• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 14:56

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Хоп, едни малки 45 литра.

Започната от bunzip2, 19.02.2024 20:13

« назад - напред »

0 Потребители и 13 Гости преглежда(т) тази тема.

mushroom

Браво колега, отлична работа.
Изкарал си късмет с клапана, че и те са една цифра.
Какви са размерите на пожарогасителя, че ми стана интересно, а имам тука 2 бутилки от райски газ?
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

bunzip2

Цитат на: mushroom - 15.03.2024 09:15Браво колега, отлична работа.
Изкарал си късмет с клапана, че и те са една цифра.
Какви са размерите на пожарогасителя, че ми стана интересно, а имам тука 2 бутилки от райски газ?

Височината на бутилката, заедно с крана е 42см. Без кран е към 35-36см. Диаметъра е около 10-12 см. Вместимостта и е 1кг со2, или около 1.4 литра.
За бутилките от райски газ не знам дали са съвместими. Работното налягане на со2-то при по-високи температури, може да мине и 180 бара. Не знам райския газ на какво налягане е.
Другото особено е, че трябва и кран с изходна резба, която да е съвместима с редуцирите за со2. А за да монтираш такъв кран на бутилка от райски газ, резбата на бутилката трябва да е същата и не знам ще намериш ли такъв кран, освен ако не са идентични де, нямам идея за този райски газ как стоят нещата :).
Иначе дето викаш за клапанчето, че е цифра, проверих аз нещата, има една медна пластинка, като стотинка долу-горе, която се пука на около 190 бара налягане в бутилката. Струва жълти стотинки, сменя се за 5 мин. Не е скъпо по принцип, стига да не ти се падне някок кожодер :D

mushroom

Ами пише, че раб. налягане е 120 бара, а разрушителното 180 и че събират 1,1кг., но ги измерих, че са 2 чешита и 2-те са по-малки от твоя пожарогасител. Гледам на снимките на 60 бара ти е бутилката.
Зачудих се в началото колко ли ще държат тези пожарогасители, ама се оказа, че са здрави бутилките. на моя пише 192 бара. ( - :
Иначе резбата на бутилките за райски газ е 10х1, сравнително ситна. За тез вентили трябва да се разтърся, но е доста по голяма със сигурност.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

bunzip2

Цитат на: mushroom - 15.03.2024 12:02Ами пише, че раб. налягане е 120 бара, а разрушителното 180 и че събират 1,1кг., но ги измерих, че са 2 чешита и 2-те са по-малки от твоя пожарогасител. Гледам на снимките на 60 бара ти е бутилката.
Зачудих се в началото колко ли ще държат тези пожарогасители, ама се оказа, че са здрави бутилките. на моя пише 192 бара. ( - :
Иначе резбата на бутилките за райски газ е 10х1, сравнително ситна. За тез вентили трябва да се разтърся, но е доста по голяма със сигурност.

При мен сега е 60 бара да, но това е защото бутилката е почти празна. Понеже след ремонта на клапана на винтила, вкараха малко со2 за тест, дали ще изпуска.
Количеството не е повече от 300-350 грама, но тъй като неисках да го изпускам, реших първо да го използвам, преди да дозаредя бутилката.
Иначе по инфото, което ми даваш за райския газ, не е подходяща за со2.
При стайна температура, со2-то може да мине 180 бара. Това си е доста сериозна бомба, ако е в неподходяща бутилка.
В никакъв случай не рискувай с такива експерименти.
Ако наистина ти трябва,по-добре жертвай 90-100лв (толкова излиза чисто нова 2л  бутилка, с кран, заредена с со2).
Или ако не ти се дават пари - системата с маята и желатина не е толкова лоша въобще, особено ако се използва за по-малки аквариуми :).
До вчера дето се вика бях със система с мая, и резултатите, които постигнах въобще не са лоши, спрямо бюджета на системата, от само няколко лева :)

Nikiengi

Не зная от къде сте ги видяли тези налягания, манометъра на моята бутилка (5 л.) дори и лятото не е показвал повече от 60 бара, а е била зареждана и тогава. Виж кислорода е друго, там наляганията са високи. Но при всички случаи бутилката трябва да си е за въглероден двуокис!

bunzip2

Зависи колко ще е пълна бутилката и на каква температура ще стои. Лично съм виждал как избива предпазния клапан на со2 бутилка, (клапана избива на 190 бара). Работното налягане на бутилка с со2 е до 174 бара, а критичната температура е само 31 градуса, така че е много лесно достижима. Тестовото налягане при хидротест е 220+ бара. Со2-то може да вдигне опасно високо налягане, особено лятно време, в помещения, които не се охлаждат, и не бива да се рискува с бутилки от други газове.

bunzip2

2 фотоса, да не е скучно.

Lightning_boy

Много прилично изглежда!
Колега, имам едно питане. Не е по темата, но за да не отварям нова...
Четох насам-натам из форума за хранителни субстрати а у и попаднах на твое мнение, че JBL манадо е идеално за начинаещи. И понеже съм точно такъв (лека полека започвам да се оборудвам за растителен аквариум), придържаш ли се още към това твое мнение? Разбрах, че е по-лек като субстрат и малко трудно се работи с него, но все пак смятам да се опитам да скалъпя нещо.
Просто искам да взема нещо, което ще ми е от полза и няма да е много сложно в началото.
Като позавърша нещата, ще направя и тема. Хем аз ще си я следя, хем ще помагате ; )
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

bunzip2

Манадото е супер грунд. Ще ти свърши перфектна работа, но да, много е лек.
Ако ще правиш с манадо, накисни го задължително предварително, и растениията ги сееш на празен аквариум, като само грунда е мокър нали. При пълен вече с вода, голям зор ще видиш.
Отделно по-едрите растения лесно излизат.
Още при засяването, където можеш им привързвай по едно малко камъче към корена, повярвай ми, на някои растения само тва помага.
После като се вкоренят вече е по-прилично.
Принципно можеш да ползваш и кварцов пясъл, с малко пемза/лава за първи слой.
Варианти много, манадото е един от читавите такива :)

bunzip2

Не съм косил от миналата събота.
Слагам един бърз "пик" преди косачката в неделя.

bunzip2

Скоро тези дни ще променя някои неща.
Така и така, нямам никакво място, аквариумчето е доста... "Нюню", та най-вероятно ще махна камъните, които и без това не се виждат много вече, както и ще изхвърля една зелена трева най в ляво зад монтекарлото, преди високите растения.
Би трябвало да е лилеопсис, ама нито като го взех, нито сега прилича на такова. Не знам какво е, имам чувството че е няква иглолистна трева  :(
Нито се развива, нито нищо, седи само, дори има леки наченъци на черна брада.
Каквото и да е, със сигурност не е лилеопсис и ще потегли към кофата. На негово място смятам да сложа (акомуспея да намеря де) алтернатера росанервиг.
Ако някой има също погостемон еректус, нека да прати 1-2 стръка, ако има.на сърце  *privet*

kstoilov

Страхотно си се справил, грунда е впечатляващ. Както и растенията !  *privet*

bunzip2

Цитат на: kstoilov - 22.03.2024 22:59Страхотно си се справил. Грунда е впечатляващ. Както и растенията !  *privet*

Грунда си е голям бъркоч като цяло, с цел икономия на $$. Малко е рисково да си с такъв грунд, ако нямаш опит. Може доста бързо да те откаже от хобито, ако изтърве от подхранващия слой във водния стълб  :-D
Иначе фракцията на пясъка изобщо не е подходяща, ама каквато бяха стоварили пътното в Смолян, такава  :-D

kstoilov

Цитат на: bunzip2 - 22.03.2024 23:06Грунда си е голям бъркоч като цяло, с цел икономия на $$. Малко е рисково да си с такъв грунд, ако нямаш опит. Може доста бързо да те откаже от хобито, ако изтърве от подхранващия слой във водния стълб  :-D
Иначе фракцията на пясъка изобщо не е подходяща, ама каквато бяха стоварили пътното в Смолян, такава  :-D
Е, личи, че ги знаеш нещата. Добре са се справили от пътното, за пътя не знам, но при теб се е получило.

Аз ги купувах, подхранващия слой и отгоре пясъка. Само един път се позамъти, явно съм поровил повече,
Подхранващия слой сигурно се изтощава, трябва ли да се сменя? Набивам подхранващи топчета около растенията през около месец-два. И видимо има ефект. Но се ужасявам от подмяна или ровене в грунда.

И един тъп въпрос - трябва ли да торя, ако нямам СО2. Около година слагах profito и глутаралдехид (с друго търговско име, но вътре същото), но особен ефект не видях. Сега от около половин година и повече не слагам нищо, и нещата са пак без промяна.

bunzip2

Подхранващия слой, не знам какъв е в твоя случак, но в моята ситуация, поне около 2 години би бил достатъчен.
С времето се изтощава, да, нормално. Подмяна е възможна само с рестарт.
Топчетата, както се изрази, които използваш за подхранка, ме навеждат на мисълта, че са jbl 7 balls, глинените топчета. Хубави са, да, само дето дават само микро елементи. И живота им е около година. Тва да слагаш през месец си е голяма простотия :-D
A какво ще рече, че промяна няма? Глитаралдехида не е панацея, помага при локално третиране на черна брада. Общо слагане в аквариума, освен да подобри малко нивата на со2, особен ефект срещу алгиите няма да видиш.
Профито е хубав комплексен тор от микро елементи. Аз също го използвам.
А относно въпроса дали трябва да ториш, ако нямаш со2 - много е относително.
Зависи с какво и колко светиш, колко риби имаш и как ги храниш, както и най-важното - колко растителна маса имаш.
Дай ЛС малко инфо за аквариума, снимки на проблемите и като цяло подробности, за да мога да ти дам някакви насоки.

Similar topics (5)

60063

Публикации: 3
Прегледи: 1591

18854

Започната от HADJOLOV


Публикации: 29
Прегледи: 11097

55310

Публикации: 105
Прегледи: 29258

40333

Започната от Klens


Публикации: 33
Прегледи: 10492

26332

Започната от jommy


Публикации: 10
Прегледи: 4606