• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 22:20

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

150л златарник от Деян

Започната от Деян, 09.04.2021 22:50

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Деян

09.04.2021 22:50 Last Edit: 05.01.2024 13:42 by Деян
Здравейте на всички мохикани във форума! След дълго отсъствие и "суша" ми бръмна пак мухата и се завръщам с едни скромни 180л. Всичко е на етап планиране и поръчки. Филтърът пътува, стъклата са поръчани, шкаф ще правя тепърва по филтъра и свободното място. Всеки етап ще се документира подробно и качва. Всичко ще си го правя сам (с приятели де  :).

Поздрави на всички и до скоро!  *YAHOO*

niky

Добре дошъл отново. Чакаме с нетърпение развитието по твоя акварим.

Деян

И така, малко словоблудство: Идеята за този аквариум зрее отдавна. Още откакто се нанесохме в жилището преди почти пет години все го "поставям" на едно или друго място в семейното гнездо, но по една или друга причина локациите се заемаха от "по-необходими" неща от типа на библиотеки, секции, витрини и т.н.  :-D  Сега решението за реализация е взето, зарът е хвърлен, но място за съд кажи-речи няма...  *NO*  След обстоен анализ на ситуацията установих, че имам три потенциални ниши за аквариум (и трите със сходни размери), но две от тях отпаднаха поради директно слънцегреене. Последната беше централната част на антрето, един вид център на вниманието за всички приходящи, но пък скоро се очаква появата на още един член на семейството и така бих завзел мястото на количката му и всякакви подобни нужни неща.
И така стигаме до тази точка:
https://i.postimg.cc/xkj2ykwb/AQ01.jpg

https://i.postimg.cc/30G5J2vz/AQ02.jpg

https://i.postimg.cc/s1GRcCNK/AQ03.jpg

Признавам, мястото е неудобно. Тази ниша до холен диван е с размери 1000х450, като досега беше дом на всякакви дребни фитнес уреди, ластици, конвектор в неотоплителен сезон и един куп други боклуци. Притежава изключителната способност да събира боклук и да не може да се чисти, а като я затворя с шкаф боклуци няма да има (силен довод за пред прекрасната ми съпруга  :-D ) Най-вероятно ще разкарам и стъкления барплот, който ще дойде над аквариума. Така или иначе дистанционерите са пълен боклук и целта му е чисто декоративна.
А и още една причина да избера това местенце - някак силно ме привлича идеята да мога да седна буквално до аквариума и да го наблюдавам от тази позиция.  :)
П.С. Прощавайте за неразборията, в процес на пренареждане сме!

И така, мястото беше избрано, сега да помислим за самия аквариум. Изначално ме изкушаваха руски тип аквариуми с фитофилтър , но тази идея пропадна заради точка 1 - локация. Фитофилтърът изисква немалко място над самия аквариум, както и добавяне на още осветление и т.н. Поради тези причини се насочих към класическа концепция - канистър, осветление в капака и т.н. Размерите на планирания съд са 1000х400х450 (ДхШхВ), което е 180 литра по външен контур. Избрах канистър SunSun HW303B с вградена УВ лампа. Нямам реална нужда от лампата, но пък ако вземе че цъфне водата би била от полза. Даден е като 1400 l/h, което е едни 10на пъти обема, но все пак са китайски литри, ще видим тепърва колко са (смятам да проверя на практика). За осветлението съм решил твърдо да са LED тела, но ще ги избирам след като направя капака. За самия капак съм избрал 3мм разпенено ПВЦ. Почти направих непростимата грешка да подкарам шкафа преди да дойде филтъра и щях да си вкарам автогол още на старта. Шкафа ще е от 18мм ПДЧ с носещи три външни страни и една средна опора.
https://i.postimg.cc/LJVzbXXp/AQ04.jpg

Засега толкоз. Повече информация за концепцията и развитието веднага щом има такова.  :)

niky

Тая преграда малко странно стои, отляво ли ще се отваря. То ако го завреш до дивана незнам изобщо как ще го обслужваш. Ще видим накрая :)

Деян

Обслужването ще е зор наистина :) . Ще се отваря откъм късата страна. Планът е в двете ниши около преградата да събера някакви принадлежности, които се ползват рядко (или никога) а в широката част, тоест до вратичката, да е канистърът.

niky

Aз бих го направил на колелца. Моят шкаф го направих ма колелца и съм изключително щастлив от това решение. Моят шкаф не е сбутан чак така като твоя, но всички кабели и мъркучи са ми по гърба. Ако не беше на колелца щеше да е трагедия.
При мен обаче има междинна преграда, и под нея има 2 колелца, плюс 4 в ъглите.
Помисли го сега, че после ще е късно...А вратичката може да я направиш както я е направил колегата Карган - с магнити...Ако е на мебелни панти, тогава си вземи от тия на блум, които се откачат лесно. Моите са такива.
Изобщо...обмисли нещата, че после ще е трагедия. Предполагам дивана ще се мести по-трудно от аквариума :)

Деян

Страхотна идея е това за колелцата, само се чудя как ще го нивелирам. Благодаря за включването!  *thanks

niky

Може да се сложат подложки под колелцата, за да нивелираш аквариума, въпреки че за мен нивелиране се прави ако наистина имаш голям наклон, за 1-2 градуса няма никакъв смисъл.
Имал съм години 400 литров аквариум, леко наклонен, без никакви проблеми с него.

Колелцата ми са подобни - 6 броя.
[url="https://www.bauhaus.info/bockrollen/stabilit-moebel-bockrolle/p/10139861?gclid=Cj0KCQjwpdqDBhCSARIsAEUJ0hPuxsWGQoR_69tFe5z2MWwDDRgq-beQdYjU_OET3S9kVG_RyX7fPKgaAicoEALw_wcB&ef_id=Cj0KCQjwpdqDBhCSARIsAEUJ0hPuxsWGQoR_69tFe5z2MWwDDRgq-beQdYjU_OET3S9kVG_RyX7fPKgaAicoEALw_wcB:G:s&s_kwcid=AL!5677!3!402866511574!!!g!847028732125!&cid=PSEGoo8400533720_86123872495&pla_campid=8400533720&pla_adgrid=86123872495&pla_prpaid=847028732125&pla_prid=10139861&pla_adt=pla&pla_prch=online&pla_stco="]Колелца[/url]

Има за 50 кг на колело, ама вече са много големи, ще е грозно според мен. Тези са 30мм, перфектни...

Георги

Здравей Деяне,
Много си смел. Аз не бих се наел на такова място да слагам аквариум :)

Деян

Ами, завърнах се аз, макар и не точно с този аквариум и не точно в онзи момент, когато го планирах. Давам една (не особено)актуална снимка от  + габарити - 75*40*50 (по външен контур). Повечко и по-нови снимки, както и подробности за техника, обитатели, флора и цялостната система след няколко дни.  :)


NO CARRIER

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Деян

Бърза снимка на кръщелника на детето. Не се получи особено, да не говорим за брадицата на заден фон и храната из водата, но пък на мен ми допада.  :)
Утре повече детайли за аквариума и системата + актуални снимки, но малък жокер - саксията с папратта и дифенбахията не е отгоре само за красота.  *DRINK*

https://i.postimg.cc/Gm8WPWwr/P11000312.jpg

Деян

Добър вечер, добър вечер. Малко обща информация + неделен обзор на събитията:

(Предупреждавам, некадърен фотограф съм, снимам със сапунерка и на приглушена светлина, снимките няма да са с топ качество  :(  )

https://i.postimg.cc/kgM36nJ0/P1100377.jpg

* Аквариумът е чудесно зациклен. В началото разчитах изцяло на канистър Сънсън 303, но 1. Не е правилната техника за моите цели; 2. Сънсън повече не поради куп причини.

С времето се посмениха обитателите, като сегашните жители (6 доста едри златни, един подрастващ телескоп, 3 Анциструса, известно количество Коридораси) са най-цапащи и постепенно узрях за идеята за "фитофилтър". Много разпространена конпепция, особено при руските любители на големи риби. Общо взето това в класическия си вид е съд (сандъче, саксия, самоделно нещо), който е запълнен с порьозен материал, засадени са подходящи надводни растения, а аквариумната вода бавно и методично преминава през него. Качва се от помпа, връща се по самотек. Целта е растенията да обират органиката и рибешките субпродукти.

Развитието във флората е от Април до днес, 8 месеца, разликата се вижда в поста от онзи ден и размерите на китките във фитофилтъра. В чист керамзит са засадени Спатифилум, Дифенбахия и папрат Нефролепис. Към момента съм сложил да се вкоренява и Епипренмнум, защо - по-долу.

Тестове по принцип не правя, не подавам CO2, вода не сменям. Доливам (около 5-8 литра на седмица през лятото, сега по около 2-3), действам на принципа "ако работи не се пипа". Добавям от дъжд на вятър по половин доза микроелементи.

07.01.2024

Днес, в чест на първия (надявам се регулярен) неделен обзор направих тест - мултилентичките на Денерле + TDS.

И какво се оказва:

Нитрити - 0
Нитрати - 250 - 500 (между двете е като цвят)
TDS - 401.

Такааам. Ако може да му вярваме (защото категорично не вярвам на останалите неща от теста - КХ, ГХ, ПХ и т.н.), то се оказва че имам едни предоволни нитрифициращи бактерии, които съвсем успешно унищожават всички нитрите, резултат от системното и съвсем не случайно прехранване на рибите. Тук обаче веригата леко се чупи, или по-скоро се натрупва излишък на нитрати и може би микроелементи. Имам доста сериозно количество зеления, което се храни от този съд, но факт е, че Дифенбахията показва признаци на недостиг (Снимка по-долу, ако някой има предположение какъв точно недостиг - ще съм благодарен за мнение), аквариумните се движат едва-едва, а имам и брадица. Стигам до извода, че вероятно недобавянето на някои критични макроелементи като Калий, примерно, води до едно пренатрупване на неусвоени микроелементи + нитрати. Взех решение да започна да добавям полека Калий и Магнезий (класиката Патенткалий) и да видим дали нещата ще се обърнат. По принцип съм склонен да вярвам, че имам повечко нитрати в момента, но категорично няма как стойността да е 500, тогава тия риби нямаше да живеят щастливо, а те всеки ден водят битки за хвърляне на хайвер, не им е зле. Чупнах едно парче Епипремнум, него го водят истинска гъба за нитрати, сложено е да се вкоренява и да влезе на въоръжение.

Малко снимки  :)

https://i.postimg.cc/ZRvhbVb0/P1100370.jpg

https://i.postimg.cc/d0Xzxr2F/P1100374.jpg

https://i.postimg.cc/y88t6vnB/P1100380.jpg

https://i.postimg.cc/7hrjx4tQ/P1100381.jpg

https://i.postimg.cc/mZ35Q05B/P1100382.jpg

Глад мори добитъка.

https://i.postimg.cc/tC2vcFbc/P1100396.jpg

https://i.postimg.cc/D0NpYTkz/P1100393.jpg

https://i.postimg.cc/QxRnQhJ4/P1100395.jpg

jabeto

Много хубаво кътче си си направил! *THUMBS UP* Аквариума и филтъра са супер!Рядко се качват аквариуми със златни рибки :)

Lightning_boy

Здравей, колега. Много интересна тема, радвам се че си я разбутал.
Дали имаш някоя снимка на сами начин на направата на този филтър. Звучи ми малко като на естествен филтър за басейн/езеро (доста известни в последно време).
И относно въпроса, според мен също имаш липса на Калий, но нека някой друг даде мнение също, че ако ти покажа и моя аквариум на какво е от налепи ... :whistle:  m/
Преди, като гледах златни риби имах точно същите проблеми като твоите. Брада, бавно развиване на растенията и ... доста ксенококус между другото. Но при теб сякаш не виждам толкова светлина за ксенококус.
Кавяви налепи да имаш случайно по листата също? Или стъклата?
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

Деян

Здравейте и благодаря за включването!

Ето една статия. за фитофилтри. Конкретно моя е без прегради и каквото и да е, от едната страна съм боднал маркуча от помпичката, която е някаква от 10на лв, от другата страна излизат два маркуча по които водата се връща на самотек.

Наистина, светлината съм я поограничил (като интензитет) и може би това спасява от водораслите донякъде. Ксенококус има, но доста бавно расте, даже последно време почти никак, като се замисля. :)

Lightning_boy

Много благодаря! Руския грам не го хващам, ама понеже имаме близки думи смятам, че ще стопля, ако не - преводача и туй то.
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

NO CARRIER

Ще опитам да я преведа тая статия.
Иначе, поздравления за постигнатото! Това ми е мечтата, само че напоследък съм доста уморен и все повече мързелив. :-(
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

mushroom

Деян: Само да попитам. Ти имаш ли стъклена конструкция с прегради в саксията или просто си пробил две дупки (вход/изход) в нея?
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

Lightning_boy

Цитат на: mushroom - 09.01.2024 16:58Деян: Само да попитам. Ти имаш ли стъклена конструкция с прегради в саксията или просто си пробил две дупки (вход/изход) в нея?

Колегата мисля, че беше писал, че не е слагал такава преграда никъде. Не ми се рови из постовете просто :D
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

Деян

Никакви прегради нямам вътре. Насипал съм с едър керамзит от Баухаус. Пред изходящите маркучи съм надянал една метална цедка (от чай, мисля), защото иначе по-малките топченца запушват маркуча и се наводняваме. При мен помпата е вътре в аквариума, а в самата саксия нивото на водата е относително високо, така й придава тежест и стабилност. Иначе ако разчитам само на керамзит тежките растения бързо ще я обърнат.

Планирам да правя нов и подобрен модел, ако се наканя ще документирам всичко.

morriddin

Това не е ли най-обикновена хидропонна система? Не четох статията, но принципиално изглежда точно такава.

Lightning_boy

Цитат на: morriddin - 09.01.2024 20:00Това не е ли най-обикновена хидропонна система? Не четох статията, но принципиално изглежда точно такава.

И на мен ми прилича на подобно нещо, но ... В хидропониката, не се ли добавя тор изкуствено (имам предвид с препарати)?
Докато тук растенията ползват хранителни вещества от преобразуваните амоняк и амоний?
Аз така го виждам, ако бъркам - моля поправете ме.
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

Деян

Прави сте, това си е своего рода хидропоника. Това, което го отличава (за мен) е целта на занятието. В хидропониката се фокусираме върху растението, било то маруля, гъба, домат, като му осигуряваме всичко необходимо за да расте максимално чрез подобряване и обогатяване на разтвора, в който е потопено. Тук растението има второстепенна роля, не правя нищо с изричната цел то да расте максмимално, а използвам тази му функция за да си опазя рибите живи и здрави и ако е речено - да намаля водораслите. Сега ще добавя малко макроелементи не защото искам да форсирам растенията, а защото виждам че им липсват и май започват да се чувстват зле.
Образуването на джунгла в хола е един много, много приятен страничен ефект.   *THUMBS UP*

Деян

14.01.2024

Обзор на изминалата седмица:

* Патенткалий още не съм намерил. Няма как да обикалям из София в работно време да търся агроаптека, а единствената до вкъщи се оказа фалирала. В петък даже обмислях да разтворя и да шибна малко НПК, но азот и фосфор имам и сега предостатъчно. Някак не ми се плаща доставка за нещо, което струва 5лв но явно ще се прежаля.

* Най-сетне май открих перфектната храна: https://www.hikari.info/gold/g_02.html
300 грама за 16лв и малко, направо подарък.  :)  Както с всички останали храни действам - накисвам до утрояване (поне) на обема и си спестявам главоболия. Досега съм пробвал храни за златни на класическите марки Сера, Тетра и Тропикал - ами не стават. А и не само не стават (или са просто приемливи), но излизат злани, цената идва около 3 пъти по-висока от Хикари.

* TDS се крепи около 397-408, зависи от различни неща. Друго не съм мерил, няма смисъл след като все още не е започнала оздравителната процедура.

* Епипремнума пусна корени, доста бързо по мое мнение. Ако ви е интересно как се ползва, може просто да потърсите в комбинация думите pothos и aquarium, клипове има на воля. А днес установих, че успешно го отглеждат и в Аквариумбг - Люлин.
Има дебати дали няма да избие рибите, но ако спазвате някаква хигиена няма проблем. Епипремнума, точно както Спатифилума и Дифенбахията, има слава на "отровно" растение. Истината е, че отрова в тях няма, но са бъкани с микроскопични оксалатни кристалчета, които имат буквално форма на игли (цък) и ако решим да дъвчем части на растението, или пък да го изстискваме и да му пием сока тези въпросни игли се забиват по лигавиците и причиняват сърбежи, отоци, болка. В екстремни случаи може гърлото толкова да се подуе, че да доведе до задушаване. Затова е хубаво тези растения, а и не само те, да се държат извън обсега на деца и домашни любимци. Сега, споменах за хигиена - ако не мачкаме постоянно растението, така че да се чупи и да пуска сокове във водата, или пък ако рибите не го ядат, проблеми няма.


Поздрави!  :)

Деян

Патенткалий - in, както би казал Гордън Рамзи.
Сметнах го на около 10мг/л, използвайки Коковия калкулатор. TDS се качи на 434 - 435. Ако теорията е вярна би следвало да започне едно пиршество за растенията и да започне да пада общото количество разтворени в-ва с консумирането на нитратите. Да видим.  :)

Lightning_boy

Чакаме търпеливо развитието.  *THUMBS UP*  *THUMBS UP*
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

Деян

21.01.2024 - (писах го снощи и така и не публикувах)

Обзор на изминалата седмица:
* Изпарението се вдигнало, доливам около 5 литра на седмица.
* След доливането TDS е 440+, което е малко странно. Излиза, че количеството разтворени вещества леко се е вдигнало, а не виждам реална причина, но да видим.
* Следва добавяне на нова доза Патенткалий. Сякаш има леко раззеленяване, но не мога да кажа със сигурност, ще си проличи на следващата снимка, която направя, планирам да е при кръгъл месец.

Поздрави!  :)

Деян

05.02.2024

Обзор на изминалите две седмици:
* Получих (спасих) малко рибоци от приятел, чието дете напълно е вдигнало ръце. Малко ендлери, както и анциструс, за който се надявах да се окаже женски, но не би - нов мъжкар. Явно се заформя манастир при мен, четвърто мъжко говедо. Карантинирах рибоците за две седмици, първата от които с метиленово синьо. По идея трябваше да изкарат и един курс метронидазол може би, но честно казано нямам идея откъде да намеря ветеринарен наоколо, а аквариумният струва безумни пари.
* TDS е 460+. Изглежда сякаш с всяко ново вкарване на Калий вдигам с около 20ppm. Светва ми обаче една лампичка да не преигравам, та на първо време свалям седмичната доза наполовина - около 2,5 грама.
* Растенията определено живнаха. Гигантската криптокорина, дето вече една година и отгоре е ни жива, ни умряла пусна три листа за две седмици. И не само ги пусна, ами и много бързо се разтвориха и дръпват на размер, което досега беше нечувано. Очаквам да видя дали и издънките й ще се събудят. Разни малки буцефаландри също се раздвижиха и пускат по листенце, при анубиасите е сложно да се каже с тяхната скорост на растеж. Саксийните обаче сякаш са по-добре. Дифенбахията разтваря 4-5 нови листа, чакам да видя дали ще имат жълти и кафяви части (последно време директно така си се разтваряха новите листа). Ако няма ще обява торенето за успех.  :)
* Планирам правене на изцяло нов съд за цветята, като вероятно ще е от стъкло и с по-голям обем от сегашния. Ако пристъпя ще има подробен снимков материал.
* Нови снимки засега не пускам, визуално няма кой знае каква разлика.

Поздрави!  :)

Similar topics (1)

47686

Започната от Bozhkov


Публикации: 24
Прегледи: 8200