• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 15:22

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Аквариумът на change: растения и дискуси !

Започната от change, 09.09.2012 12:52

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

change

Здравейте,

Нов съм в хобито и ви представям първия си аквариум  :-)

Аквариум - 140 х 50 х 65 (~450 l)

Грунд - 3-5 мм естествен към предното стъкло 3-5 см, към гърба 5-7 см

Осветление - 3х36w(830,865,865) 3х20w(4000k) - светят 10 часа

CO2 система (2литра бутилка и генератор sera 1000)

Аерация - EHEIM 400 400l/h - включва се при изгасянето на лампите

Нагревател - EHEIM 300w - вода 29`C

Филтрация - 1.EHEIM professionel 3e 700 1850 л/ч (външна УВ-лампа 11w на изхода)
                    2.EHEIM professionel 3 600 1250 л/ч

Риби - 5 бр дискус, 39 бр червен неон, 11 бр анцитрус, 10 бр боция клоун (всички са млади и изглежда се чувстват добре в тези условия)

Стартиран е преди 2 месеца може и малко повече, но 80% от пълнежите са добавени преди месец, така че реалния старт е от преди 1 месец.

Колкото повече Мечо Пух гледал, толкова повече Прасчо го нямало...

dafil

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

Илко Димитров

Браво, направено с много желание и пари, които не са ти се досвидели, аквариума е наистина много хубав

тодор76

Браво  *BRAVO* много красив аквариум!И доста добра техника  ;-) .Поздрави и пълни аквариуми... *THUMBS UP*

Асен Евгениев

 :-[
Цитат на: change - 09.09.2012 12:52


Нов съм в хобито
Изключително постижение за нов в хобито. *THUMBS UP* Като знам какви са първите аквариуми на
повечето от нас. Че и вторите. :-[
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

bicho1976

Поздравления за свежият аквариум.
Но,айде да не е без забележки. *DRINK*Тази ротала(ако не се лъжа)по средата, нещо много привлича погледа.Може ако искаш да я преместиш.

change

Цитат на: akapulko - 09.09.2012 13:56
Изключително постижение за нов в хобито. *THUMBS UP*

Наистина съм нов, но не съм сам. Помагат ми хора, които имат богат опит.
Това, че в аквариума има растения дължа на evgeni200(член на форума с богат опит с растенията).
Растенията са от него, както и съветите за отглеждането им. Растенията са новопосадени(приблизително седмица),
Както и системата за СО2. Все още стабилизирам нивата на СО2 във водата, чрез ежедневни тестове и
регулиране на подаването. Какво ще стане с растенията, не се знае  :-)
Надявам се на бурен растеж без водорасли, очаквам слаб растеж с малко водорасли, ще преглътна и провала(никакъв растеж, много водорасли).
Рибите са закупени от Орлин(София, Дискусите). Съветите за отглеждането им също са от него. С рибите нещата ми
изглеждат доста по лесни  :-)

Благодаря за приятните думи на всички по горе  :-)

Поздрави
: 09.09.2012г 14:02ч
Цитат на: bicho1976 - 09.09.2012 14:01
Поздравления за свежият аквариум.
Но,айде да не е без забележки. *DRINK*Тази ротала(ако не се лъжа)по средата, нещо много привлича погледа.Може ако искаш да я преместиш.

Не само това. Много неща не ми харесват все още, но засега съда е в тестово състояние, в което се наблюдава кои растения ще виреят при условията,
и кои не. Утре очаквам да ми бъдат изпратени още растения(килим от ричия върху плочки) и тестването им в условията ми.
Когато естествения подбор отсее възможностите ми за растения ще се замисля по-сериозно върху облика му  :-)

Да добавя само, че забележките за мен са безплатни съвети и са силно желани  :-)
Колкото повече Мечо Пух гледал, толкова повече Прасчо го нямало...

митко

Много красиво се получава, само температурата не ми харесва.Нека да е 32градуса, превантивно за паразити.Знам, че руснаците гледат и на 28, но за мен е неприемливо.Това е мое мнение с което никой не е длъжен да се съобрази, най-малко ти.
A.jacobfreibergi"Otter Point", A.Stuartgranti"Chilumba", A.sp."Red dragon"
A.sp."German Red", A.sp.Rubescens, A.sp.Baenshi"Benga"
A.sp.Hansbaenshi "Red flash", O.lithobates"Zimbawe", L.sp."Yellow Collar"(Masimbwe)
P.taeniolatus"Red empress", C.borleyi(Kadango), L.caeruleus, M.sp."Zebrа Ch

change

Цитат на: митко - 09.09.2012 14:35
Много красиво се получава, само температурата не ми харесва.Нека да е 32градуса, превантивно за паразити.Знам, че руснаците гледат и на 28, но за мен е неприемливо.Това е мое мнение с което никой не е длъжен да се съобрази, най-малко ти.

За целта подготвям друг аквариум, в който да провеждам лечение ако е необходимо. Предпочитам да не подлагам растенията на екстремни температури(35'С понякога, мнение на Орлин),
както и бактериите в пълнежите на химически препарати.
Трябва да знаете, че съветите на Орлин и Евгени доста често са в конфликт, защото единия е за рибите, другия за растенията и ми се налага някои от тях да изпълнявам не на 100%,
за нагаждане на условията, но в общи линии ги спазвам почти напълно  :-)
Колкото повече Мечо Пух гледал, толкова повече Прасчо го нямало...

zariio

Честито и от мен и успех.Най-важното е да не се отказваш  *THUMBS UP*

Долната част от шкафа където е техниката  е рай за техно онанисти като мен  :-D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

kimmy_rz

Честито и от мен  *DRINK* ! Страхотно начало с много добър и почти завършен аквариум. Аз, като относително нов в това хоби, няма  да правя предложения относно аранжиране на аквариума или предложения за определен вид техника за неговата поддръжка, но бих казал няколко думи относно фундамента на хобито, доколкото аз го разбирам. Предварително искам да кажа, че мнението ми си е лично и субективно и по никакъв начин не омаловажавам труда и емоциите, които си вложил в създаването на аквариума.

Това, което смятам, че може да те ограничи в хобито е въвеждането на дискуси още в началото. Доколкото знам изискванията, които имат тези риби са до голяма степен различни от тези на голяма част от аквариумните рибки. Това ограничава възможностите за рибки, които да гледаш в този голям аквариум. Казвам това, защото ако приличаш на голяма част от акваристите ще искаш да гледаш различни риби и да изпробваш различни комбинации от тях. За скариди въобще няма да говоря. Друго, което може да ти попречи е изборът на толкова голям аквариум за начало. Лично аз предпочитам да имам два 150 литрови и два-три по-малки аквариума, за да мога да гледам различни видове рибки и безгръбначни. Хващам се на бас, че много скоро ще ти се прииска да имаш още 1-2 аквариума. Лично аз до момента съм имал 4 аквариума, като в момента поддържам 2 но мисля да стартирам още 2. Ако вече имаш 400 литров не ми се мисли къде ще слагаш останалите. А 400 литра си е голяма отговорност и не можеш да го спреш "просто ей така". На последно място считам, че щеше да ти е много по-приятно да започнеш с един относително малък аквариум и малко по малко да изчистваш идеите си за "перфектният" аквариум докато стигнеш до 400 литра, в който да си напълно наясно точно какви риби като вид и бройка, точно какви растения и точно какво оформление да има аквариум. Този преход би бил по-лесен ако се започне с по-малък аквариум. Това все пак не е ограничение ако имаш неограничен бюджет и място и не преминеш към някой 2-3 хиляди литров аквариум по-нататък.

Пожелавам ти много радостни моменти с хобито  *DRINK* !

Mirobg

 Не мога да се съглася с предния пост. Колкото по-голям е един аквариум ,толкова по-лесна е неговата подръжка. По-лесно могат да се държат стабилни параметрите на водата.
Дискусите,че са капризни,капризни са. Но не чак толкова колкото си мислиш. Ако можеш да им осигуриш стабилни параметри на водата и често хранене,не са ...
Изискват това което и другите риби,храна и чиста вода. Да и температура,ама за това се грижи нагревателя.
Отглеждането но големи риби като Дискусите е удоволствие което хората с 20-30 литрови аквариумчета не могат да разберат дакато не се докоснат до тях. И като казвам докоснат имам го предвид буквално. Поне моите докато им сменям водата се въртят около ръката ми,позволяват да ги галя,ядът от ръката ми. Когато съм пред аквариума се местят след мен. Доста интилигентни риби са Дискусите. Отплеснах се.....
Няма нищо страшно в един 400 литров аквариум,ние просто сме започнали по по-трудния път-3 литровите буркани....
Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

bicho1976

Напълно съм съгласен с колегата.Имаш всичко необходимо за да се справиш с тези красиви риби.

kimmy_rz

Цитат на: Mirobg - 09.09.2012 20:26
Не мога да се съглася с предния пост. Колкото по-голям е един аквариум ,толкова по-лесна е неговата подръжка. По-лесно могат да се държат стабилни параметрите на водата.
Дискусите,че са капризни,капризни са. Но не чак толкова колкото си мислиш. Ако можеш да им осигуриш стабилни параметри на водата и често хранене,не са ...
Изискват това което и другите риби,храна и чиста вода. Да и температура,ама за това се грижи нагревателя.
Отглеждането но големи риби като Дискусите е удоволствие което хората с 20-30 литрови аквариумчета не могат да разберат дакато не се докоснат до тях. И като казвам докоснат имам го предвид буквално. Поне моите докато им сменям водата се въртят около ръката ми,позволяват да ги галя,ядът от ръката ми. Когато съм пред аквариума се местят след мен. Доста интилигентни риби са Дискусите. Отплеснах се.....
Няма нищо страшно в един 400 литров аквариум,ние просто сме започнали по по-трудния път-3 литровите буркани....

Или не съм се изразил правилно или не си ме разбрал. Не съм гледал дискуси, но не мисля че е кой-знае колко трудно. Просто споделям мнение, че част от тръпката в хобито е да изпробваш нови и нови неща, нови и нови аквариуми и т.н. Колегата явно започва от големия аквариум и освен ако не му се прииска някой 2-3 кубика ми се струва че ще върви в обратен ред - от големия към малките :) !

change

Цитат на: zariio - 09.09.2012 15:21
Честито и от мен и успех.Най-важното е да не се отказваш  *THUMBS UP*

Долната част от шкафа където е техниката  е рай за техно онанисти като мен  :-D

Знаеш, че част от техниката е от теб  :-) Затова се кефиш  :-)

За тези, които не знаят, системата ми за СО2 е от @zariio, и засега съм напълно удовлетворен от нея.
Който има нужда от СО2 система да се обръща към него  :-)

@kimmy_rz, исках аквариум с дискуси  :-) Нямаше как да взема по-малък. Желанието ми за растения се разви в движение.
Към по-малки няма да минавам, освен този, който ще ми е за лечението(дано не го ползвам).
Дали ще взема по-голям, времето ще покаже. Място имам, желание също, просто сложността на комбинацията, която избрах
не ме оставя с много време и психика за нови аквариуми. Ако сегашния ми съд се стабилизира и ми остави повече въздух,
ще опитам развитие  :-)
Колкото повече Мечо Пух гледал, толкова повече Прасчо го нямало...

Similar topics (5)

47105

Започната от Hulkbg


Публикации: 8
Прегледи: 4182

10563

Започната от Martins


Публикации: 9
Прегледи: 3815

17735

Публикации: 121
Прегледи: 23572

41456

Започната от margarita


Публикации: 4
Прегледи: 2879

14992

Публикации: 12
Прегледи: 4149