• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 23:22

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Смяна на вода? Да, не, може би, DSR, Triton методи

Започната от Стоян Михов, 08.02.2016 21:02

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Стоян Михов

Първо честит празник на всички интересуваащи се от химия, днес се навършват 128 години от рождението на Дмитрий Менделеев  *DRINK*

Защо сменяме вода?

Аз се сещам за 4 основни причини, поради които го правим и всека една сама по себе си е напълно достатъчна за да оправдае смените на вода.
1.   Добавяме елементи и съединения, които са изразходвани (основно микро и трейс елементи), добавяме бактерии.
2.   Премахваме токсини и нежелани елементи и съединения, които са се натрупали в резултат на жизнената дейност на обитателите;
3.   Възстановяваме йонния баланс в случай, че използваме балинг за добавяне на калций, алкалност и магнезий.
4.   Премахваме натрупаната органика със сифонирането.

Бихме ли могли да премахнем всяка една от тези причини, за да не се нуждаем от смени на вода?

Точка едно: Можем ли да добавяме елементи и съединения по друг начин, а не със смените на водата. Принципно можем, но колкото и да е странно не е толкова лесно, поради няколко причини. За макроелементите (калий, бор, и т.н), които се измерват лесно е ясно, тяхното добавяне не е проблем. Проблематични са десетките микро- и трейс елементи, за които даже не се знае какво точно влияние имат и кои са най-важни. И каквото и да обясняват производителите на рифова сол, голяма част от микроелементите в тяхната сол не  са сложени преднамерено, а са част от примесите в реагентите, които ползват (основно в натриевия хлорид). Това особено важи за производителите, които ползват естествена морска сол като основа (Red Sea например). Предполага се че тази позитивна реакция, която се наблюдава при коралите след смяна на вода се дължи точно на микро и трйс елементите и на добавените бактерии с новата сол. Но кои точно трейс и микроелементи си е мъгла.
Така че можем ли да добавим такова качество и количество микроелементи както новозабърканата морска вода? Да, можем. Но не можем да си го направим сами у дома все още, ще трябва да си купим някое скъпо шишенце съдържащо всички тези десетки микроелементи. Доста фирми вече ги предлагат (корален зухт например), а други направо ги слагат в разтворите за Балинга (тропик марин, фауна марин, Тритон). За бактериите е ясно – на пазара има предостатъчно препарати с бактерии.
Точка две: Можем ли да премахваме токсините и нежелани елементи с други методи? Принципно можем, но и тук имаме ограничения, най-вече защото не знаем какво точно се натрупва и как то влияе на аквариума. Принципно ползването на активен въглен може да премахва голяма част от органичните токсини, но не знаем точно каква част и кои премахва. Все пак можем да кажем че ползването на активен въглен, абсорбанти на тежки метали и органика и някакви флокуланти редовно може да реши до голяма степен проблема с натрупването на токсини.
Точка три. Има ли други начини за поддръжка на йонния баланс? Има да, ползването на калциев реактор, варна вода или калциев ацетат не води до йонно изместване, така че в тези случаи йонното изместване не е проблем. Когато се ползва обаче калциев хлорид и сода бикарбонат се получава сериозен дисбаланс и натрупване на по-голямо количество натриев хлорид отколкото в естествените води. И този проблем също е решен по различни начини, като различните фирми вече предлагат продукти които съдържат и сулфати (BRS, ECV в Щатите, Тритон) или предлагат сол в която няма натриев хлорид (тропик марин, фауна марин в Европската уния).
Точка четири. Премахване на детрит със сифониране, тук също има начини да сифонираме без да изхвърляме вода (сифониране през филтри и връщане на водата обратно).

Така да разгледаме сега методите, които се предлагат и които не изискват смяна на вода.

DSR http://www.dsrreefing.nl/
Добавяне на калций, магнезий и алкалност: модификация на Балинг.
Премахване на биогените: Дозиране на органичен въглерод с тайна рецепта, скимер.

Основното е че не се ,,гонят" естествените показатели на водата, а по-скоро такива, които с времето са показали, че промяната им не влияе кой знае колко на коралите и обитателите. Изисква меренето на показателите на водата с любителски тестове и добавянето на изразходените вещества с разтвори предлагани от собственика на метода.

Как адресира горните четири точки:
Точка едно, Микроелементите: Не ги адресира специфично, DSR се занимава само с макроелементи и няколко доказано важни или опасни микроелемента (мед). Вероятно една част от микроелементите идват като примеси с използваните реагенти. Обема на водата също е от голямо значение тук, аквариума на Глен е над тон и половина вода, в такива обеми изразходването на микроелементите е много бавно.
Точка две: Премахване на токсини и нежелани елементи: Не се адресират специфично.
Точка три: Йонния баланс. Това е нещото което най-много ме учуди в този метод –пълното игнориране и неразбиране на йонния дисбаланс. Мантрата тук е ,,аз 8 години не съм обръщал внимание на йонния дисбаланс и аквариума ми е ок". Когато му зададох въпроса на Glenn, той се измъкна с нещо от сорта, че всъщност от време на време слагал малко магнезиев сулфат, но според него не било нужно, но все пак щял да пробва и да каже как е, и в новия му калкулатор вече може да изчислиш долу горе колко сулфати ще ти трябват, но все още е далеч от съвършенството. Обема на вода тук също е от много голяма значение: в тон и половина вода йонния дисбаланс ще се усети след години, но в 100 л аквариум ще стане проблем след няколко месеца.
Точка 4. Детрита, там е добре, има описан начин за премахване на детрита.

Недостатъци
1.   Не третира намаляването на трейс елементите ( и съответно цветовете не са особено добри)
2.   Използва хоби тестове за основните показатели, които са много неточни. И съответно следи само тези показатели за които има хоби тестове (затова се неглижира и йонния дисбаланс, защото няма хоби тестове за хлориди, сулфати и натрий).
3.   Не обръща внимание на йонния дисбаланс, (натрупва се огромно количество хлориди, което също води до недобро оцветяване и неправилен растеж).

Ако имаш аквариум над един тон, тон и половина вода и гледаш сравнително непретенциозни корали и цветовете не са ти някаква важна цел, тогава DSR метода може да ти излезе изгодно и да работи. Но ако си с малък аквариум и по-сложни и изискващи корали като акропорите, метода вероятно няма да докара резултати, които искаш.

TRITON метод http://www.triton.de/en/home/
Добавяне на калций, магнезий и алкалност: модификация на Балинг (три канистъра с тайни съставки :)).
Премахване на биогените: Рефугиум с макроалги и скимер.

Тритон метода прави същите неща като DSR, само че на много по-високо ниво. И основната разлика е, че при тритон се гонят колкото повече може природните стойности на елементите. За тази цел собственика на Тритон лабораториите обикаля из океаните заедно с други западни ентусиасти и прави тестове на водата из различни природни рифове със същата машина с която прави и тестовете на аквариумната вода (вече са направили хиляди тестове) и така задава лимитите, в които може да варират показателите. Тритон метода се изразява в поддържане на показателите в природни нива като измерването им се осъществява с най-модерните методи за химичен анализ – ISP OES общо взето при този метод съединенията се докарват до плазмено състояние и и след това се разчитат елементите, които впоследствие се добавят спрямо консумацията. Калций и алкалност се добавят подобно на Балинга с три разтвора, които обаче са балансирани и няма йонно изместване. В тези разтвори има и микроелементи.
Така да минем по горните точки и тук:

1.Микроелементи: Тук е направено най-доброто към момента: анализират се над 30 елемента и въпреки, че всички са достатъчно точно измерими, нивото е много високо. Предлагат се отделни разтвори за всеки един елемент с много високо качество (все пак си имат машина и могат да си проверяват качеството :)). Тритон не използва бактерии, той разчита на макроалгите за премахване на биогените.

2.   Премахваме токсини Тритон предлага варианти за премахване на токсиканти, единият от които са хуминови киселини.

3.   Възстановяваме йонния баланс Балинга на Тритон е балансиран и не предизвиква йонно изместване.

4.   Премахваме натрупаната органика Това не съм го видял в метода, но по-скоро не се третира, а се оставя на макроалгите сигурно.

Недостатъци – не са много, основно не ми харесва рефугиума, а смеските им с микроелементи са насочени точно към ,,добруването" на макроалгите. Ако го ъпдейтнат за дозиране с карбон само ще спечелят според мен.

Кой метод е по-добър? За мен несъмнено Тритон, DSR  има много ограничения, някои го наричат Triton на бедняка :), макар че ако ударим чертата и се налага да си купуваме химикалите от Глен от Холандия и всичките нужни любителски тестове,  мисля че разликата  в парите няма да бъде много голяма, а разликата в качеството и на материали и на подход е огромна в полза на Triton. Ако някога тръгна да тествам без смяна на вода, ще избера Тритон с някои модификации.

Може ли да прилагам някой от горните методи, ако не си купувам химикалите от горните фирми, ами си ги правя сам/а? Ами не, при DSR са секретни съставките на разтворите с микро и някои макроелементи и карбоновата храна. При Triton са секретни основно съставките на базовите реактиви в трите канистъра, отговорни за йонния баланс и състава на шишенцата с микроелементите, макар че той по-лесно може да се предположи. За да направите някакво подобие на DSR или тритон са ви нужни сериозни химически познания и много чисти съединения и дори и тогава възможностите за грешка са много сериозни.

За мен методите без смяна на вода са оправдани само за много големи системи, където смяната на 10% вода седмично си е сериозен разход, или ако си пада човек по безкрайното тестване и занимание с химия. За случая на средния аквариум, смяната на вода си остава по-лесния и дори по-евтин вариант.

Disclaimer: Kъм момента на писането на материала нямам търговски интереси към никой от горепосочените продукти/методи.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

vankata_032_pld

 *BRAVO* за положения труд и добре поднесената информация  *BRAVO*

Rosen Pavlov


aonsu209

Супер [emoji122], а и намерих отговора на моя въпрос [emoji482]


Sent from my iPad using Tapatalk

tishovsx

Браво, Стояне!
Много добре написано, и най важното разбираемо.
С това се изчерпват всички въпроси относно смяната на водата.
*DRINK*
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

julianiv

Благодаря Стояне за кондензираната и изчерпателна информация! Въпроса явно интересуваше доста хора от форума, но до сега се дискутираше на парче по темите.  *DRINK*

M_I_T_A_K_A

Стояне, поздравление за положения труд. Бях чел и за двата метода, но друго си е да ги има събрани в една тема, и то на разбираем език за хора, които сега търсят отговори на тези въпроси.
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

Ilianidis

Не знаех,че тритона не сменят вода,макар,че съм чел и за двата метода.За йонното изместване не съм много убеден тритона как ще го избегнат,освен калциев глюконат да е едното,но алкалността?

magnit

Стояне, темата е ситезирана в достъпен и смилаем вид. В големите системи наистина е доста трудоемка смяната. От доста години ползвам макроаги и балинг с редки смени, но всеки може да прецени, кое го устройва. Плюсовете на редовните смени, на водата за коралите са безспорни и за това изглеждат най-често по-добре. Само бих споделил особено мнение по въпроса с понижението на токсинините. Десет процентна смяна може да ги намали... само с десет процента, което е доста незабележимо за обитателите. *DRINK*
Човек, който често повишава тон си понижава авторитета!

Стоян Михов

Благодаря на всички за положителните отзиви  *privet*.

Цитат на: Ilianidis - 09.02.2016 14:51
Не знаех,че тритона не сменят вода,макар,че съм чел и за двата метода.За йонното изместване не съм много убеден тритона как ще го избегнат,освен калциев глюконат да е едното,но алкалността?
О, да и тритона не сменят вода. Всъщност оказа се много трудно да намериш някъде описано простичко какво означава тритон метода и как точно работи, което мен ме изненада силно, защото собственика на Тритон Ehsan Dashti е много добър разказвач и доста открит за разлика от други собственици на разни големи рифаджийски компании, които са пълни задници. Аз имах удоволствието да го слушам на live stream на една от американските конференции и ми направи много добро впечатление.  А по отношение на йонни баланс, тритон вероятно си ползват класически балинг за добавянето, но са го балансирали йонно, има начини за това. Добавянето на калциев глюконат (както и на калциев ацетат) добавя и алкалност освен калций, алкалноста се повишава след метаболизирането на глюконовата киселина (или ацетата), така че ако добавяш калциев глюконат или ацетат нямаш нужда да добавяш отделно алкалност. Проблемът е че добавяш твърде много органичен въглерод,което може да крашне аквариума. Този начин за повишаване на калция е приложим само за много малки аквариуми със слабо потребление на калций.

Цитат на: magnit - 10.02.2016 12:57
Стояне, темата е ситезирана в достъпен и смилаем вид. В големите системи наистина е доста трудоемка смяната. От доста години ползвам макроаги и балинг с редки смени, но всеки може да прецени, кое го устройва. Плюсовете на редовните смени, на водата за коралите са безспорни и за това изглеждат най-често по-добре. Само бих споделил особено мнение по въпроса с понижението на токсинините. Десет процентна смяна може да ги намали... само с десет процента, което е доста незабележимо за обитателите. *DRINK*
Да, ама 10% всяка седмица за два месеца и половина са 110%, което със сигурност ще се забележи от обитателите ;). Което обяснява защо смените на водата имат смисъл само, ако са редовни. Иначе, ако направиш само една смяна на половин година ще махнеш наистина само 10%, което си е безсмислено.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Стоян Михов

Цитат на: tonino - 10.02.2016 15:36
...За два месеца и половина, както казва Стоян са 110%, но в идеалния случай, а такъв със сигурност няма. В зависимост обаче от скоростта, с която се натрупват гадостите, които ще изхвърляме/разреждаме, реално те са много по-малко. 

Имах предвид, че ще се сменят 110% вода, а не че ще се премахнат 110%токсини . Ако направим опростен математически модел и приемем, че токсините се натрупват постоянно с една и съща скорост и обем и се абстрахираме от всякакви други процеси в аквариума, след два месеца и половина с ежеседмични 10% смени на вода, токсините ще бъдат 40% по-малко, отколкото ако не правим никакви смени. Ако правим 15% смени на вода намаляването ще е с над 52%. За мен това си е сериозна редукция само за два месеца и половина, никак не е много по-малко :).

Цитат на: tonino - 10.02.2016 15:36
Например една по голяма смяна на вода за 2.5 месеца ще ги намали много повече от ежеседмична смяна на 10-15% от обема.

Това е широко разпространено мнение, но реално не е така, ако вземем пак горния пример и искаме да постигнем намаляване на токсините, като при ежеседмичните 10% смени, след 2.5 месеца трябва да сменим наведнъж 40% вода, пак подчертавам за да имаме същия ефект, не по-голям. Така че една по-голяма смяна на вода на 2,5 месеца няма да ги намали много повече. (Искам да подчертая за по-новите членове, че смяна на вода наведнъж на над 30% не се препоръчва, защо? може би е тема на друга тема :))

И тук си казваме ето, ако правя смени на 2,5 месеца и изхабя 40 литра вода, ще имам същия ефект, какъвто бих имал, ако сменям 10% всяка седмица и изхабя 120 литра вода. Да, ама не. Едната от причините я каза tonino - в края на тези два и половина месеца ще са се натрупали 40% повече токсини. Но дори да оставим това настрана има един друг по-сериозен проблем - кумулативния ефект и като ударим чертата на края на годината, в деня преди поредната смяна на водата ще бъдем в следното положение:

ако сме правили 10% смени на вода всяка седмица в продължение на годината (сменили сме 520% вода), нивото на токсините в аквариума ще бъде около 9 пъти по-високо от количеството на токсините, което се образува в аквариума за една седмица и ще се държи сравнително стабилно.

ако сме правили 15% смени на вода всяка седмица в продължение на годината (сменили сме 780%), нивото на токсините в аквариума ще бъде около 6.5 пъти по-високо от нивото на токсините, което се образува в аквариума за една седмица и ще се държи сравнително стабилно.

ако сме правили 40% смени на вода на всеки два и половина месеца в продължение на годината (сменили сме 200%), нивото на токсините в аквариума ще бъде около 28 пъти по-високо от количеството на токсините, което се образува в аквариума за една седмица и ще се движи между 16 и 28 пъти между смените на вода.

и съвсем логично, ако не сме правили смени на вода през годината, нивото на токсините в аквариума ще бъде около 52 пъти по-високо от количеството на токсините, което се образува в аквариума за една седмица и ще се покачва всяка  седмица.

Изводите може да си ги направи всеки, но общо казано, колкото по-чести смени се правят на водата, толкова по-малко е натрупването на токсини и толкова по-слаби са флуктуациите (по-стабилни условия). Моят изключително голям приятел бат Ранди Холмс-Фарли, с който си пием всяка вечер ракията на село, сменя автоматизирано по 1% дневно. Да видим как са сметките при неговата схема:

ако сме правили 1% смени на вода всеки ден в продължение на годината (сменили сме 365%), нивото на токсините в аквариума ще бъде около 13 пъти по-високо от количеството на токсините, което се образува в аквариума за една седмица и ще се държи много стабилно следващите години.

Не мисля, че някой от големите рифъри е сядал и правил математически модели да види теоритически кое е по-добре. По-скоро 10% смени са се наложили чисто от практически наблюдения. И пак да си кажа, аз хич не съм привършебник на седмичните смени, но и при мен те са давали и дават най-добри резултати (това не пречи да се пробва нещо ново де).
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ilianidis

Натрупването на разни вещества от несмяна на вода води и до влошена работа на скимера от вещества гасящи образуването на пяна.С което ефекта става още по-негативен.Чел съм за практика на рифъри,които веднъж в годината правят и брутална смяна на водата.

Venci

Стоян Михов  *thanks .
Тъй като съм от пасивните не-пишещи, имам предложение към умните глави във форума: Направете бутон за лайкване на постове, че да си лайквам постовете на Стоян Михов.
Благодаря !

magnit

Момчета, математиката е хубава наука!
Не съм тук в ролята на математик, но когато се правят дори елементарни изчисления е хубаво да се вникне в условието на задачата. Не ме разбирайте погрешно, абсолютно съм съгласен с вашите разсъждения. Все пак водата, която се сменя влиза пак в дисплея. Не знам как определихте идеалните условия. Е, шегувам се, разбира се!
За два месеца и половина (при идеални условия) имаш реално окoло 60% сменени, освен ако не източвате водата от една система, а да доливате в друга. Това също не е малко и за това има такъв положителен ефект. През този период се усвояват елементи, разграждат се токсини и...знаете как става.
Има хубави аквариуми с една - две по-големи смени годишно и такива, които сменят всяка седмица по 10% и не могат да свалят нитрати, нито да изчистят алги, циано идр
Лайкването е добра идея, а защо не и замеряне с камъни(може и живи). *DRINK*
Човек, който често повишава тон си понижава авторитета!

tetra

Общо известно е, че колкото е по голям басейна, толкова еко системата е по стабилна. Най малките Нано аквариуми, в който не могат да функционира освен цялостна смяна на водата взета от функциониращ по голям.
Но ако вземем под внимание един огромен басейн като язовира с хиляди литри вода със стабилна еко система. Но и там, ако няма постоянно вливаща се вода еко системата се нарушава и се превръща в миризливо блатно.
Научните опити на НАСА за създаване на затворена еко система в огромна "оранжерия" се оказали несполучливи.
Има ли някъде в света море в което да няма вливане на свежа вода в което да има живот?
Трябва ли въобще да дискутираме, възможно ли е да съществува аквариум без смяна на водата?  *privet*

trupai

Цитат на: tetra - 11.02.2016 12:47
Трябва ли въобще да дискутираме, възможно ли е да съществува аквариум без смяна на водата?  *privet*
В дискусията се ражда истината! Възможно е, и съществуват много такива системи, но са нерентабилни, и много по-сложни. В домашни условия методите със смяна на вода са много по-удачни.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

magnit

Цитат на: tetra - 11.02.2016 12:47
Общо известно е, че колкото е по голям басейна, толкова еко системата е по стабилна. Най малките Нано аквариуми, в който не могат да функционира освен цялостна смяна на водата взета от функциониращ по голям.
Но ако вземем под внимание един огромен басейн като язовира с хиляди литри вода със стабилна еко система. Но и там, ако няма постоянно вливаща се вода еко системата се нарушава и се превръща в миризливо блатно.
Научните опити на НАСА за създаване на затворена еко система в огромна "оранжерия" се оказали несполучливи.
Има ли някъде в света море в което да няма вливане на свежа вода в което да има живот?
Трябва ли въобще да дискутираме, възможно ли е да съществува аквариум без смяна на водата?  *privet*

Донякъде съм съгласен с теб. Проектът Биосфера, за който говориш, съм следил с голям интерес. Всички заинтересовани от този проект се надяваха той да не се издъни. На мен, а и на много от вас са известни уникални блата, пълни с живот, както и високопланински ледникови езера с кристална вода, което донякъде хвърля леко съмнение към твоето твърдение. Най-важното в тези случаи е, че основния принцип за кръговрат на веществата и поток на енергия е донякъде спазен (все пак  от тях се изпарява вода и над тях вали, идват различни животни и долитат птици). Тези, които са ходили на изложението в Нюрнберг, която и да е година, са виждали как се предлагат херметически затворени стъклени сфери с явански мъх(и други подобни) и малка популация дребни скаридки. Те съществуват и се развиват дълъг период от време, като тя се нуждае от минимално количество естествена светлина.
За наше голямо съжаление за вонящите блата, мъртви езера и затворени морета се оказва проблем предимно един фактор и той е антропогенния. И защото темата стана твърде математическа, в уравнението винаги може да има равенство, ако липсва тази постоянна величина - човека. Това бе изразено с половин уста като извод от експеримента Биосфера-1, но в демократичните държави такива резултати не могат да бъдат широко прокламирани. Манията на болшинството хора да контролират невинаги води до положителни резултати, което е тема на съвсем друг разговор.
Много пъти съм споменавал, че аквариумите са затворени системи и ние, акваристите, трябва да овладеем изкуството да ги поддържаме. Откакто съществува акваритиката като занимание, това търсене не е спряло и винаги занимаващите се имат чувството, че са на една ръка разстояние от вярната формула. Именно това я прави толкова интересна.
Човек, който често повишава тон си понижава авторитета!

Стоян Михов

Цитат на: tonino - 10.02.2016 23:59
...Но всичко е много относително и зависи най-вече от това защо се прави самата смяна ...
Абсолютно, но в тази тема аз тръгнах да разглеждам рутинните смени на вода, а не тези които са продиктувани от някаква спешна нужда от реакция. Те са нещо съвсем различно. В такива случаи обикновено се сменя колкото е възможно повече вода. Макар, че смяната на вода не винаги е най-доброто решение, но това може би да го дискутираме в друга тема.
Цитат на: tonino - 10.02.2016 23:59
Ранди Холмс има обширна статия за смяната на вода точно с такива модели, примери и графики - ако Стоян отдели още малко време да ги вмъкне тук и допише как смените на вода действат върху нитратите, фосфатите и др. неща, които мислим да коригираме с водните смени ще направи страхотна тема (най-добре отделна от тази) по един много важен въпрос - който безспорно е смяната на вода:-D .
За съжаление нитратите и фосфатите са най-неподходящите за моделиране на смени на вода съединения, наистина не знам защо ги е избрал бат Ранди. Неподходящи са защото тяхното премахване зависи в много по-малка степен от смените на водата, отколкото което и да е друго съединение в аквариума. Нитратите и фосфатите напускат аквариума или чрез скимера, или чрез включването в телата на разните организми или се разграждат и отлитат като газ (азота) и реално техното премахване с вода не може да се моделира, защото то влияе много слабо на тяхната динамика. Например имате 5 мг/л нитрати в началото на седмица, но увеличавате дозата на карбоновия източник, добавяте бактерии, засилвате скимера и в събота нитратите вече са почти нула, и това без да правите никакви смени на вода. Затва избрах като пример някакви токсини, защото обикновено те се натрупват и ако не се прилагат по-специални методи за премахването  им могат да станат проблем.
Цитат на: Venci - 10.02.2016 22:29
Стоян Михов  *thanks .
Тъй като съм от пасивните не-пишещи, имам предложение към умните глави във форума: Направете бутон за лайкване на постове, че да си лайквам постовете на Стоян Михов.
Благодаря !
:) няма нужда от лайк, факта че си изхарчил един от 19-те поста, които си написал за 10 години във форума, само за да ми кажеш благодаря, за мен значи много повече от един лайк. Благодаря.
Цитат на: Ilianidis - 10.02.2016 22:08
Натрупването на разни вещества от несмяна на вода води и до влошена работа на скимера от вещества гасящи образуването на пяна.С което ефекта става още по-негативен.Чел съм за практика на рифъри,които веднъж в годината правят и брутална смяна на водата.
Напълно съгласен за влиянието върху скимера, даже завчера го изпитах на гърба си. А рисковете от големи смени на вода са описани, основно са свързани с токсичността на новозабърканата вода, има много дискусии и изследвания на това.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

tetra

Предполагам, че целта на ново постъпващите техники в акваристиката, водят до все по малката ни намеса в акваристиката, но не го превръщат в напълно затворена система, без  подменяха част от водата. Техниката само може да намали до известна степен количеството и интензитета на смяната.
След като в глобалните водоеми за които се грижи природата (която в никакъв случай не можем да надхитрим)функционираща при непрекъснато изтичане на старата вода и допълването им със свежа, много по добре  отколкото затворените системи,  които само се допълват , идеята за не подменяне на водата в аквариумите ми звучи утопично.
Да може да съществуват изключения да речем, че допълващата вода е кристално чиста без каквито и да е примеси, а създалата се еко система реагира адекватно на замърси телите по биологичен път, но да не забравяме, че става на въпрос за милиони, или милиарди литри вода за която се грижи природата, не и ние .

Dede

Смените на вода трябва да има, всеки знае как му се подобрябва работата на скимера след смяна на вода.  Други неща които не можем да измерим съответно да добавим няма как да сме сигурни как се променят с времето, но е ясно, че се смените на вода се отразява положително на коралите.
А защо трябва да е 10-15% на 7-10 дни, казано метафорично: И с 20 шута в г*за може да изминеш 100 метра със средна скорост 5 км/ч и със 100 леки побутвания, втория вариант обаче със сигурност ще е по-комфортен.
От наблюденията ми през годините знам едно, колкото по-сложно е изградена една система(техника, методика за добавяния и тнт) толкова по-трудно може да се открие къде нещо не е наред ако има проблем. Да не говорим, че две еднакиви ситеми няма, как тогава един метод ще е приложим за всички  *NO*

Стоян Михов

Цитат на: Dede - 12.02.2016 11:33
А защо трябва да е 10-15% на 7-10 дни, казано метафорично: И с 20 шута в г*за може да изминеш 100 метра със средна скорост 5 км/ч и със 100 леки побутвания, втория вариант обаче със сигурност ще е по-комфортен.
*ROFL*  *ROFL*  *ROFL*  :-D Ебаси, аз изписах 3 страници приказки, а ти го каза с два реда, трябва да се кандидатираш за министър председател.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

tishovsx

Здрасти, пичове!
Да отупаме темата от прахта, летния сезон приключи и форума трябва да живне!
Стояне, интересно ми е и надявам се не само на мене, до къде стигна с твоя метод, напиши нещо по въпроса, ще ние интересно!

Поздрави на всички!
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Стоян Михов

За съжаление форума позамря, не само соленоводния.
Да аз не сменям вода от почти 10 месеца, спрях смените на вода напълно, малко преди да започна тази тема , по скоро от любопитство и недоверие. И започнахме разработването на методи, които да го направят възможно. И засега мисля, че е възможно дори и за аквариуми с акропори. Не искам да разказвам твърде много да не стане като реклама, тъй като скоро ще пуснем продуктите в продажба и ще си има място тук във форума, където ще може да се говори по-нашироко.
Иначе това е аквариума, сниман сега след 10 месеца без никакви смени на вода, май не съм го снимал от този ъгъл. Върховете на акропората в дъното изгоряха, защото дойдоха много близо до осветлението, пък и излизат вече над водата, като падне нивото при сифонирането на дъното.

https://s13.postimg.cc/wlx9slxtj/PA176302.jpg
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

trupai

Супер! Поздравления! Дано метода е истински успешен! Смените на вода притесняват много хора, а и много са хората отказали се от хобито заради смените на вода.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

tishovsx

Цитат на: trupai - 18.10.2016 10:16
Супер! Поздравления! Дано метода е истински успешен! Смените на вода притесняват много хора, а и много са хората отказали се от хобито заради смените на вода.

Може и да си прав за смените на вода, но за 300-400 литра вода, не е такъв голям разход. Разправията е една и съща, дали ще сифонираш водата и после ще налееш нова, или ще върнеш старата - вече мината през филтър. По важното е, че метода на Стоян трябва да е сравнително евтин, за да има файда да не сменяш вода. Сега за 800 или повече литри си е разход, ама колко хора в БГ имат такива аквариуми. Като си помисля леко ни помръзва и затова търси ме лесното, някога когато имах растителен аквариум, сменях вода на всеки четири дена, щото "китките" не растяха.
Чакам с нетърпение, Стоян да каже как се е справил с проблема, и респект, коралите са повече от перфектни!

Поздрави на всички.
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Ilianidis

Надявам се Стоян да ви убеди,че досегашния хубав риф се дължи на смени на вода.Първото което се случва при несмени е спиране растеж на акропори,после боледуване и накрая риф с лпс и полипи.Донякъде помага калциев реактор.С балинг след 45 дена започват деликатните проблеми,тъй че и мене ми е интересно как ще става това.DSR метода се внедри вече в магазините в Холандия и Белгия.Мисля си,че не става въпрос за пълна несмяна,все пак има миксове за корекции,които дефакто пак са смяна на вода или бъркам.То голям асортимент тоя метод.И аз си разработих доста добавки,които изобщо не ползвам,защото съвсем се обърках кое в кой риф върви пък при мене не и затова се отказах от всичко сложно.

камен чочев

За да няма объркване, с този метод не се изисква
сифониране. Просто аквариума на Стоян няма субстрат на дъното и причината е чисто от естетическа гледна точка

Sent from my SM-G920F using Tapatalk


trupai

Цитат на: tishovsx - 18.10.2016 12:27
Може и да си прав за смените на вода, но за 300-400 литра вода, не е такъв голям разход. Разправията е една и съща, дали ще сифонираш водата и после ще налееш нова, или ще върнеш старата - вече мината през филтър. По важното е, че метода на Стоян трябва да е сравнително евтин, за да има файда да не сменяш вода. Сега за 800 или повече литри си е разход, ама колко хора в БГ имат такива аквариуми. Като си помисля леко ни помръзва и затова търси ме лесното, някога когато имах растителен аквариум, сменях вода на всеки четири дена, щото "китките" не растяха.
Чакам с нетърпение, Стоян да каже как се е справил с проблема, и респект, коралите са повече от перфектни!

Поздрави на всички.
По мои наблюдение, не толкова финансовият разход притеснява хората, колкото самата разправия и ангажимента за смяна на водата(мързелът е голяма работа). Не знам нищо за метода на Стоян, но ако е нещо по-малко трудоемко, ще е истинска революция в акваристиката.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Стоян Михов

Дам, грижите за аквариума са нещо, което няма да отпадне никога от хобито. Единствения начин да имаш перфектен аквариум и да не се грижиш за него е да наемеш някой друг да го прави вместо теб :). Но за мен занимавката с аквариума е 98% от привлекателността на това хоби.

Аз чистя скимера основно веднъж седмично.  Стъклата на всеки 2-4 дни. Помпите вътрешните ги чистя основно веднъж месечно, сифонирам веднъж на около 10 -20 дни, зависи колко детрит се е събрал и колко се е вдигнала солеността.

Смяната на вода си е разход, който при големите системи може да е доста значителен, ако се правят смени седмично, но и логистиката по смяната на водата може да си е малък кошмар, особено ако обстоятелствата изискват мъкнене на кофи от банята, бидони, разливане на вода по паркета и одобрителни погледи от страна на половинката :), защото малко са аквариумите в къщи със специалнао помещение за съмпа и пространство за смяна на вода.

Разбира се, че не се изисква сифониране, аз сифонирам, защото съм с голо дъно и поради несъобразения с настоящата гъстота на населението преливник се събира много детрит в дисплея, който не е вреден, просто на мен ми стои грозно да се търкалят разни отпадъци и черупки по дъното. Пък и разбира се, с тази консумация  на калций и алкалност налага да изхвърлям вода, за да поддържам солеността в границите, така че аз комбинирам изхвърлянето на вода със сифониране, макар че ако си настроиш скимера на по-мокро скимиране няма да се налага да изхвърляш вода, за да коригираш соленоста.

Нещо друго много важно, несменянето на вода не е задължителна част от този ,,метод", това е възможност, ако искаш и си достатъчно напреднал в хобито, може да не сменяш вода. Просто продуктите са йонно балансирани и с висока чистота откъм нежелани за рифа елементи и позволяват да не се сменя вода, но не го изискват, даже напротив. Аз все още смятам, че първите няколко месеца до една година от стартирането на аквариума, седмичните или месечни смени на вода за си задължителни, за да се махат натрупаните из камъните токсини, биогени и продуктите от циклите в аквариума, особено като се стартира по икономичния начин със ,,сухи" камъни и пясък. Същото важи и за системите до 100 литра. Несменянето на вода е за зрели, по-големи системи и по-напреднали рифъри.

https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Similar topics (5)

18030

Започната от kamenov


Публикации: 6
Прегледи: 4649

37461

Публикации: 3
Прегледи: 5499

26793

Започната от marrio31


Публикации: 21
Прегледи: 11812

33307

Започната от мити_79


Публикации: 73
Прегледи: 22369

22468

Публикации: 18
Прегледи: 10875