• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми

На път съм да глътна солена вода

Започната от abaro, 17.12.2011 11:56

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

abaro

С Canon 100/2.8 Macro. Аз много отдавна така си снимам, ама ти явно не си попадал на мои снимки.
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

Hrupas

Колега,пусни някоя друга снимка да видим как се развива
аквариума!

abaro

За съжаление имам жертва. Пясъчната скарида умря. Предната вечер с държеше нормално, а вчера сутринта беше заминала. Единственото по-особено нещо е че беше се изпарила около 1,5л вода и като измерих плътността, показа 1,027. Допускам че това е причината, макар че промяна от 2 промила за 12 часа не е много бърза. Допускам че тази соленост и е дошла в повече.
Другите гадини са общо взето добре- скаридите щъкат насам-натам, актиниите и те обикалят по камъните. По стъклата в някои моменти се напълва с бели щъкащи гадинки, които са някакви копеподи явно.
Утре мисля да направя 10л смяна, а от утре започвам да работя по осветлението.
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

abaro

Поздрави на всички!
Не съм писал отдавна, но от десетина дни имам доста спешна работа, което във всеки случай е по-добре от четене на риф-форуми във офиса.
Като цяло нещата вървят нормално според мен. В неделя направих няколко измервания:
Плътност - 1,026
Темепература - 24,5 градуса
NO3 - 1 mg/l
NO2 - няма
PO4 - 0,6 mg/l
pH - 8,1
kH - 8-
Последното малко ме смущава, щото е по-малко от 8 - цвета се сменя леко още на седмата капка. Тестовете за кН, нитрати и фосфати са ми нови - JBL.
Миналата неделя реших да пропусна смяната на вода и сега на 08.04 направих 10л смяна, което е точно 10% от водата в системата ми. Веднага след това, актиниите се отвориха и цяло денонощие стояха отворени.
От доста време имам и една торбичка с 150гр активен въглен, свободно пусната в руфюджиума.
От 5-6 дена имам скимер. Аз си го направих и засега върши някаква работа. Има нужда от още някои промени но засега ще изчака. Купих си дебитомер за въздуха и го чакам да пристигне от Германия. Правя проба на Доставки.ДЕ и се очаква след около 2 седмици да си получа играчката. Ето това си купих - http://www.ebay.de/itm/110795984631?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649
С осветлението закъснявам, но както писах имам по-важна работа. Всъщност частите са при мен от 1 седмица и общо взето отдавна съм измислил конструкцията, но не мога да реша окончателно начина на охлаждане. Както и да е, сигурно ще искам някакъв съвет по въпроса след няколко дни.
Единия проблем ми е и нощното осветление. Дайте някакви препоръки за вид и "мощност". Дисплея е 60х38х40(воден стълб). Разните източници дават различна информация по въпроса - от червено, през бяло, до синьо. Фирмените тела май залагат на мощни светодиоди, за този размер, примерно 2 едноватови. Друг вариант е светодиодна лента.
Аз наистина нямам представа каква осветеност е нужна и моля за съвет. Примерно 5-6 ярки сини светодиода достатъчни ли ще са? Или ако трябва да са примерно 2 едноватови диода, сини или роял-блу е по-добре?
Гадинките са общо взето добре. Понеже няма кой да ги притеснява, по стъклата и в "съмпа", непрекъснато щъкат всякакви плужеци, копеподи и охлювчета. Черноморските участници също всички са налице и постоянно се появяват някъде.
Имам си и аиптазии. Всички са си имали, що да си нямам и аз. Оня ден забелязах една с пипала по около 1см. Вчера сутринта я щавих. Явно неуспешно - снощи пак си беше там, макар и малко опърпана. Днес вече по-амбициран тръгнах да я щавя пак, обаче като поразгледах, видях отзад на един камък 1 двойно по-голяма и една като първата в една дупка под друг камък. Обработих пак с гореща вода, този път по-сериозно. Това е единственото което мога да направя засега. Скарида, която ги яде няма откъде да взема в този момент, пък и не мисля че е дошло времето. Аиптазия-Х трябва да поръчвам отвън май - от Англия или от Щатите. jek е писал че е имал успех с концентрирана натриева основа, но няма повече подробности, а самия той не е влизал във форума от месец и половина. Дайте някакъв съвет какво да правя с тази гад.
Да се похваля, че благодарение на hanuman си имам страхотен бейсрок (сухи рифови камъни) и следващата седмица неизбежно ще променя и хардскейпа. Въртят ми се в главата доста идеи за нова подредба и се надявам да не се изложа.
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

Стоян Михов

За айптазията - варно мляко, достатъчно рядко за да влиза в спринцовка (и да излиза през отвора на иглата) и пръскаш в устата и където свариш да боднеш извънземното.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ilianidis

Горих преди няколоко дена аиптазии с натриева основа,обаче опасна работа това.....веднага след инжектирането на капка в устата и тя изхвърли някаква лигава смрад,която рибите започнаха да лапат.Викам си ся ша започнат да правят и сапунени балончета под вода.Добре че на рибите им няма нищо,но аиптазията се спаружи,скапа се и два дни по-късно откъсната и прегоряла я виждам на ново място жива,а останалата основа с начало на растеж на нова аиптазия.Вместо да намалят....те стават двойно.Явно трябва да съм настоятелен с основата,ама е опасно за останалите организми в близост.Та да знаеш.Следващият път ще пробвам с врялата вода да видим.А тоя препарат Х ми се струва някаква алкална вар,като го гледам по клиповете.

abaro

Открих източник за метода с натриевата основа - http://www.reefscapes.net/articles/breefcase/aiptasia_control.html
Ето и коментар и разработки на метода - http://www.atlantareefclub.org/forums/showthread.php?t=36190
Звучи логично и ще го пробвам. Пък и изглежда лесен за приложение.
За попарването - преди малко светих с фенерчето - ами и трите са си там мамка му. Тъй че Илияне, не се мъчи.
Octopus, ако не стане работата с основата, ще пробвам с хидроксида.
Впрочем споменах ли че две от  трите ми скаридите излиняха. Още преди 1 седмица. Това май е добре?
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

VeL

Аз ползвам Аиптазия-Х и съм много доволен. Ако успееш добре да уцелиш преди да се е затворила, дори едно третиране е достатъчно, за да я убиеш. Проблемът с аптазиите обаче е, че трябва да избиеш всичко що е аптазия в аквариума, за да си сигурен, че няма да плъзнат пак, което поне при мен е невъзможно с многото живи камъни. Винаги оцелява поне една гад, от която впоследствие изникват 10 нови... ама трепане му е майката.

vesko_aa

Аз моя проблем с аптазиите го реших с това и вече 1 година нямам аптазии,до сега не ми е правил бели с коралите *privet*

Ангел Христов

Аз пък моя проблем с аиптазиите го реших с лисмата вурдемани. Първата гушна китките без да изяде нито една аиптазия, но втората все още им разказва играта  *MODERATOR* Имам точно 1 аиптазия, около 2 см. в диаметър, която явно си седи за биологично разнообразие. Преди скаридата опитах какво ли не, ефекта граничеше с 0. Поздрави!
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

filio

Тони, аз си светя със светодиодна лента на сладкия. Доста е тъмно, но това е добре за животните според мен. От друга страна е достатъчно светло, като изгася лампите и седна пред аквариума, да мога да виждам как черен сом яде краставица на черно дъно. При теб ще е още по-добре, понеже твоя е по нисък.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmedia.snimka.bg%2F4991%2F016237456.jpg&hash=950cb87f59df6b54f287b86ac2b1f6dbc1461c2fhttps://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmobileappmastery.com%2Fwp-content%2Fthemes%2Fthesis_151%2Fcustom%2Fimages%2FYouTube%25202-48.png&hash=b651e3ffb61123fcf7f80b0324979211f3dbb344

Стоян Михов

Да ви споделя моето виждане за айптазиите. И те като всяка друга жива твар, която е опортюнист по природа правят бум в развитието си само в ранните стадии от развитието на един морски аквариум. След като аквариума достигне някаква зрялост и се засели със всякакви риби, безгръбначни и т.н. айптазиите както и другите "нежелани" посетители намаляват, до безобидност или напълно изчезват, те са част от цикъла на аквариума. Същото се отнася и до копеподите, шесткраките звезди, малките бели морски гъби, някои филтриращи червеи и др., които едва ли не задължително правят бум в старта на един аквариум с живи камъни. Това е така защото много често тези безгръбначни по един или друг пряк или косвен начин са свързани с развитието на някакъв тип алги или натрупването на органика в аквариума по време на първите фази.
А айптазията не е чак такъв враг, в повечето време тя се храни с плуващи във водата хранителни частици, много рядко ще улови някоя много невнимателна скарида, и не представлява никаква заплаха за повечето по- едри риби. При условие че имаш в аквариума си черноморска актиния, която може да ти глътне даже клоуна  :-D, мисля че от тази гледна точка няма за какво да се притесняваш от айптазиите. Основният проблем с тях е, че имат потенциала да станат хиляди, с което вече загрозяват аквариума и могат да отровят някои от рибите от непрекъснатото жилене. Но за да станат хиляди айптазиите, това означава че аквариума има някакъв сериозен проблем - той се намира в някакъв стрес или недостатъчно светлина, течение, проблем със биогените, нефункциониращ скимер и т.н. И е по-добре да се погрижиш за аквариума, отколкото да бориш аптазиите. Големият им брой е резултат, а не причина за лошо състояние на аквариума.

По отношение на рибата пеперуда Chelmon rostratus , за борба с айптазиите, знаете че съм предубеден - това е много деликатна риба и трябва да пожертвате няколко броя за да уцелите такава, която първо можете да захраните, второ да яде айптазии и трето да не закача корали, трудна задача и иска много късмет, за сметка на хиляди изловени риби в рифовете. Проблема е че тези риби идват от различни част на океана и е много възможно там откъдето идват да няма айптазии и рибката просто не ги разпознава като храна, тъй като на това специфично място популацията се храни с други полипи примерно меки корали... и проблемите започват.

Със скаридата Lysmata положението е различно, тя не е толкова зависима от аптазиите и си ги хапва за десерт общо взето и е по-доброто и по-евтино решение. Хубавото при нея е че тя яде основно младите екземпляри и не позволява разпространението.
Иначе съм против слагането на всякакви химикали (въпреки че съм известен с химичните си пристрастия) в аквариума освен, ако не е крайно наложително, гасената вар е по-приемлив вариант, защото така или иначе се слага за повишаване на калция и алкалността, виж с киселините и основите баницата е сериозна.

За осветлението сложи такова, което на теб ти харесва - актиново сините диоди, не много на брой фокусирани в една сравнително широка точка създават много готино усещане на лунни лъчи във водата със бягащи зайчета. Светлината не бива да е много силна да не пречи на рибите да спят. По отношение на рибите, за да не скачат нощем, им е достатъчна и съвсем слаба светлина оттам нататък си е твоя преценката колко силни диоди да сложиш, но не прекалявай.
Диодната лента дава равномерна светлина по цялата дължина на аквариума - общо взето както ти е "по вкусно" на теб. Аз предпочитам по-драматичното осветление на конкретна композиция от камъни с фокусирани сини диоди, така давам възможност и на рибите да си избират по-светло или по тъмно място за нощувка.
А цвета какъвто ти харесва на теб, на рибите им трябва просто малко светлина, за да се ориентират къде е повърхността, в случай че нещо ги изплаши и те рязко рипнат да плуват нанякъде. Но синьото е най-естествено и не дразни толкова.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

tonino


abaro

Благодаря ви за всички мнения, ама да бяхте писали снощи, преди да си купя сода каустик.  :-D Че и доста трудно я намерих. Нищо, ще си я имам в случай че реша пак да правя вино в дървените бурета, щото сапун едва ли ще правя.  ;-)
Аз също си помислих че появата на аиптазиите е етап от растежа, ама ми е за първи път и се паникьосах малко. Ще ги оставя на мира засега, и след седмица ще броя наново. Иначе скаридата е приемливо решение за мен, но мисля че ми е твърде рано още.
За осветлението, на мен не ми се иска да е прекалено силно, само колкото е необходимо. Най-малкото, този аквариум се пада точно срещу моето място на дивана, леко встрани от телевизора. Ако целия е осветен, определено ще ме дразни. Затова ще си купя няколко сини 5мм светодиоди и ще направя един предварителен експеримент.

Благодаря на всички и весели празници!
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

Hrupas

Колега пусни някоя друга снимка на аквариума
да видим как се развива! :-)

Similar topics (5)

33683

Публикации: 78
Прегледи: 30444

44187

Публикации: 12
Прегледи: 6555

41762

Публикации: 13
Прегледи: 6025

34937

Публикации: 58
Прегледи: 25791

48126

Публикации: 155
Прегледи: 54526