• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
04.06.2024 03:41

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Аквариумите на Борис Христов (Bobby_Bobby)

Започната от Борис Христов, 17.09.2013 21:08

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

pro_filer


Борис Христов

От снощи е пълен с вода.Гледам резултата и осъзнавам ,че явно на този етап от време съм се изчерпал.В крайна сметка, кой колкото си може..,но реших ,че няма да го пипам повече.
П.С.Благодаря на martata! *DRINK*

gp

Цитат на: petko - 07.11.2015 09:56
Ще споделиш след време наблюденията ти за тази джаджа. :-)

Здрасти Боби! Прекрасни аквариуми имаш! Разбира се,чисто естетическата страна на въпроса я оставям на страна,защото човек или го носи в себе си,или - не. Ти очевидно си добър в това. Но,това,което ме депресира 😁 е че постигаш тези резултати при чести отсъствия! Това ме съсипва😪  В преден пост беше споменал за twin star. Може ли да дадеш повече инфо-каква му е функцията и има ли полза от него?
Благодаря

Борис Христов

Здравей и благодаря за комплимента.В последно време се убедих ,че има доста хора с класни аквариуми ,който обаче  незнайно защо не искат да показват.Сигурно  си имат основателна причина?!!
Относно честите ми отсъствия и факта ,че от 2 години не съм имал никаквипроблеми  , или поне такива ,който се овладяват за не повече от седмица след като се прибера. Н
1-во ,сравнително качествен вътрешен филтър ,пълен с качетствена медиа и дебит съобразен с обема на аквариума. Като пример давам аквариума от последния пост:
ЕHEIM Ecco Pro 300 за 165 литра от който (20+ литра субстрат Aqua Soil Аmazonia  и около 40кг. вулканична скала за декорация)Не помня колко по даннни на пройзводителя е дебита на филътра на при споменатите данни и 2 години работа съм доволен от резултата.
2-ро ,качествен субстрат ,който вече споменах.
3-то ,осветление съобразено с  изисикването на растенията ако ще има такива.(Много по-знаещи и можещи хора са написали достатъчно във форума.)Не светя никога повече от 8 часа не дан.
4-то , винаги всекидневно торене.От много време ползвам само торовета на Тropica , тъй като просто нямам време да си забърквам химията сам.Меря  с тестове само  когато имам проблем ,но напоследък не ми се налагало.Не ползвам drop-checker-и.Никога!!!При страртиаране на  акавриум започвам да торя с нитрати и фосфати от ден 1-ви ,както и подаването на CO2.
5-то ,храня пестеливо по 1 път на ден , като смея да твърдя ,че акавариумите ми са леко пренаселени с риби и скариди.В момента в 165 литра  за пример(30 бр. ембер тетри,  40бр. неон симуланс, 30бр. коридорас пигмеус , 20+ коридорас хастатус, 15 галаксита и над 200бр . скариди жълт неон ), а винаги може и още...
6-то, ежеседмична не по-малка от 50% смяна на водата в мое отсъствие и 2х30% на седмица когато съм в къщи.При задължително дабавяне на двойно количество торове веднага след смяната.
Това което мога да кажа след всичко изписано и без да ангажирам никого с мнение е ,че винаги има и друг начин може би дори по-добър ,но за мен този работи и дава резултат.Всичко е вече измислено и по-добре да се възползваме от него.
Относно мненето ми за TWINSTAR , преди няколко дни написах мнението си в ето тази тема http://aquariumbg.com/forum/vodorasli/twinstar-ozonator-polzi-i-vredi/msg506290/#msg506290 ,като ще се съглася с последното мнение дадено от Пламен.
Дано съм бил полезен?!

Поздрави ,
Боби

Amev


Цитат на: Борис Христов - 24.01.2016 19:22
...
4-то , винаги всекидневно торене.От много време ползвам само торовета на Тropica , тъй като просто нямам време да си забърквам химията сам.Меря  с тестове само  когато имам проблем ,но напоследък не ми се налагало.Не ползвам drop-checker-и.Никога!!!При страртиаране на  акавриум започвам да торя с нитрати и фосфати от ден 1-ви ,както и подаването на CO2.
5-то ,храня пестеливо по 1 път на ден , като смея да твърдя ,че акавариумите ми са леко пренаселени с риби и скариди.В момента в 165 литра  за пример(30 бр. ембер тетри,  40бр. неон симуланс, 30бр. коридорас пигмеус , 20+ коридорас хастатус, 15 галаксита и над 200бр . скариди жълт неон ), а винаги може и още...


Поздравления !!! Имаш нюх за акваскейпинг ;)
Относно точка 4 и 5 съм напълно съгласен , от краткия ми опит мога да кажа че методът с ежедневно торене е много по добър от седмичния. От както аз почнах с дневни дози имам кипеж всеки ден. Също съм с пренаселен аквариум ,но си добавям и NPK , со2 деноношно и доста светлина. Водораслите са в минимални количества и най-вече заради някой ровещи риби. Скоро с един колега си говорихме точно за торенето и дневното и при него даде резултат.
Само смяната на края на седмицата ми е 30-40 % и след това също торя!

Борис Христов

Maлко update след първото подрязвана на "поляната" от елиохарис.

zariio

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Борис Христов

Обещаващо може би ,но не мога взема решение ,да оставя ли камъните с монтекарлото и миркозорума така ,или да ги махна?
Ксенококуса по камъните е единственото водорасло появило се от старта, като стъклата до този момент не са чистени въобще.Twinastar-а не е до такава степен за подценяване ,особено когато се постави при старта на аквариума.

jabeto

Остави камъните с монтекарлото(да видим нещо по-различно)После ако не те кефи лесно ще го махнеш.

discusfen

За ксенококуса пусни някоя неретинка те го ядат.Има едни жълто кафяви с бодли.

Борис Христов

Цитат на: jabeto - 04.02.2016 12:48
Остави камъните с монтекарлото(да видим нещо по-различно)После ако не те кефи лесно ще го махнеш.
Да.За сега това е и моето решение.
Цитат на: discusfen - 04.02.2016 13:48
За ксенококуса пусни някоя неретинка те го ядат.Има едни жълто кафяви с бодли.
Ксенококуса не е проблем.Ако е такъв обаче, напълно се решава за максимум седмица ,но не с неритини за съжаление.Ядат го ,но да се разчита на тях да ти почистят аквариума е малко найвно.Друг е въпроса ,че при мен заради качествата на водата, охлювите от този вид не оцеляват повече от месец ,като на края черупките им са почти изцяло разрушени.Тези специално който споменаваш "с бодлите" Clithon diadema , дори остават без бодли.

VDO

Хелферито що го махна,то така май по добре де,доста бързо дръпнаха растенията. Ксенококуса,стига да не е по стъклата ,ако е само по камъните ,придава по-естествен и непринуден вид на аквариума,според мен де. Това с монте карло-то е добра идея,виждал съм из нета захванат за камъни,ще ми е любопитно да кажеш след време дали се захващат корените за камъка и как ще изглежда след няколко кастрения ,като узрее аквариума. Скейпа ми харесва,успех!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

Борис Христов

На хелферито му беше за последно при мен.Просто не върви."Топи" се ,и изглежда по същия начин като криптрокорините при криптокоринова болест.Параметри на водата.... (нужда от по-високо КH и GH) предполагам..???Не ми се занимава заради него oбаче да създавам специални условия.Относно скейпа..доста ми едрее десния камък (все пак  е 11кг.  *CRAZY*),но не ми се щеше да го чупя въпреки ,че това ми беше първначалната идея.
Растенията друпнаха ,а и някой добавих.За ксенококуса по камъните си прав ,и моето мнение е същото ,че придава по естествен вид когато не е прекалено много ,но ако в един момент да махна Монте карло-то от камъните, там където е било прикепено ,ще има по-светли петна и няма да седи добре.Иначе самото Монте-карло се захваща много добре специално за тези камъни.Не съм го лепил даже, само леко го притиснах по по вдлъбнатите участъци на камъните.Правил съм го този "номер" с куба и резултата беше чудесен ,но имах това пък и с кубата нещата са малко по пипкави.
Eто резултата от преди исвестно време  с куба върху същия тип камъни:


VDO

Супер се получава с полянково върху камък,мерси за инфото. Хелфери и аз по същата причина като при теб се отказах да го мъча,не става и не става,а е хубаво растение,жалко. Мислех да ти кажа за десния камък,че е малко по голям,но пак не е фрапиращо,като цяло фацата е много добра,с развитието на растенията мисля,че нещата ще се напаснат.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

Danieltendjerkov

Цитат на: VDO - 05.02.2016 12:06
Супер се получава с полянково върху камък,мерси за инфото. Хелфери и аз по същата причина като при теб се отказах да го мъча,не става и не става,а е хубаво растение,жалко. Мислех да ти кажа за десния камък,че е малко по голям,но пак не е фрапиращо,като цяло фацата е много добра,с развитието на растенията мисля,че нещата ще се напаснат.
[/quot
при мен Погостемона върви като луд но стигнах до заключението че е от високата карбонатна твърдост на чешмяната вода

Similar topics (5)

16242

Публикации: 2
Прегледи: 2851

48305

Публикации: 20
Прегледи: 7169

45501

Публикации: 113
Прегледи: 24226

12836

Започната от jix


Публикации: 22
Прегледи: 17043

40434

Започната от geroff


Публикации: 15
Прегледи: 7325