• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.05.2024 12:24

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Градината на Октопода (Octopus's garden)

Започната от Стоян Михов, 02.09.2012 13:08

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Стоян Михов

Цитат на: dafil - 25.01.2014 13:40
Някаква причина да няма 4000К бяло,а вместо него да има 15000К??

А защо трябва да има 4000К бяло?  *dontknow*
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

dafil

Цитат на: Стоян Михов - 25.01.2014 16:19
А защо трябва да има 4000К бяло?  *dontknow*
Надявах се ти да обясниш :-)
Гледам,че в аквариумните ПАР38 лампи,а и в други продукти на уж известни марки(full spectrum) слагат neutral white,та затова те питах.
Има ли предимство и причина(научна) да слагаме 15000К.
Или  е въпрос на личен избор *dontknow*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

Стоян Михов

:) всичко винаги е въпрос на личен избор.

Всички бели диоди представляват едно и също нещо - кралско син диод, покрит със слой фосфор (това жълто-зеленикаво покритие , което виждаме когато не свети диода). От количеството фосфор зависи колко "топло" ще изглежда светлината. Коралите усвояват много малко от тази светлина дължаща се на фосфора, основната й функция е да "прикрива" синия цвят и аквариума да не изглежда изцяло син. Човешкото око е много чувствително точно в диапазона, в който фосфорисцира фосфора - в зоната на жълто-зеленото, затова и малко количество такава светлина лъже човешкото око и общото възприятие е за бял цвят, но той реално не е :). Именно поради това снимките на аквариум с бели диоди изглеждат много сини - просто фотоапаратите не са толкова глупави като човешкото око и си предават цвета, така както трябва да е :).
Та с две думи за фотосинтезата на коралите няма никакво значение колко келвина бял диод ще сложиш, от техния спектър ги интересува основно синята част, другата част е за твоето око и ...алгите :). Ако сложиш твърде много диоди с твърде ниски келвини, най-много да изгориш коралите и в същото време да не им достига синият цвят, за да фотосинтезират.
Аз съм преценил, че е по-добре да сложа 15000К диоди, защото визуално се справят с прекалено синьото и в същото време имат достатъчно кралско синьо, нескрито от фосфорния слой.

https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ilianidis

Зооксантелите ги дават,че растят при актиничната област най-добре,съответнокоралите са най-здрави,красиви и растящи в този спектър.Отделно ниска цветова температура влияе зле на визията и е свързана с поява на циано,алги и всички вредни диатомови,динофлагелати и......От друга страна най-красиви и растящи корали са при много мощно осветление с мхл и пури,там пък мхл освен полезния спектър имат и много голям дял на спектрите в областта на 4000к примерно,макар че балона е над10000к.Ледовете се водят полезни с това,че можеш да насочиш мощността в правилната посока и да увеличиш кпд на осветлението.Тук идва противоречието,защо най-добрите рифове имат осветление(спектри) близко до слънчевото,което уж е неефективно,пък  светодиодното дето е със супер кпд за коралите,нещо малко им куца.Явно синтеза на тъканите в коралите си иска всяка една част на спектъра в необходимото количество.

miTko

Стоян е пуснал 18 зелени, за това не му трябват неутрални.
Гледам, пуснал е и 20 тюркоаз, защото "дупката" на всички бели се пада някъде там.
Не знам, може би технологично е трудно или и скъпо да се направи бял светодиод, който да няма такава яка "дупка" на 490-500нм.
П.П. А вижте тази играчка: http://www.aquaillumination.com/colorconfig/
Подбирате си светодиоди и ви дава в дясно резултатния спектър. Постничко, но образно. В нета не съм намерил друга такава.
Разни мои АКВАРИУМИ 

Ilianidis

То е за тема осветление,но днес случайно попаднах на нещо ново по американските изложения-осветително тяло с мхл като в балона му има два балона с различна цветова температура.Могат да се пускат поотделно.Хем широк спектър,хем пускане на етапи.Околовръст на тялото комбинирано с актинични диоди.Ето ново хибридно осветление.

dafil

Цитат на: miTko - 27.01.2014 11:45
Стоян е пуснал 18 зелени, за това не му трябват неутрални.
Гледам, пуснал е и 20 тюркоаз, защото "дупката" на всички бели се пада някъде там.
Не знам, може би технологично е трудно или и скъпо да се направи бял светодиод, който да няма такава яка "дупка" на 490-500нм.
П.П. А вижте тази играчка: http://www.aquaillumination.com/colorconfig/
Подбирате си светодиоди и ви дава в дясно резултатния спектър. Постничко, но образно. В нета не съм намерил друга такава.

ей тук има повече цветове и дължини на вълната,но пак има липсващи спектри
http://www.bmlcustom.com/custom-led-strip/
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

Стоян Михов

Цитат на: miTko - 27.01.2014 11:45
Стоян е пуснал 18 зелени, за това не му трябват неутрални.
Гледам, пуснал е и 20 тюркоаз, защото "дупката" на всички бели се пада някъде там.
:-) да, в интерес на истината, това осветление е далеч от работещата концепция, просто накрая след експериментите, горене и т.н. останаха тези диоди, но дори и с тази комбинация рифът ми се изглежда е добре  *JOKINGLY*.
Цитат на: miTko - 27.01.2014 11:45
Не знам, може би технологично е трудно или и скъпо да се направи бял светодиод, който да няма такава яка "дупка" на 490-500нм.
:) нито е трудно, нито е скъпо. Просто на китайските производители им е през ...:) за рифовите потребности, пазара на конвенционални диоди е в огромен бум,  никой не го интересува някакъв почти пренебрежим пазар. Този пазар е значим само за търговците от второ ниво, които се опитват да "кърпят палтото" и да направят това което им трябва с наличните на пазара комерсиални цветове, което е смешно и е малко жалко. Иначе технологично може да се направи какъвто диод искаш особено в синята част на спектъра. Там диодите са базирани на индиево галиев нитрид InGaN и дължината на вълната е в зависимост от съотношението галиев нитрид/индиев нитрид GaN/InN, например за 390 nm  съотношението е  0.1In/0.9Ga,  за 420 nm - 0.2In/0.8Ga, за 440 nm - 0.3In/0.7Ga и така до червено. Ама китайците казахме през къде им е, те не си играят изобщо да целят точни съотношения, на редовия потребител изобщо не му пука дали си осветява стената на къщата с 450 нм или 470 нм, забъркали са веднъж рецептата и си пердашат по калъп, пък каквото излезе и за това има големи разлики в цветовете между отделните партиди (бинове).
Един хубав ден пазара ще се урегулира и китайците ще почнат да се оглеждат и за по-специфичните пазари, тогава ще бъде бумът на рифовото лед осветление, дотогава ще "кърпим палтото" с подръчни материали и ще се кефим на "диско ефекта"  :-D.

Цитат на: dafil - 27.01.2014 12:25
ей тук има повече цветове и дължини на вълната,но пак има липсващи спектри
http://www.bmlcustom.com/custom-led-strip/
тези конверторчета са добро занимание, но само ей така като забавление, реално спектрите нямат нищо общо. Това го казвам от опит, последно време доста диоди минаха през реален спектрометър и резултатите бяха учудващи за мен, при комбиниране на два различни по цвят диода, резултата не е просто механичен сбор от спектрите им, те си влияят страшно много и дори мръдването с няколко миливолта води до тоталната промяна както в пика, така и в обхвата.

И да, пак има липсващи спектри и то в критичната за коралите част - 400 - 450нм.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ilianidis


Стоян Михов

Направих опит да снимам аквариума, не става и не става. Все пак ще пусна една снимка, но за съжаление няма нищо общо с реалното, няма нито един корал, който да е с истинския си цвят, голяма част от коралите изгеждат бели или сини, най фрапиращо е при трахифилата, която е оранжево зелена, а тук изглежда бяла  :-D. Безумие просто, предавам се.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs7.postimg.cc%2Fb600rk8a3%2F2302.jpg&hash=36d42c0fb594b08bfb3a23bda89652565645ef30

Пясъка ми изглежда все едно съм смесил бяла и черна мозайка  :-D, той верно е зацапан леко от поморийската тиня дето добавях преди време, но чак пък така неизглежда. Въпреки всичко ще го сменям, че се понатовари доста с експерименти.

Досега се въздържах защото май ми се върти рестарт в главата и малко по-широк аквариум, че отесня вече, всеки месец пренареждам корали, защото се допират, а пък акропорите са си агресивни. И друго има, като нареждах камъните се предоверих на лепилото и сега след година се оказа че повечето се отлепиха и клатят като на... и постоянно съм пред падане на един или друг камък, а ако ги извадя да ги залепя рисковите, все едно съм направил рестарт. Аз съм доволен от лепилото и преди съм лепил с него, но този път лепих без укрепване, само с него и направих много "рехава структура" да има къде да се крият прасетата тангове и зайци, ама те така надебеляха, че със всяко скоростно влизане в дупките си клатят цялата постройка.
Другото, което имам като притеснение е шкафа на аквариума, аз съм казвал и друг път, че ми го прави една известна българска фирма, нямаща нищо общо с аквариуми и понеже им казах, че исам да е в Амано стил, те го направиха абсолютно същия... обачееее с товоароносимост около една саксия или максимум на дафил кубчето  :-D. Той е обикновен шкаф, няма никакъв скелет вътре, нито метален, нито дървен всичко се държеше на плоскостите само, затова аз се хванах да сложа някакви дървени подпори вътре, без да го разглобявам, аз с моите две леви ръце, такива подпорки и така ги сложих, че леле мале. А акварима си тежи повече от 400 кила сигурно. Та много често се улавям, че се напрягам като видя сиковеца да го натиска оттук оттам  :-D. Пък и има вече кой да ми направи перфектен шкаф, който да е в тон с масата  *JOKINGLY*

Хич не ми се занимава с рестарт, ама...

P.S.  Не ми се чудете на акъла за ксенията.  Аз много го харесвам този корал, дава динамика на аквариума с непрекъснатото си движение като развълнувани жита, което е в як контраст с почти статичните акропори. Ксенията беше първия корал, който видях и с който се сдобих, тогава си беше "труден корал" *JOKINGLY* макар че не беше "pumping"  си беше атрактивна.
Аз си я държа под контрол и не й давам да се разпространява, там където не искам. В крайна сметка тя не раст чак толкова бързо, че като станеш сутринта да видиш, че е превзела целия аквариум. Достатъчно е бавна че с "подкастряне" през десетина дни да я държиш там, където искаш. Освен това не е агресивна и не вреди по друг начинна акропорите, освен че ги заглушава, но те я "жилят" и тя ги заобикаля, интересно е да се види.
Нещото което ядеше ксения като пуканки беше второто ми Centropyge loricula, то я опасе за седмица (но това беше непулсираща ксения), но закачаше и други корали, а първта ми лорикула изобщо не обръщаше внимание на никакви корали, само ходеше по стъклата и обираше всичко като магнитна чистачка. Страшно много се различават рибките по навиците си.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

bustama

Като снимам моя аквариум, който по нищо не се доближава с твоя  :-) - поставям тъмен плат в/у тялото с лампите, като самия плат или даже списание виси пред тялото и стига до аквариума. По този начин светлината не свети с/у апарата и поне на моя изглежда му е по-лесно да си оправи цветовете. Като разбира се след това самата снимка минава една проста обработка с някоя програма, най - вече  баланс на бялото.

Ilianidis

Браво,страхотен става,вървиш по стъпките на Робертус от Холандия.Според мен най-добрия риф у нас.Явно експериментите си казват думата,намерил си тайнствения път към спс-те.Между другото сега с каква биомедия си?Зеовит,сипоракс?А и не каза нищо за осветлението,за което загатна ;-)
В момента само светодиоди ли ползваш или добавяш и луминесцентна светлина?

Стоян Михов

Благодаря Илияне за хубавите думи, мисля че тайнственият път към спс-те се изразява в спиране на експериментите :). В момента нямам никаква биомедия и храня усилено, за да поддържам някакво по-високо от 0 ниво на биогените, сипоракса се кисне в белина и се подготвя за градинско езеро, а зеолита си седи в торбичките и чака по-добри години. Единственият експеримент, който върви в момента е тест на алуминиев фосфат ремувър в реактор. Но е твърде рано за някакви по-сериозни заключения.
Осветлението, за което загатнах, се надявам съвсем скоро да бъде завършено, и се надявам да върши работа и да бъде достъпно за повече хора.
В момента съм само на диоди, мислех да добавя и т5 от предното осветление, но се поспрях малко защото нямам време, а и предстоят нови тестове тези дни и не искам да стресирам няколко пъти коралите.
В момента аквариума върви на супер опростена схема: Имам само скимер, който работи на мокро скимиране, нямам механични филтри, активен въглен работи само 5 дни в месеца, фосфат ремувър върви бавно в реактор, озон пускам много малко количество във скимера и това е, нямам никакви други системи за филтрация. Дозирам с помпи смес от натриев карбонат и бикарбонат и калциев хлорид със стронций на Red Sea. Слагам много малки количества добавки на Red Sea за цветове на коралите. Ползвам синята сол на Red Sea, защото поддържам ниски нива на калций и кН и с черната сол забелязах, че стресирам коралите, като правя по-големи смени на вода, защото тя е с много високо кН, последният път измерих 15,4 , а аз поддържам около 8.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ilianidis

За експериментите аз имах предвид друго,макар,че топлата вода е открита всеки напреднал рифаджия трябва да знае кое как и доколко влияе на неговата система,защото всеки риф е индивидуален и рецептата е една,но воденето до успеха е различен за отделните акваристи.Дето се вика,материята е една,но да е с опит,а не назубрена.Мисля,че ти си преодолял първия етап и за в бъдеще те очакват само успехи.Аз в стремежа си да имам по-цветни корали,прекалено много съм разчитал на трейсите,които в първия момент дават резултати,а в следващия създават проблеми.Така при мене трейсите са намалени значително от предписаните дози,но пък отделно подавам желязо,което е и едно от основните вещества в най-голяма концентрация в трейсите(желязото не е вредно,докато останалите метали са силно токсични,особенно медта,затова са и в следи). И резултатите ми са много по-добри от преди.Друго,което установих от моя риф и на база следене на други теми и което е най-важното условие за добри акропори е много честото хранене на коралите,като в същия момент биогените трябва да са много ниски.Което и ти правиш в момента.Един два пъти хранене на седмица на коралите си е гладуване при мене,защото скимера за моя обем е прекалено мощен.От всичко,което пробвах,достигнах до следните изводи по важност-много важни силно осветление,често хранене и ниски биогени,по-маловажни според мен са вида сол,трейси.Естествено стабилни параметри.Първите ми стъпки в морската акваристика започнаха със сол аквамедик и трейси на JBL ,звучи малко несериозно,но дори с тях имах успехи с коралите си.От доста време и аз не се намесвам в системата ми,установих някои важни за мен зависимости и следвам вече един начертан план.И аз съм на мнение,че нисък калции и кх са по-благоприятни,но магнезия го държа по-високо около1320-1380.
Стояне,защо държиш ниска соленост 1,023? Това отговаря на 34г/л някъде.Това заради по ниските параметри ли?

Стоян Михов

Цитат на: Ilianidis - 26.02.2014 11:05
Стояне,защо държиш ниска соленост 1,023? Това отговаря на 34г/л някъде.Това заради по ниските параметри ли?
Докато бях на зеовит поддържах 33 промила, сега съм около 34, не бих казал че е много ниска, по-високата соленост не носи нищо повече, но от друга страна колкото по-висока е солеността, толкова по-малко кислород се разтваря във водата, а в затворена стайна система като аквариума кислородът винаги е под въпрос.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg