтино решение за доста от нас, стига да проработи. Ще ви държа на течение. *DRINK*

П.С. Пък ако някой друг го е правил, нека си каже!
,,Всичко, което съм искал е било — съгласие с моите желания, след конструктивна дискусия." - Уинстън Чърчил.

streetspluntep

15.09.2007 16:07 #314 Last Edit: 11.11.2009 19:59 by streetspluntep
.

Similar topics (5)

15084

Публикации: 0
Прегледи: 8029

8495

Публикации: 16
Прегледи: 9062

6612

Публикации: 39
Прегледи: 44739

14935

Публикации: 15
Прегледи: 14881

22291

Публикации: 76
Прегледи: 64548