• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
12.05.2024 16:54

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Аквариумът на evgeni200

Започната от evgeni200, 30.12.2010 20:52

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

danielm

Цитат на: iuli - 24.04.2016 10:22
... че имаш голямо желание да проникнеш в тила на врага, обаче от мене ще хванеш брада (рибата ми е винаги много и не сменявам достатъчно водата).
Брадата така не се хваща ...
И най-брадаясалите китки да вземеш, ако аквата е о.к. изгаря.
И 1.2.grow да вземеш с дестилирана вода ..., ако има условия за броадица ... ще брадясаш, ако ще и 1/2 литър ГА да слагаш.

P.s. Темета е на един Голям акварист ... затова респект и няма да спамя.

evgeni200

Двата вида дъбчета пристигнаха  :-)
iuli, дай идея за нещо полянково  :coffee:

iuli

Цитат на: evgeni200 - 26.04.2016 15:50
Двата вида дъбчета пристигнаха  :-)
iuli, дай идея за нещо полянково  :coffee:

Еми идеи бол. Примерно криптокорина бекети, парва, луценс. Ех. квадрикостатус. Кабомбата май става, да я затискаш с малки камъчета по дъното и доста време държи като полянка.

evgeni200

Кабомбата няма да стане за полянка или си имал друго предвид.
Криптокорините ще ги потърся.
Между другото за сега всичко се развива учудващо добре :-) снимка в събота  *DRINK*

evgeni200


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs32.postimg.cc%2F42m97hbh1%2Fimage.jpg&hash=28a30a4aedab8d9979bd6a4bc855b3577951f06c

До тук всичко е нормално, малко кафяви водорасли, малко нишковидни молинезите ги изядоха  :-)

Растенията които се развиват добре са:
- анибуасите по едно лсто за седмица
- шиннерсията около 10 см за седмица
- роголиста дръпна доста

Растенията които не са добре:
- хигрофилата, всички листа близо до грунда са на малки дупки
- хигрофила диформис старите листа окапват
- лудвигията не расте изобщо
- криптокорините хвърлят листата(може да е и криптокоринова болест)

Новите растения са ехинодорус квадрикостатус за преден план, марсилея, дъбчетата са надводна форма и за сега не растат.

За седмица е това и очаквам развитие  :-)

iuli

Цитат на: evgeni200 - 30.04.2016 13:03


Растенията които се развиват добре са:
- анибуасите по едно лсто за седмица
- шиннерсията около 10 см за седмица
- роголиста дръпна доста

Растенията които не са добре:
- хигрофилата, всички листа близо до грунда са на малки дупки
- хигрофила диформис старите листа окапват
- лудвигията не расте изобщо
- криптокорините хвърлят листата(може да е и криптокоринова болест)

Новите растения са ехинодорус квадрикостатус за преден план, марсилея, дъбчетата са надводна форма и за сега не растат.

За седмица е това и очаквам развитие  :-)

На криптокорината й трябва стара вода. При каква светлина е гледана преди това - да не би да е била по-слаба? Аз съм слагал афинис в нов аквариум с подобни условия и много слаба светлина - критично слаба, но в същия аквариум роголистника расте доста бързо, а хигрофила полисперма бавно гине. И листата на криптокорината не се прецакват изобщо, но в първия момент не расте, а после започва много бавно. Ти изпра ли една две мръсни гъби от работил филтър в аквариума? Шинерсията и роголистника са ясни - ти да не би да садиш роголистника? Аз го завръзвам в задния ъгъл като плаващ, колкото да го има като екологичен фактор.

Какво мислиш и за хигрофилата? Тия дупки, не са май поради липса на калий? 
Тая хигрофила, уж непретенциозна, според книгите от едно време, а пък има някакъв много тънък проблем. Корумбосата при мене е оцелявала на всякакви места и след какви ли не експерименти, ама не мога да схвана, кога й се образуват тия дупчици и кога изчезват. Миналата година, когато бутах торовете, и слагах и минимално въглероден двуокис, дупчиците ги нямаше. Слагах доста азот, за да не се натрупва уж калия. И при тия условия ми правеше листа по двадесет и три см. Ако някоя я насадях под 10 см. на сянка много бавно израстваше, но много упорито не гинеше, направо нищо й нямаше, листата й се задържаха и накрая стигаше повърхността на над 50 см. Но имаше друг проблем - младите листа често излизаха криви.

Amev

Аз искам само да попитам Юли в коя книга прочете , като се слага глина/торф/почва и т.н. в грунда колко време е живота на този аквариум ? Във всички книги които аз имам пише ,че с подобни неща в грунда живота на растенията е 2-3 години и след това спират растежа , и не защото са изчерпали всички елементи ,а поради други причини които и ти може би си прочел.

Пс: аз нещо изпуснах нишката и идеята на този проект .. Уж щеше да е само на слънчева светлина ,а изведнъж се заговори за изкуствено осветление къде повече , къде по малко ..

evgeni200

Гъби от стар аквариум не съм прал - за мен това е абсолютна глупост!!!!!!!!!!!
Осветлението ми е едно към едно във всеки аквариум - за този е силно според мен без СО2.
За сега аквариума няма до го пипам и няма нищо да добавям, но другата седмица мисля малко KNO3 да сложа  :-)

Публикациите са слети: 02.05.2016 14:35

Amev, нещо нещо неконтролириуме като слънчева светлина аз няма да използвам.
Изпуснал си нишката колегата не може да снима и сега ми дава съвети как се стартира аквариум и ще видим какво ще се случи  :-)

Правилни съвети да се дават според състояние и какво се случва не е много лесна работа.

Amev

А идеята каква е .. Да се види дали ще вървят растения в анаеробна среда ? Това малко противоречи на вижданията които хората пишат из книгите ..

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fuploads.tapatalk-cdn.com%2F20160502%2F439d0d8596745261120090ffc1f51761.jpg&hash=e5622f01e9abf45fb2a31a5e137c4820518f0a73
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fuploads.tapatalk-cdn.com%2F20160502%2Fa34300b603dea203425970e682c59fc5.jpg&hash=06b7ef92bb407c992f138da8cbbdaa30fe34d113
Но нека Юли разясни каква е идеята на всичко това...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fuploads.tapatalk-cdn.com%2F20160502%2F4fa91cc96e36abf339ec22d15ad9337b.jpg&hash=9b911892d3ba589b0dce1b96a62eaedbf20d5ab0
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fuploads.tapatalk-cdn.com%2F20160502%2Fb41f56ada17c83a6d5c61bc77cc9a7fa.jpg&hash=3f08eb8f2a71d7f05e98bde37fe4eeff8a9982af

evgeni200

Всеки грунд е анаеробен в дълбочина и така трябва да бъде  *THUMBS UP*

iuli

Цитат на: Amev - 02.05.2016 14:28
Аз искам само да попитам Юли в коя книга прочете , като се слага глина/торф/почва и т.н. в грунда колко време е живота на този аквариум ? Във всички книги които аз имам пише ,че с подобни неща в грунда живота на растенията е 2-3 години и след това спират растежа , и не защото са изчерпали всички елементи ,а поради други причини които и ти може би си прочел.


Амев, разликата между глина, торф и почва е много сериозна. Не знам какви книги си чел. Аз съм чел и учебници по почвознание. Което си е отделна наука, при това много сложна. И съм ги чел, не поради нещо друго, а поради това, че нещата дето ги пише в книгите по акваристика, са се оказали недостатъчни, за да си обясня, проблемите, които ми се образуват.

Фактически субстанциите които имат значение за акваристиката и които са свързани с глина, троф и почва са три основни вида:
- глина, т.е. алуминусиликати, които науката разглежда до някъде, като минерални частици с много малка големина - следващия калибър частици са пясък и чакъл. но глината е основно алуминусиликат, който има свойствата да свързва хлабаво най-различни полезни за растенията вещества, но също и отрови. подобни свойства има зеолита, но и хумусът в почвата. глината е основна съставка на почвата, но в почвата се съдържат и много други неща, които пък определят, какви точно са почвите - а те са страшно различни. така например почвата в гората на Сопот най-вероятно е кафява или сива горска. първата е сред най-плодородните почви в България, които по съдържание на хумус не отстъпват и на черноземите.
- гнищеща органична субстанция е следващата съставка, която ни интересува - има я в почти всяка почва, над която растат растения. има я и най-отгоре в торфените блата, вкл. там където е основния торфообразувател - мъха свагнум. именно тая съставка е вреда да я слагаме в аквариума и именно тя предизвиква проблемите в грунда, след няколко месеца. тая съставка я има в почти всяка почва. това означава, че ако сложиш почва ти почват и проблемите. тая гниеща органика я има и в горните участъци на трофения слой в природата. поради тая причина, ако торфът не е добър, може също да започне да гние. но това не се отнася за торфа на сера. имам малко от един дето си го купих преди петнадесет години в едно шише залят с вода. ако гние, от него излизат мехурчета. но от тоя торф за петнадесет години, не съм видял едно мехурче.
- третата съставка, която ни интересува е органичната субстанция, която не гние. тя се нарича хумус. и освен че е много сложна, е в различни стадии на образуване - първоначално са разтворимите хуминови и фулвокиселини. след това е хумусът, който е краен продукт, не разтворим е във вода, и дори е загубил киселинните си свойства, защото е свързал алкални метали - това нещо го има в изобилие в черноземните почви. по-пресният хумус се съдръжа в торфа. обаче в грунда трябва да се слага относително малко, защото по-късно ако е много, корените на някои растения също може да започнат да гният.

Amev

Съгласен съм и ми е ясно какви са свойствата и качествата на глината , торфа и хумуса ..
Не искам да влизам в полемики и спорове ,а с две думи ако може да обясните на аудиторията която в 87,5% навярно е начинаеща и прочете тази тема ... Защо е този експеримент ? Low tech аквариум ? А засаждате и бързорастящи ? Самоподържаща се система ? Защо тогава има филтрация ? Искате да избегнете внасянето на течни торове в последствие ? Или какво ? Евгени създава аквариум по твоите указания и ще го чакаме година/две да узрее ? Какво се опитвате да докажете ? Първоначално си мислех за бавен самоподържащ аквариум на дневна светлина (на западен ли , северен прозорец ли , каквото там беше) ама доста избягахте от тази идея ! Стига с разяснение от учебници кое какво е и как действа .. Обяснете на "простия" човек който тръгва сега в хобито какво "аджеба" правите ?
Поздрави ;)

evgeni200

Amev , две три страници на зад е началото и е обяснено!!!!!!!!!!!!!!!


Публикациите са слети: 02.05.2016 15:37

Ако през страница трябва да копирам началото на което правим  :duvar:

Amev

Цитат на: iuli - 26.03.2016 23:27
Значи спорът се завъртя около въпроса, дали е добре и дали може да се използва дневна светлина, при отглеждането на растения надводно. Но на други места е ставало въпрос и за ползването й в аквариум.

Другия въпрос, беше, че аз казах, че подаването на въглероден двуокис не е непременно необходимо. Абе Евгени сега един вид ще експериментира без въглероден двуокис. Осветлението явно няма да го променя.

На мене щеше да ми е интересно това с дневната светлина главно ама явно ще гледаме как се държат глината , въглените и т.н.

iuli

Цитат на: Amev - 02.05.2016 15:05
...

Такива неща мога да ти извадя много - в едните пише, че не трябва да се слага торф в другите - че трябва. Което би трябвало да те наведе на мисълта, трябва ли аджеба или не трябва? Аргументите на тоя автор, че не трябва ме навеждат на мисълта, че той не прави разликата която аз ти направих - има гниеща органика и негниеща. И има торф, който съдържа и гниеща органика и който не е добър. Нещо повече торфът също е сложен от различни видове, и не е сигурно на какъв ще попаднеш. Има такъв, който съдържа пестициди и ако сложиш такова нещо в аквариума, ще стане голем сакатълък. Аз съм заложил на сигурно - торфът е на сера. Сега съм си купил един на JBL, ама впечатленията ми от тоя на сера са по-добри. Иначе има със сигурност и евтин начин за добив на торф, има начини да си ги произведе човек и самичък. След доста специализация и експерименти (или късмет) накрая може и да се получи.

Другото, дето по същество също е торф се казва "тиня" (сапропел). Това което съм предложил на Евгени и за което авторът, който си цитирал не държи сметка е на принципа на почвообразователния процес в природата - както в гората, така и в Амазонка. Верно - има различия. Но принципът е, че всяка година върху земната повърхност пада нова органична материя, която гние. На десет двадесет ли повече см. надолу е миналогодишната, която е полуизгнила. По-надолу е почвен слой, който е почти чист хумус. Под него е глинест слой. А още по-надолу е основната скала.

Каква е разликата на примерно българските гори с тропическите райони. Понеже в тропиците е топло и много вода се излива, разлагането е много бързо, хумусът е разтворен във водата. Дъното и почвата представляват почти само глина или пясък, върху които е останала и някаква гниеща материя. Където има блата, вече е друго - в аквариума блата не правим, но пък торфът е точно от блатата.

Дъното дето го е направил сега Евгени съдържа най-отдолу глина която е запечатила чистия хумус, който не гние. Основната скала фактически е отгоре и служи за калпак. Но така също и в нея се натрупва органиката по същия начин, както в природата. Това което е вредно е винаги най-отгоре, където пък стига и най-много кислород. И ако има нужда да бъде намалено, се чистят само най-горните един, два или три см.


Цитат на: evgeni200 - 02.05.2016 14:30
Гъби от стар аквариум не съм прал - за мен това е абсолютна глупост!!!!!!!!!!!

Евгени, предполагам че ти се е случвало милион пъти да миришеш, гъбите от филтрите, когато ги переш. Сигурно ти е направило впечатление, че миришат приятно и че това е много различна миризма от всички миризми, които излизат от аквариума. С едната само забележка, че понякога някои аквариуми миришат по същия начин.

Направило ли ти е впечатление, че именно това са най-добрите аквариуми - тия, които миришат на филтърните материали. Другите са тия, които миришат на растения.

Similar topics (5)

35339

Започната от VDO


Публикации: 372
Прегледи: 126846

54829

Започната от phoenix90402


Публикации: 8
Прегледи: 3350

14461

Започната от spetsa


Публикации: 30
Прегледи: 7915

26509

Публикации: 43
Прегледи: 16002

49327

Започната от robi99


Публикации: 8
Прегледи: 2788