• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 18:23

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Хоп, едни малки 45 литра.

Започната от bunzip2, 19.02.2024 20:13

« назад - напред »

0 Потребители и 9 Гости преглежда(т) тази тема.

bunzip2

След мнооого дълго отцъствие от форума поради разни си там причини, към днешна дата решихме малко да подновим хобито до колкото е възможно при наличните условия в къщи  :-D

Та, щерка ми реши да си има някакъв домашен любимец, и след като посетихме Варненския аквариум, решението беше взето - рибки.
В началото идеята беше, нещо отгоре-отгоре както се вика - просто да гледа няколко рибки детето и да се радва.

Поръчах аз един готов комплект, аквариум 45 литра, за толкова имаше място на едно шкафче под телевизора.
Та аквариума - Hailea K45. От цялата работа, поне си има заводски капак.
Аквариума дойде с някакво осветление, диодно 4 вата (според мен 1-2 вата макс), което общо взето не става за нищо, освен да светнеш да видиш къде са ти рибите. Ама то и идеята беше такава.
В крайна сметка на мен почнаха да ми влизат някакви идеи и си викам - що пък да не го направим някакво растително нано, ей така... рибките за дъщерята, китките за мен  ;-)

И така реших го! Е да, ама там нещата малко по-сложни вече станаха.
Влязох да поогледам цени, тва онова, субстрати, осветление - ми, не ми харесаха нещата. А и бюджета не трябваше да е много дебел.

Викам, ще е по мръсния начин :D
Отидох до сортови семена, купих си една разфасовка тор от калифорнийски червей, чист, без примеси.
Една торбичка зеолит от практикер.
Лава/пемза не намерих тогава и взех една торба керамзит пак от някоя от големите вериги.
Осветление от бай Китай, диодно, с вграден контролер за димиране и таймер за контролиране на светодена. За осветлението, трябваше да чакам 2 седмици, докато пристигне до България.

Така, подготвих аз субстрата по следната рецепта:
Първи дънен слой - изварен около 200-250 грама тор от ЧКЧ, премесен с керамзит, положен на дъното в слой с дебелина около 1 см.
Втори слой - слой с висок СЕС. За целта 1см зеолит. Над зеолита сложих строителна мрежа, да не се смесва зеолита с най-горния слой при пресяване.
Трети слой, повърхностен - 3см. речен пясък, намерих го на пътя  :-D . Фракция - кват такава. Премих го яко и така.

Докато си чакам осветлението от китай, което не е специализирано за аквариуми, но въпреки това беше рейтнато за Indoor plants, демек за отглеждане на стайни растения, и спектралната му графика ми хареса, а и цената (към 35лв), та докато го чакам, стартирах аквариума с няколко валиснерии и роголистник, добавих и стабилно количество водна леща - да има. И нещата заработиха... а аз си чакам лампите от китай  :-D
Ето снимки от старта:
1.jpg
2.jpg
3.jpg
5.jpg
и накрая пълен
7.jpg

Минаха 2 седмици, осветлението дойде. През това време, смяна по 30% 2 пъти седмично, осветлението колкото за бог да прости, и съответно нещата много стабилни, без алгии, без драми.
Та, последва демонтаж на тъпото заводско осветление и преправяне на капака, като монтирах новото такова - 4 ленти, вързани към 1 контролер, с подходяща дължина... абе перфе!
Сложих лентите, сделах временно една система за со2 с мая и захар, ама рецептата с желатина, че малко от малко да са по-стабилни нещата.
Поръчах си китки и префасонирах нещата. Поради силното залесяване, започнах торене с макро елементи по estimative index daily. Микро - profito. Допълнително по 1мл глутаралдехид дневно. Смените на вода са 30% седмично, осветлението на 50%.
И така, аквариума вече е на почти месец (има още 3-4 дни да направи месец).
Показвам снимки от началото и сега.

Останалите снимки в коментара под поста.

bunzip2

Преработения капак:
8.jpg
10.jpg
12.jpg

Следва първи ден, вече засят както си му е реда:
11.jpg
И тук след 10 дни
13.jpg
14.jpg

Обитатели - 2 молинезии и 2 гупи.
Растенията, смятам, че се виждат какви са. Предния план е monte carlo, не е cuba.
Та, така...  :-D

NO CARRIER

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

bunzip2

Благодаря.
Ще ви държа в течение с този бюджетен експеримент  *DANCE*

Lightning_boy

Екстра е, може ли малко инфор за лампите?
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

bunzip2

ЦитатЕкстра е, може ли малко инфор за лампите?

Може, разбира се. Лампите са китайски, диодни ленти, сложени в пластмасов бар, по информация на търговеца (greens indoor), са пълноспектърни, имитиращи слънчева светлина, предназначени за отглеждане на растения на закрито.
Има ги във вариант 2 ленти и 4 ленти. Аз съответно съм взел комплекта с 4 ленти, всяка от която е 10 вата.
При 100% пускане на осветлението, имаме 40 вата. Информация като PAR , CRI и т.н никъде не се споменава, но аз съм доволен от резултата.
Хубавото е, че има вграден контролер, който може да димира през 25%. Тоест може да се настроят да светят на 25,50,75,100 процента.
В комплекта е включено всичко - диодните ленти (Свързани предварително с кабели), контролер, адаптер от 220в на 12в.
На самите ленти отгоре има двойно залепващо някакво, така че да се монтират на права повърхност без завинтване, но има в комплекта и винтове и места на пластмасовите барове, предвидени за монтаж със завинтване.

След малък рисърч от моя страна, попаднах на някакъв жълтурко, който използва същия комплект , само че по-малкия (2 лед ленти), за подобен литраж като моя, и това от преди 3 години. Намерих го във фейсбук и му писах, да ми даде обратна връзка, та ми каза, че е доволен, и дори след 3 години употреба, лентите още работят, няма дефектирали диоди, и е доволен от резултата.

Аз ги използвам в капака на аквариум с височина 45см, ширина около 28см по спомен, дължина 45см. От които воден стълб около 35см, тъй като 5см имам субстрат, и имам 4см. отстояние на водата от горния ръб на аквариума.
Използвам ги за сега на 50%, което би трябвал да е 20 вата, и смея да кажа, че всичко върви добре. Осветеността при така разположени лампи е много равномерна навсякъде.

Излезе ми към 35лв с доставката.

Слагам линк от търговеца в алиекспрес, от където ги купих.

https://www.aliexpress.com/item/1005002485189023.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.39.4c5e1802HvfHw5

Lightning_boy

Екстра, благодаря много.
Аз си взех някакъв контролер от човек от България, но сега съм в командировка и като се върна ще го чопля.
Правил съм си осветлението сам с диоди 6500К и нещо много ксенококус се въди, а китките не растат, за сметка на това пък е пълно с кавяфи налепи ...
Но .. да не спамя темата ти, като се върна ще нащракам 1-2 неща, виждам, че си по-запознат с растенията, може да дадеш един акъл, ако пожелаеш разбира се  *bg*
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

bunzip2

ЦитатЕкстра, благодаря много.
Аз си взех някакъв контролер от човек от България, но сега съм в командировка и като се върна ще го чопля.
Правил съм си осветлението сам с диоди 6500К и нещо много ксенококус се въди, а китките не растат, за сметка на това пък е пълно с кавяфи налепи ...
Но .. да не спамя темата ти, като се върна ще нащракам 1-2 неща, виждам, че си по-запознат с растенията, може да дадеш един акъл, ако пожелаеш разбира се  *bg*

Може да ми видиш старите теми и предишния аквариум :)
Както и опитите с надводни, ако ти е интересно.
Едно време бяхме доста ботаници тук. Сега за жалост никой не е останал.

Колкото до диодите, които си сложил, най-вероятно не са били достатъчно, или грешно насочени. Китките може да не са растели по много причини, най-вероятната е дисбаланс между осветление, макро елементи и въглерод.
При липса на основни елементи, или предозиране на някой от тях, растенията блокират и става страшно после.
А кафеви водорасли излизат в нов аквариум.
Абе всеки казус е различен, ако с нещо мога да помогна - насреща съм.

Между временно, една снимчица от сега качвам.


jabeto

Здравей!Хубаво завръщане към хобито.Аквариумчето изглежда чудесно и със сигурност ще вземеш и друго :)

bunzip2

Цитат на: jabeto - 22.02.2024 14:19Здравей!Хубаво завръщане към хобито.Аквариумчето изглежда чудесно и със сигурност ще вземеш и друго :)

Много трудно ще се получи с друго на тоя етап. Аз не бих взел и толкова малък като този, но просто нямам никъде място, където да го сложа. Само това ме спира :D
Живот и здраве, една къщичка ше строя тая година, ако не ми мине черна котка път, като стане, там ще има със сигурност повече от 1 аквариум... ама има време до тогава де.
Сега ше разцъкваме с тази малка локва, пък квот такова :D

bunzip2

Една дума - фотосинтеза.
IMG_20240314_003343.jpg
Растението е cabomba furcata

NO CARRIER

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Nikiengi

Здрасти,
Много отдавна не бях влизал във форума и съм приятно изненадан от това, че все още има хора, които ги човърка хобито и правят хубави неща, а твоите винаги са ми харесвали. Особенно аквариуми от този тип - малки растителни!
Аквариума ти се развива добре, растенията вървят чудесно. Много е красив!
Според мен е трябвало да избереш за обитатели някакви тетрови рибки, защото с въглеродния двуокис омекотяваш водата, а това не е добре за живородките.
Успех!
 *THUMBS UP*

bunzip2

И аз като теб не бях влизал отдавна, но реших да подновя хобито, и въпреки, че в интернет има всякаква информация вече, друго си е да не се забравя community-то.
За съжаление, като влязох и аз, открих, че повечето колеги са изчезнали. Особено от бандата "ботаници", никой не е останал.
Дано и други колеги ги удари носталгията и да се завърнат  ;-)

Относно живородките, взех ги заради дъщеря ми, с идеята да се раждат малки рибета, на които да се радва, и да и е по-интересно.
Двете гупи дадоха фира бързо. Но женската роди едно поколение, от което 8 оцеляха и за сега са пушка... въпреки стабилното количество со2.
Молинезиите пък хич не ги вълнува нищо, непоклатими са. За сега и те държат фронта  :-D

bunzip2

От днес вече смених системата за со2 от най-простата такава - с мая и захар, до произведението, което си сътворих за нисък бюджет.
Общо взето нещата са следните:
- бутилка почти от отпадъци, от стар руски пожарогасител. Произведена 1975 год. Вместимост 1 литър. (Стойност 7лв за доставка с куриер)
- кран, messer, изхвърлен от друга бутилка, заради проблем в предпазния клапан на крана. (За ремонта на клапана не ми взеха пари, понеже беше няква простория за 50 стотинки. Съответно почерпих човека едно кафе  :-D   )
- редуцир винтил, китайски, на фирма ZRDR, пълен компелкт с магнет винтил и иглен винтил (сравнително нова фирма, но доказала се в производството на со2 аксесоари за аквариумно оборудване). Изключително бюджетна, но много добра покупка. (стойност 61лв)
Крайния резултат е много бюджетна, за сметка на това професионална со2 система на обща стойност - 68лв с всички разходи (без спрея за черна боя, който си имах останал от преди в къщи).
Показвам снимки какво беше и какво се получи :)

Бутилката, захвърлена за скрап:
4-1.jpg

Бутилката след малко заигравка с дрелката и телена четка  *YAHOO* :
3-1.jpg

Вече с монтиран читав кран:
2-1.jpg

Няколко часа и една боя по-късно:
1-1.jpg

Хоп, китайския редуцир след 10 дни пристигна:
6.jpg

Монтираме и газ на новата система:
7.jpg



А тук ви слагам един клип, с който се обявявам за производител на кислород  :-D  *YAHOO*


mushroom

Браво колега, отлична работа.
Изкарал си късмет с клапана, че и те са една цифра.
Какви са размерите на пожарогасителя, че ми стана интересно, а имам тука 2 бутилки от райски газ?
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

bunzip2

Цитат на: mushroom - 15.03.2024 09:15Браво колега, отлична работа.
Изкарал си късмет с клапана, че и те са една цифра.
Какви са размерите на пожарогасителя, че ми стана интересно, а имам тука 2 бутилки от райски газ?

Височината на бутилката, заедно с крана е 42см. Без кран е към 35-36см. Диаметъра е около 10-12 см. Вместимостта и е 1кг со2, или около 1.4 литра.
За бутилките от райски газ не знам дали са съвместими. Работното налягане на со2-то при по-високи температури, може да мине и 180 бара. Не знам райския газ на какво налягане е.
Другото особено е, че трябва и кран с изходна резба, която да е съвместима с редуцирите за со2. А за да монтираш такъв кран на бутилка от райски газ, резбата на бутилката трябва да е същата и не знам ще намериш ли такъв кран, освен ако не са идентични де, нямам идея за този райски газ как стоят нещата :).
Иначе дето викаш за клапанчето, че е цифра, проверих аз нещата, има една медна пластинка, като стотинка долу-горе, която се пука на около 190 бара налягане в бутилката. Струва жълти стотинки, сменя се за 5 мин. Не е скъпо по принцип, стига да не ти се падне някок кожодер :D

mushroom

Ами пише, че раб. налягане е 120 бара, а разрушителното 180 и че събират 1,1кг., но ги измерих, че са 2 чешита и 2-те са по-малки от твоя пожарогасител. Гледам на снимките на 60 бара ти е бутилката.
Зачудих се в началото колко ли ще държат тези пожарогасители, ама се оказа, че са здрави бутилките. на моя пише 192 бара. ( - :
Иначе резбата на бутилките за райски газ е 10х1, сравнително ситна. За тез вентили трябва да се разтърся, но е доста по голяма със сигурност.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

bunzip2

Цитат на: mushroom - 15.03.2024 12:02Ами пише, че раб. налягане е 120 бара, а разрушителното 180 и че събират 1,1кг., но ги измерих, че са 2 чешита и 2-те са по-малки от твоя пожарогасител. Гледам на снимките на 60 бара ти е бутилката.
Зачудих се в началото колко ли ще държат тези пожарогасители, ама се оказа, че са здрави бутилките. на моя пише 192 бара. ( - :
Иначе резбата на бутилките за райски газ е 10х1, сравнително ситна. За тез вентили трябва да се разтърся, но е доста по голяма със сигурност.

При мен сега е 60 бара да, но това е защото бутилката е почти празна. Понеже след ремонта на клапана на винтила, вкараха малко со2 за тест, дали ще изпуска.
Количеството не е повече от 300-350 грама, но тъй като неисках да го изпускам, реших първо да го използвам, преди да дозаредя бутилката.
Иначе по инфото, което ми даваш за райския газ, не е подходяща за со2.
При стайна температура, со2-то може да мине 180 бара. Това си е доста сериозна бомба, ако е в неподходяща бутилка.
В никакъв случай не рискувай с такива експерименти.
Ако наистина ти трябва,по-добре жертвай 90-100лв (толкова излиза чисто нова 2л  бутилка, с кран, заредена с со2).
Или ако не ти се дават пари - системата с маята и желатина не е толкова лоша въобще, особено ако се използва за по-малки аквариуми :).
До вчера дето се вика бях със система с мая, и резултатите, които постигнах въобще не са лоши, спрямо бюджета на системата, от само няколко лева :)

Nikiengi

Не зная от къде сте ги видяли тези налягания, манометъра на моята бутилка (5 л.) дори и лятото не е показвал повече от 60 бара, а е била зареждана и тогава. Виж кислорода е друго, там наляганията са високи. Но при всички случаи бутилката трябва да си е за въглероден двуокис!

bunzip2

Зависи колко ще е пълна бутилката и на каква температура ще стои. Лично съм виждал как избива предпазния клапан на со2 бутилка, (клапана избива на 190 бара). Работното налягане на бутилка с со2 е до 174 бара, а критичната температура е само 31 градуса, така че е много лесно достижима. Тестовото налягане при хидротест е 220+ бара. Со2-то може да вдигне опасно високо налягане, особено лятно време, в помещения, които не се охлаждат, и не бива да се рискува с бутилки от други газове.

bunzip2

2 фотоса, да не е скучно.

Lightning_boy

Много прилично изглежда!
Колега, имам едно питане. Не е по темата, но за да не отварям нова...
Четох насам-натам из форума за хранителни субстрати а у и попаднах на твое мнение, че JBL манадо е идеално за начинаещи. И понеже съм точно такъв (лека полека започвам да се оборудвам за растителен аквариум), придържаш ли се още към това твое мнение? Разбрах, че е по-лек като субстрат и малко трудно се работи с него, но все пак смятам да се опитам да скалъпя нещо.
Просто искам да взема нещо, което ще ми е от полза и няма да е много сложно в началото.
Като позавърша нещата, ще направя и тема. Хем аз ще си я следя, хем ще помагате ; )
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

bunzip2

Манадото е супер грунд. Ще ти свърши перфектна работа, но да, много е лек.
Ако ще правиш с манадо, накисни го задължително предварително, и растениията ги сееш на празен аквариум, като само грунда е мокър нали. При пълен вече с вода, голям зор ще видиш.
Отделно по-едрите растения лесно излизат.
Още при засяването, където можеш им привързвай по едно малко камъче към корена, повярвай ми, на някои растения само тва помага.
После като се вкоренят вече е по-прилично.
Принципно можеш да ползваш и кварцов пясъл, с малко пемза/лава за първи слой.
Варианти много, манадото е един от читавите такива :)

bunzip2

Не съм косил от миналата събота.
Слагам един бърз "пик" преди косачката в неделя.

bunzip2

Скоро тези дни ще променя някои неща.
Така и така, нямам никакво място, аквариумчето е доста... "Нюню", та най-вероятно ще махна камъните, които и без това не се виждат много вече, както и ще изхвърля една зелена трева най в ляво зад монтекарлото, преди високите растения.
Би трябвало да е лилеопсис, ама нито като го взех, нито сега прилича на такова. Не знам какво е, имам чувството че е няква иглолистна трева  :(
Нито се развива, нито нищо, седи само, дори има леки наченъци на черна брада.
Каквото и да е, със сигурност не е лилеопсис и ще потегли към кофата. На негово място смятам да сложа (акомуспея да намеря де) алтернатера росанервиг.
Ако някой има също погостемон еректус, нека да прати 1-2 стръка, ако има.на сърце  *privet*

kstoilov

Страхотно си се справил, грунда е впечатляващ. Както и растенията !  *privet*

bunzip2

Цитат на: kstoilov - 22.03.2024 22:59Страхотно си се справил. Грунда е впечатляващ. Както и растенията !  *privet*

Грунда си е голям бъркоч като цяло, с цел икономия на $$. Малко е рисково да си с такъв грунд, ако нямаш опит. Може доста бързо да те откаже от хобито, ако изтърве от подхранващия слой във водния стълб  :-D
Иначе фракцията на пясъка изобщо не е подходяща, ама каквато бяха стоварили пътното в Смолян, такава  :-D

kstoilov

Цитат на: bunzip2 - 22.03.2024 23:06Грунда си е голям бъркоч като цяло, с цел икономия на $$. Малко е рисково да си с такъв грунд, ако нямаш опит. Може доста бързо да те откаже от хобито, ако изтърве от подхранващия слой във водния стълб  :-D
Иначе фракцията на пясъка изобщо не е подходяща, ама каквато бяха стоварили пътното в Смолян, такава  :-D
Е, личи, че ги знаеш нещата. Добре са се справили от пътното, за пътя не знам, но при теб се е получило.

Аз ги купувах, подхранващия слой и отгоре пясъка. Само един път се позамъти, явно съм поровил повече,
Подхранващия слой сигурно се изтощава, трябва ли да се сменя? Набивам подхранващи топчета около растенията през около месец-два. И видимо има ефект. Но се ужасявам от подмяна или ровене в грунда.

И един тъп въпрос - трябва ли да торя, ако нямам СО2. Около година слагах profito и глутаралдехид (с друго търговско име, но вътре същото), но особен ефект не видях. Сега от около половин година и повече не слагам нищо, и нещата са пак без промяна.

bunzip2

Подхранващия слой, не знам какъв е в твоя случак, но в моята ситуация, поне около 2 години би бил достатъчен.
С времето се изтощава, да, нормално. Подмяна е възможна само с рестарт.
Топчетата, както се изрази, които използваш за подхранка, ме навеждат на мисълта, че са jbl 7 balls, глинените топчета. Хубави са, да, само дето дават само микро елементи. И живота им е около година. Тва да слагаш през месец си е голяма простотия :-D
A какво ще рече, че промяна няма? Глитаралдехида не е панацея, помага при локално третиране на черна брада. Общо слагане в аквариума, освен да подобри малко нивата на со2, особен ефект срещу алгиите няма да видиш.
Профито е хубав комплексен тор от микро елементи. Аз също го използвам.
А относно въпроса дали трябва да ториш, ако нямаш со2 - много е относително.
Зависи с какво и колко светиш, колко риби имаш и как ги храниш, както и най-важното - колко растителна маса имаш.
Дай ЛС малко инфо за аквариума, снимки на проблемите и като цяло подробности, за да мога да ти дам някакви насоки.

kstoilov

Благодаря за отговора !
По спомен, подхранващия слой беше на денерле. От около 7 години си стои при мен. Явно вече не е подхранваш.
Да, топчетата са на jbl proflora 7. Аз ги режа наполовина и да, през няколко месеца слагам. Четох инструкцията, но не чак през година.
Глутаралдехид слагах отдавна, когато имах алгии - пръсках със спринцовка. Но се отървах окончателно от тях, помогнаха и 2 сеа-та.
След това го спрях и слагах само профито. Експериментирах, поне не пречеше. Напоследък трудно намирам и затова в момента не слагам. От други торове полза не видях да има.
Светя с 2 аквастар и 1 гролукс по 18W на 126 л, 9 ч. Проблеми нямам, всичко се е закротило. Но и осезаем растеж нямам. Все пак започват да пускат кислород привечер от листата.  При теб е направо пълно с мехурчета. Явно съм успял да го направя "бавен" процеса.
Рибите са 4 хелера (поколение), 5 неона и 1 сае (другото се метна през капака миналото лято). Хранене 1 път вечер, замразена артемия основно, понякога суха храна от хранилка, умерено, изяжда се. 1 - 2 дни седмично без.
Растения - валиснерия (тя избуява през студената част на годината), 3 буцефаландри, анубиас, 1 криптокорина (слаба работа), 1 ехинодорус (на него слагам глинени топчета). Съвсем без претенции...
Може нещо да съм объркал от растенията, ще пратя снимка утре. Май всичко това трябваше на ЛС, сори

bunzip2

На този аквариум, растенията и лампите са ти напълно подходящи.
Буен растеж няма да има, първо защото растенията са "бавни" като тип.
Второ, светлината е слабичка, но това те пази и от алгии. Ако нещата са стабилни и нямаш водорасли, нищо не променяй.
Двете лампи аквастар, са по-скоро за визуален ефект, но като интензитет на светлината са слаби. И за гролукса важи.
Глутаралдехида, ако търсиш и не намираш, има го на easylife, Казва се easylife carbo.
Профито си слагай минималната препоръчителна доза.
Кипеж на растенията без силна светлина и со2 няма как да има, поне не и осезаем, така че не го търси :)
Подхранващия слож, който си сложил, одавна е изчерпан, да. За 7 години 100% е изфирясал, но ако растенията нямат показатели, че имат липси, карай си така, явно от рибите остават достатъчно хранителни вещества.
Ако започнат да проявяват липси, ще започнеш да слагаш някакви макро елементи успоредно с профито.

Преди години имах подобен литраж аквариум. Около 140 литра. Осветявах го точно с такива пури по 18 вата, само че бяха 5 или 6 броя. Но отново беше бърз аквариум и нуждите бяха такива.

kstoilov

Благодаря !
Потвърждваш точно моите разсъждения.
Трудно намирам профито напоследък, глутаралдехид има под различни имена, но не мисля да слагам без нужда.
Ако ми дойде муза за СО2, ще мисля и за друго осветление. Знам за аквастара и гролукса, спорни са, но аз съм доволен. С нормални тръби не беше ОК. Третата тръба я слагах допълнително, за повече в капака няма място, фабричен е.
Хич не съм фен на лед-овете, но явно натам вървят нещата. Виждам и при теб е ОК.
Поздрави

bunzip2

Лед-а според мен е по-добре.
Първо лесно може да го направиш каквато искаш дължина. Компактен е.
Много по-ефективен спрямо количество светлина за ват енергия.
И разбира се - имаш възможност за димиране. А ако сложиш RGB, и цветната температура можеш да настройваш.
Като цяло луминисцентните нямат никакви предимства пред лед-а :)

NO CARRIER


ЦитатКато цяло луминисцентните нямат никакви предимства пред лед-а :)
Някъде го коментирахме. Имат, макар и малко, остатъчно ултравиолетово излъчване, и може би донякъде спират растежа на някои водорасли. Ама това са само предположения. :-D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Lightning_boy

ЦитатЛед-а според мен е по-добре.
Първо лесно може да го направиш каквато искаш дължина. Компактен е.
Много по-ефективен спрямо количество светлина за ват енергия.
И разбира се - имаш възможност за димиране. А ако сложиш RGB, и цветната температура можеш да настройваш.
Като цяло луминисцентните нямат никакви предимства пред лед-а :)
Аз също съм за LED-a пичове. А от както чета тази тема се разчетох и за фито лампите  *thanks .
Благодарности на всички участващи. Чета всеки път с интерес всяко едно мнение.  *bg*
Повечето от LED-овете обаче, гледам че са с доста широк ъгъл на разпространение. В къщи са на 120 градусаи бая ксенококус има по стъклата на уж нерастителния аквариум :D
Търсих из нета някакви с по-малък ъгъл на разпространение, ама сякаш не намирам достатъчно мощни такива...
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

bunzip2

Цитат на: Lightning_boy - 25.03.2024 08:18Аз също съм за LED-a пичове. А от както чета тази тема се разчетох и за фито лампите  *thanks .
Благодарности на всички участващи. Чета всеки път с интерес всяко едно мнение.  *bg*
Повечето от LED-овете обаче, гледам че са с доста широк ъгъл на разпространение. В къщи са на 120 градусаи бая ксенококус има по стъклата на уж нерастителния аквариум :D
Търсих из нета някакви с по-малък ъгъл на разпространение, ама сякаш не намирам достатъчно мощни такива...

То може би отговора се крие в поста ти. За не растителен аквариум, светлината трябва да е доста обрана. На рибите не им е нужна :). Не знам какви растения и колко имаш, но по възможност, гледай да намалиш силата на
светене. Също може да кажеш с каква продължителност е светодена.
Ъгъла на светене от 120 градуса на диодите, за мен е добър.
До колкото помня, май беше казал, че си с голям аквариум. Как си със смените на вода, и имаш ли много риби? Как ги храниш?
Имай на предвид, че ксенококус излизао бикновено при излишъци на фосфат. В не растителен аквариум с не редовни смени на вода, в комбинация с повечко риби... няма да се отървеш никога от ксенококус :).

Цитат на: NO CARRIER - 25.03.2024 08:13Някъде го коментирахме. Имат, макар и малко, остатъчно ултравиолетово излъчване, и може би донякъде спират растежа на някои водорасли. Ама това са само предположения. :-D


Имат остатъчно УВ, да, това е вярно. Но честно казано, според мен в борбата с водораслите изобщо не дават наклон. В миналото съм имал доста опит с луминисцентно осветление, и нещата излязат ли от баланс, няма лампа на света, която да помогне да се редуцират водораслите. Единствения шанс лампата да помогне за редуцирането на водорасли, е когато я изгасиш :-D

Lightning_boy



До колкото помня, май беше казал, че си с голям аквариум. Как си със смените на вода, и имаш ли много риби? Как ги храниш?
Имай на предвид, че ксенококус излизао бикновено при излишъци на фосфат. В не растителен аквариум с не редовни смени на вода, в комбинация с повечко риби... няма да се отървеш никога от ксенококус :).

[/quote]

Помниш, ей!
Така е, коритото е голямо. Намирам и доста грешки. Но все пак затова и човек се учи цял живот.
Днес поръчах стъкларията за "растителния". Като имам време ще седна и ще опиша повечето неща в една тема и за двата аквариума. Та да може да се "движи" темата ту с единия ту с другия.
Иначе се чудих дали да не търся за дъното на новия материали, като тези от твоята тема. Но като намерих във форума, че с манадото ще е по-лесно като за начало, реших да не се изхвърлям и да започна лека полека. А и както се казва - бързай бавно.
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

bunzip2

Хубавото на манадото е, че е силно порьозен, в него има много площ за заселване на нитрифициращи бактерии. Но най-полезното му качество е, че абсорбира торове от водния стълб, като ги съхранява в себе си и са достъпни за растенията през кореновата им система. Разбира се, погледни на него като батерия... В началото докато се зареди с хранителни вещества, ще отнеме време. Около 2-3 месеца, като през този период имаш и един вид толеранс. Тоест, ще се справяш по-лесно с излишъците на хранителни вещества (ако има такива), тъй като грунда ще ги абсорбира.
Минуса му е само, че е прекалено лек, както вече споменах, и пресаждането на растения си е приключение.

Моя варинат на субстрат не е никак лош по отношение на хранителни свойства, но е доста рисков, ако изтърве хранителни вещества във водата. За това е зеолита, да абсорбира отделянето на хранителни вещества във водата. От друга страна пък, зеолита смуче всичко яко, и може да стане така, че докато растенията не развият добра коренова система и да достигнат тора от калифорнийски червей в най-първия дънен слой, да страдат от липси от хранителни вещества, тъй като всяко торене във водния стълб ще бъде бързо поглъщано и абсорбирано от зеолита :).
В тази връзка, ако решиш да правиш дъно със субстрат като моя, бих препоръчал торене по метода на приблизителните показатели, но дневния вариант - тоест торене във водния стълб всекидневно, непосредствено преди да се включат лампите, за да може на момента растенията да използват хранителните вещества във водния стълб, които си сложил с торовете, преди зеолита да ги е абсорбирал.
След като наберът скорост растенията и развият коренова система (след около месец/месец и половина), може да намалиш торенето във водния стълб и да наблюдаваш как се отразява на растенията. Вече трябва да са започнали да "цоцат" от калифорнийския червей :).

А ако ти се дават повече пари, това е за мен е и най-читавия вариант, купуваш си Amazonia Aquasoil 2 и стартираш с него. Това може би е най-лесния вариант за начинаещ ботаник :).

bunzip2

И една актуална снимчица след подрязването в неделя.

bunzip2

01.04.2024 20:25 #40 Last Edit: 02.04.2024 01:14 by bunzip2
Минавам само да загатна една работа  :-D  *DANCE*
Скоро ново нано, ама тоя път по-джиджано  ;-)

Lightning_boy

Аз пък помня, че нямаше повече място :D
Явно си направил нещо да се пречупи жената за още един аквариум :D Я кажи как ги правиш тези фокуси, че моята не ще и да чуе за 2-ри  :-D

Това в черните торбички хранителен субстрат ли е?
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

bunzip2

Остъй, остъй... че няма място, няма, изчезнаха едни цветя, за да може да наместя там втория аквариум  :-D
А как се сдобих с него ... вчера минах случайно покрай един магазин за аквариуми, който случайно видях и излязох с тоя куб  :-D  :-D
А това в черните торбички е черен кварц, ситна фракция 1-3мм, ама той е за сегашния аквариум, решил съм да го рестартирам и него.
А за кубът ще е amazоnia aquasoil субстрата  *CRAZY*

Lightning_boy

Ясно. Както всеки в хобито, който като мине през магазин за акваристика :D.
Чакам да видя какво ще забъркаш. И да качвайш снимки!  *bg*
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

bunzip2

В момента "цикли" на празен ход  :-D IMG_20240403_235747.jpg
Това вътре е мрежичка за пране, пълна с лава камъни :D (ще бъдат под субстрата, хем да осигурят нужната височина на места, хем са супер порьозни и са идеалната подложка за осигуряване на аеробна среда за нитрифициращи бактерии.
Ще го мъча с urticularia graminifolia, чакам я с лампата да пристигне от Германия. До 10-то/11-то число тоя месец би трябвало да дойде.
Иначе щях да го правя с amazoina aquasoil (взел съм си субстрата), но като реших, че ще го мъча с UG, ще е с кварц и този.
За незапознатите споделям, че urticularia graminifolia е хищно растение, със слабо развита коренова система и изискванията за отглеждането му са на 180 градуса, спрямо разбиранията за това как се отглеждат аквариумни растения. Тъй като получава нитрат/фосфат чрез улавяне на дребни микроорганизми (инфузории, дафня и т.н), добавянето на торове във водата е абсолютно противопоказно. А високите нива на амоний, убиват растението само за няколко дни :)
За това е мнооого трудно да се стартира аквариум директно с уртикулария, понеже липсата на азотен цикъл води до завишени/колебаещи се нива на амоний във водата. Ама аз нали съм упорит, ще опитам, пък квото стане :D
Тая неделя имам уговорка с една цветарница да ми заделят малко мъх сфагнум, тъй като е силно препоръчително да присъства в субстрата, където ще се отглежда уртикуларията, понеже подкиселява водата и е добра среда за развитие на микро организми, с които да се храни.
Та така, ше видим какво ще се получи :D
В крайна сметка, ако не стане, aquasoil-а си ме чака , и ше го направя с Hemianthus 'Cuba'  :-D
Като го започна, най-вероятно ще отворя друга тема де, за да сепарираме нещата :)

Lightning_boy

Нещата вървят при теб бавно и сигурно  *privet* .
Усещам аз скоро време как ще смениш двете кубчета с нещо по-екстремно ама да видим :D
Аз също съм почти готов с оборудването за новото коритце, но няма да ти оспамвам темичката, ще пусна моя.
Мисля да върви в някаква последователност. Размери на аквариума, сметки за стъклата, лепене, субстрат и т.н.
Колкото може по-подробно. Смятам, че все на някой някога ще му е полезна, а и аз ако забравя нещо, ще има откъде да си го припомня :D.
Тия дни обаче имам да удрям на братовчеда едно рамо с един ремонт и после застъпвам. Там ще ви удава с въпроси :D.
И още един off: имате ли проблеми когато кликнете на "unread posts"? Питам, защото няколко дни подред изписва, че нямам непрочетени теми, а в същото време се пише по темите....
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

bunzip2

Ще се занимаваш да лепиш аквариума ли... защо не вземеш някой готов?
Моя куб го взех от една фирма НЕСТАНДАРТЕН ООД (нещо такова беше), като цената за такова нано 35х35х35 си беше направо супер евтина, към 65лв, а е от 5мм стъкло, стабилна работа, и качеството на изработка е доста добро :)
Имат всякакви размери на много добри цени. Гледам, че и по магазините масово ползват тяхни аквариуми, явно са най-изгодни като цена.
Е, стъклото не е clear vision, но то като е 5-6мм дебело, аз не виждам особена разлика :)

Само една препоръка, гледай да съобразиш размерите на аквариума с дължината на лампите, които ще използваш, че после е кофти. Ако ще е растителен, гледай дължината на осветителното тяло, да е максимално близо до размера на аквариума, за да имаш равномерно осветяване. Ако не си решил все още с какво ще светиш, в момента в aquasabi.com има доста солидна промоция на chihiros А серията. Чудни лампи са и доста мощни за размерите си. Огледай ги, заслужават си, и ако решиш да си вземеш от там, може да използваш и растения да си поръчаш, има доста голям избор на тъкънни култури, а те са за мен най-добрия избор за новостартиран аквариум :)

П.С: Относно форума, аз гледам най-долу - последните активни теми, от там най-бързо се ориентирам къде има нещо ново. Макар че, като гледам няма много много активност ... 3-4 човека пишем в 2-3 теми , което е жалко, или няма акваристи вече или са се изнесли на някъде  :'(

Lightning_boy

Аз не просто се занимавах, аз го залепих  ;-) . За качество - не коментирам :D
Тази фирма никога досега не я бях чувал, но ако не бързах особено (което е в действителност) можеше да спестя едни 100-тина лева.
Аз за друго пиша, тия неща ще ги опиша в темата, като я пусна (надявам се другата седмица).
Стана ми любопитно, ама все не мога да седна както трябва на компютъра, та затова чак сега се сещам да пиша.
Въпросната китка urticularia graminifolia гледам, че се храни по специален начин. Има ли конкретна храна за такъв тип растения или самостоятелно си я правиш/развъждаш или каквото там?
Снощи въпроса ми беше формулиран по друг начин, но днес препрочетох мнението ти преди да пиша и видях всъщност, че е противопоказно торенето - съответно и алгиите няма да са толкова.
Има ли специален начин за развъждането на микроорагизнмите във водата или само отвън могат да се добавят?
Ако не те мързи, напиши 2-3 реда по-подробно.
Не ме разбирай погрешно, въобще няма да се захващам с нещо такова, много съм зелен за тая идея още. Но ми стана доста любопитно, понеже не бях чувал за такъв тип растение отглеждано в аквариум.  *DANCE*

П.С. За форума е ясно. Фейсбука го измести щото там всичко става през телефона и набързо. Никой не се занимава да качва снимки някъде, да пише теми, смятай пък и да ги следи... Пуска пост, то му пиука там джаджата, че нещо се е случило и така.
За мен тук винаги ще си остане най-приятното място. И аз най-редовно влизам да чета разни теми.
Надявам се хора като тебе да се позавърнат. Останалото - здраве ; )
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

bunzip2

Уртикулатията се храни посредством микро капанчета, нещо като малки балончета, които се пукат и водата, която нахлува е тях, овлича разни микро организми.
Микро организмите ще е трудно да ги осигуряваш постоянно, но да - може да я глезиш от време на време, като вкарваш със спринцовка в субстрата вода с високо съдържание на инфузория примерно.
Такава вода лесно се прави, като оставиш примерно литър аквариума вода в шише на прозореца и пуснеш вътре парче изсушена обелка от банан, или малко мая за хляб.
Иначе субстрата за уртикуларията, е добре да съдържа сфагнум, който освен че подкиселява и омекотява водата (уртукуларията иска доста кисела вода), ами и осигурява среда за развитие на микро организми, с които растението да се храни.
Течни торове във водата не се добавят, освен ако не се гледа я комбинация с други растения, които да ги усвояват.
Много е важно да няма амоний никакъв. Съвсем малко амоний, унищожава растението за броени дни, за това и са много рядко успешните опити с това растение в новостартиран аквариум, къде още няма стабилен азотен цикъл :)
Въпреки всичко, аз ще опитам, пък квото такова. Ако изобщо ми пристигне уртикуларията жива де, понеже на 10-ти сега ще е в БГ, евентуално на 11-ти или 12-ти ще е я достави куриера при мен. А е изпратена на 2-ри. 10 дена дето се вика ще е на тъмно, за това не знам в какво състояние ще дойде... Ама квот такова.

А ако е позаминала, но има малко оцеляля, ще я изнеса надводно да я съвзема и после опитите продължават  :-D

Lightning_boy

За 10-дни на тъмно аз ще каталяса ... дано китката е по-корава от мен :D
Чакам да видя развитие по темата. *bg*
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

bunzip2

Мдаа, и аз имам съмнения какво ще пристигне, че са и 2 кутийки XXL,in vitro, демек от скъпото  :-D
Квото стане в крайна сметка.
Ще ви държа в течение де. През това време аквариума цикли на празен ход,дано да има накрая и какво да сложа в него  :-D

Nikiengi


bunzip2

Скоро,скоро...
Утре пристига лампата и растенията (ако изобщо е останало нещо от тях, след 10 дни на пълна тъмнина)  *NO*

bunzip2

Един фотос след санитарна сеч  ;-)
Имам тук там някое нишковидно, но промених метода на торене и 1-2 седмици напасвам нещата. Също от купешки води си докарах липса на магнезий и калций, ама до 10-тина дни ще фикснем тези неща и както вика кобрата - продължаваме напред :D

Lightning_boy

Според мен нещата си изглеждат много прилично  *bg*
Сега и въпроса :D Как разбра за магнезия и калция? Тестове? Или от опит и набито око?
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

bunzip2

ЦитатСпоред мен нещата си изглеждат много прилично  *bg*
Сега и въпроса :D Как разбра за магнезия и калция? Тестове? Или от опит и набито око?

Новите листата на бакопата и стаурожин-а излизат по-дребни, усукват се и бледнеят :)
Типични симптоми за усукването на новите листа и за по-дребните им размери е липсата на калций. Когато се използва вода от чешмата, почти е невъзможно да си докараш такава липса, освен ако не си от район с много мека вода. Твърдостта на водата се определя предимно от количеството разтворени в нея предимно калциеви и магнезиеви йони. Варненската вода е доста твърда и със сигурност има калций в изобилие, но аз последните няколко смени, използвам само купешка трапезна вода.
Това е вода, преминала обратна осмоза и след това обогатена с много малко минерали (по-малко от 50мг/л).
Решението е , да започна да смесвам чешмяна с купешка, примерно 50:50, тъй като и само чешмяна вода не е оферта, тъй като варненската вода е ужасно твърда пък *NO*
Друго решение е да се добавят допълнително калциев карбонат (CaCo3) и магнезиев сулфат (MgSO4), но просто няма нужда да се напъвам конкретно за карбоната, тъй като във водопроводната вода има в изобилие и просто добавяне на чешмяна вода, ще реши проблема. Магнезиев сулфат е добре познатата на всички английска сол, има я във всяка аптека за стотинки :). Щипка английска сол в аквариума, след смяна на вода, решава проблема с магнезия, и е добре да се добавя по една щипка в силно залесени растителни аквариуми, дори водата, която сипваме в аквариума да го съдържа  :) 

П.С: В същност, като се замисля, проблема с усукването започна и от както промених торенето по estimative index daily. Преди това имах една зелена тропика, с която торих долу-горе с тройна доза, но въпреки това не беше достатъчно ефективно, та преминах изцяло на DIY торове, където разбира се знам какво слагам и по колко. Та, сипвам нитрат с голямата лъжица дето се вика. Тук идва и тънкия момент -> натрупването на големи излишъци на нитрат във водата, води до много трудно усвояване на Бор от растенията. Борът (B), обикновено е статичен елемент, тоест повечето видове (не всички) , в момент на нужда, немогат да транспортират Бор от едно място на растението на друго, докато за доста други елементи това е възможно. По този начин липсата на Бор се отразява най-вече при изграждането на нови листа и корени на растенията, тъй като участва в образуването на клетъчните стени. Визуалните симптоми са идентични с тези при липсата на калций - усукване на младите листа и корени, дребни листа, а на по-късен етап и загиване на младите части на растението. Много лесно може да бъде объркано с липсата на калций.
Както казах, при мен нещата малко съвпадат и със промяна начина на торене, така че още напасваме нещата. Ще направя някои промени тези дни и ще видим резултатите после :)

mushroom

Тука учебниците по химия и биология заговориха дружно. : - D
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

bunzip2

Цитат на: mushroom - 23.04.2024 13:11Тука учебниците по химия и биология заговориха дружно. : - D

Кво да прайш, то неволята учи  :-D  :-D

mushroom

Евала и благодаря за информацията.
Още по-хубавото е, че вече ще я има на български в нета ( е докато адаша подържа форума жив ). Така други хора могат да се възползват от ценната информация.
Sharing is Caring. ( - :
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

Lightning_boy

Цитат на: mushroom - 24.04.2024 13:56Евала и благодаря за информацията.
Още по-хубавото е, че вече ще я има на български в нета ( е докато адаша подържа форума жив ). Така други хора могат да се възползват от ценната информация.
Sharing is Caring. ( - :

Преди време го бях питал, дали и с какво можем да помагаме простолюдието. Каза, че имало с какво и до там.
Но все си мисля, че ако наистина има с какво да сме полезни, смятам че е редно да се понапънем малко ...
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

Similar topics (5)

40333

Започната от Klens


Публикации: 33
Прегледи: 10492

26332

Започната от jommy


Публикации: 10
Прегледи: 4607

22605

Публикации: 18
Прегледи: 7923

19168

Публикации: 44
Прегледи: 13411

22680

Публикации: 14
Прегледи: 5315