• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
10.05.2024 19:06

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Любителска система 2000+ от Варна

Започната от Gorgonas, 18.07.2012 22:27

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Gorgonas

   Най-накрая дочаках да пиша и по тема за мой аквариум. Одавна не ми се бе случвало. Всичко започна преди 10г, когато морската акваристика все още беше екзотично хоби.
По онова време информация на местно ниво почти липсваше, ако я имаше се разпостраняваше апокрифно  :whistle: . И повечето истини трябваше да се откриват с проба грешка,
до болка познат метод  :duvar: . Наложи се обаче да сменя жилището си и вместо да ъпгрейдвам стария аквариум, който имаше няколко концептуални грешки реших да запланирам нов.
Просто нещата с пустото жилище се проточиха, както обикновенно сроковете не са това което бяха  :-) .
    Този път обаче бях твърдо решен, без кофи, без маркучи през три стаи, без безброй разклонители. Реших да пусна отделен ел. кръг само за акв. отделен водопровод до него и мръсен канал.






Някой неща се предвиждат други не, как да кача стъкла 300см в стълбищна клетка 280см  :duvar:..... решението бе кардинално през "кумина"
  Ето така пристигнаха пакетирани.









.... и така качихме стъклата на четвъртия етаж. На товарителницата на стъклата пишеше 515кг  :whistle:
 
 

това е фронта......




...тук вече е стикован и готов за фугиране



... а това тук е ръката на съдбата която бе така благосклонна към мен и реши, че ще имам аквариум





....чакааааааммммм гооо да вулканизира!!!!!









manyg

 :-) голяма стъпка! чакам с нетърпение да видя по нататъчното развитие  ;-)
какви са размерите на басейна?

Nikiengi

Браво колега, голям проект си захванал! Пожелавам ти успех в начинанието!  *YAHOO* *BRAVO*

Gorgonas

.... след 7 дни се наложи да се съберем 12души и да импровизираме за качването на 400килограмовия аквариум на стоиката му.



...преди това бях подготвил част от осветлението което съм планирал. За сега това ще е 2х400 вт  14000к 3х150 вт 14/20000к + диоди






...майсторя приливни колони .......





...част от оборудването ...... ако някой има коментар или съвет с радост бих го коментирал с него, за сега толкова от мен, скоро
ще постна и съмпа .......








uoHkoB

Цитат на: manyg - 18.07.2012 22:36
какви са размерите на басейна?

На етикета с баркода има цифри подсказващи размерите - 3000/750/, 15 mm дебелина на стъклото, общо тегло 84 кг

камен чочев

Евала за начинанието. Завиждам ти  :-D . Но дано си предупредил строителите за аквата. В Бг плочите се проектират за натоварване 1т/м2. При тебе ще дойде нещо от сорта на 2 пъти и половина претоварване. 

Коле99

Здрасти! Желая ти успех в начинанието и много радостни мигове пред аквариума !
Толкова много вода е голямо предизвикателство и иска много поддръжка.
Бих ти препоръчал в съмпа да сложиш филтърна вата – добра работа върши тя. Поздрави
Aу, ау

Ilianidis

ТАя ръка на съдбата на не би да е на свети Джорджио :)Поздравления.Големите аквариуми за вас,кефа за нас,само не ни го спестявайте.Пускай поетапно развитието,има какво да се учиме от тебе.

Gorgonas

  Първо искам да благодаря на всички за пожеланията, надявам се да стане приличен аквариум с моето желание и вашата подкрепа.
Цитат на: камен чочев - 19.07.2012 00:06
Евала за начинанието. Завиждам ти  :-D . Но дано си предупредил строителите за аквата. В Бг плочите се проектират за натоварване 1т/м2. При тебе ще дойде нещо от сорта на 2 пъти и половина претоварване. 

  Да се надявам, че разговора с конструктора не ме е подвел, иначе лично съм присъствал на полагането на усилителите 22мм в това поле. И добре, че аквариума е в края на полето, а не по средата му, тогава можеше да имам по сериозни притеснения.

Цитат на: Ilianidis - 19.07.2012 09:16
ТАя ръка на съдбата на не би да е на свети Джорджио :)

Аз много не съм запознат със имената по канон на светийте, но на този му викаха Жоро и имаше ореол над главата  :-D

mi6okalkana

поздрави за новия аквариум и успех с начинанието

Sorrow

Честит ти дългоочакван аквариум и дано всичко тръгне както си го планирал! Успехи!

Gorgonas

  Завърши пробното пълнене с вода за изпробване на ВиК-то и стъкларията. Засега всичко изглежда не лошо. Смятам да изпразвам и да пълня с осмоза, че маи ще отнеме 10-12 дена в добрия случай.
В това време имам да довърша инсталацията и осветлението, като го "посоля" и напълня с камъни, и субстракт пак ще ви притесня с постовете си   :-D


DISCUSBG

Не знам!

Gorgonas

   Малко ъпдейт по темата.  След като добавих 70кг бейс рок , 100кг пясък, едно попче и две скариди се получи това.
  Огряти от 1250 вата....... следва да сложа CO-то , да съм търпелив и да направя някой плах опит  O:-)


Antuni

Супер е замисъла и това което си направил като проект.  *THUMBS UP*

Само едно нещо ми се струва грозничко. Дисплея ти е като раздърпан чорап. Говоря за почти всички линии от силикон които се виждат на клипчето. Че и по разпънките е .... Този който го е правил неможа ли малко поне да се постарае? И съмпа е ужас но поне няма да се вижда толкова. Иначе с интерес ще следя развитието на тази морска система особено щом е от Варна.


пп. Не искам да те плаша но дясната част на аквариума надлъжната разпорка е стъкло/стъкло със страницата. Стискам ти палци да нямаш проблеми с това.
0899808552

Giorgio_Armano

 *THUMBS UP*
Прав е колегата Antuni .
Не искам да засягам никого но доста некадърно нанесен силикон.
Ако може го скрий по някакъв начин  за да не разваля иначе добрия замисъл на целия проект.
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

Gorgonas

   Да успокоя всички силикона по никакъв начин няма да се вижда, именно затова и старанието при нанасянето бе ......

Цитат на: Antuni - 12.08.2012 20:30

пп. Не искам да те плаша но дясната част на аквариума надлъжната разпорка е стъкло/стъкло със страницата. Стискам ти палци да нямаш проблеми с това

  Не мисля че ще е проблем разпорките са по скоро за "красота"

tonino


Gorgonas

  Мерси все пак  :-D 

Цитат на: tonino - 12.08.2012 21:05

...и аз да кажа.На мен не ми харесва само кранът на скимъра и тръбата...Не знам имаш ли деца и каниш ли гости с малки палавници,но...по-добре сложи една гъвкава пвц тръба да влиза в съмпа..

  Незнам дали добре се е видяло, този кран е за контролирането на овърскиминга, така или иначе тръбата отива в съмпа към колоната с биоболите, незнам къде искаш да сложа това пвц.
Просто помпата към скимера засмуква пове4е от колкото е дибита на подкачващата и в един момент слива ще остане празен също така чрез това мога да контролирам потока през рефуджиума.
И накрая нека да не издавам целия проект, но нали не мислите, че ще оставя "циганията" да се вижда  *JOKINGLY*

tonino


Gorgonas

Цитат на: tonino - 12.08.2012 21:49
Както и да е...
Имах предвид кранът за източване на водата от самия скимър,но както предположих нищо няма да се вижда така,че  *DRINK*

  Сега и аз разбрах за какво ми говориш и много съобразително от твоя страна. Аз лично по се притеснявам за "тоците" ,
защото имам малчуган и нямам търпение да слагам "декора" вече, че ще ми е по спокойно  *DRINK* и от мен!

Ilianidis

Какво има в двете шишенца на 1:00 от клипа?Планктон ли отглеждаш или култура копеподи?

Gorgonas

..... засега пробвам с "nanochloropsis" ако се полу4и скоро ще се пробвам и с "brachionus plicatilis"  :coffee:.... че се надявам в близко бъдеще да ми трябва  ;-)

tonino


камен чочев

Само да попитам, нали правиш рифов аквариум, а не черноморски? Че ме смутиха обитателите.  :-)

Gorgonas

.... имам приятел който много ми помага със  селектирани  култури и като цяло съвети за проекта, що се отнася до светлината определено не, в момента
си правя осветлението за фитореактора ще видим дали ще заработи  :-D
Цитат на: камен чочев - 13.08.2012 18:30
Само да попитам, нали правиш рифов аквариум, а не черноморски? Че ме смутиха обитателите.  :-)
Не им обръщай особенно внимание, те са със статут на времено пребиваващи, помагат за стартирането "душичките" колкото могат  *BRAVO*

Ангел Христов

Привет, може ли малко ъпдейт - не ни жали, можем да понесем доста снимков и информативен материал  :-D
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Gorgonas

.... ето няколко снимки на пробните обитатели, които направиха 15 дневен престой.
Мисля, че се чувстват прилично и аквариума е готов да понесе по мащабно заселване  *fish
надявам се скоро да се случи !














Gorgonas

  още малко новодомци  :whistle:

































: 23.11.2012г 22:10ч
:popcorn:












камен чочев

Направо ти завиждам  8-) . С този "басейн" всекидневно можеш да имаш новодомци и пак няма да се пренасели...

Стоян Михов

Браво! Очите ми останаха в един корал, ама няма да казвам кой, че да не го урочасам. Като гледам жълтуркото как е надул шкембето, скоро ще реши съдбата на алгите.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

defilers

Един финансов въпрос. Колко струва това чудо цялото ? И евентуално колко се очаква да струва с нещата които ще вкараш вътре. Питам понеже с морски аквариуми не се занимавам и нямам ни най-малка представа за цените, но скоро ходих в София в магазина на дискус и ми заявиха, че тяхната локвичка (приблизително 100 литра, която не се продава) им е струвала на тях 6000 лв. Като гледам колко неща са вързани тук плюс колко могат да влязат вътре само мога да гадая за цената.

Доста ми е интересно да видя целия аквариум с новите неща. Преполагам и на много хора също  :-) Ще чакаме ново клипче с новодомците.

Ilianidis

Тъй като имаме една слабост с колегата октопода,предполагам става въпрос за фавията,ако е такъв де.Я кажи от къде го взе,че и аз да се надявам на него :-) А тоя зеления за какъв го водиш,че го имам и аз но с предполагаеми няколко имена.Най-вероятно да е А.тенуис?

sig84

Добре е системата но се чудя прелижната колона защо не си е направил изван аквариума и ми се струва че с това осветление ще закъсаш след време ако си решил да наблегнеш на корали.Но с времето ще си покаже със сигурнос ще ти трябва LED.

Gorgonas

Цитат на: sig84 - 25.11.2012 10:16
и ми се струва че с това осветление ще закъсаш след време ако си решил да наблегнеш на корали.Но с времето ще си покаже със сигурнос ще ти трябва LED.

 ...засега светя с това и мисля, че се справя не зле но времето ще покаже http://www.sewatec.de/bulbs-t5hqiled/blv/blv-nepturion-aquawhite-14000k-e40-hit-t-400w.html

Цитат на: Ilianidis - 25.11.2012 08:56
Тъй като имаме една слабост с колегата октопода,предполагам става въпрос за фавията,ако е такъв де.Я кажи от къде го взе,че и аз да се надявам на него :-) А тоя зеления за какъв го водиш,че го имам и аз но с предполагаеми няколко имена.Най-вероятно да е А.тенуис?

 ....зеления е Acropora tumida поне за такъв съм го купил , не притендирам че все още мога точно да определям вида все още се доверявам на търговците, това не е точно фавиа  ;-) или поне аз съм го купил за Oulophyllia bennettae http://www.ultimatereef.net/forums/showthread.php?t=193134

Цитат на: defilers - 25.11.2012 00:31

Един финансов въпрос. Колко струва това чудо цялото ? И евентуално колко се очаква да струва с нещата които ще вкараш вътре.

 Морския аквариум може да струва и 1000лв  и 100 000лв има един изискуем минимум за стъкла, шкаф, осветление и малко друг хардуер, и останалото всеки според това колко му е голяма чергата,
изобщо не съм си правил труда да смятам колко ми излиза колкото толкова... както се казва кефа цена няма

Цитат на: Octopus - 24.11.2012 22:41
Като гледам жълтуркото как е надул шкембето, скоро ще реши съдбата на алгите.
май ще ми трябва цяла армия жълтурковци , единственото нещо което ме мъчи са пустите алги, при условие че нитрати-0,0   фосвати 0,0  поне според салиферт,  силикати не съм мерил защото нямам с какво  *CRAZY*  
Цитат на: камен чочев - 24.11.2012 22:05
Направо ти завиждам  8-) .  

  .... надявам се благородно. Ти на мен за размера, аз на теб за това как върви системата ти , остава моята да тръгне по пътя на твоята , а ти да поръчаш по големи стъкла  *DRINK*

sig84

Тези лампи ще ти струват колкото Лед а тока който ще плащаш на месец за около 6 месеца и ще равностойна на цената за направа на нова.

Nikiengi

Цитат на: sig84 - 26.11.2012 23:29
Тези лампи ще ти струват колкото Лед а тока който ще плащаш на месец за около 6 месеца и ще равностойна на цената за направа на нова.
Абе не е точно така!  ;-)

Ilianidis

Едно предимство е много добрия спектър ,който ще отдават и необходимата силна светлина за сериозен растеж на акропорите,това което и многото ледове мисля няма да осигурят на голям риф.Американците когато правят големи и сериозни рифове не се будалкат с ледчета.

Gorgonas

    Осветлението като проект и покупка на трафове и отражатели е от 2008г тогава ледовете бяха със статут по скоро на допълнително от колкото на основно осветление.
Грехота беше да захвърля всичко и да инвистирам наново, реших да опитам и времето да покаже, а и климатик купих за пустите халогени дето толкова греят нали трябваше да го пробвам дали работи  :-D.
  Искам също да изкажа приятните впечатления от онлайн търговията с германски аква сайтове, и колко облагодетелствани сте софианци Бремен-София 15ч доставка на риби. *privet*

Status vom Mi, 21.11.2012 20:26 Uhr     Sendung wurde zugestellt
    Detaillierte Empfangerinformationen anzeigen
    Detaillierter Verlauf Ihrer Sendung
Datum/Uhrzeit   Ort   Status
Di, 20.11.2012 17:34 Uhr     Deutschland     Sendung wurde abgeholt in
Di, 20.11.2012 17:34 Uhr     BREMEN, Deutschland                           Sendung wurde abgeholt in BREMEN
Di, 20.11.2012 18:47 Uhr     Bremen, Deutschland                           Sendung ist in den Abholstandort eingegangen
Di, 20.11.2012 18:55 Uhr     Bremen, Deutschland     --
Di, 20.11.2012 18:55 Uhr     BREMEN, Deutschland                           Sendung verla?t Abgangsstation in BREMEN
Di, 20.11.2012 18:58 Uhr     BREMEN, Deutschland                           Sendung sortiert in BREMEN
Di, 20.11.2012 20:01 Uhr     BREMEN, Deutschland                           Sendung hat die DHL-Station in BREMEN verlassen
Di, 20.11.2012 23:40 Uhr     SCHKEUDITZ, Deutschland             Ankunft im DHL Verteilzentrum in SCHKEUDITZ
Mi, 21.11.2012 06:47 Uhr  BRATISLAVA, Slowakei                           Sendung im Transit durch BRATISLAVA
Mi, 21.11.2012 06:49 Uhr  BRATISLAVA, Slowakei                           Sendung hat die DHL-Station in BRATISLAVA verlassen
Mi, 21.11.2012 09:32 Uhr  SOFIA, Bulgarien                           Ankunft im DHL Verteilzentrum in SOFIA
Mi, 21.11.2012 09:40 Uhr  SOFIA, Bulgarien                           Sendung sortiert in SOFIA
Mi, 21.11.2012 16:50 Uhr  VELIKO TARNOVO, Bulgarien             Ankunft im DHL Verteilzentrum in VELIKO TARNOVO
Mi, 21.11.2012 16:51 Uhr  VELIKO TARNOVO, Bulgarien             Sendung hat die DHL-Station in VELIKO TARNOVO verlassen
Mi, 21.11.2012 16:51 Uhr  VELIKO TARNOVO, Bulgarien             Sendung sortiert in VELIKO TARNOV
Mi, 21.11.2012 20:00 Uhr  VARNA, Bulgarien                           Selbstabholung vereinbart
Mi, 21.11.2012 20:26 Uhr  VARNA, Bulgarien                           Sendung wurde zugestellt

geniusloci

Това от кой сайт? Понеже досега от два съм пазарил, единият не е с куриер и е малко досадно (Transmarine.de, пристигат с Луфтханза карго и на летището чакаш, чакаш, и ти вземат още пари, освен и без това скъпото изпращане), другият... Mrutzek (shop-meeresaquaristik.de) - не ви препоръчвам оттам да купувате нещо повече от скарида или рачета, рибите им са трагични като състояние.

Gorgonas

....още няколко "убавци" приюти моя аквариум  :popcorn:




























Niikii

Искаме и някоя снимка в цял план :)

Gorgonas

  Все още не е готов за снимка в цял план, все пак е млада система. Надявам се, обаче скоро това да се промени и веднага ще го споделя с вас  *DRINK*

DISCUSBG

Да са ти живи и здрави! И да почерпиш, ей..... *DRINK*
Не знам!

Gorgonas

...Макар позакъснял, понеже Атанасов ден мина, реших да приютя и един Насо в моята "къщичка"





Ангел Христов

Страхотен е - да ти е жив и здрав  *DRINK*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Еднорог

Честито Насо, какво е? Както виждаш от моя профил, имам особена слабост точно към тези риби - ще ми е много драго да споделяш за него, как расте и се развива, и да даваш снимки  :-). Успех!

tonik99

Браво много готина риба браво.

камен чочев

Цитат на: Еднорог - 10.02.2013 19:55
Честито Насо, какво е? Както виждаш от моя профил, имам особена слабост точно към тези риби - ще ми е много драго да споделяш за него, как расте и се развива, и да даваш снимки  :-). Успех!
Naso vlamingii.
Честит Насо. Да ти е жив и здрав  :-)

Gorgonas

  Мерси за пожеланията, да Камене добре си се ориентирал Вламинги е  *thanks. Аз също имам слабост към групата на танговете.
Понеже  аквариума ми има переспектива около 10м погледнат от там риби почти не се забелязват, затова бях планирал две по големички
да станат "фаворитите" на аквариума. Вламингито е единия ми избор, макар че дори и с 3м. аквариум попадам в критичните за него размери.
По учените от мен хора пропоръчват 6м.  :whistle:  Става неероятна риба дано успея да я запазя, апропо живеят по 40-45г така че орел
няма да ми трябва  :-P  Ето някои от цветовите форми на възрастните Вламинги !

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi45.tinypic.com%2Fkq254.jpg&hash=3512409617b9c06b006a0d921d0f93b82c45ef13

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi45.tinypic.com%2F244e8n4.jpg&hash=bc7aed70d52014bdb0ecf943143de2180318e418

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi49.tinypic.com%2Fok0rnk.jpg&hash=8a11b7dd94688f0d2a7a0e4f6ea668edd2bf8270

камен чочев

Пожелавам ти втория. Мисля, че няма да ми се разсърдиш  ;-) . Братята хамериканци дават минимум 150 галона и максимален размер 23 инча, така че най-вероятно ще ни надживее в твоя океанариум  :whistle:

Similar topics (5)

48856

Публикации: 8
Прегледи: 4369

39760

Публикации: 21
Прегледи: 11224

56493

Публикации: 6
Прегледи: 3627

42364

Публикации: 86
Прегледи: 27402

46391

Публикации: 16
Прегледи: 8536