• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.04.2024 21:05

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Аквариумът на Ангел

Започната от Ангел Казаков, 15.11.2014 09:40

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ангел Казаков

Здравейте.Казвам се Ангел на 33 г.Преди 3 седмици започнах да се замислям за аква,благодарение на един наш съфорумник.Много се запалих,но като започнах да смятям инвестицията нещо се задавих .След обстойно обследване на това какво печелиш и какво губиш,семейния съвет реши : Ще има аква,само благодарение на това ,че кефа цена няма.След няколко дни ровене из нета и четенеиз форуми,вече търсих аква около 300 литра.Благодарение на друг колега,се сдобих с оборудвана и работеща такава,с размери 150/50/50.Купих я заедно с обитателите цихлиди labidochromis caeruleus 12 13 броя и една Мбамба женска,а и един скалар доста едричък.Няколко дни  беше само с камъни , докато набавя грунда ,който е кварцов пясък.За сега стартирам с наличните камъни , но най вероятно ще има реформа и с тях.Само да добавя че  това ми е първият аквариум.В тази насока ще съм благодарен,ако разбиращите от тези риби помагат.

Публикациите са слети: 15.11.2014 09:44

Това е резултата след едноседмичен труд.Вече има и нови  обитатели 10бр.псеудотрофиус саолоси.

jabeto

Аз все още не мога да се похваля с кои знае кави знания(за което се извинявам ,че пиша в темата ти,защото се допитваш до по запознати и опитни колеги),но на първо време можеш да допълниш аквариума почти до горе и да сложиш някакво осветление, че растенията ще загинат без липса на такова.За растения май повече криптокорини(гигантска за твоята аква),валиснерия.И трябва да поддържаш по висока температура за цихлидите(30-тина градуса).Другото е яка филтрация поне 2000л.на час за твоя обем ипри положение че цихлидките си цапат.Иначе аквариумчето ми харесва много.Забравих да кажа,че камъните трябва да са варовикови. *THUMBS UP*

Tigara

Температура в диапазона 25-27 градуса е достатъчна.Това не са дискуси :-D
120l Tanganyika
Altolamprologus compressiceps gold head Kantalamba
Julidochromis regani Kipili
Ancistrus sp.

Ангел Казаков

Мисля,че на последната личи ,че има  осветление.За сега съм с една пура гролукс,и една обиккновенна на 1,20м.Новото осветление е почти готово,но чакам да станат шкашовете и капака,за да го монтирам.В момента филтъра е 1400 л/ч и водата е чиста.Като пораснат и другите обитатели ще видим как ще се справя.Температурата е 26 градуса в момента и мисля че е добре.Преди няколко дни се беше повишила на 30,понеже терморегулатора на нагревателя беше отказал,но вече е добре.Някой ако може да каже ,дали е достатъчно моето осветление да свети по 10 часа ?

Ангел Казаков

Никой ли няма да отговори на въпроса ми?

ticho

Здравей колега, като часове е добре но като ватове не.

Ангел Казаков

За сега ми е важно часовете да са както трябва.Подготвил съм доста трафове и държачи за лампите,поръчал съм и тънка алуминиева ламарина-лакирана,за рефлектор.Само лампите останаха да се вземат и направата на капака,който ме бави много.Колко пури гролукс,и колко аква стар ще са ми необходими,при положение че растенията няма повече от тези в момента?

petko

Цитат на: Ангел Казаков - 29.11.2014 18:59
Колко пури гролукс,и колко аква стар ще са ми необходими,при положение че растенията няма повече от тези в момента?
Две аква стара и една гролукс ти са достатъчни.

ticho

Аз лично бих ги комбинирал 2 аква стар и 2 гролукс.

Ангел Казаков

Малко да се похваля :-D

Публикациите са слети: 22.04.2015 13:17

Доста труд и нерви хвърлих но мисля че има за какво.Ето как скрих вътрешната помпа която прави течението.Вече е излишна поради поредния ъпгреид.Обаче имам чувството ,че гледам коне ,а не риби.Не мога да им смогна на "китки".

Ангел Казаков

И новата визия.

iuli

Това стъкленото, дето му се вика "аквариум" и масата, така както ги гледам отдалече, ми изглеждат много добре - хем здрави, хем като дизайн са добри. Без същевременно да съдържат никакъв кич. Не знам колко пари си дал за тях, но ако като ги разгледаш внимателно и са наистина такива, каквито ми изглеждат, да знаеш, че след първия ти аквариум, втори ти не трябва.
А иначе, това което си сложил в него, да ти кажа честно, не ми харесва. Аз камъни в аквариума си не слагам, освен някои много дребни с които си затискам някои растения. Причината е че камъните винаги заемат място на вода. А водата в един аквариум (дори и голям колкото твоя) винаги е малко. Е, ако гледаш някои видове африкански цихлиди, камъните май някой път са нужни. Вероятно могат някой път да се заместят с глинени тръби и разни измишльотини - не знам, не съм гледал африкански цихлиди.

Всъщност най-важната част за един аквариум е материалната база. Ти вече я имаш. След това остава още по-важната - да се научиш да заповядваш на живота.

Ivan_S

Цитат на: iuli - 08.12.2015 11:58
Това стъкленото, дето му се вика "аквариум" и масата, така както ги гледам отдалече, ми изглеждат много добре - хем здрави, хем като дизайн са добри. Без същевременно да съдържат никакъв кич. Не знам колко пари си дал за тях, но ако като ги разгледаш внимателно и са наистина такива, каквито ми изглеждат, да знаеш, че след първия ти аквариум, втори ти не трябва.
А иначе, това което си сложил в него, да ти кажа честно, не ми харесва. Аз камъни в аквариума си не слагам, освен някои много дребни с които си затискам някои растения. Причината е че камъните винаги заемат място на вода. А водата в един аквариум (дори и голям колкото твоя) винаги е малко. Е, ако гледаш някои видове африкански цихлиди, камъните май някой път са нужни. Вероятно могат някой път да се заместят с глинени тръби и разни измишльотини - не знам, не съм гледал африкански цихлиди.

Всъщност най-важната част за един аквариум е материалната база. Ти вече я имаш. След това остава още по-важната - да се научиш да заповядваш на живота.

Съвсем правилно е да е пълно с камъни, защото рибите така като ги гледам са си баш африкански цихлиди :). Е, камъните можеше и по-добре да са подредени, но мястото им определено е в аквариума, въпреки че заемат мястото на водата (за това си прав). А колегата трудно ще задържи зеленията, защото рибите са растителноядни. Има начин да опази растителността, но рибите трябва от малки да са сред растения, растенията да са от твърдите, за да не ги ядат. Отделно рибите трябва да се хранят с храна, която съдържа достатъчно растителни съставки, за да не чувстват недостиг на такива и да ги набавят от растеният. И въпреки всичко това, ако не ядат растенията, възможно е да ги изровят, защото това им е в природата. Когато започне подготовката за хвърляне на хайвер е най-интересно - аквариумният пейзаж може да се промени до неузнаваемост само за часове :).
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

iuli

Колко е дебелината на предното и задното стъкло? Страничните, доколкото успявам да видя, изглеждат доста дебели.

Similar topics (5)

30116

Започната от mircho


Публикации: 2
Прегледи: 1694

51844

Започната от anji881


Публикации: 5
Прегледи: 1991

12937

Публикации: 4
Прегледи: 2945

23839

Публикации: 32
Прегледи: 20261

45067

Започната от nemo91


Публикации: 8
Прегледи: 6794