• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 13:24

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Профил на RAKIM

Започната от rakim, 13.03.2010 21:53

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Penta

Цитат на: rakim - 20.11.2015 15:29
По 10 часа.Забравих да напиша че добавям и по малко патенткалий ;-)
С това макро и ПроФито не ти стига Калий ли?

Sent from my Mi 4i using Tapatalk


rakim

Имах дупки по най старите листа  на криптокорините и микрозорума,за това взех да добавям.Чесно казано с това слабо осветление,без цо2 и тези растения се чудя къде отива тази тор.Имам много водна леща мисля че тя дърпа много,друго обяснение нямам.Напоследък четох доста и има доста объркващи,поне за мен неща.Даже мислех да пусна тема,защото съм сигурен че има и много други като мен.Става дума за закона  N-P-K,уж е закон а всеки пише различни стойности които в крайна сметка изобщо не съвпадат с параметрите в моя аквариум при които растенията растат добре.Като оставим калия,навсякъде пише  Р/N-- 1:15-30. Аз верно не съм добър математик с което не се и гордея ,но на места за бавен аквариум пише Фосфор - 0,05 препоръчителна стойност.Ок ,ако е така по закона  Р/N-- 1:15-30 нитрата трябва да е 0,75 или 1,5 ?!Умножавам 0,05 x 15 или 30 което е супер малко.Ако е както в момента в аквариума ми Фосфор - 0,2 и го умножа по 15 или 30 се получава 3 или 6 ? А препоръчителни нива на нитрат са 15-30 ?  :-)
540л Южна Америка

Penta

Е, там където се пише за съотношение 1:15-30 се говори и за фосфат 1ppm и Нитрат 15-30. И тези съотношения са най-вече за добавяни дози, не за поддържани концентрации. Фосфата може да става нула в края на светоденя, но нитрата никога не трябва да се  занулява.
Аз си бях накупил камара тестове - слагам ли макро Нитрата винаги е 25ppm, добавям ли желязо е вечно 0.25 . Сутрин-вечер, пролет-есен все една стойност. Не им вярвам на тестовете вече :)

petko

Цитат на: rakim - 20.11.2015 18:15
ИСтава дума за закона  N-P-K,уж е закон а всеки пише различни стойности които в крайна сметка изобщо не съвпадат с параметрите в моя аквариум при които растенията растат добре.Като оставим калия,навсякъде пише  Р/N-- 1:15-30. Аз верно не съм добър математик с което не се и гордея ,но на места за бавен аквариум пише Фосфор - 0,05 препоръчителна стойност.
Щом растенията растат добре не го мисли толкова.
Е чак пък закон да е.Всичко е препоръчително,срещал съм отношение N/P 10:1.
Любопитно ми е къде си срещал за бавен аквариум фосфор 0,05 ,това си направо само следа от фосфор.
Цитат на: Penta - 20.11.2015 22:24
Фосфата може да става нула в края на светоденя, но нитрата никога не трябва да се  занулява.

Не е толкова страшно да се занули нитрата,даже и за ден два.Освен ,ако не е хипербърз аквариум.

Penta

Цитат на: petko - 20.11.2015 23:02
Не е толкова страшно да се занули нитрата,даже и за ден два.Освен ,ако не е хипербърз аквариум.
Имаш в предвид фосфат да кажем 0.5 , нитрат 0 не е фатално? Защото хората който пишат ръководствата за торене казват друго.

petko

Цитат на: Penta - 20.11.2015 23:17
Имаш в предвид фосфат да кажем 0.5 , нитрат 0 не е фатално? Защото хората който пишат ръководствата за торене казват друго.
Не точно такава разлика :-).Може да е останало малко фосфат.
Макар,че и такова да е отношението не виждам никакъв проблем за ден два.Какво може да стане?
Все пак растенията имат запаси и за един средностатистически аквариум,не е страшно да се занулят.В последствие с добавяне на нитрата или фосфата бързо си ги въстановяват.

Penta

Ама нали уж говорим за дозиране, поддържани нива на алементите и прочие. Естествено че не е проблем да не си у дома 3-4 дена и да се занулят макроелементите, аз говорих за нуждата от съотношението 1:15-30 с идеята Нитрата винаги да е наличен, дори ако се занулява Фосфата :) Ама това при много прецизно дозиране според потреблението на растенията.

petko

Цитат на: Penta - 20.11.2015 23:39
Ама нали уж говорим за дозиране, поддържани нива на алементите и прочие. Естествено че не е проблем да не си у дома 3-4 дена и да се занулят макроелементите, аз говорих за нуждата от съотношението 1:15-30 с идеята Нитрата винаги да е наличен, дори ако се занулява Фосфата :) Ама това при много прецизно дозиране според потреблението на растенията.
*spam
Ще взема утре да ти дойда на гости във Варна да ги уточним тези неща. :-D

Моля, някой модератор да почисти този пост.

Penta

Дам, извинявам се за спама. Е, дано някой е прочел нещо полезно все пак.

rakim

Не си трийте постовете,а напишете на хората(а и на мен) на прост език в слабо осветен аквариум ,става човек сутрин преди торене и мери с тестовете.Колко трябва да е нитрата ,колко фосфата ?  :-D После може да напишете стойности и за средноосветен и бърз.Не се базикам,за повечето хора всичко това е много объркващо.Микроелементите са ясни иначе. *DRINK*
540л Южна Америка

petko

На прост език :-) за слабо до средно осветен аквариум,сутрин като стане човек да си изпие кафето спокойно пред аквариума и да му се наслаждава.
Съгласен съм с Penta ,че тестовете могат да те подведат в повечето случаи.Отношението нитрат фосфат може да варира в много широки граници.Не е нужно да се гони чак точно определена пропорция.
Щом казваш.че при теб растенията се развиват добре и няма проблеми,поддържай си начина на торене.Явно си уцелил баланса при теб.
За бърз аквариум нещата са по сложни там Penta да каже. :-)

Относно триенето на постове имам предвид само последните ни постове,които са си чист спам.

Penta

Аз имам един бавен аквариум, но той е Walstaad и там слагам само вода :)
В бързите аквариум имам растения-индикатори които показват дали и какво трябва да се коригира.
Анубиаса в бърз аквариум с ниски нива на макро елементи първо се покрива със ксенококус, после започват да се пробиват листата.
Ароматиката реагира с точки по старите листа при ниски фосфати (което не се е случвало от две години)
Бликсата показва кога водата е много твърда.
Staurogine repens жълтее от малко желязо и макро.
Аз лично не коригирам само Нитрат или само Фосфат, те са си забъркани в съотношение 1:10 и коригирам дозата. Ламерска работа  :-D

rakim

Опитвам се да оправя снимките с фотошоп защото сапунерката не може повече,но на едната изтървах шарпа  *DRINK* Забравих да напиша...Penta беше прав,от калиевия нитрат калия е напълно достатъчен.По едно време микрозорума се дупчеше,деформираше...С добавяне на калии нещата станаха още по зле,купих тест и ми отчете над 50.Веднага го спрях и нещата постепенно се нормализираха,но се появиха водорасли.
540л Южна Америка

VDO

Браво ,идеално развитие  *THUMBS UP* Аз така и не успях да направя нещо с минимално видове растения.Супер е!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

JEM

Прекрасен е човек  *privet*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fimages%2F852%2F6799852C.jpg&hash=f2353be992cf54bc4f05d0515acf68d5dedde1e7

Similar topics (5)

20264

Започната от yogle


Публикации: 11
Прегледи: 7965

16247

Започната от Raven


Публикации: 209
Прегледи: 68983

22550

Започната от BELEG


Публикации: 35
Прегледи: 13412

22743

Започната от SashoPhoto


Публикации: 31
Прегледи: 14089

40549

Публикации: 18
Прегледи: 9846