• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 11:10

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Аквариумът на kojuharov

Започната от kojuharov, 28.12.2015 09:07

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

venitos

Кожухаров, гледам си се закахърил за грунда! Некви схеми от Пловдиш редиш. Защо не си вземеш от София и по-точно от Кварцови пясъци? Цената на речен пясък фракция 2-5мм струва 5.34лв с ДДС за 25кг.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs25.postimg.org%2Fvsynxqwuj%2F3150.jpg&hash=9e04c2edcf4c31bc9716dd722a91783aa6af7af3

kojuharov

Цитат на: venitos - 06.01.2016 10:05
Кожухаров, гледам си се закахърил за грунда! Некви схеми от Пловдиш редиш. Защо не си вземеш от София и по-точно от Кварцови пясъци? Цената на речен пясък фракция 2-5мм струва 5.34лв с ДДС за 25кг.

На мен по телефона ми казаха "Кварцов пясък, калибриран, натурален цвят 3-5 мм. - 25 кг. чувал 15,00 лв. с ДДС"
Ти къде я гледаш тази цена, ако е така още днес ще взема два чувала.

ОООО аз не чета, ти казваш "речен пясък". Днес отивам да си купя още един камък и ще взема и грунд.

MarioChalukov

ако дават там на място щракни някоя снимка на каманаците , че трябва да си пускам почивен ден за да отида  :whistle: и да знам заслужава ли си
за грудна си е направо без пари  :-)

kojuharov

Цитат на: MarioChalukov - 06.01.2016 11:05
ако дават там на място щракни някоя снимка на каманаците , че трябва да си пускам почивен ден за да отида  :whistle: и да знам заслужава ли си
за грудна си е направо без пари  :-)

Ще, няма грижа, мацката каза, че не е проблем да се снима.

iuli

Ако си имал предвид, че ми предлагаш да се изкажа и по твоята тема. Ето изказвам се.

1. Осветлението

Проблемът с недостатъчното осветление винаги се решава, като разположиш аквариума перпендикулярно на прозореца и в непосредствена близост до прозореца. Прозореца да бъде най-добре източен или западен. Южен не е добре, но може да се регулира светлината от него със щори (западния и източния също регулираш със щори, според колкото е необходимо). Северен не е добре, защото няма да влиза слънце изобщо, а директната слънчева светлина е добре да свети в аквариума около три часа. Тя се равнява поне на няколко вата на литър и представлява пик на осветлението. За да се постигне, хората като Амано слагат скъпи халогенни лампи.

Тоя пиниз няма да го прочетеш в днешните форуми. Но е стандартен в едновремешните книжленца по акваристика. Поставятнето на аквариума до прозореца има един единствен негатив, който е приемлив - в момента, когато дневната светлина е силна, естетическият ефект е слаб. Но в тъмните моменти на денонощието или при лошо време си е на лице.

2. Поставката

Не ми харесва изобщо, кво си направил. Това доколкото виждам е талашит. Рано или късно талашитът ще се надуе от това, че го полее вода. Освен това хич не ми изглежда сигурно, че няма в един момент да се срине и ще ти стане гадно. Отдолу можеш да сложиш фибран или стиродур, които са сини. Но можеш да сложиш и корк. Има по-евтини коркове дето са черни. Има и кафяви. Подложката не би трябвало да ти е проблем.

3. Пясъка

Взимай смело строителен пясък фракция до 5мм. Ако ще гледаш и растения полагаш го без да го промиваш, както си е с глината. Малко ще се размъти водата в началото, ама хич да не ти пука. На всичко живо в аквариума му е добре от глината във водата, а максимум до седмица, филтърът ще я дръпне. После трябва да го почистиш, защото може да се задръсти от глината. С фракцията по-малка от 1 мм. нямаш никакви проблеми, защото постепенно като чистиш грунда с грундочистачката ще я изхвърлиш.

Единственото което те интересува е да си вземеш речен пясък, а не натрошена с кала. По е добре, да не ти обяснявам защо. Познава се по това, че частиците са заоблени, понеже водата ги е движила. Обикновения речен пясък е по-естетичен от чисто белия или черния и същевременно не е много тъмен и не поглъща ненужно светлината, която, както казахме е дефицитна и не е нужно да се хаби поради грунд и фон, които са прекалено тъмни и със съмнителна естетическа стойност. А пък белия грунд е с лоша естетическа стойност - поне за мене е така.

kojuharov

По повод поставката не мога да се съглася, че няма да издържи.

Аквариум 207 л. = 207 кг.
Грунд 101х41х7 см = 29 л. или 45 кг.
207 л. - 29 л. = 178 л. = 178 кг.
178 кг. + 45 кг. = 223,00 кг. + 30 кг. за стъклото

Шкафа го пробвах след сглобката три души седнахме, стабилен, няма залюляване, а да плоскостите са ЛПДЧ.
Конструкцията е с вписан гръб.

За мое съжаление нямам уменията да направя скеле от метал, което да облека. Би било по-добро решение, но всеки си знае възможностите.

Нека изкаже мнение и някой друг колега по този въпрос.

sVGNsali

Шкафа е ОК за статичният товар. При сериозно земетресение, заплашващо стабилността на шкафа, самият той ще ти бъде последният проблем.
Цвета на грунда е въпрос на вкус, а фракция се определя от флората и фауната.
Според мен си решил въпроса с подложката.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

rakim

Абе каква метална конструкция за 200 л аквариум ,вие други теми не четете ли?  :-D Добре ти е шкафа,ще внимаваш да не го уливаш да не се раздува.Гърба е много важно да е хванат здраво.Това за слънцето са глупости,ако някой го е писал някога - някъде или е било 62 година или не се отнася за растителен а за развъден аквариум.Слагаш го там където има най малко пряка слънчева светлина.Грунда....измиваш го разбира се,какви глини какви 5 лв...Измиваш гунда докато водата не стане бистра и тогава добавяш в аквариума.Има теми и мнения на доказани хора във форума,избирай си внимателно кой да слушаш .
540л Южна Америка

iuli

Цитат на: rakim - 06.01.2016 13:29
Добре ти е шкафа,ще внимаваш да не го уливаш да не се раздува.

Трудна работа.

Цитат на: rakim - 06.01.2016 13:29Това за слънцето са глупости,ако някой го е писал някога - някъде или е било 62 година или не се отнася за разтителен а за развъден аквариум.Слагаш го там където има най малко пряка слънчева светлина.Грунда....измиваш го разбира се,какви глини какви 5 лв...Измиваш гунда докато водата не стане бистра и тогава добавяш в аквариума.Има теми и мнения на доказани хора във форума,избирай си внимателно кой да слушаш .

А къде по-точно, доказаните хора са доказали във форума, че силата и спектъра, на пряката слънчева светлина (както и на разсеяната) са по-лоши от тия на изкуствената светлина? Че постоянно се дообразовам ама точно това нещо сигурно съм го изпуснал.

kojuharov

Цитат на: iuli - 06.01.2016 14:04
Трудна работа.

А къде по-точно, доказаните хора са доказали във форума, че силата и спектъра, на пряката слънчева светлина (както и на разсеяната) са по-лоши от тия на изкуствената светлина? Че постоянно се дообразовам ама точно това нещо сигурно съм го изпуснал.

@ iuli моля Ви не в моята тема ! Не искам повече да споря. Благодаря за инфомрацията, но моля бъдете така добър, публикациите да са пълни с информация, както първия.

Предварително благодаря.

iuli

Цитат на: kojuharov - 06.01.2016 14:08
@ iuli моля Ви не в моята тема ! Не искам повече да споря. Благодаря за инфомрацията, но моля бъдете така добър, публикациите да са пълни с информация, както първия.

Предварително благодаря.

И rakim ти благодари, че го вадиш от неудобното положение да ми показва нещо което не съществува. А иначе няма проблеми, да не се весна повече в твоята тема. Аз нямах и такова намерение. Но си помислих, че с въпроса си в другата тема към мене може би ме подтикваш да коментирам и твоята тема. Реших че може и да не съм те добре разбрал като те отрязах малко по-остро.

venitos

Това представлява речният пясък фракция 2-5мм, който съм взел именно от там за цената, която съм споделил:

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs25.postimg.cc%2Fxampuj1xr%2Fimage.jpg&hash=73569f1fc17ce55378f67b860f6cb9e373768565
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs25.postimg.org%2Fvsynxqwuj%2F3150.jpg&hash=9e04c2edcf4c31bc9716dd722a91783aa6af7af3

Amev


Цитат на: iuli - 06.01.2016 14:40
...
Може ли да видим твоята тема с твоя аквариум , чисто от любопитство питам ?

iuli

Цитат на: Amev - 06.01.2016 15:05
Може ли да видим твоята тема с твоя аквариум , чисто от любопитство питам ?

Не е напълно изключено и това да стане някой път. За сега нямам с какво да снимам и ме мързи да търся.

kojuharov

Добър вечер на всички. Както обещах съм направил няколко снимки (извинявам се за качеството, но си забравих фотото докато бързах да не ги изтърва преди 17:00 ч.) на това какво предлагат "Кварцови пясъци" - София. Без да искам да им правя реклама, признавам, имат всичко и то в изобилие. Обслужването става от две много харни каки. Едната е вероятно търговец, а другата касиер, ама са мили и красиви :).

Това си купих аз за мен. Води се вулканична гъба (ФР Пайпстоун камък). + Речен пясък 50 кг. (ЖД2-5мм) фракция 2-5 мм. срещу скромните 21 лв.












Това снимах за тези, които имат интерес:




















Similar topics (5)

51760

Публикации: 26
Прегледи: 10957

12847

Публикации: 23
Прегледи: 7043

23248

Публикации: 20
Прегледи: 9970

44881

Започната от ido


Публикации: 29
Прегледи: 11239

3031

Публикации: 103
Прегледи: 30575