• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
01.05.2024 02:58

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Първи опит за растителен аквариум

Започната от Lightning_boy, 17.04.2024 15:12

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Lightning_boy

Хайде и аз да подхващам вече.
Така, сглобих си криво-ляво едно коритце 80/50/45см (Д/Ш/В). (DSC_1719.JPG)
Направих малко сметки за дебелините на стъклата от тази тема -> https://aquariumbg.com/forum/statii-knigi-i-dokumenti/izchislyavane-na-debelinata-na-staklata-za-akvarium/msg35252/#msg35252
При коефициент на сигурност 4, страниците си излязаха малко под 8мм. Дъното трябваше да е 10мм, но го направих и него от 8, като в средата съм го спънал с едно парче пак 8мм.
Аквариумът вече е напълнен догоре за тестване за течове. В най-горна точка, коритцето има издуване около 1мм, което смятам, че не е никакъв проблем (не че не съм предвидил спънка и за горе де, но не мисля да я слагам).
При лепенето има доста забележки, но няма да изпадам в подробности за тях. Тези дни се очаква да му лепя фон за да придобие финален вид.
За оборудването:
1. Поразчетох се тук-там и по съвет на колегата bunzip2 взех JBL Манадо, понеже за начинаещи като мен било чук. Цвета е черен, също какъвто ще е и фона. Мисля да го кисна директно в аквариума седмица-две, преди да започна да буча цветята. Тъкмо ще имам време да намеря и останалото от оборудването.
2. Филтрацията е JBL CristalProfi E702 ииии тук ще ми изядете главата сега :D. Знам, че не е достатъчен по "документи", но също така някъде се спореше, че в растителен аквариум няма нужда от силни течения. Имам и 2-ри аргумент :D. 180 литра е аквата по външни размери. Ще има и около 30-35 литра манадо + корени. На всичкото отгоре, няма как е да пълен до ръба, съответно едни може би 50-тина литра ще отпаднат от сметката. Ясно е, че колкото повече-толкова повече, но не искам и да става центрофуга вътре.
3. Два броя корени, които се киснат вече 2-ра седмица, за да съм сигурен, че всичко ще е наред. -> DSC_1724.JPG
4. Нагревател трябва да сложа със сигурност, понеже аквариума е в гаража.
Така, тук идват и няколко въпроса.
- Осветление? Разгледах няколко осветителни тела, но ми се сториха някак слабички.
Едното е ZetLight Lancia2 ZP4000-742PW Plant WiFi 70-85 см. 28W, но тук няма и 20lm на литър.
Другото, което ми хвана окото е ZetLight G200 70W, проблема тук е, че не знам дали може да се димира. Иначе има мощност и светлинен поток.
В момента в голямото корито светя с диоди, които са 6500К, 120 градуса ъгъл на разпространение, около 150лм на брой и (според мен с лошо) цветоподаване около CRI-75. От този тип са -> DSC_1723.JPG
А самото тяло изглежда така -> DSC_1726.JPG DSC_1727.JPG
Въпросното тяло е на 2 кръга, но това ще описвам в друга тема.
Имам 5 канален димер (контролер), който също мога да ползвам за да си сглобя нещо сам.
- Растения? Спрял съм се на тези:
* Schimatoglottis prietoi
* Anubias (почти всякакви)
* Aponogeton bullosus
* Crinum thaianum
* Cryptocoryne diderici
* Cryptocoryne nurii
* Cryptocoryne longicauda
* Echinodorus grandiflorus
* Eleocharis pussila
* Fissiens fontanus
* Limnophila Sessiliflora
* Taxiphyllum alternans
* Vesicularia reticulata
* Vesicularia montagnei
Ясно е, че няма как да набуча всички китка в аквариума, а и най-вероятно няма да успея да намеря някои, но... защо съм избрал точно тези? - Защото по описание тук в енциклопедията, държат на по-ниски температури и не искат или не е задължително да им се подава CO2.
Идеята ми е да започна с нещо по-просто и лека, полека да надграждам. Затова, моля за предложения какво бихте комбинирали вие. Може и по-цветно да е, няма лошо.
И последно питане (засега). Понеже адски ме дразни, като на повърхността се получи от онзи слой гняс, която изглежда като изстървано прозрачно масло :D, смятате ли, че е удачен вариант към външният филтър да добавя и един JBL Top Clean II, който да чисти и повърхността?
Питам, защото в големия съм с EHEIM micro surface 350, който сравнително често се запушва...
Предварително се извинявам за досадния дълъг пост, но ми се щеше да е възможно най-подробно.
Поздрави на всички и благодаря предварително! *bg*  *privet*  *thanks
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

_Kirilov

Абонирам се и чакам развитие .
Интересно ми е тялото какво , как, защо и какви са тези диоди , но както сам каза - чакаме другата тема .
Успех

Lightning_boy

Цитат на: _Kirilov - 17.04.2024 16:11Абонирам се и чакам развитие .
Интересно ми е тялото какво , как, защо и какви са тези диоди , но както сам каза - чакаме другата тема .
Успех

Тези дни като ми остане време ще нащракам и големия аквариум и ще пусна тема и за него. Че и там има трески за дялане, но пък на мен това ми харесва на хобито, все нещо има за доизкусуряване  *NO*  *DANCE*
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

bunzip2

Браво, подготвяш нещата.
За осветлението, защо не прегледаш в алиекспрес cob диодите, има стабилни и евтини. За по 2-3$ има 10 ватови cob диоди.
Нещо такова, 3 ватовите:
https://www.aliexpress.com/item/32909228113.html?spm=a2g0o.productlist.main.63.6d552f93ZQcnaP&algo_pvid=e192afb3-f189-49dc-85bd-34a569694541&algo_exp_id=e192afb3-f189-49dc-85bd-34a569694541-31&pdp_npi=4%40dis%21BGN%214.78%213.25%21%21%212.56%211.74%21%402103244617134254875071231e2f8b%2165905802190%21sea%21BG%21136721413%21&curPageLogUid=5brJPkfINn89&utparam-url=scene%3Asearch%7Cquery_from%3A

Само си ги слагаш на някаква алуминиева шина, че си искат охлаждане определено. Другия вариант е, може да вземеш такива като мойте, които ползвам в първия аквариум. 4 ленти са, има и с по 6. Димират се, не топлят почти и светят доста прилично. Ако ги разположиш напречно, може да събереш стабилно количество от тях.

Ако бюджета не е проблем - https://www.aquasabi.com/Chihiros-LED-System-Series-WRGB-II (60см версията), или https://www.aquasabi.com/Chihiros-LED-System-Series-B-B80 (2х80см).


За манадото - добре си ги замислил да се кисне в аквариума. Може да пуснеш някой друг охлюв и щипка храна за рибки, които ще помогнат за по-бързо зацикляне. От време на време може да поразбъркваш манадото, за да излизат по-бързо мехурчетата с въздух (в началото ще пуска много).
Филтрацията не знам как ще е, ако не претоварваш с риби, всеки филтър ще е добре.
Растенията - ако ще е растителен, препоръчвам ти да се ориентираш към со2 система, било то и самоделка с мая и захар.
Няма да постигнеш добри резултати без со2 и добавяне на торове, повярвай ми.
Ако смяташ да не подаваш со2, ориентирай се към слабо осветление, криптокорини, мъхове и анубиаси.
То като го пуснеш, ще видиш как потръгват нещата. Долу-горе на края на първия месец ще ти стане ясно кое растение как ще ти върви.
Вземи си топчетата на JBL, глинените. До криптокорините и другите по-едри видове, буташ по половин топче в корените, на не по-мало от 3см дълбочина. Ще помогнат с микро елементите  *THUMBS UP*

Цитат на: Lightning_boy - 17.04.2024 15:12И последно питане (засега). Понеже адски ме дразни, като на повърхността се получи от онзи слой гняс, която изглежда като изстървано прозрачно масло :D, смятате ли, че е удачен вариант към външният филтър да добавя и един JBL Top Clean II, който да чисти и повърхността?

Това е бактериална ципа, която е типична за новостартиран аквариум. След около месец/месец и половина, трябва да си изчезне сама, без нищо да правиш. Аз не бих се тревожил за това въобще. За по-бързото и изчистване, като се събере отгоре, поставяш лист картия или салфетка на повърхността на водата, колкото да полепне ципата на нея, след което я вадиш и хвърляш. Така през няколко дни, докато я обереш и се разкара окончателно. Не че няма да се махне и сама, но така ще е по-бързо, ако те дразни толкова :)

Lightning_boy

Здравейте отновно.
Няма развитие по темата, че нещо се поразболях и в общи линии лежа само :D

За осветлението ще поразгледам и ще помисля. 1К за лампи нещо не ме сърбят ръцете да ги дам :D
Може да пробвам алтернативите и да видя какво ще се получи.
За CO-то ... не че нямам желание, но въобще не знам как се борави с него и какво да търся. Знам само, че е пипкава работа. Ще се разчета тези дни да видя какво що и се надявам да измисля нещо.
Тази самоделка с мая и захар, не е ли алъж-вериш работа? Някъде бях чел, че с лимонена киселина е по-удачно?
За глинените топчета определено ще сложа такива. Последния път ми препоръчаха някакви и на Denerle. Трябва да ги изнамеря да ги щракна (ако ви интересува де).
А за ципата ... в големия аквариум редовно се получава някакъв такъв слой от подобна гняс. Върти ми се в главата, че някой беше писъл някъде, че това са разлинчни мазнини, протеини и т.н. които се отделят от рибите ...
Колко е вярно не знам, но е факт, че без този повърхностен скимер като светне лампата и ме дразни как стои като полу прозрачен чаршаф на повърхността.
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

mushroom

Само мога да потвърдя относно ципата. На майка ми аквариума е на 7г. и продължава да я образува. Нищо опасно за рибите само визуално е дразнещо за някой хора, мен лично не ме притеснява. Скимера е добър вариант.
Един колега си беше обърнал най-обикновен вътрешен филтър с главата надолу и го беше изкарат леко над повърхността на водата, така ципата бива засмуквана и пречистена от филтъра.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

Lightning_boy

Цитат на: mushroom - 19.04.2024 08:51Само мога да потвърдя относно ципата. На майка ми аквариума е на 7г. и продължава да я образува. Нищо опасно за рибите само визуално е дразнещо за някой хора, мен лично не ме притеснява. Скимера е добър вариант.
Един колега си беше обърнал най-обикновен вътрешен филтър с главата надолу и го беше изкарат леко над повърхността на водата, така ципата бива засмуквана и пречистена от филтъра.

Прав си, няма нищо опасно. Въпроса е дали и в растителният ще се получават такива неща. Там риби засега не мисля да пускам. И най-вероятно колегата bunzup е прав, защото няма да има кой да цапа водата :D
Иначе за филтъра наобратно и това ми е идвало на ум, мога и самоделка от бутилка за минерална вода да направя, въпроса е, че ми се ще да има възможно най-малко техника в коритцето ; )
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

bunzip2

С тази ципа, винаги се е махала при мен максимум до месец/месец и малко. По принцип аквариума трябва да има движение на водната повърхност. Ако няма никакво движение, нормално е да се получава.
Относно со2-то с мая и захар, не е алабала работа. Просто на литража, който ти имаш, ще трябва да приготвяш по 2 бутилки, защото 1 ще е много малко :). Минуса на тази система е, че неможе да регулираш подаваното количество, както и финансовата стойност на системата погледната дългосрочно.
За две двулитрови бутилки, ще са ти нужни 500 грама захар, 1 пакетче суха мая гранулирана и 2 пакетчета желатин. Системата издържа долу-горе месец.
Читава система с лимонена киселина и сода , разбира се е по-добър вариант, но като пари излиза долу-горе като истинска система, така че за мен не си заслужава особено инвестицията в система с лимонена киселина и сода.
Професионална система за со2 може да си направиш за около 160-170лв! Бутилка за со2 2литра, заредена, последно като гледах беше 96лв, оборудвана с кран, само трябва редуцир. Редуцира от китай в момента - 60лв. Дифузер от китай - 10-тина лв макс. Това е всичко :)
На твоя литраж, двулитрова бутилка трябва да те изкара около 4-5 месеца, Зареждането на со2 е по 3лв на килограм във Варна. Двулитровата бутилка събира под 2кг со2.

Погледни тук за бутилка: https://www.olx.bg/d/ad/butilka-stomanena-za-so2-tso-argon-korgon-kislorod-azot-heliy-CID262-ID93pDz.html
Погледни тук за редуцир: https://www.aliexpress.com/item/4001300136111.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.27.573d1802K39OAd
Погледни тук за дифузер: https://www.aliexpress.com/item/1005004207863232.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.44.7abf1802rPeoES

Много важно, при стартиране на растителен аквариум е, да стартираш с максимално много растения. Колкото повече растения имаш, толко по-лесно ще вземат превес над водораслите.
През първата седмица или 10-тина дни, растенията още са в шок и нямат големи потребности. През този период се свети по-лекичко, и не се тори. Висшите растения имат способността да се презапасяват с хранителни вещества, и през първите 10-тина дни ще го карат на запаси. След това обаче, трябва да започнеш торене.
Имай на предвид, че манадото абсорбира в себе си хранителни вещества и с времето ще може да компенсира липси, ако пропуснеш да наториш, но в началото е празно и долу-горе първите 2-3 месеца трябва да си много редовен с торовете, за да не допускаш растенията да гладуват.
За да растът растенията, имат нужда най-общо казано от макро и микро елементи.
Макро елементите са Азот, Фосфор, Калий и.... Въглерод :). "Азот(N), Фосфор (P), Калий (K)" Лесно се добавят с течни торове, но "Въглерод (C)" ... отиваме на системата за со2 , пък каквато и да е тя.
Микро елементи също се добавят с дозиране на течни торове. Има вариант и за DIY има и купешки, не са толкова скъпи. За макрото също има вариант за DIY. Ако искаш, мога и аз да ти направя и изпратя макро.

За осветлението: Chihiros B серията е достатъчно добро осветление. Една лампа за твоята дължина 80см е 40 вата. Ти си направил аквариума с доста подходяща височина (45см), така че при 5см субстрат, остават 40см, което няма да е проблем и с е твърде вероятно и с една лампа да се справиш. Цената е 94 евра, малко под 200лв.  Може да минеш и с една такава, но за по-равномерна осветеност, и ако искаш да гледаш полянка, мисля, че ще трябва да сложиш 2, което е 400лв.
Каквото и фирмерно осветление да вземеш, по-евтино няма да излезе. Иначе ако искаш да минеш по-тънко, може да го направиш и с луминисцентно осветление. Т5 24 вата пури са перфектни за целта.

Като цяло, насочил си се към растителен аквариум, което значи, че за да имаш хубав такъв, трябва да обезпечиш растенията максимално. Само тогава няма да имаш водорасли. Единствения ограничителен фактор за растежа на растенията трябва да бъде само и единствено светлината.
Това като цяло е основното. Ако спазваш горното - ще имах хубав растителен аквариум. Ако тръгнеш да ограничаваш торенето, с цел да се предпазиш от водорасли, ще стане точно обратното.

Lightning_boy

Много благодаря за подробния отговор, колега!
Като започнах да чета за растителния аквариум, навсякъде се обясняваше, че няма такъв, който да няма никакви водорасли. Така, че това ми е ясно. А тази лампа защо ми се видя, че е повече пари (chihiros). Нещо съм блял някъде. Май си доста прав, че е адекватно да започна с нещо като нея, после ако се наложи ще надграждам.
За торенето е ясно, че няма как да мина без него, но и като се замислиш, то това е и интересното. Иначе ... голо дъно, смени на водата и туй то .. скука :D
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

bunzip2

Chihiros и Twinstar , сериите А и B са прилични и бюджетни лампи. В случая съм ти препоръчал Chihiros B, защото Twinstar нямат дължина, подходяща за твоя аквариум, а и Chihiros B е 41 вата, което за LED си е прилично осветление. Твърде вероятно е, с една лампа да се справиш доста прилично :)
Ако се наложи, винаги може да сложиш още една такава.
Тръгнеш ли сам да си го правиш осветлението, пак ще стане, ама като си сметнеш диодите, като си сметнеш захранването, радиатора, накрая пак ще доближиш тая цена, а я стане задоволително, я не.
Мен ми е писнало от цигании дето се вика, за това предпочитам да дам веднъж пари , ама да знам, че имам нещо прилично и да не го мисля повече. Иначе все някакви доизкусурявания после, все нещо не си напълно доволен...
Същото важи и за системата за со2.
Всички сме тръгнали от система с мая, докато накрая не ти писне да купуваш захар и мая и да бъркаш разни бъркочи постоянно :D
Накрая винаги се стига до истинска со2 система и да ти е мирна главата.

Ако ще поръчваш Chihiros-a от aquasabi, поръчай през фирма gabcо, в седмицата има по 2 пъти доставка до БГ. Иначе излиза 25 евро доставката до БГ, което си е скъпарско.

Lightning_boy

Цитат на: bunzip2 - 19.04.2024 11:20Chihiros и Twinstar , сериите А и B са прилични и бюджетни лампи. В случая съм ти препоръчал Chihiros B, защото Twinstar нямат дължина, подходяща за твоя аквариум, а и Chihiros B е 41 вата, което за LED си е прилично осветление. Твърде вероятно е, с една лампа да се справиш доста прилично :)
Ако се наложи, винаги може да сложиш още една такава.
Тръгнеш ли сам да си го правиш осветлението, пак ще стане, ама като си сметнеш диодите, като си сметнеш захранването, радиатора, накрая пак ще доближиш тая цена, а я стане задоволително, я не.
Мен ми е писнало от цигании дето се вика, за това предпочитам да дам веднъж пари , ама да знам, че имам нещо прилично и да не го мисля повече. Иначе все някакви доизкусурявания после, все нещо не си напълно доволен...
Същото важи и за системата за со2.
Всички сме тръгнали от система с мая, докато накрая не ти писне да купуваш захар и мая и да бъркаш разни бъркочи постоянно :D
Накрая винаги се стига до истинска со2 система и да ти е мирна главата.
Ако ще поръчваш Chihiros-a от aquasabi, поръчай през фирма gabcо, в седмицата има по 2 пъти доставка до БГ. Иначе излиза 25 евро доставката до БГ, което си е скъпарско.


Как става хавата за поръчка през тази фирма? Честно казано за 1-ви път ще поръчвам нещо от чужбина.
Относно останалото в поста... аз съм на същото мнение, ще си накупя една торба с излишни материали, които после няма да ползвам и както казваш я стане, я не....
За CO-то точно това си мисля. Да не се бозя с мая и захар, че навсякъде из форума пише, че рано или късно омръзва :D.
П.С. Гледам, че с DHL има няква доставка за 9 евра? Или викаш и тя не е оферта :D
П.П.С. Заръчах 80см лампа. 9 евро какво да ги мисля ся ... Чакам търпеливо да се появи лампата и да надграждам лека полека.
Още веднъж благодаря, че отделяш време да обясняваш и споделяш  *THUMBS UP*  *privet*  *bg*
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

bunzip2

ЦитатП.П.С. Заръчах 80см лампа. 9 евро какво да ги мисля ся ... Чакам търпеливо да се появи лампата и да надграждам лека полека.


Сигурен ли си, как я поръча за 9 евро ебаси?
Аз като гледах онзи ден, си беше 25 евро доставката.
Ей сега ще чек-на пак нещата, да не са променили нещо  :)

П.С: Мдааа, 8.90 евро е, защото е само лампата. При мен имаше и растения, явно като има растения, доставката е по-скъпа заради опаковките и може би е по-експресна. Ама пробвах, като добавя само лампата е 8.90 евро, като сложа и някое растение, веднага скача на 25 евро. Така за 8.90 евро си заслужава да, дето ще се занимаваш...

А за со2-то, да, моя съвет е ако не ти се занимава със система с мая и захар, направо си направи истинска. Тая с лимонена киселина да я заредиш излиза по-скъпо от тая с мая и захар. Самата система също струва над 100лв. Няма смисъл да се занимаваш с нея. Или мая или истинска система.
Може да започнеш с маята, да видиш как е с подаване на со2, и после да се засилиш към истинска система. Или пък направо да си вземеш система и да знаеш, че имаш :)

Ей това си поръчах аз последно.
reducir.jpg

mushroom

Само да кажа за СО2-то... отиди в МОЛ-овете (пунктовете за старо желязо) и ги питай за бутилки..., но все пак ги огледай преди да ги купиш. Ще ти ги продадът за лев на килограм. След това има темата на колегата bunzip2 където описва стъпките за успешно изграждане на СО2 системата.
Edit:
Тъй де той е писал точно това в последния пост, ама аз от бързане не го прочетох.
Наздраве и честит ден на майстора. ( - :
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

Lightning_boy

Леко да разбутам нещата. Вече съм една идея по-добре и ме засърбяха ръцете тази сутрин.
Сложих черното фолио на аквариума и започнах да мия манадото.... Б**ти миенето мих ... то бива и чернилка ама тва от кюнци на печка да го мия няма да е толкова мръсно :D
Засега съм измил 20 литра, пия кафе и взимам малко въздух, че 3 часа почти съм на крак.
Сега имам следното питанее.... Ясно е, че манадото ще се кисне бая време и предвид, че още лампата не е дошла, нямам и CO система все още, разумно ли ще е да пускам филтъра да върти и да цикли??
Мога да сложа доста вода от големия аквариум, съответно нещата ще се зациклят по-бързо, но въпроса е ми е, след като аквата ще е растителна, колко и дали е важно да е зациклен аквариума? Съответно, какво се случва с нитритите и нитратите след като няма какво да ги консумира? Така или иначе аквариума стои на тъмно, умишлено естествено.
Ще декорирам накрая. Знам, че малко хаотично се движа, но просто така се стекоха събитията.
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

bunzip2

ЦитатЛеко да разбутам нещата. Вече съм една идея по-добре и ме засърбяха ръцете тази сутрин.
Сложих черното фолио на аквариума и започнах да мия манадото.... Б**ти миенето мих ... то бива и чернилка ама тва от кюнци на печка да го мия няма да е толкова мръсно :D
Засега съм измил 20 литра, пия кафе и взимам малко въздух, че 3 часа почти съм на крак.
Сега имам следното питанее.... Ясно е, че манадото ще се кисне бая време и предвид, че още лампата не е дошла, нямам и CO система все още, разумно ли ще е да пускам филтъра да върти и да цикли??
Мога да сложа доста вода от големия аквариум, съответно нещата ще се зациклят по-бързо, но въпроса е ми е, след като аквата ще е растителна, колко и дали е важно да е зациклен аквариума? Съответно, какво се случва с нитритите и нитратите след като няма какво да ги консумира? Така или иначе аквариума стои на тъмно, умишлено естествено.
Ще декорирам накрая. Знам, че малко хаотично се движа, но просто така се стекоха събитията.

Измий манадото и го пускай аквариума. Слагай филтъра и нека да върти.
Дали е важно да е зациклен аквариума - важно е. С азотния цикъл на кратко се развиват 2 вида нитрифициращи бактерии. И двата са аеробни щама, първите използват кислорода, за да окислят амония до нитрит, а вторите да превърнат нитрита в нитрат. Амония, нитрита и нитрата са все форми на азота. Като амония само е токсичен.
Натрупването на големи количества амоний води само до проблеми. Смъртност при живите огранизми, забавяне растежа на растенията, некрози по листата на растенията. За това в новостартирани аквариуми, смяната вода поне първия месец трябва да е няколко пъти седмично по 50%. Именно за да се избегнат такива натрупвания на амоний във водния стълб.
Когато нямаш зациклен аквариум, процесите на конверсия на амоний към крайната точка, а именно нитрат, разбираемо не се случват. От тук следва, че постъпилия амоний във водата става голям проблем.

Сега тук е другия момент, в който като се замислим реално... колко пък може да се зацикли тоя аквариум нали :). Ами един аквариум е точно толкова зациклен, колкото има нужда. Казано с други думи, при празен аквариум, без наличие на гнилостни процеси, които да освободят амоний във водата, никога няма да получим азотен цикъл!
Ако стартираш аквариума и го напълниш с вода, сложиш инертния грунд и пуснеш филтъра - няма да получиш никакъв азотен цикъл, ако щеш и 1 година да го въртиш на празен ход!

Така, ами ако сложиш вода от вече зациклен аквариум? На практика имаш там изграден стабилен цикъл, стара аквариумна вода слагаш, новия аквариум следва да е зациклен значи.... Ами не!
Истината е, че във водата нитрифициращи бактерии почти няма. Те се намират основно в грунда, филтъра, по камъни и други.
Ако прехвърлиш част от декорациите от стар аквариум, ще вкараш по-голямо количество нитрифициращи бактерии, от колкото ако напълниш аквариума с вода от стар такъв.
Обаче какво ще стане с тези бактерии няколко часа по-късно? Ами, ще започнат да измират. Колонията ще започне да се саморедуцира до толкова, колкото хранителни вещества има, за да съществуват те.
- Няма амоний -> няма храна за бактериите -> умират.

Какво се прави тогава?
Аквариума се стартира, осигурява се някакво начално производство на амоний, като това става, като още в началото се пускат някакви обитатели, примерно няколко охлюва. Пуска се една щипка храна за риби. Охлювите, както и храната за риби, ще осигурят начални разлагания на органични вещества, които ще осигурят амония, необходим на бактериите.
Постепенно, всяка седмица може да започне да се натоварва с повече обитатели.
След около месец, имаш що-годе стабилен цикъл.

Добавянето на растения също помага, защото гниенето на старите листа, осигурява храна за бактериите.
Рязкото претоварване на аквариума с обитатели, води до рязко повишаване на органичните вещества, което води до рязко покачване на амония, което води до нарушение в азотния цикъл, поради простата причина, че няма все още толкова много бактерии, които да преработят бързо амония в нитрит/нитрат. За това промените в аквариума се правят бавно.

А какво става с натрупания нитрат в аквариума, ако няма растения. Най-просто казано нищо не става. Ако нямаш нищо в аквариума, няма от къде да дойде нитрата :). С една щипка храна и 2 охлюва, не тревожи от натрупване на каквото и да било.

Препоръчвам при стартиране на аквариума, да пуснеш отгоре да плуват разни бързо растящи като роголистник примерно, водна чума, явански мъх или там каквото имаш, разбира се ако не стои на пълен мрак :)

И така, мнооого дълго стана, но това е в общи линии всичко за азотния цикъл.

Similar topics (5)

54091

Започната от ninet


Публикации: 9
Прегледи: 3081

6220

Започната от sloncho


Публикации: 3
Прегледи: 4248

56189

Публикации: 7
Прегледи: 2621

13289

Публикации: 20
Прегледи: 9400

16932

Започната от adi_lp


Публикации: 28
Прегледи: 7017