• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Морският аквариум на Евлоги Лазаров/ojo

Започната от ojo, 19.05.2013 08:36

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ojo

Колко време трябва да мине за да видиш някакъв ефект върху коралите 2-3 седмици или повече.

Стоян Михов

Цитат на: ojo - 19.01.2014 15:34
Колко време трябва да мине за да видиш някакъв ефект върху коралите 2-3 седмици или повече.
? върху коралите? не съм сигурен, че си разбирал съвсем точно за какво се използва свободната от NaCl сол.
Имам предвид че тя няма никакво отношение нито към коралите, нито към другите обитатели, тук става въпрос за недоказана теоретична химия, това имах предвид в по-горния си пост.
Тя нито е храна, нито е добавка за оцветяване на корали. С нея се компенсира излишъка от натриев хлорид който се образува при добавянето на калциев хлорид и сода бикарбонат. Но както казах с редовни смени на вода и коригиране на солеността, няма доказана нужда от добавяне на сол "без сол".
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

ojo

Тя не ли за йонно изместване и за да по редки смени на вода.

Стоян Михов

Да, но това какво отношение има към коралите? Ако мислиш че единствената причина да сменяш вода редовно е йонното изместване, тогава да. Но вода не се семя само заради йонното изместване, ако беше така хората с калциеви реактори не трябва никога да сменят... при тях йонно изместване няма, и пак казвам, никой още не е доказал ефекта от йонното изместване.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

ojo

Стояне след колко време след някаква промяна на някой параметър(осветление и др.) ще има някаква промяна при коралите.Просто информативно.

sano-pets

Цитат на: Стоян Михов - 19.01.2014 16:14
Да, но това какво отношение има към коралите? Ако мислиш че единствената причина да сменяш вода редовно е йонното изместване, тогава да. Но вода не се семя само заради йонното изместване, ако беше така хората с калциеви реактори не трябва никога да сменят... при тях йонно изместване няма, и пак казвам, никой още не е доказал ефекта от йонното изместване.

А промяната в относителното тегло ( ако има наистина такава промяна - един Господ знае (според теб)) няма ли да има отношение към коралите?

Станислав

Стоян Михов

Цитат на: ojo - 19.01.2014 18:31
Стояне след колко време след някаква промяна на някой параметър(осветление и др.) ще има някаква промяна при коралите.Просто информативно.
То правило няма, или поне на мен не ми е известно. Всичко е много специфично, няма как да има общо правило. Зависи колко е силна промяната и колко е силно въздействието й. Някои промени може да окажат видим ефект след месеци (добрите), други след седмици, трети (много лошите) веднага :). Но има и друго зависи кое око преценява ефекта,познавам колеги които с едно поглеждане през една седмица могат да кажат как се чувства даден корал и дали дадена промяна има ефект.  Но рязки промени към хубаво в аквариума няма, няма как днес коралът ти да е кафяв слагаш нещо и утре вече е ярко зелен, няма как да се случи това,обикновено ако ти е опитно окото започваш да вишдаш как леко започва да позеленява след няколко дни, чудиш се дали не си въобразяваш, минават още няколко дни вече си сигурен, че има като чели малко позеленяване и така.
Цитат на: sano-pets - 19.01.2014 18:40
А промяната в относителното тегло ( ако има наистина такава промяна - един Господ знае (според теб)) няма ли да има отношение към коралите?

Станислав
Най- вероятно стават по-леки, тъй като водата става по-плътна  *JOKINGLY*. Шега. :)
Не знам дали има смисъл да го дискутираме това. Морската акваристика не е rocket science, ние сами си я правим да изглежда такава, като се забиваме в неща, които не са чак толкова важни, и в същото време изпускаме основното. Бих казал, че успешен рифър е този човек, който успява да отсее важните от маловажните неща и поддържа нещата възможно най-прости и работещи.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

sano-pets

Цитат на: Стоян Михов - 19.01.2014 19:35
Най- вероятно стават по-леки, тъй като водата става по-плътна  *JOKINGLY*. Шега. :)
Ох, Имах предвид "соленост"! Не съм толкоз учен! :-)

ojo

Здравейте искам да попитам има ли някой запознат ли е с тока протичащ през аквариума.След като една седмица не забелязах,че палет реактора е спрял и нитратите се вдигнаха около 30 и загуба от rtn на две акропори за 24 часа ,видях тогава че е спрял реактора,реших и да премеря тока който минава през водата беше 51 волта променлив ток.Мисля че 51 волта не е добре да минава през водата.
И последен въпрос към по запознатите помпата подкачващата е 3000 литра за този обем добре ли е ?

tonino


ojo

да включих го. основното което идва  е от подкачваща помпа на д и д .Сега са на нула нитратите,но толкова бързо вдигане не съм имал до момента.Мисля да си купя една титаниева сонда за заземяване.Може ли от тока да съм имал проблеми с полипите на някой акропори.

lord_vetinari

Ако ампеража е нисък не се притеснявай - понякога ако повече време си киснеш ръцете в солената вода или имаш малка раничка усещаш и най-слабия ток.

Стоян Михов

Не се занимавай с отечките, не е това е причината за ртн на коралите ти. Аз също бях залитнал в тази посока http://aquariumbg.com/forum/solenovodnite-akvariumi-na-chlenovete-na-foruma/octopus_s-garden-gradinata-na-oktopoda/msg398658/#msg398658 , вероятно за моята тема говори tonino. Поставянето на титаниева сонда вече наистина ще доведе до протичане на ток в аквариума ти.  В момента такова няма. Провери си ротора и статора на подкачващата помпа и ако няма пукнатини си свиркай. Всички помпи нагреватели и какво ли не още в аквариума създават индукционни тоци, не можеш да ги избегнеш никак. Но даването на посока на тока вече може да бъде опасно за обитателите.
Действай внимателно с пелетите, ти сам казваш каква е реалната причина за избелването - нитратите ти са се вдигнали до 30, не се занимавай с този ток. Прави ми впечатление, че много често се забиваме в търсенето на причините за неблагополучието в аквариума си в съвсем невероятни и далечни причини, а ни убягват тривиалните и очевадни, и започваме да търсим причините я в тока във водата, я в микроелементите в солта... :)
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

ojo

Стояне имам един въпрос към тебе във съмпа си оставих в първото отделение пясъка който беше в рефюджима преди да направя палет реактора.Да го държа ли вътре или да го махна ти си по наясно с тези неща.Лек ден

ojo

Здравейте колеги искам да попитам имал ли е някой такъв проблем.Карпет анемонията от тази снимка

сега е избеляла има само зелен цвят в края така е от 3 месеца яде си като светне осветлението се показва няма никакъв признак ,че ще умре а в повечето статии пише че умира.Сега е бяла с зелен ореол от какво може да загуби така цвят ето и снимка как е сега.



лек ден и всичко най

Similar topics (5)

27073

Публикации: 115
Прегледи: 48473

21369

Публикации: 59
Прегледи: 23302

9693

Публикации: 47
Прегледи: 26444

58834

Публикации: 9
Прегледи: 6555

34005

Публикации: 269
Прегледи: 88591