• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 11:49

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Аквариума на Теодорчо

Започната от teodorcho, 06.02.2012 00:36

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

teodorcho

Здравейте колеги, преди няколко дена реших да стартирам нов аквариум. За целта ми бяха нужни шкаф и капак за аквариума. Поради това, че готови шкаф и капак излизат доста скъпо, реших да си купя плоскости и да си  ги "скроя" сам.
Като за начало се заех с направата на шкафа. Материалите които ми бяха нужни за направата му са ПДЧ плоскости 18мм, видии 50бр. 5х60; 4 броя панти за вратичките и 2 броя дръжки. Плоскостите разкроих в Практикер и излязоха 50лв, а другите материали излязоха около 15лв, и така шкафа стъпи на 65лв, без труда разбира се, той беше за моя сметка. За да не поставям аквариума направо върху ПДЧ-то поставих лист стиропор с дебелина 6мм, закупен от Мастър Хаус на стойност 0,67лв.



След това реших да сглобя и капака. Плоскостите пак бяха 18мм, но този път от Бау Макс(посъветваха ме, че там режат по добре, но за сметка но това пък е по - скъпо). За направата на капака взех рапидки 16мм и 10броя малки ъгълчета. След като направих капака, се заех с облепянето му с рефлекторно фолио от вътре, и поставянето на лампите, а те са 2бр. 90см(30вата) и 2бр. 60см(18вата) Силвана Гролукс (осветлението мисля да е по 8часа на ден.) Материалите вложени в капака излязоха 20лв, и така приключи първия ден.
На следващия ден се заех с поставянето на шкафа на мястото, което бях избрал за аквариума и поставянето на аквариума. Филтрацията на аквариума ще се извършва посредством два вътрешни филтъра Hailea BT-400(докато взема канистър), нагревателя е 100вата, и реших да сложа въздушна завеса. Помпичката, която използвах е Aqua El OxyBoost 100ap. След като поставих въздушната завеса насипах грунда, като преди това го бях измил. Залепих фона с лепило за фон на JBL и започнах да пълня аквариума, между другото размерите  му са 100д40в35ш и е от 10мм стъкло, лепен е с черен силикон и е изработка на Giorgio_Armano от Варна (благодаря за качествената изработка). За да стартирам аквариума по бързо сложих препарат Sera Aquatan и Sera Bionitravitec. След 24часа засадих растенията и пуснах обитателите. Те са 2бр. трихогастер леери; 2бр. скаларии; 5бр лабео; 3бр Джулита, 1бр боция стриата; 1бр. птеригоплих; 2бр. сае и един брой геринохелиос. Два дена след като пуснах обитателите му, започнах да подавам CO2. Все пак съм в началото на това красиво хоби и всякакъв вид препоръки и съвети са добре дошли за мен   *thanks  . Благодаря ви за вниманието, което ми обърнахте и искам да помоля някой ако може да ме посъветва какви торове да слагам и от къде да ги взема, нека го направи  :-)








danielm

С тази бас колона едва ли ще им е конфортно на рибките!

Mirobg

Надявам се,че  няма да имаш проблеми с този неработещ цикъл. Но се приготви за ядове.
Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

totishish

Красота и един съвет или препоръка на капака задължително направи вентилация с поне два вентилатора 6 или 8см иначе аз ти гарантирам че ще хвърлиш капака до 3месеца. Вентилаторите най добре ще ти паснат от задната страна на капака че няма да се виждат иначе е станало много красиво БРАВО  *THUMBS UP*

cheatah

Akвариумчето и шкафа са страхотни.Браво!

Асен Евгениев

Цитат на: teodorcho - 06.02.2012 00:36
какви торове да слагам
Рано ти е за торове.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

teodorcho

Благодаря за мненията, а относно неработещия цикъл просто съм нетърпелив и дано нямам проблеми. Колега akapulko може ли да ме посъветваш кога да започна да тора.

Чакъров

Относно не работещия азотен цикъл - вече предполагам минаха около 2 седмици , щом до сега си нямал проблеми предполагам си минал "бариерата" за притеснение. Life Bacteria - може би свърши добра работа

teodorcho

Може би беше прав Чакъров, като ми каза да сложа тази Life bacteria, наистина замъти водата и всичко в аквариума побеля, но има няма за две денонощия помпите изчистиха всичко.

zariio

Не бързай с торовете,колега.Ако имат нужда от нещо растенията сами ще си покажат.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

danielm

А тази стойка така не е ли малко притеснителна?
Аз лично много се притеснявах да оставя опции за провисване, особено в краищата на аквариума.
Знам, че има маркови такива, но си мислех, че вероятно са подсилени.

Гледах едни крака пак в тези магазини, които изглеждаха добре за колона в краищата. Не знам обаче дали е необходимо или ПДЧ-то е достатъчно при това разпределение на тежестта.


teodorcho

Ами колега по средата има подпора и отстрани две, хванал съм го с доста дълги видии и бутам аквариума на ляво - на дясно и не помръдва. Не знам аз съм много доволен как стана въобще не помръдва, а и един познат има 200 литра аквариум на същото шкафче и не е мръднало за сега.  :-) 

evgeni200

Един съвет.Гигантската криптокорина по-добе в някой ъгъл.

Асен Евгениев

Цитат на: danielm - 06.02.2012 16:33
А тази стойка така не е ли малко притеснителна?
Шкафът е достатъчно здрав за този аквариум.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Чакъров

Теодорчо нали се сещаш, че шкафовете са изпробвани не се притеснявай - даже са водоустойчиви   :-D :-D

Similar topics (5)

55860

Публикации: 143
Прегледи: 92690

12802

Публикации: 16
Прегледи: 6979

34629

Започната от pachoo


Публикации: 11
Прегледи: 6356

50461

Публикации: 3
Прегледи: 2292

10700

Публикации: 2
Прегледи: 2158