• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 19:18

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Sofia_250

Започната от mitio, 29.12.2013 01:34

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

mitio

29.12.2013 01:34 Last Edit: 30.12.2013 18:42 by Стоян Михов
Здравейте всички,
Дойде ред и аз да представя своята система, вероятно не както ми се искаше имайки в предвид, че се чудих дали да пиша в този раздел или в този за болести и бедствия.
Аквата е с 250 литра дисплей (1000/500/500) + >100 съмп. Нетен обем вода около 260 литра. Старта беше на 1.4.2013. Разполагам със система за обратна осмоза, имам 6 броя лампи Т5/39W + 19W синя диодна лента за ,,нощно", Скимер NAC 6A, Помпа Aquabee 3000, Вълнопроизвеждачка Jebao WP-40, Нагревател Eheim, реактор на Tropic-Marine комбиниран с активен въглен и фосфат ремувър (long life), доливаща система DIY (след използване на китайска за 2 седмици). Системата е с ПВЦ капак, в който е монтирано осветлението, както и охлждане с 4 вентилатора, чиято честота на въртене променям в съответствие с необходимостите. Не ме питайте защо имам капак ... така е по-здравословно. Имам 2 сладки дечица/дяволчета, заради които всичко трябва да е ,,под ключ".
Имам си камъни като в началото започнах с 22 кг. Базови + 7 кг живи (Колко да са били живи?  но това ще ви го спестя). Дълго време  използвах солта на Тропик Марин, в момента използвам Red Sea Coral Pro. Не съм започнал да използвам каквото и да е за справяне с Нитрати защото никога не съм ги виждал в аквариума ми. Имам си празно отделение, което мога да иползвам за рефюджиум, или реактор с биопелти или алгае-скръбър или каквото и да е. М/у другото използвам тестове на Red Sea и контролно на Salifert от един приятел.
Към момента: NO3 – 0, PO4 – 0,08, Ca – 455, KH – 9,5, Mg – 1240.
Обитатели:
2хScarlet reef Hermit Crab
2хAstrea Turbo Snail
2хOcellaris Clownfish
Diamond Watchman Goby
Red Scooter Dragonet 
Zebrasoma flavescens
Yellow Wrasse
Scarlet Skunk Cleaner Shrimp
Blue Tuxedo Urchin 
Fan Worm/Feather Duster
Pygmy Yellowtail Angelfish 
Pincushion Urchin, Hairy

Корали:
Green Star Polyp
Euphylia Paraancora
Pulsating Xenia
Montipora Digitata Red
Montipora Digitata Blue
euphyllia glabrescens
Zoanthids
Seriatopora hystrix
seriatopora caliendrum

Добавям Red Sea ABC+, за да поддържам добри нива на Ca, KH, Mg и т.т.р.т.т.
Всичко щеше да е добре ако не страдах от някаква необяснима гнусотия, от която няма отърване вече повече от 4-5 месеца. Минах през лека червена Циано фаза, която отмина. Появи се зелено циано, но всичко се задълбочи с една странна желирана пехтия по осветените части на камъните, едни сополовидни израстъци със залепени кислородни мехурчета (през светлата част на деня).
През цялото време съм сменял по 11,2% (28л.) на седмица с редки изключения, когато не съм бил в страната.  По време на смяната сифонирам колкото мога, но очевидно не е достатъчно. Охлювите ми са в някаква агония и със сигурност ще умрат. Даже се чудя дали да не ги извадя, преди да са изпуснали супер много токсини.
От това, което аз прочетох, това се нарича DINOFLAGELATTES и е доста по-гадно от циано.
Източниците, от които си направих изводите са:
http://www.reefkeeping.com/issues/2006-11/rhf/index.php#12
http://www.advancedaquarist.com/blog/how-i-beat-dinoflagellates-and-the-lessons-i-learned
и други, които за съжаление не съм запазил.
Моля за полезни и конструктивни съвети, ако може да има такива. Господата, които няма какво смислено да кажат нека замълчат, че много сапунки станаха.
Весели празници на всички,
Митко

Ilianidis

Няма да е зле една снимка в близък план да качиш.Възможно е циклите още да не са преминали.Пробвай стъргане с дентална четка за почистване на засегнатите места.

tonino

29.12.2013 09:20 #2 Last Edit: 18.02.2018 21:33 by tonino
...

Giorgio_Armano

До много скоро и аз го имах тоя проблем с тая гнусотия в лек вариант.
Верно че позанемарих аквариума и мисля че оттам се появи и едвам се отървах.Интересно ми е и на мен какво ще кажат вещите в бранша за да  е ясно откъде се появява и как да се борим с подобни неща.
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

Стоян Михов

Здравей Митко, съжалявамче първият ти пост за аквариума е свързан с проблем, но и това ще мине. Пусни наистина няколко снимки, няма от какво да се срамуваш или нещо такова, всички са минали през тези фази, абсолютно всички, ако някой ти каже че не е можеш да му се смееш дълго. Освен това "На жената всичко се казва, а на доктора всичко се показва!" е казал народа  :-D.
За мен на прима виста ми се набиват в очи следните вероятни причини:

на първо място:
"NO3 – 0,  PO4 – 0,08" - вероятно има голям дисбаланс - фосфатите са ти два-три пъти повече от колкото трябва да бъдат (0,02-0,03),нитратите ти трябва да са поне 0,3- 0,5 докъм 1-2 мг/л. (Ако беше казал че мериш със Салиферт, щях да си помисля, че всъщност имаш нитрати, но Ред сий тестовете мерят нитрати с голяма точност в ниските нива).

на второ място:
"Системата е с ПВЦ капак, в който е монтирано осветлението, както и охлждане с 4 вентилатора, чиято честота на въртене променям в съответствие с необходимостите". Вероятно няма добра циркулация на въздуха и кислородния режим не е много добър, щом имаш капак, трябва непрекъснато да осигуряваш свеж въздух под него с вентилаторите. Колкото и абсурдно да звучи вълните по водната повърхност на дисплея имат основно значение за обмяната на газовете, по-голямо дори от значението на скимера, вероятно си има физическо обяснение, но аз поне не съм го срещал.

И сега малко въпроси;
какви са пурите (марка и цвят) и сменял ли си ги откакто си стартирал - април, какъв е режима на светене?
Има ли непрекъсната вентилация под капака (вкарване на свеж въздух)? Какво е рН-то?
Какво количество слагаш и откога не си сменял фосфат ремувъра (няма такова нещо като long life -това са търговски бля-бля, всеки фосфат ремувър си има определен капацитет за фосфати, които може да поеме). Фосфат ремувъра трябва да махне фосфатите ти за броени дни, щом поддържа високи нива на фосфати значи или е запълнен капацитета му и трябва да се подмени (рециклира) или е твърде малко като обем.

Какво означава фосфат ремувър комбиниран с активен въглен в реактора, смесил ли си ги?

Кремъчните водорасли искат и силиций, който също се улавя от фосфат ремувъра.


https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

mitio

Здравейте момчета, и благодаря за реакцията. Държа да отбележа, че разчитам именно на Вашето мнение и никой от Вас, които отговорихте няма да попадне в Junk папката. :-D Лично според мен е нормално в един форум да има конструктивни разговори и веселби. Толкоз по думите ми за сапунките...  :-D хората да си правят изводите.

Ilianidis, правя всичко възножно да комбинирам изчеткване с изсмукване и ставам все по-добър, но не достатъчно.  :-D

Тонино, голям срам ще е, но ще кача нещо като снимки. Имам един S5 IS, с който правя снимки с дядо Коледа. Моят пясък не изглежда така защото попа много интензивно го рови, но по камъните определено може да се видят подобни неща. Това, което забелязвам е, че зеленото (евентуално циано) е по вертикалните повърхности на камъните. Истински осветените места са както казах покрити с желирана жълто-кафява субстанция.

Стояне, наясно съм, че имам проблем с баланса нитрати/фосфати, но не съм наясно как да го реша :)
Относно въпросите ти:
Въпросните вентилатори в капака работят постоянно и правят сериозно движение. Камен беше любезен да ми даде тест, за да си премеря ПХто и варира 8,3-8,1 (доколкото може да се измери коректно с тест вечер/сутрин). Под контролиране имах предвид, че лятно време ги пускам на 12, а не на 9 волта, което сериозно променя изпарението и действа доста охлаждащо.
Пурите са:
Sylvania T5 CoralStar
ATI AquaBlue Plus
ATI Blue Plus
ATI Blue Plus
Sylvania T5 CoralStar
ATI Coral Plus
Вчера замених ATI Purple Plus, който направи 6 месеца със Sylvania T5 CoralStar, която има още малко живот преди навършване на 6 месеца. Контролирам ги по чифтове, като пиковата светлина трае 9 часа, среда 11, слаба 13.
Използвам Elimi Phos на Tropic Marine в техния реактор (ако го знаете). Количеството е 100-120 гр. до колкото помня и е сложено на 1.6.2013 (ден на детето ;-) ). 
Комбинирам фосфат ремувър и въглен в един реактор, като ремувъра е в дъното отделен с вата (тъй като се сменя по-рядко) и активния въглен е след него (сменям го веднъж месечно). Реално водата минава първо през въглена. Правя честа профилактика/проверка дали работи. Количествата, от които се нуждае системата ми позволяват комбинирането им.

Снимките не показват истинската драма, тъй като за коледа правих мнооооого сериозно почистване (като за много гости). Охлювите се споминаха  *SORRY*


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs11.postimg.cc%2F9hl2a2hcz%2FIMG_8604.jpg&hash=e3341c32985f0c056f83ddf759ec34619bd23f66

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs16.postimg.cc%2F43r0f2dg5%2FIMG_8606.jpg&hash=c01695a19efd5047d4eab00263b87bddd6ff28f2

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs7.postimg.cc%2Fqpyho3m3v%2FIMG_8610.jpg&hash=acfc87f3a75b05ffe083fa21e82292dab00790a9

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs11.postimg.cc%2Fv6jydxjkz%2FIMG_8611.jpg&hash=53e41dde8466d6a7b12e98703dcb2167de74c232

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.cc%2F4al0g8a8x%2FIMG_8613.jpg&hash=ead0ef86da98d8cd9cdc3d279d4fc7b274847f5f

Пропуснах да кажа, че двата таралежа сериозно се хранят с гореспоменатата субстанция ... дано и техния край не е близо.
Поздрави на всички,
Митко

Стоян Михов

Хубав аквариум, не се бъзикам. Има хора, които биха се явили на коледния конкурс с него :). Добре си се справил с чистенето. Скейпа е много добър.
Имаш си от всичко, кремъчни водорасли, циано и т.н. :)

Коралите как са? каква температура поддържаш? каква соленост?

Моите предложения:

1. Смени фосфат ремувъра, какъв е този реактор, в който водата се движи отгоре- надолу? - този ли?  http://www.tropic-marin.com/web/english/produkte/elimi-control.htm
Не слагай активен въглен и фосфат ремувър в един реактор, двата материала не се понасят, а слагането на активен въглен в реактор по принцип не е за препоръчване. Него го слагай само в торбичка. Всякакви вати в реактор са меко казано противопоказни :). Аз бих сложил фосфат ремувъра в реактор, който го "джурка", а активният въглен, ако изобщо сложа, ще бъде по-малко от препоръчваното и в торбичка на "проветриво" място в съмпа. С активния въглен не бива да се прекалява, освен че извлича от водата и полезните съставки, той отделя и фосфати.

2. Бих проверил обратната осмоза каква вода пуска. Бих намалил смените на водата - 10% на две седмици. Това с цел да вдигна малко нитратите, но ще следя какво става с фосфатите, макар че с нов фосфат ремувър в правилен реактор, трябва да се свалят за няколко дни.

3. Бих намалил осветлението на не повече от 11-12 часа общо светене (но бих увеличил малко времето в които светят всички, примерно 6 пури 10 часа, 4 пури 11 часа, 2 пури 12 часа. На следващата смяна на пурите не бих си купувал Силвания, да ме прощават... Бих си взел на АТИ три сини, две бели (няма значение  дали Coral или Special - май Корала е по-добре) и една актинична.

4. Бих пуснал вентилаторите на "лятно време" :)

5. Може би щях да намаля количеството на пясъка. Такова количество пясък не е нито DSB, нито просто за декорация, а попчето не му позволява да работи като DSB, и се превръща по-скоро в голямо депо за органика.

Ти нямаш много корали, успяват ли да изконсумират калция, който добавяш с тези чести смени на водата, че се налага да добавяш? Виждам че поддържаш доста високи нива - 455, аз за нива на кх 9,5 не бих поддържал повече от 430-440 ppt.



https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ilianidis

http://aquariumbg.com/forum/aqualine-varna/zlatisti-vodorasli-46926/#new
Погледни тази страница,евентуално и другите в раздела на магазина.
Има препарат което е добре,но има и причина да се развива при тебе.Преди да се пусне аквариум аз в моя опит съм циклил два месеца с камъни и лека светлина,после първите лесни корали без риби и накрая рибите една по една с по-трудни корали.Повечето нови аквариуми стартираха за броени дни,нетърпението  дано не носи разочарования на собствениците.
При тебе е стартиран април.За този обем на този етап имаш доста риби и обитатели.Съмпа не знаем каква мощ има да се справя.Определено имаш силикати и органика.Камъните е възможно да не си ги очистил добре и да продължават да изпускат разни гадости.Според мен намали дневната светлина и разчитай на актиничните повече,ползвай препарата,механична борба,увеличено течение,увеличи пх над 8,4 ,както пише в посочения сайт от тебе.Сигурен ли си в качеството на осмозата ти и фосфатремувъра.Евентуално вържи и дейонизиращи патрони след RO мембраната.Тези динофлагелати имаше ли ги в началото при циклите?Успех!

mitio

Здравейте и благодаря

Стояне, първо към твоите въпроси:
t=25 градуса, солеността опитвам да поддържам на 35 промила, но реално е 34. Последните 2 седмици съм усилил доста скимера и изхвърлям по 500 - 700 мл от водата на ден.
Точно този е реактора, който използвам.
С коралите положението е следното:
- Бриареума (май бях написал гриин стар, но не е) и ксенията видимо гладуват и не се развиват добре. Предполагам от липсата на нитрати.
- Еуфилиите бяха зле, докато не започнах да им пръскам артемиика и ротифери в устите по 1-2 пъти седмично. Сега видимо растат и хубавеят :)
- Имам едно много изстрадало фрагче Монтипора Дигитата Ред, което Камен ми даде много отдавна. То мноого избеля още на времето и като изключим бледо розовия му цвят ... някак е живо.
- Синята монтипора изглежда много добре (отдясно на високия камък). Преди месец се фрагна сама (или някой обитател ми я фрагна). Залепих новото парче на по-ниския камък в ляво, но май не и харесва пред уеивмейкъра защото си загуби синия цвят и кафенее. Не ми се вярва да и е малко светлината (имам приблизително ват на литър).
- Двете сериатопори са новички. Зелената е много добре, докато Хистрикса (отново на по-ниския камък) май започва да потъмнява, което не ми харесва.     
- Имам и малки зоантидчета на два отделни камъка, които много ги мъчи цианото, но въпреки всичко се множат. Обдухвам ги от време на време за да ги почистя колкото мога.

Смяната на фосфат ремувъра ще я направя, както и отделянето на активния въглен. Мислех, че не е проблем да са заедно.
Ще премеря и осмозната вода за вс. случай. Ще пробвам и с по-редки смени, но по време на смените ми е шанса да сифонирам хубаво. Ще опитам с филтриране през съмпа. Намаляването на продължителността на осветлението също ще направя. Силвания не бих си купил вече, просто с това започнах. Да не говорим, че т.нар. Аквастар - 10000к имаха видим розов оттенък и си бяха направо за боклука.
Купчините пясък са дело на попа. От време на време откача и пренарежда всичко. При подрвняване е около 2-2,5 см, може да го понамаля малко.   
Относно добавянето на ABC+, добавям някакви си 5 гр/ден което е доста малко. Явно се черпи защото параметрите са сравнително стабилни. Смятам да вдигна KH (като част от мерките за поддържане на високо PH) през следващите дни с добавяне на отделен буфер, който си имам от преди. 

Ilianidis,
Благодаря за статията и инфото. Не съм заселвал бързо, все пак аквариума е вече на 9 месеца. Аз подозирам скейпа от много време, но така съм го бетонирал, че няма махане.  *ROFL*
Ще те послушам за съветите, част от които и Стоян сподели.
Динофлагелати в този си вид точно не съм имал в началото. След старта през април минах през кафява фаза, зелена (много слабо забележима), червено циано, което отшумя бързо. Последва зелено циано а след него и тези "хубавини".

Поздрави,
Митко   



Стоян Михов

Недей "насилва" скимера, пусни го да изкарва нормален скимат, иначе рискуваш аквариума ти съвсем да бъде "изсмукан" от хранителни вещества. Нека започне да понатрупва малко нитрати, а фосфатите ще ги бориш с фосфат ремувъра.

А това ABC+, като го поприключиш мини на някой от другите варианти, ако държиш на Ред Сий и те имат, но да са ти поотделно добавките, всичко което е 4 в 1 е как да ти кажа.... Тази добавка е само "за добре установени, балансирани аквариуми"... Колкото и да ми се пени бате ми Ранди Холмс Фарли, че в морския аквариум калцият и карбонатите се усвояват винаги в точно определено моларно съотношение, това е вярно, но само теоретико-химически, практически изобщо, ама изобщо не е така, особено в циклещ или развиващ се аквариум. В аквариум в цикъл, с алги, карбонатите обикновено се изразходват много повече, не знам защо - вероятно част от въглерода се усвоява при бурната фотосинтеза, кой знае... И като имаш добавка 4 в 1 (в която съотношението е "балансирано" спрямо теоритичната формула) и се опитваш да поддържаш постоянно кН, в един момент виждаш, че калцият ти бавно нараства, защото се усвоява по-бавно от алкалността и нямаш друг избор освен да добавяш някакъв друг буфер - само алкалност, за да компенсираш това нарастване и то какво става - пак имаш два разтвора. За магнезия да не говорим - реално консумацията му е много малка, буквално може да се добавя 3-4 пъти годишно.

Сериатопорите и бриауреума си искат малко "по-богата" на биогени среда, особено бриауреума. При нитрати нула изобщо не се показва. И ксенията си иска малко повече нитрати, иначе изтънява.

То и в този реактор водата идва отдолу > нагоре, поне така я дават на снимката. Ако ще го ползваш него, по-добре си взимай оригиналните му канистри. Аз обаче бих ползвал доказаните реактори, в които медията се "джурка" със силна помпа.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

tonino

30.12.2013 17:18 #10 Last Edit: 18.02.2018 21:29 by tonino
...

Стоян Михов

Опасявам се, че пак започнахме с разнопосочните съвети... За да не се повтори историята с аквариума на Тоник, аз спирам дотук :). Само искам да уточня, че аз не ти давам съвет точно как да се справиш с алгите, а по-скоро как да си докараш аквариума в някакво по-балансирано състояние, оттам нататък каквото сабя покаже, алгициди и методи има всякакви. Успех! Аквариума ти има голям потенциал.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ilianidis

С добавянето на буфер няма да се покачи много пх,затова е буфер,предпазва от корелации на пх-то.Ако е препарат ph+ е друго нещо.Отделно в солите фирмите добавят борна киселина,която има силна буферираща способност.Ако някой е на друго мнение да споделя веднага,че химията ми убягва вече,останаха ми точните сметки поне.Та да не се отклонявам сода каустик или натриева основа в течен разтвор би помогнала повече.За някой може да прозвучи страшно,но и това съм изпробвал.Аз съм я ползвал за трепане на аиптазии,други хора са си морили гадни алги с тях.Естествено се работи с разредени разтвори и внимателно.В аквариум с корали скока на пх не е никак здравословен,влияе сериозно на баланса на йоните.Затова ще ти е необходим и електронен пх метър.Отделно натриевата основа директно инжектирана на заразените места незабавно ще ти ги прочисти(при спряно течение).Но аз какво бих направил не знам ти какво ще успееш,затова това с пх го пренебрегни,буфера няма да помогне според мен,по-скоро може да навреди с предозиране.Увеличен кх също гори върховете на коралите.Или опитай ,но внимателно следейки пх и кх.

mitio

Честита нова година на всички! Много здраве, късмет и хубави аквариуми!

Малко ъпдейт:
- Фосфат ремувъра е сменен;
- Активният въглен също (смятам да го сменям на всеки 2 седмици докато имам тези проблеми);
- Намалик осветлението на 12 часа на ден с две пури, 11 часа на ден с 4 пури, и увеличих пиковото на 10 часа на ден с 6 пури;
- Мерих TDS на осмозната вода - 0, за сравнение на чешмяната показва 50;
- Все пак тест за фосфати на осмозната вода - 0;
- Намалих интензивността на скимиране, но държа да отбележа, че цвета е твърде тъмен. Бях го усилил толкова много, за да достигна до по-светъл цвят.

Нещо, което пропуснах да кажа при представянето, е че oт около две седмици добавям Microbe Lift - Special Blend, както и Fauna Marin - Reef Vitality. Мисля, че има леко подобрение, като бистрота на водата, състояние на коралите и т.н. Ако до завършването на цикъла с бактерии не забележа положителен резултат ще премина към по-драстични мерки, като споменатите в източчниците, които посочих по-рано. 

Поздрави,
Митко

Ilianidis

Как е колега,напредък има ли? Ето нещо за тебе
http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1948575&page=7
Този Sahin е ползвал този препарат Fauna Marin Ultra Algae X. Макар да не унищожава на 100%,защото тея динос пак се връщат,поне помага за момента,докато действаш по първопричините-силициевите окиси.

mitio

:) Благодаря за линка ... отива към колекцията по темата :)

Нещата вървят към по-добро състояние. Проблемът не е отстранен напълно, но определено не е с предишната интензивност. Очевидно промените имат положително въздействие. Жалко, че с толкова много промени и подобрители (визирам добавянето на бактерии и рииф виталити) може и да не разбера кое ми е помогнало.
Надявам се положителната тенденция да продължи. Ще дам подробен ъпдейт в края на едномесечния цикъл. :)

Поздрави на всички,
Митко   

ojo

Митко давай напред и без да се отказваш всичко ще се оправи.