• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Размишления относно аквариум за Анциструси

Започната от iivs, 08.01.2015 13:20

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

iivs

Здравейте възнамерявам съвсем скоро да правя аквариум само за дънни риби,тъй като имам място под големия аквариум да сместя един нисък такъв с размери 110 дължина 25 височина и 40 широчина.Аквариума ще бъде с голо дъно като ще има доста укрития и камъни лава както и мангрово дърво и мопани.За сега бъдещите обитатели са 7-8 обикновенни анциструса 3 парчета хипанциструс и няколко ринолорикарии,като съм с намерения да добавя още няколко вида.Имам доста питанки относно този бъдещ план,като на първо място е дали голото дъно е най добрия вариант за такъв тип аквариум или да сложа някакъв ситен пясък.По отношение на флората мсля да сложа няколко анубиаса и буцефаландрии.За филтрация ще ползвам вътрешни филтри както и един задвижван от помпичка на въздух. 

terier4o

Ако аквариума е чисто развъден ..... по-добре е да е с голо дъно, казвам ти го от опит. Важно е да нагласиш струята от филтрите така, че да събира органиката на едно място, така и почистването става много лесно. Не знам дали др. колеги са имали подобни случки, но когато аз имах развъден аквариум за анциструси първоначално бях сложил всички укрития на едно място, и имах един два случая на зверски пребити мъжкари и разпилян хайвер. Съвета ми е да направиш възможно най-много укрития, които да са обособени в самостоятелни зони, за да избегнеш в бъдеще подобни случки. Като цяло трябва да се въоръжиш с търпение, знаеш че не е особена философия развъждането им, но по някога изисква време :-).
Ако искаш по-конкретни съвети, ще е хубаво да зададеш по-конкретни въпроси.  *DRINK*
Успех.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.rimg.info%2F423f2c9436d6a9d376b4016d3211d9c2.gif&hash=38fb462888e63d5cd40cf419b5536d2abc534ec5

iivs

Вадил съм няколко пъти анциструси но в общия аквариум и въпреки че са само живородки малките изчезват не знам дали заради химиите които сипвам заради растенията дали заради меката вода от Въглеродния диоксид трудно оцеляват.Идеята е за развъден аквариум да и ще има доста укрития разхвърляни из целия аквариум.Относно почистването избирам голото дъно заради по лесното почистване на органиката със сифониране.Но пък от друга страна при голото дъно мястото за развъждане на нитрифициращи бактерии е доста по малко, особено при факта че няма да има и канистър.

NO CARRIER

Насипи отгоре няколко шепи роголистник.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

iivs

Добре а ако аквариума е развъден може ли възрастните екземпляри да не се вадят от него за да не се стресират или представляват опасност за малките?Другото нещо за което си мисля е да сложа дънен филтър и слой грунд или голо дъно, не знам кой е по добрия вариант.

Caxapa

Цитат на: iivs - 09.01.2015 09:42
Добре а ако аквариума е развъден може ли възрастните екземпляри да не се вадят от него за да не се стресират или представляват опасност за малките?Другото нещо за което си мисля е да сложа дънен филтър и слой грунд или голо дъно, не знам кой е по добрия вариант.
Между двата варианта бих избрал голото дъно. Дънният филтър за тези риби ми се вижда неподходящ. Колкото до аранжировката  бих дал  съвет ако го приемеш. На наш известен акварист в дома му преди години видях как уж имаше само няколко Анциструса а като сложи храна в аквариума и станаха   *CRAZY* стотици. Беше направил скейп от варовикови камъни като за цихлиди от ез. Мбуна и от всяка дупка и цепнатина буквално  извираха сомчета. Естествено и аквариума бе с нескромните   над 3 метра дължина по спомени.  Всичко се свежда до индувидуалност  и аквариум. В аквариумите ми от над 100 литра имаше неимоверна популация която някак секна. Стартирах преди  месец  и нещо един 54-60 литров в който пуснах малко Гупи и Плати + няколко Анциструса. Е, няма такъв филм просто..Започнаха да се въдят отново.  Всичко е индувидуално но основното е да имат достатъчно улрития за да няма спор за "къщички" Ако е голо дъно..често сифониране е необходимо.

iivs

Честото сифониране е ясно пещери ще има със сигурност значи така де е голо дъно ще бъде а растенията ще са такива виреещи на камък, имам доста парчета порести лавови камънаци имам и доста укрития така че ще я бъде работата *DRINK*

Caxapa

Успехи да пожелая тогава и  нали знаеш за темературата на водата? Живяли на определена температура и при смяната на водата с няколко градуса по-ниска. Задържаме така градусите и  по, честа смяна на водата с прясна. Видим ли, че има пазещи "татковци"  задържаме със смените на вода.- тоест нормални седнични смени.

NO CARRIER

Аз на моите им бях сложил първо една керамична раковина в общия, после изрязани флакони от дезодорант. Щом видех хайвер заедно с таткото ги отделях в развъден аквариум, напълнен със същата вода от големия.

Правил съм и друго - когато малките проплуват и таткото започне да излиза по-често, вадех само тях. Но иска повече дебнене, а и ако имаш по-агресивни риби вероятността да оцелеят е по-малка.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

iivs

Аквариума ще е само с лорикаридии и евентуално коридораси,до колкото нам при тях няма вътревидова агресия :-)

Ivan_S

Цитат на: iivs - 08.01.2015 14:09
Но пък от друга страна при голото дъно мястото за развъждане на нитрифициращи бактерии е доста по малко, особено при факта че няма да има и канистър.

Поради същата причина в моя развъден аквариум (не е за анциструси) си има и грунд, и камъни, и няма канистър също както при теб (с вътрешно филтърче самоделка с керамика е). Никога не ме е притеснявало това, че аквариумчето е развъдно и дъното не е голо, тъкмо напротив. Вярно е, че моите риби си носят хайвера в устите, но като проплуват малките са 6-7 мм., не са гиганти все пак. Досега проблем с почистването на аквариума не съм имал, зацикли се за 10 дни и вече втора година си е зациклен като малки в него има относително рядко ;). Може и да си въобразявам, но ако развъдния аквариум се доближава максимално до естествените условия (като хардскейп), толкова по-бързо малките рибета "влизат в час". Виждал съм как в развъдни с голо дъно малките стоят и гледат тъпо или пък са едно върху друго, точно като във ферма за угояване, докато при нормален аквариум още от личинки едва ли не започват да показват поведение на възрастни. Това са ми наблюденията и за това така правя аз. Та, след цялото това словоизлияние, моето мнение е да си сложиш грунд, достатъчно укрития за хвърляне на хайвер и това е. Със сифончето почистването на грунда не е зор, особено ако няма растения. Именно, за да си спестя безкрайните смени на вода за себе си съм решил развъдния аквариум да си работи почти като основния. От изкарани 150-200 малки, нямам нито една жертва.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Similar topics (5)

56677

Публикации: 8
Прегледи: 4996

35998

Публикации: 6
Прегледи: 5490

50105

Започната от ribka_ribka


Публикации: 1
Прегледи: 2609

51517

Публикации: 10
Прегледи: 3725