• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Нано аквариума на digitex123

Започната от digitex123, 12.03.2022 22:45

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

digitex123

12.03.2022 22:45 Last Edit: 21.03.2022 23:03 by digitex123
Здравейте,
След като през октомви 2020 започнах с акваристиката и досега преминах през 82л. изцяло с изкуствени декорации и 240л с африкански цихлиди вече е време да нагазя в дълбокото, и затова се заемам с първият ми морски аквариум.

Възраст: стартиран на 12.03.2022(8 часа преди да пусна темата )

Размери и обем: 50х35х35см. общ обем 57л. от които около 45-47л. диспплей и останалото съмп
Съмпа е с отделения:
1-во отделение: Филтриращ чорап и нагревателя
2-ро отделение: Скимер Redstarfish Mini SQ-70 и една гъба под него
3-то отделение: циркулационна помпа.

Нагревателя се намира при чорапа, защото аквариума е предвиден да бъде без скимер и идва с активен въглен, био топки, и филтриращи гъби, всички от които са предвидени за второ отделение.

Осветление: HME Cetus 2s 84w

Температура на водата: 25°C

Пясък и камъни: 6кг. арагонитен пясък + 3кг. жив камък и една изкусвтвена арка.

Сол: Използвам AccuraSea 1 на фирмата Two Little Fishies

Уейв мейкър : HSBAO W-10 с контролер до 4000л/ч.

Риби: Ocellaris clownfish -2бр.
Корали: Montipora capricornis red, Purple monster zoanthids, Green spotted oxypora


Това е за сега, целта е след като се стабилизира аквариума да добавя два ocellaris clownfish, и след няколко седмици първите корали.

Ще добавя снимки по-късно очаквайте ъпдейти!

trex700e

Здравей, добре дошъл!

Аквариумът е много як " полуостров" стил, любимите ми.
Да не е waterbox ?едит ( то си пише,че е waterbox.На втори оглед го прочетох)
Чисто естетически , не ми харесва как стои този скимер. Но въпреки това е добър избор, имал съм и работи много добре, а това е по- важното!
Според мен, на уейвмейкъра също не му е мястото там, не може ли да отиде на стената на съмпа?
Гъбата под скимера каква роля ще изпълнява, аз си мисля,че след филтърния чорап,едва ли ще остане нещо, което тя да филтрира.
Как си стартирал, какви бактерии си сложил ако си сложил някакви.

digitex123

Аквариума е waterbox да. За скимера знам, изгледах доста клипове на този аквариум и доста хора изобщо не използват скимер, просто този е най-малкия, който се "събира" в съмпа и ще върши работа. Уейв мейкъра и на мен не ми харесва, ще го преместя преди да пусна първите обитатели. Гъбата я сложиш, защото скимера като е окачен не стига до дъното така или иначе и има място под него. За стартирането двата камъка под арката са живи и добавям бактерия на производителя Microbe-lift съответно Nite out и Special blend

trex700e

Аз съм за махане на тази гъба...какъв е смисъла?
Ще се насели с бактерии ,в даден момент ще се запуши и ще я изчистиш, като премахнеш бакериите и така се получава неумишлен дисбаланс. Филтърният чорап си върши достатъчно работа.

Старирането на морски аквариум и микросветът,който трябва да създадеш, ще ти бъде най-мощният инсрумент за в бъдеще!

С цел, да не се пишат едни и същи неща на тази тема,западните колеги са приели един подход при стартиране, който подробно описва как трябва да се случи това,според  доктор Тим Хованек-най-големия специалист по бактерии за соленоводни аквариуми. Според мен, ще си струва усилиятга да изгледаш видеото и да взаимсваш от там.
Разбира се,ти си преценяваш,ето:


digitex123

С удоволствие ще го изглеждам, все пак съм напълно начинаещ с морксата акваристика, и съм отворен за съвети и критики.

trex700e

Това е много тегав момент от хобито. Защото трябва отначало да се започне с терудни неща- създаването на този баланс. И хората се объркват или изобщо го пропускат този момент и едно,че не могат да зациклят аквариумите си,второ ,че когато го направят и някой вид бактерия е станал доминантен, това довежда до сериозни проблеми в бъдеше, които не са лесни за решаване.
От база на тези някохюга  новобрански грешки, сега и аз отделям време и съм търпелив със стартирането.
хубавото е,че си взел възможно най- помислената техника, която съществува за нано аквариум,на нашия пазар, което е предпоставка да не купуваш в последствие друга :)

digitex123

За техниката винаги може и по хубава, но все пак имах някакъв бюджет. Иначе започнах да гледам клипа на д-р Тим много добре обяснява

digitex123

На 19.03.2022 добавих и първите обитатели на аквариума, които са:

Ocellaris clownfish - 2бр. и следните корали: Montipora capricornis red, Purple monster zoanthids, Green spotted oxypora (които ми бяха подарени от Alexander Dulgerov).
Към днешна дата параметрите на водата са следните:
Темепратура: 25°C
Соленост: 1.024
PH: 8.1
Алканост: 8.6dKH
Нитрити: 0ppm
Нитрати: 10ppm
Амоняк: 0ppm
Фосфати: 0ppm
Калжий: 430ppm
Магнезий: 1395ppm

Similar topics (5)

53969

Започната от radizala


Публикации: 122
Прегледи: 59012

50990

Започната от svetlomir


Публикации: 4
Прегледи: 2584

41176

Публикации: 46
Прегледи: 16544

21341

Публикации: 25
Прегледи: 14584

58942

Започната от totoza


Публикации: 3
Прегледи: 5012