• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 11:56

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Аквариумът на JoDeCi

Започната от jodeci, 10.08.2009 00:47

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

jodeci

10.08.2009 00:47 Last Edit: 15.08.2009 19:32 by jodeci
Айде и аз да покажа нашият гьол.  :-| Още е младичък, но по-малко нещата ще си дойдат на мястото...
д/в/ш съответно: 750х40х25, т.е. около 70 литра вода.



Филтър: вътрешен Блукомпакт 2
Нагревател - Другият месец
осветление и капак - ръчно изработени с помоща на приятел ( 2 пури x 22w)
компресор за въздух заради въздушната ограда отзад.
СО няма все още.



растения:
Vallisneria spiralis
Bacopa caroliniana
Bacopa monieri
Elodea densa
Hotonia palustris
Limnophila aquatica
Ще има и още...



рибки:
3 хелера
2 плати
3 молинезии
6 гупи
2 Ендлера
2 коридорас панда
1 анцитрус
Чакам още ендлери и хелерите, платите и може-би молинезиите ще получат One Way Ticket.  *CRAZY*



Това е! Стреляйте сега с градивна критика, да направя локвата за чудо и приказ, а детето да се радва... докато баща му не е подпукал по-големия аквариум, който му се върти в главата.  :-|
План За Вечерта:
1. Да си успокоя нервите.
2. Да поговоря със жената.
3. Да си успокоя нервите...

bigbeer

Чакаме и снимките :)

Хелера-91

Много яка полянка останах с отворена оста като я видях. Супер е и целия аквариум. *THUMBS UP*
50литра, филтър 700л/ч
осветление 2х15в
растения:
валиснерия,бакопа,сагитария,ехинудорус,криптокорина.

jodeci

Готово. И снимки има вече, така че сте вие. Огън!!!  *MODERATOR*
План За Вечерта:
1. Да си успокоя нервите.
2. Да поговоря със жената.
3. Да си успокоя нервите...

NO CARRIER

Ето това е! Браво!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

jodeci

Мерси, ама аз и критика искам, че ше ме разглезите тука... *mda*
План За Вечерта:
1. Да си успокоя нервите.
2. Да поговоря със жената.
3. Да си успокоя нервите...

bigbeer

Цитат на: jodeci - 10.08.2009 01:19
Мерси, ама аз и критика искам, че ше ме разглезите тука... *mda*

Щом искаш критика...  *DRINK* освен полянката (която ми харесва), имаме много работа с теб. Няма някаква идея за общ план. Камъните са разхвърляни, а в дясно групата от 'китки' се рее.. Замисли се за един или два (дървени) корена които да сложиш вътре. Презасей и подравни тези китки в дясно, задължително. А ако си твърдоглав - и не искаш корендаци или пъньове в 'танкът', подбери и надипли еднородни камъняци (тези трите най в дясно стоят добре  *STOP*).

пс. кажи ми как я направи тази ливадка? много добре и свежо изглежда?  *THUMBS UP*

FOZZY

Браво,на мене ми харесва. *THUMBS UP*

jodeci

10.08.2009 15:01 #8 Last Edit: 10.08.2009 15:03 by jodeci
Мерси за препоръките! Чакам и още критики, разбира се.
Абсолютно съм съгласен за реещите се, както и за растенията в десният край. Току-що игра теслата там и малко по-късно, след презасяването, ще има и снимки. Малко на фасонче стана, но с идеята след 20-тина дена бързорастящите да си свършат работата и да скрият филтъра.
Колкото до това, че няма цялостен облик - казах си го. Още е млада локвата (само на 2 месеца) и има още куп идеи, които ще бъдат осъществени. Включително и корен, какъвто все още не съм харесал.  :-!
Колкото до ливадката (явно всички я харесват), с риск да ме оплюят някой "радикалисти", ще издам тайната след малко със снимки.  Само да ги сваля от телефона и ги качвам тук.
Така или иначе от голямото си желание за аквата заснех цялата му история...  *CRAZY*
Поздрави!!!
                                                        Милен Минчев.
: 10.08.2009г 14:02ч
А, да, забравих!
Бира (нали може да те наричам така  *DRINK* ), камъните си и събрах от нашата река и от 2 торби си харесах тези. Сварих на супа за дезинфекция и те ти на! Вярно е, че някой са различни, но с времето ще ми се избистри главата и някой ще се върнат в реката за сметка на други...  :duvar:
План За Вечерта:
1. Да си успокоя нервите.
2. Да поговоря със жената.
3. Да си успокоя нервите...

Caxapa

Супер е "танка" колега .  *THUMBS UP* Ако не корен то поне камък и тро големичък. Моето мнение  е ,че много ниско ти е "градоустройственият план" Моят камЪн още не съм го облицовал но тук 9 еуро е една щипка явански мъх.

Raven

Хубаво е камъните да са от един вид- това е едно от основните правила ако искаш да правиш акваскейп.
Ако ги редиш просто за кеф- тогава няма правила.

При акваскейпа с камъни си има няколко стриктни правила които трябва да се спазят за да се получи оптическата постройка на композицията.

За полянката май се сещам каква е "тайната".
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

jodeci

Както казах има още много неща за правене в локвата, но на ден по капка. По-късно ще обясня защо.
За полянката специално няма никакви тайни  :-[  Просто исках да кача  снимки как и защо, което ще стане след малко. С риск да ме  *MODERATOR* доста хора, ще призная "тайната"  ;-)
Благодаря за критиките и най-вече за камъните! (Лично благодаря на Raven. Следя мненията ти . Respect!!! )
Не се стремя към акваскейп, но определено вече виждам аквата по друг начин.И ще има промени.
Предварително ще разочаровам  някой критик - няма да троша някоя скала и да подреждам късчетата. Предпочитам камъни, естествено изгладени от водата...
Поздрави!
: 10.08.2009г 22:10ч
Такааа...
Малко промени, които отлагах, но благодарение на Голямата Бира си размърдах задника и вече са факт.
Така изглеждаме вече подстригани...



... и чакаме да се изправят растенията...



Подстрижката в дясно е малко казармена но след 2 седмици се надявам да "мръдне работата", а до 2-3 месеца да сгъстя достатъчно гората...



Леко размених високият камък от дясно с един от ляво за да си паснат всички вдясно (поне засега  :duvar: )



И пак чакам  *MODERATOR* ...

Поздрави!!!
План За Вечерта:
1. Да си успокоя нервите.
2. Да поговоря със жената.
3. Да си успокоя нервите...

Хелера-91

Аквариума е много добър, много ми харесват рибките ти изглежда са чувстват много добре. Коридораси с живородки много добър подбор  на риби, нее пренаселено. Според мен е добре да сложиш още някои коридорас.
50литра, филтър 700л/ч
осветление 2х15в
растения:
валиснерия,бакопа,сагитария,ехинудорус,криптокорина.

jodeci

11.08.2009 00:26 #13 Last Edit: 11.08.2009 01:15 by jodeci
Мерси, Хелера-91 !
Но!!!
Утре сутрин чакам 10 ендлер-а, а дънните риби са вече 6 + 1 златен анцитрус, пристигащ утре с ендлерите...
Даже мисля да разкарам нещо ....
: 10.08.2009г 23:11ч
Такааа! Нали си е профил и всичко трябва да е ясно, та...

Ето историята на моята любов към акваристиката и последващото тазгодишно ново начало благодарение на моя син...

Всичко за мен започна случайно. Както при повечето от хората във форума...

През 1980 бях 1-ви клас когато в родният ми град видях на един прозорец красиви рибки в аквариум и придружаващата табелка : ,,Позвънете!". След няколко седмично реване и сърдене да имам такива ,,рибки в буркан" майка ми ,,клекна" и ми показа какво всъщност означаваше табелата.
Отидохме и позвънихме. Влязохме и Аз не вярвах на очите си. Бях във Рая!  *IN LOVE*
За онези времена човека беше направил невъзможното. Имаше (по детските ми спомени, а аз до 5-6 клас ходех при него) около 20тина 40-50 литрови акви + един около 200 л.. (По късно, след 3-4 години видях и развъдните му в една съседна стая – още толкова). Различни цветове риби щъкаха доволни измежду растения и корени, а посягайки всеки път към стъклото, създанията се събираха около пръста ми с надежда да им подхвърля нещо за хапване ( тогава си мислех по детски, че просто ме харесват). В големият аквариум пък имаше удивителни създания, приличащи на сача на майка ми, с който тя ми правеше любимите палачинки.  =-O Бяха толкова плоски и с такава лекота и грациозност плуваха. А на пук на моето мнение, че сача трябва да е хоризонтално те плуваха наопаки. Като палачинки, закачени на простор!!! ,,Скалария", ми каза чичкото...
Майка ми дотолкова е била впечатлена от моите очи-копчета, падналото чекмедже на устата ми и безбройните въпроси, че отново ,,клекнала". Резултатът след около час спорове и рев бе кръгла ваничка (около 2л.) с две гупи. Дали бяха мъжка и женска така и не разбрах тогава. Споминаха се благодарение на ключът ми, вързан според тогавашната мода на шията посредством ластик, и който моя милост обожаваше да върти на пръст...  :-!
Подробностите за преминаването им в летално състояние ще ги спестя, но оттогава пощурях на тема ,,Рибки". Събирах паричките, дадени ми за закуска ( за младите форумисти – 15-20 ст. на ден), помагах след училище на въпросният мъж с рибките да чисти помещенията и аквариумите срещу някоя престаряла гърбава женска гупа или някой малък, течащ аквариум. Веднъж беше на кеф и ми даде дори един мъжки ,,Берлински хелер", моя гордост в следващите 2-3 години. Научих и всички други тайни местенца, стаички и мазета в които се продаваха заветните "РИБКИ". Купувах и четях книги за акваристика на кило, предимно от Руската книжарница в Казанлък (Благодарности на БКП и КПСС за задължителният Руски език тогава в училищата  *DANCE* ).
След това с мой съученик и съмишленик почнахме да лепим акви с маджун върху рамки, направени от баща му с помоща на винкел. После боядисвахме маджуна и каквото стане...  *DONTWORRY* Ако протече – още маджун и боя!!! Направихме даже аквариум за стаята по Биология в школото (6-ти клас), като дори и го заредихме с каракудки, растения и няколко сладководни миди от Тунджа. Резултатът – 6-тици по Биология докато бяхме в основното  8-) .С парите, събрани като шафер на сватбата на братовчетка ми пък купих първите си барбуси от пазара в Стара Загора. За целта даже избягах от въпросната сватба (в 5ти клас) и как по спомени (все пак не съм оттам) съм отишъл до пазара на Зарата не ми го побира акъла. Барбусите пък как са издържали от обед до вечерта в това малко пликче, хвърлени на масата в ресторанта, без кислород идея нямам!?! Оживяха всичките.
До там стигнах, че даже веднъж откраднах 5 лв. от вкъщи, нищо че после ми излязоха през (или по точно ПО) задника...  *spank*
Към 6-7 клас стаята ми беше пълна с акви. Нищо особенно не бяха, но за мен бяха гордост, както и първите изкарани пари. Зарибих всички хлапета покрай мен и им продавах живородки на кило година-две, докато не им омръзна.
После ,,пазара" се изгуби, щото пораснахме, и децата изгубиха тръпка. Мен ме удари пубертета. После ни удариха промените и края на комунизма. Висяхме на опашки с купони за олио, псувахме режима на тока... Човека с рибките изчезна (май почина). Тайните местенца и те, а моите аквариуми все повече намаляваха.
Последните два подарих на приятел, докато бях в казармата през 1993г.. На майка ми й беше писнало да храни рибките, докато мен все ме няма.

След това живота ме грабна, отидох в Бургас. Студент  *MATCHFART* , работа  :'( , и все нямаше време за аква...

И ето че преди няколко месеца със синът ми влязохме в зоомагазин, да ми покаже едно коте, което много харесвал... А баща му се залепи за рибите. Аквите – нищо особенно. Мътна вода, Водорасли и бради – бол. Поне по един споминал се рибок в локва, оставен да плува като част от аранжировката, но... Страста си е страст!
Стоя и гледам няколкото жалки подобия на екосистеми, направени от търговеца докато синът ми закача котето. Изведнъж зад мен чувам гласът му: ,,Тате, тази рибка, дето те гледа как се казва?". Толкова и ми трябваше.  =-O Почнах да обяснявам, а той с Очи-Копчета поглъщаше всичко. Докато не ни изгониха от магазина в 19.30 разбира се. Голямата ми изненада обаче беше, когато на другия ден той помнеше имената на всички, за които му бях обяснявал (забравих да поясня, че е 2-ри клас). Обясняваше на приятелчетата си кое е коридорас, кое анцитрус. Караше им се да не им казват просто сомчета, и обясняваше коя живородка е мъжка, коя женска и по какво се познават ( ако не знаете, гоноподиум се обяснява с: чурка: пишле; пишка  *CRAZY* )...
Няколко дни по-късно последва и тънък разговор с елементи на страх с бъдещата ми съпруга , относно присъствието на един аквариум в бъдещото ни семейно гнездо  :karamse: . ( Май пропуснах – с майката на сина ми сме разделени от няколко години, аз в момнта имам до себе си Жена с главно Ж.)
За мое голямо учудване тя се съгласи  *DANCE* . По-късно, след като видя готовия аквариум, съвсем неочаквано за мен, чух репликата: ,, Искам Да Направиш И По-Голям!!!".
Това е историята на началото...
А началото? За това след малко...  ;-)
План За Вечерта:
1. Да си успокоя нервите.
2. Да поговоря със жената.
3. Да си успокоя нервите...

bigbeer

 *DRINK* В дясно забелязвам, пооправен е дизайнОт. Ама чак сега забелязах, че в ляво си наслагал някакъв 'бял боб' за грунд.. а камъните там си шаренеят ли шаренеят..  :-P А сега е моментът да спреш да ровиш в аквата за няколко седмици и през това време се разтърси за един чаталест корен. Ще имаш време и да го обработиш през това време. Забелязвам 'болен' си по темата та още няма да ти даваме ваксина.  *THUMBS UP*

Similar topics (5)

52870

Публикации: 6
Прегледи: 2563

13213

Публикации: 2
Прегледи: 1940

25217

Започната от JEM


Публикации: 101
Прегледи: 41052

46932

Публикации: 16
Прегледи: 4757

15300

Публикации: 7
Прегледи: 3234