• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 18:00

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Пренасяне

Започната от tani, 04.02.2011 21:10

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

tani

От 3 дена доливам кн буфер и кн-то ми е 8 .Калция е 580 с надеждата да падне а магнезия вчера беше 1220 и започнах да го вдигам по-малко .

iek

Внимавай с магнезия, защото при мен този тест показваше със 180 повече (може серията да е била дефектна), докато се усетя каква е работата, уморих доста охлюви.

hanuman

Цитат на: tani - 11.03.2011 11:10
От 3 дена доливам кн буфер и кн-то ми е 8 .Калция е 580 с надеждата да падне а магнезия вчера беше 1220 и започнах да го вдигам по-малко .
Колега смени си теста преди да направиш беля. Не може калция да ти е 580 а магнезия 1220, нещо не се връзва. И по полека с КХ буфера. Щом досега не си имал проблеми за какво ти е да го вдигаш толкова бързо. Всичко трябва да става плавно.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

Coral Master

Той не го вдига бързо, само налива препоръчителната дневна доза. Ако скоро не се вдигне КН и не падне калция, ще се наложи малко да завиши дозата, с 20-30%.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

tani

Днес: kн -8.5-9, калций- 540, магнезий- 1160. Какво става сега, магнезият изчезна почти 100 мг? Иначе всичко изглежда много по-добре .Що се отнася до теста, дори и серията да е проблема, от скоро съм с нови реагенти, който дават същите резултати.

iek

При някои тестове не е само до отделната партида, пробвай със салиферт за магнезия, въпреки че сега реват от новата партида в рифцентрала, да се надяваме тя да не достигне нашия пазар. Направи и едно измерване на пресен разтвор (правен с RO) при соленост 1.025, напиши и точното наименование на солта, която ползваш.

Coral Master

Много ясно, че при повишението на КН ще падат калций, а също и магнезий и стронций. Те сега са, така да се каже, свободни във водата. С повишението на КН се свързват в карбонати и преципитират (утаяват се, стават неизползваеми), това ти е целта сега. Тези елементи с такова КН и без това са неизползваеми. Вдигни малко добавката на КН буфера, за да паднат още калция и магнезия. След това ще се получи равновесие и ще го поддържаш като добавяш редовно КН буфер, варно мляко и магнезиев сулфат. Само при равновесие ще имаш добър растеж на твърдите корали.
Ако нямаш твърди корали, не съм сигурен, че си струва усилията. Ако имаш твърди корали, по-добре си набави и стронций, от същото място, от където си поръча и КН буфера. 

Пробвах едно бързо търсене в Гугъл, ама излизат много резултати и нямам време да ги преглеждам сега. Някой ден ще се опитам да преведа една статия от книгите ми, на тази тема.   
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

tani

Тия неща ще се оправят постепенно има още няколко въпроса .Първо в аквариума имах един камък до днес който не беше ясно дали става или не затова го извадих но си го държа във вода ако става да го върна. Въпрос номер 2 това ли е срока на годност и ако да до кога е ? Това са едни добавки за аквариума и не ми се рискува.

NO CARRIER

2. Това е производствен номер. Друго търси.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

камен чочев

Камъка става, изглежда на вкаменен корал, даже има и коралин по него. А срока според мен е на етикета "12/2006"

tonino

15.03.2011 15:10 #25 Last Edit: 19.02.2018 22:31 by tonino
...

Стоян Михов

Привет градски, съгласен съм с Камен, камъкът става, макар че не е типичен "жив" камък, а по скоро и на мен ми изглежда на "съживена" вкаменелост - разликата от тези камъни дето ги вадят от рифовете е че вкаменелостите (фосилите) които се вадят от кариерите са преминали един процес на минерализация и фосилизация - няма да го описвам тук, но общо взето разтворимите и органични материали са заместени с неразтворими кристали от други минерали или други форми на минерала. Т.е. по-простичко да се изразя така съживеният вкаменен корал ще си изпълнява всички функции на биологична филтрация в твоя аквариум, но няма да участва много активно (или да участва правилно - зависи докъде е стигнала минерализацията) в химическите процеси, както правят обикновените живи камъни, които активно участват и в обмяната на разни йони във водата - калциеви, магнезиеви и други микроелементи. Не бих правил връзка за стойностите на калция в аквариума ти и наличието на фосилни камъни, но ако проблема с калция продължи, може да го разгледаме и този въпрос. Поздрави и успех.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Coral Master

Щом като tani пита за тези камъни, вероятно си има основания, но на мен те ми приличат на живи камъни, стояли на почти тъмно. Също така може да са мъртви рифови камъни, съживени в аквариума. В такъв случай не виждам никакъв проблем. Но със сигурност са рифови камъни и затова не мога да се съглася с Octopus, но приемам неговото мнение, защото по принцип е прав. Просто тези камъни, живи или бивши мъртви, са рифови, а не от кариера. 
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

MeTogu

И аз съм купувал такива камъни.С колония зоантуси на него.Не знам дали е инстински жив камък или е мътръв такъв,но наистина е порест и красив.Дали мъртивте "рифови камъни" оказват влияние на калция във водата.Ще е много интерестна тема.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

kamos

Камъка който си показал е един от най-порестите камъни които съм виждал в България. Определено е удачен избор за соленоводен аквариум.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Similar topics (1)

34849

Публикации: 6
Прегледи: 4997