• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.07.2025 15:37

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми

Градината на Октопода (Octopus's garden)

Започната от Стоян Михов, 02.09.2012 16:08

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kamos

Че е възможно възможно е, но колко често ще се налага да го отваряш и да чистиш? Органиката е основния враг.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Стоян Михов

Цитат на: dafil - 20.05.2013 21:05
хм-Октоподе,зачетох за сипоракса и нитратите в темата ти.
Това значи ли,че като махнем предимството на съмпа за побирането на  нагреватели и друга техника,е възможно да стартираме рифче с канистър??

Разбира се, че е възможно и се прави, но в България е рядко явление. Той съмпа си е вид по-голям канистър. Проблемът е че ако с с канистри, трябва скимера ти да е в аквариума или окачен някъде отстрани и  другото е че ще ти трябват няколко канистри, тъй като ти трябва повече сипоракс като обем. С две думи съмпа е по-евтината и по-удобна алтернатива на канистъра, но няма проблем ако решиш да го ползваш.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

камен чочев

Стояне, дай малко информация как е градинката,как са нещата. Да посъбудим солената част :)

Стоян Михов

Привет, ще има ъпдейт. Само да се завърна другата седмица и ще поизтупам праха от темата. За съжаление мога да покажа единствено, как се отразява неглижирането и липсата на време на един рифов аквариум. Просто тази годин така се стекоха нещата, че едва ли ми се събира един месец в който да съм имал възможност да се грижа както трябва за аквариума. И те резултатите не закъсняха, имахме сериозен семеен разговор дали да не приключим временно отново с коралите и морската акваристика, но засега прекрасната ми съпруга надделя и ще ги задържим. Но ще трябва да направя рестарт най-вероятно и да започна на чисто, този път без експерименти, че просто не ми остава време да ги завърша и те стават безмислени. Много ме е яд Камене, че сега системата ми не позволява да накупя един куп нови корали от новия внос, направо умирам отт яд като ги гледам, ама гледам да си държа юздите, докато не реша какво правя с морската акваристика. 
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

камен чочев

Е, при мен разговорът мина доста бързо, лекичко попитах дали аквариума в къщи не е излишен, отговора беше повече от категоричен - абсурд! Та в момента съм в процес на рестарт - чакам само новите камъни и почвам преаранжирането. А корали дойдоха наистина уникални. :) Ще се сетиш ти, че без експерименти е по-лесно :)

Стоян Михов

То че е по-лесно, по- лесно е, ама не е интересно  *JOKINGLY*.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Стоян Михов

Точно след една година да ви осведомя докъде стигна експеримента със сипоракса, ето http://aquariumbg.com/forum/solenovodnite-akvariumi-na-chlenovete-na-foruma/octopus_s-garden-gradinata-na-oktopoda/msg409461/#msg409461 тук може да прочетете повече, че темата ми е доста дълга.

Миналата седмица махнах и последния сипоракс от системата. Това беше един от най- дългите ми експерименти и много забавен и бих казал доста полезен, една година си е бая време.

Малко обобщаване - след третият месец досега нитратите в системата ми стояха неизменно нула (по Салиферт), независимо колко хранех и колко не сменях водата в аквариума ( :-[). Това ниско ниво на нитрати обаче не се отразяваше добре на коралите и въпреки аминокиселините на КZ, които слагах видимо си страдаха. Тогава започнах да намалям количеството на сипоракса в съмпа с по 2 литра на два месеца, ефекта беше никакъв, нитратите си стояха все така нула, затова започнах да доливам нитрати - под формата на калиев и натриев нитрат, за да поддържам нивата им около 0,2 бледо розовичко по теста на Салиферт. Сипоракса успяваше да изконсумира това количество нитрати за около 2- 3 дни, дори и през последните месеци, когато беше останал само 2 литра - един ред в кутията. Нитратите в този им вид, обаче не се харесаха много на акропорите и те започнаха да покафеняват много сериозно, зелените станаха напълно кафяви. Но за сметка на това явно обаче се харесаха на цианото и в комбинация с неправилното осветление достигнах до големи висоти.

Затова накрая реших да спра експеримента за да си спася коралите, макар че вече ще е трудно.

Та изводите ми от целият този едногодишен експеримент:

1. Сипораксът е много ефективен в премахването на нитратите, даже по-ефективен отколкото ми се иска на мен :).
2. Няма нужда от такива големи количества, които ползвах аз, дори и 2 литра в моята система, я докарваха до нула нитрати.
3. За една година по сипоракса не се натрупа изобщо органика и си изглежда все така бяло-сив както в началото, завъдиха се по него тук-там тръбести червейчета, ама мисля че не му вредят.

Особености:
1. Сипоракса подобно на биопелетите може да предизвика сериозен дисбаланс в рифова система, като докара нитратите до нула, в същото време почти не оказва влияние на фосфатите и с това може да предизвика бум на алги и цианобактерии. Дори ако се добавя чист неорганичен нитрат, за да се поддържа баланса, изглежда тогава бактериите пък изконсумират други важни за коралите вещества и аквариума общо взето гладува.


Бих препоръчал използването на много малки количества сипоракс (може би половин литър за 100 л вода, зависи от системата де), внимателно изчислени, че да поддържат нитратите около 1-2 мг/л. Или пък да се ползват само в случай, че системата е много претоварена с нитрати, до изчистването им, но да не се оставя нитратите да паднат под 1 мг/л. Във всички случаи обаче заедно със сипоракса, трябва да  работи и фосфатремувър според мен. Проблемът е трудната настройката колко литра сипоракс ще ти трябва, защото не можеш просто да вадиш и да добавяш, този който извадиш трябва да го държиш в друга система в която има нитрати, за да го поддържаш жив в случай, че ти потрябва пак, ако добавяш нов сипоракс, ще трябва да изчакаш два-три месеца, за да видиш ефекта от новодобавения.

Мисля, че сипоракс в комбинация с фосфатремувър е перфектната комбинация за аквариум само с риби и живи камъни, може да поеме огромно натоварване с биогени и ако няма корали, това че отнема разни важни микроелементи няма да има значение.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Стоян Михов

Моите клоуни упорито хвърлят хайвер всеки път на едно и също място и по едно и също време в 16 часа, обикновено в неделя  *JOKINGLY*. Така стана и тази неделя, обикновено следващата порция хайвер я хвърлят два дни след като са се излюпили предните яйца. Около седмица до десетина дни трае излюпването и определено доста зависи от температурата на водата в аквариума.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

камен чочев

Стояне, имам един въпрос, относно опита ти със сипоракса - добавял ли си бактерии допълнително?

Стоян Михов

25.09.2013 16:13 #249 Last Edit: 25.09.2013 19:20 by Стоян Михов
Не, не съм добавял. Но не мога да кажа, че съм почнал от "стерилна" система, защото аквариума преди сипоракса беше на Зеовит и си добавях Зеобак, така че след като съм сложил сипоракса в системата бактериалната "флора", ако мога така да я нарека, сигурно е била много повлияна от Зеобак -овите бактерии.

Публикациите са слети: 25.09.2013 16:39

****
Я кажете моля, как да си махна проклетите дамсели от аквариума, три броя по около 4-5 см:

1. С кепче не става и през ноща, спят дълбоко в камъните.
2. С въдица не можах, плашиха се от кордата и кукичката, пък и другите риби също напират. Каква примамка да сложа някой опит има ли?
3. Сложих празна бутилка с храна на дъното като капан и сега гледам храната я няма, ама може да са и скаридите имам един бюлюк от тях.

Някакви други идеи, бахти срама, цял живот си изкарвам прехраната хващайки риби, а сега три дамсела ме направиха на маймуна, жалко че не мога да пусна електрофишера в морската вода  :-D
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

kamos

Ако си тръгнал към рестарт то отговора е ясен, вадиш всичко и т.н., ама си е тегав вариант.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

kamenov

С капан е най-лесно. Скоро трябваше да вадим един врас от ваната с коралите и ползвахме такъв:https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.swelluk.com%2Fimg%2Fshop%2Foriginal%2Faqua-medic_fish-trap1.jpg&hash=879533aa1092ecd86bba0f5ef3741d561beac165
Поставяш го някъде и оставяш вратичката малко отворена за да не могат да влизат по-големи риби там. Почваш да храниш само там и след 2-3 дни свикват да влизат :) След това ти е ясно.

Стоян Михов

Мерси за плясването зад врата kamenov,  че аз пак тръгнах да откривам топлата вода. Да, дамселите почнаха да влизат в бутилката и да ядат, ама аз пък почнах да се чудя как да затворя бутилката  :-D, понякога се изненадвам от мисленето си. Сега ще отида да лепна набързо едно капанче от плексиглас - имам и материалите и лепилата - само предполагам, че капачето трябва да е стъклено че да е по-тежко и да може да пада?
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

kamenov

Предното капаче е стъклено и дъното има залепено парче стъкло в/у плексигласа ;) Забележи наклона на пакачето важно е за бръзото спускане.

Стоян Михов

Отново е 16 часа и отново моите клоуни хвърлят хайвер яко, десет дни от предното хвърляне, малките от което се излюпиха снощи вероятно, вчера до следобяда все още не бяха се откъснали. Жалко че няма кой да даде малко стартерни живи ротифери. Температурата на водата се поддържа 25,2-25,5 градуса.
Това е четвъртото им хвърляне на хайвер, откакто се изместиха в предната част на аквариума, където мога да ги виждам. Няма почивка между хвърлянията, вечерта се излюпват малките и следобед в 16 часа на следващият ден се хвърля следващата порция.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg