• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 20:04

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Калк реактор, калциев реактор или балинг лайт?

Започната от камен чочев, 28.11.2011 17:46

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Canary

Цитат на: NikolaV - 01.12.2011 23:49
Имаш впредвид задължителнипри балинг лайт метода ли? И преди май бях чел нещо подобно за него - нуждата от по-честа смяна на водата. Ако е така, то знчи това просто не е моя метод. И не бих се хванал да ползвам само конкретна сол на конкретна фирма. Просто не мога да приеам за чиста монета такива "фирмрни" изказвания.

За мен е все едно, защото аз съм скочил в лодката на Зеовит:))) и трябва да правя седмични смени. Дали заради Зеовита, или Балинга, все е тази! Ако не ти се занимва, значи просто забравяш за двата метода и си караш по старите изпитани и споменати от колегата Кирил Донов!
ПОздрави!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1108560600_2_20_GBP_2_dark.png&hash=ed62518317a081a01b4531c761ab543af891ed29

камен чочев

Никола, този метод е за силно натоварени със СПС корали системи. При мен просто няма начин да продължавам на ръка. И съм стршно предубеден и против всякакви бутилки с газ, което веднага изключва калциевия реактор като опция. Калк васера няма да ми помогне кой знае колко, защото проблема не е само калция, а и всички останали елементи. Затова и се спрях на този метод. Доста по комплексен е и по подходящ за хора с недостиг на време. Смяната на водата при мен си е задължителна всяка седмица, защото имам и доста риби. И противно на Кирил смятам, че влияе много благоприятно на растежа и най- вече на оцветяването на коралите. В момента ми отнема около половин час сутрин и още толкова вечер за добавките и просто виждам как ще се родя, като дойде системата. Така, че не го отписвай прибързано, общо взето е без алтернатива.

Canary

Цитат на: камен чочев - 02.12.2011 00:52
Никола, този метод е за силно натоварени със СПС корали системи. При мен просто няма начин да продължавам на ръка. И съм стршно предубеден и против всякакви бутилки с газ, което веднага изключва калциевия реактор като опция. Калк васера няма да ми помогне кой знае колко, защото проблема не е само калция, а и всички останали елементи. Затова и се спрях на този метод. Доста по комплексен е и по подходящ за хора с недостиг на време. Смяната на водата при мен си е задължителна всяка седмица, защото имам и доста риби. И противно на Кирил смятам, че влияе много благоприятно на растежа и най- вече на оцветяването на коралите. В момента ми отнема около половин час сутрин и още толкова вечер за добавките и просто виждам как ще се родя, като дойде системата. Така, че не го отписвай прибързано, общо взето е без алтернатива.

Имаш ли вече идея какви са ти загубите, за да знаеш колко да добавяш. Аз засякох последните два дни, безз да добавям нищо и се оказа, че само КХ ми е паднало с от 7.2 до 6.6 за два дни. Сега според формулите добавям някъде към 75млтр. на ден само КХ буфер с йод. Калция е 440, магнезия и той е добре. Явно докато не мушна още СПС корали, няма да има консумация.
Все пак, бих те посъветвал да добавиш всичко примерно днес, после тестваш и след два дни пак тестваш, но без да си добавял нищо.
Така трябва да определиш какви са ти загубите и щом дойде балинга веднага да почваш да добавяш. С други думи, докато чакаш доставката, можеш да определиш липсите и да си изчислиш според формулите какво и колко ще добавяш и щом дойде пратката.....
ПОздрави!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1108560600_2_20_GBP_2_dark.png&hash=ed62518317a081a01b4531c761ab543af891ed29

Ilianidis

Камене,не ти е натоварена системата още :) Имаш много корали да,но още си мисля че нищо не си видял.След една-две години ако не редуцираш броя им или литража,тогава ще ръгаш сериозно.Между другото следя един юзер от Кувейт с рифов аквариум в ютуб,прекрасен рифов 700л аквариум има,като целия  е в акропори,просто еленова гора от рога.Та той ползва само калциев реактор делтек за снабдяване с калций и добавките познати на всички.

камен чочев

Е със сигурност не е най- натовареният на света,   но калцият за един ден от 400 пада на 370 . А рогатите не ги обичам.  8-)

Coral Master

Камене, моя аквариум още миналата година губеше по 70 мг калций на ден, а оттогава имам доста повече твърди корали. Но и сега имам по-малко корали от теб, въпреки че аз имам няколко вече много големи и може би дърпат доста калций и карбонати.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

камен чочев

Ти сам си се усетил,  че броят на връхчетата формира растежа и от там количеството калций. Ако сметнем и това, че ако не добавя калций и кН пада с около единица, то количеството е горе долу като при теб. Много показателно е, че червената акропора ( малкият фраг) , която ми даде е двойна, а има и нови четири пет връхчета. Но да се върнем на темата. Нямам идея колко точно калций подавам в момента, но е около половин кг био калций на Тропик Марин на месец, но точно колко е калцият вътре нямам идея. При балинг лайта сметките са доста по- точни, като и благодарение на разпределението на дозите във времето, се гарантира една постоянност на параметрите. Но всичко това са само предположения, ще видим след като успея да стартирам метода. И още нещо недостатъкът на системата е промяната в солеността. Но в интерес на истината солеността при мен също никога не е била постоянна. Общо взето е варирала от 1.24 до 1.27 и видима реакция или някакви промени не съм забелязал. А със сигурност и в природата тя не е константа.

Canary

Цитат на: камен чочев - 02.12.2011 23:42
Ти сам си се усетил,  че броят на връхчетата формира растежа и от там количеството калций. Ако сметнем и това, че ако не добавя калций и кН пада с около единица, то количеството е горе долу като при теб. Много показателно е, че червената акропора ( малкият фраг) , която ми даде е двойна, а има и нови четири пет връхчета. Но да се върнем на темата. Нямам идея колко точно калций подавам в момента, но е около половин кг био калций на Тропик Марин на месец, но точно колко е калцият вътре нямам идея. При балинг лайта сметките са доста по- точни, като и благодарение на разпределението на дозите във времето, се гарантира една постоянност на параметрите. Но всичко това са само предположения, ще видим след като успея да стартирам метода. И още нещо недостатъкът на системата е промяната в солеността. Но в интерес на истината солеността при мен също никога не е била постоянна. Общо взето е варирала от 1.24 до 1.27 и видима реакция или някакви промени не съм забелязал. А със сигурност и в природата тя не е константа.

Камене, дай да изтупаме малко темата! Кажи какво става с балинга. Нагласи ли дозите? По колко добавяш от всичко?
Дай малко повече инфо, плс!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1108560600_2_20_GBP_2_dark.png&hash=ed62518317a081a01b4531c761ab543af891ed29

NikolaV

Хайде пак да питам, че не разбрах все още. Моля обяснете като на идиот :)
В момента смяната на водата ми е 10% месечно. По-чести е изключено да правя. Може евентуално да увелича количеството, но не и честотата им. Какво се случва ако правя по-редки смени на водата при балинга?
Натрупването на това което се натрупва има ли го и при този метод: http://reefkeeping.com/issues/2006-02/rhf/index.php?

Canary

Цитат на: NikolaV - 29.01.2012 10:56
Хайде пак да питам, че не разбрах все още. Моля обяснете като на идиот :)
В момента смяната на водата ми е 10% месечно. По-чести е изключено да правя. Може евентуално да увелича количеството, но не и честотата им. Какво се случва ако правя по-редки смени на водата при балинга?
Натрупването на това което се натрупва има ли го и при този метод: http://reefkeeping.com/issues/2006-02/rhf/index.php?

Значи, има два балинга. Класик и лайт. Не съм 100% сигурен, но мисля, че при Класик може да се сменява водата по-рядко, докато при лайта, всяка седмица. Аз мисля, че за теб калциевия реактор е по-добрия вариант. Корал мастера знаеш, че ползва реактор и сменява много рядко вода, а виждаш какви са му резултатите.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1108560600_2_20_GBP_2_dark.png&hash=ed62518317a081a01b4531c761ab543af891ed29

камен чочев

Мисля, че и с лайта няма да имаш проблеми. Няма промяна в солеността, но трябва да следиш.

NikolaV

Някак си идеята за балинга повече ме кефи от тая за калциевия реактор - струва ми се по-автоматизирана и по-мързелива един вид. Та за това ми се искам да се пробвам с него.
Камене, а какво става ако все пак се повиши солеността? Просто при смяна на водата добавям по-малко сол?

Canary

Цитат на: NikolaV - 29.01.2012 16:05
Някак си идеята за балинга повече ме кефи от тая за калциевия реактор - струва ми се по-автоматизирана и по-мързелива един вид. Та за това ми се искам да се пробвам с него.
Камене, а какво става ако все пак се повиши солеността? Просто при смяна на водата добавям по-малко сол?

Да. Всички корекции на соленост се правят при смените на водата. Не ми е ясно как я виждаш по-мързелива, ако се наложи(което рано или късно ще стане) да правиш седмични смени. При мен също не се усеща повишени на соленост, но много хора казват, че се вдига с течение на времето. Ти решаваш:)))
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1108560600_2_20_GBP_2_dark.png&hash=ed62518317a081a01b4531c761ab543af891ed29

камен чочев

Ако помислите малко ще видите, че няма разлика  в това, дали ще добавяш на ръка или чрез помпи. Каквато ти е промяната на солеността сега, такава ще ти е и с балинг метода, добавян автоматично. По принцип не е задължително да се ползва фауна марин. Тропик марин имат готови течни добавки за автоматично дозиране. Със сигурност и други марки имат такива продукти. Така, че винаги можеш да замениш ръчното добавяне с автоматично такова. Със сигурност можеш и сам да си направиш разтвори и рецепти  :-)

Стоян Михов

Ако мога и аз да дам моите 50 цента както се казва. Извинявай че тръгвам от толкова далеч, но да стане ясно на по-малко опитните колеги. Начините да вкараш калций в аквариума са три: Чрез калциев реактор, чрез гасена вар, и чрез калциев хлорид. За първите няма да говорим, но третия вариант стана известен като Балинг, на името на този който го е "открил", (което хич не е вярно де). Всички системи известни под балинг, балинг лайт, two part и.т.н. дефакто са едно и също - източника на калций е калциевия хлорид. За съжаление това е най- неестествения начин за осигуряване на калций. (най-близо до естественият начин е калциевия реактор). Калциевия хлорид е силно хигроскопично вещество - той съставя онези големи "хапчета", които се слагат във влагоуловителите. Именно поради това че е неестествен начин, се налага вкарването на още един куп химикали, които да неутрализат страничните ефекти и да го направят по-приемлив. Калциевия хлорид е избран за това, че е лесно разтворим и може да бъдат направени изключително концентрирани разтвори, които съдържат огромно количество калций (за разлика от гасената вар). Но като добавиш калциев хлорид във водата, той се разпада на двата йона калциев и хлориден. Коралите утаяват калциевия йон в скелетите си и във водата остават хлоридните йони, което нарушава йонния баланс, затова се използва другата добавка, която е нищо друго освен сода за хляб - натриев бикарбонат. Той играе ролята на буфер, за да даде натриев йон за да компенсира свободния хлориднен ион и също осигурява карбонатен йон за утаяването на калциевия карбонат в скелета на коралите. Така равносметката от цялата работа че имаме натриев хлорид като резултат от химичната реакция. Същото се отнася и за магнезия, който в последните модификации на балинга също се добавя е под формата на хлорид (преди беше като сулфат). Така в резултат от цялата химия имаме "отпадък" от натриев хлорид, което не е лошо по принцип, така или иначе основното в морската сол е натриев хлорид, просто при следващата сямана на водата слагаш по малко сол и всичко би трябвало да е точно- да ама не, както казваше Петко Бочаров. В нормалната морска вода натриевия хлорид е 85% от всички соли, като започнеш да добавяш по-малко сол с всяка смяна на водата постепенно увеличаваш процента на натриевия хлорид, за сметка на другите ценни соли, най вече калиеви, които са много важни за коралите. Именно за това се препоръчват по-големи и по-чести смени на водата за да се избегне изместването на йонния баланс. Колко големи трябва да са смените на водата зависи от това колко калциев и магнезиев хлорид добавяш.

За да се избегне това натрупване на натриев хлорид напоследък гледам продават и сол за аквариуми с ниско съдържание на натриев хлорид, която да добавяш при смените на водата в аквариума, ако ползваш балинг метода, което ми се вижда още по-опасна практика.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Similar topics (3)

39167

Публикации: 16
Прегледи: 8184

26335

Публикации: 9
Прегледи: 6414

28086

Започната от NikolaV


Публикации: 18
Прегледи: 11211