• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
02.05.2024 21:18

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

108/42/40 - Севгин

Започната от sVGNsali, 05.01.2014 21:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

sVGNsali

Здравейте.
Макар и да е рано за показване и не напълно готов, гъдела е сериозен и искам да споделя, по-големият си аквариум, който доста време събираше прах и вече е стартират благодарение и на сериозната подкрепа и помощ на колеги от форума като danielm и еvgeni200, за което сърдечно им благодаря.

Оборудване и параметри:
Стойка - 130/55/80 (правена е за по-голям аква, в обозримото бъдеще)
Аквариум - 102д/42ш/40в, d=10 mm;
Канистър - JBL e901 (абсолютно безшумен, за сега);
Система за СО2 под налягане, бутилка мин.вода за брояч на мехури и смесителна колона за разтваряне на СО2.
Осветление - подръчни материали (осветлението от наното - 45 cm пура, 10000 К и настолна лампа с енергоспестяваща крушка), очаквам развитие по въпроса и се моля растенията да издържат;
Грунд - 1ви пласт речен пясък (2-3 cm) и 2ри пласт фракция трошен гранит 4-8 mm (3-4 cm).

Целта е да имам гъста растителност, мисля да гледам само микрорасбора галакси и скариди редчери. Имах замисъл за биотоп, но може би за напред.
Това е за сега.
Бих се радвал на всякаква градивна критика, ако съм объркал нещо.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2F9z5yfb89j%2FDSC08472.jpg&hash=220dc00de39456f4176e09a20c5b8386cbe8082d

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.cc%2Fjfm4n1a6p%2FDSC08473.jpg&hash=a528328144f09696ed088fd5b404aba0e00b8725

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.cc%2Fhga49d58x%2FDSC08475.jpg&hash=e4c1b5069985a965a628acfa4b6ebd310f11c933

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.cc%2Fxh2pmc34h%2FDSC08476.jpg&hash=07e3492e2e60b9013208d160ac3bd033038436af

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.cc%2Fxsk5z3jkh%2FDSC08477.jpg&hash=057b1a900e2203e6089ad205761128737ce36aa6

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.cc%2F6qwfh3tg1%2FDSC08478.jpg&hash=e67eaed4ed397bb7e917fb2d70bae79aa30f41e8

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.cc%2Fghtr72rwx%2FDSC08479.jpg&hash=40c65be37e0e509fea35109e377edfa6b67b0de3
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

Caxapa

Добре е аквариума. Единствено ме притеснява гранитния грунд.  Скаридите не понасят високо Ph макар Черито да го гледам в нормална вода. От скоро започнах да им свалям  твърдоста на водата  и Ph като наблюденията ми са положителни за скаридите. Помисли над това и виж изискванията за  тези скариди и спазвай изискващите параметри. Не е казано, че непремено трябва да са в границите на параметрите но спазват ли се, популацията им ще нарасне значително.

Giorgio_Armano

:) Най-сетне пълен. *THUMBS UP*
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

nikan

Впечатляващо начало  :-),грунда е ефектен,но ми се струва твърде едър,особено за по дребни растения или ако смяташ да имаш обособен преден план!

qoke2

И на мен ми се струва прекалено едър. И множко. Няма да може да се сифонира, а ще задържа много боклуци ако ще има риби... Да не говорим, че най-вероятно няма хранителна способност...

sVGNsali

Благодаря Ви.
Да, доста едър е, но може би някои от колегите помнят как попаднах в ситуацията. А и без пари. Прав е и колегата, че не е много грапав, за да задържа. Но това е положението.
Не мисля да гледам дребни растения. Искам гъсто заселен за галаксито - да има зеленинка. Други риби не мисля да има, а ако има ще са дребни колкото тях. С времето може да измисля и други неща получавайки вдъхновение от всички Вас.
Благодаря.
*DRINK*
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

danielm

Странна птица си ти Севгине ...!

Набиваш кинти в приличен канистър, ЦО2 система и растения (беше готов и в риби), а нямаш бюджет за осветление! *CRAZY*

С ограничен ресурс можеше да го подкараш обратно ... с няколко китки, "мая и захар" и вътрешен филтър за 20те галаксита, а разликата да я дадеш за 286 литровия (130/55/40) аквариум и осветлението!  :-D
Сега и пари за торове май трябва да заделиш ...
А след някой месец и нови за да сменяш аквата и канистъра!  :whistle:





sVGNsali

 :coffee:
Здравей. Че съм странен, сигурно съм странен. Кой не е? Ти сега какво искаш да кажеш? Погледнато от далече, наистина е малко извън норма и логика.
Но реално не е така, за всичко си има истинско и съвсем логично обяснение + определени обстоятелства, подредени в определен ред... Ако почна да разказвам, ще стане тягаво и романче.
За мая и захар никога нямаше да тръгне, защото стаята е север, без отопление - кухня. Или трябваше да хвърля много усилия, със съмнителни резултати.
Аквата е такива размери, защото е на добра цена, от добър майстор ;)
А, осветлението което го исках удря около 300 лв с капак (PVC, пури на JBL - 3 бр, баласти, рефлектори..), което от където и да го погледна не са малко пари. Сега ще стане за около 80, без капак ;) ще ударя едно луминисцентно осветително тяло с 2 пури, което по късно ще сложа в гаража.
Пари за торове.. сигурно ще се налага, ти по-добре знаеш.
А за смяна на аквата.. казаха ми, само след развод. Значи за сега остава.
За канистъра - той ако не се развали не смятам да го подменям, ще си кара така.
Това е от мен.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

danielm

Шегувам се бе човек, не съм искал да те засягам!
Слагай нещо да свети и се кефи. Имам познат 2 години кара с 3 тела от по 12лв. върху стъкления капак.

sVGNsali

 *thanks  *THUMBS UP*
Не се засягам, просто не запецнах мисълта ти.
А на тема акваристика, риби и аквариуми, наистина на майтап не нося, но това важи извън форума. Тук почти всички сме си наши :) а освен това, както съм и казал в началото, на теб дължа много и ти си го знаеш.
И пак да повторя, ще се радвам ако имаш път насам и се обадиш, да се отсрамим  *DRINK*
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

spark

Отлично си аранжирал аквариума, няма ли да засадиш мъхове, както говорихме преди.  *THUMBS UP*

njoyz

Buddy,

Да ти е честит новият аквариум!!! *BRAVO* *BRAVO*(знам какъв кеф е, и аз също пуснах един 80 в събота(отново благодаря на evgeni200 за супер растенията)
Така, сега имам да те питам няколко въпроса:
1:Тоя фибран що не го поскриеш малко, аз сложих една лайсничка(ще видиш снимчици скоро :3)
2:Вратички долу няма ли да сложиш(за по-красиво де..)
3:Едно фонче ще му дойде добре..мисля.
4:Кво стана с наното, да не би да си го.............не не ми се да кажеш, че си го развалил(не би следвало,щот рибите ти не са тук..., но като каза за осветлението от наното и ми стана странно.)
5:За черитата... изчаквам новата реколта ако нещо ще ти пиша.
А пубертетът не е лошо нещо, стига да зарежеш чекиите и да минеш на нещо истинско. ---NO CARRIER

sVGNsali

Цитат на: spark - 06.01.2014 15:56
Отлично си аранжирал аквариума, няма ли да засадиш мъхове, както говорихме преди.  *THUMBS UP*

:-[ мерси.. далече съм от прилагателното, плувнах в пот докато ги забода, голяма играчка беше, но се радвам че ти допада.
Имам малко мъх в наното. Ще ги прехвърля, когато преместя галакситата - до тогава ще си стоят.

Buddy, ноното си стои, не мисля да го спирам напълно, ще го държа в резерва работещ.. местя осветленията от едната в стая другата, така е като правиш планове, които се разбиват на пух и прах ;).
Аз нали казах, че не е много за показване, но пустото му - тръпка. Мисля да скрия фибрана, но не това беше на първа линия. Ще му дойде времето.
За обличане на шкафа, имам още доста да спестявам (ПДЧ плоскости, рафтчета, вратички, пантички, отделение за чинийки на жената  :-D ).
Фон - само трябва да намеря време да отскоча до книжарницата за картон.
А за черитата, очаквам да драснеш ;)
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

Penta

Добре се оформя наистина, като изключим натрошения камънак по дъното. И както спомена - откъде ги намирате тези галаксита? Аз се оглеждам от доста време във Варна, но продавачите само бегло си спомнят преди месеци когато са имали за последно.

sVGNsali

Писах ЛС, за да не се получи реклама, но ако някой ги търси, отговора се крие в колеги във форума.
В магазините не се намират много често, поне тия които аз съм обикалял.

А трошеният камък - на мен започва да си ми харесва вече, няма как  :-D
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

PVV

Здравей, добре се получава аквата. Обаче тия галаксита ще ги загубиш в този аквариум. Аз в около 40 литра имам 10 галаксита и 10 ембер тетри и постоянно се крият зад растенията. Виждам ги само когато ги храня или когато се маскирам на дирек за повече от 2 мин. :-D Плашливи са доста. Освен ако не меслиш да сложиш 30-40 броя.

sVGNsali

Съгласен съм колега.
Поставил съм си за цел 100 бр., което ще се случи на етапи..
Още от сега съм си подготвил писмото за белобрадият старец  :-D

Шегата на страна, ако нещо генерално не се обърка с този аква, проектът цели 100 бр. галакси. Мисля да добавям на етапи от по 10тина бройки, за да се адаптират те и аквариума към тях, като цяло. Някъде около 50 бр., ще правя и опити за развъждане за да не се налага да купувам и транспортирам всички.

А растителноста не ми се струва достатъчно гъста, искам да избуи. Имах претенции към подредба, но аматьорските ми умения, не покриха желанията ми и боднах каквото дойде и както дойде. Имам и много голям корен, но се оказах без място за него. Имам и малки мангови корени с мъх по тях..Ще има още промени ;)
Времето ще покаже..
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

spark

Сори че ти спамя в темата, но растителността не е задължителна за галакситата, говорих с колеги от Англия, които ги развъждат и казаха, че се адаптират и в аквариуми с по-малко растителност. Аз имам 8 в 25 литров аквариум и се чувстват добре, цветовете им се засилват всеки ден. Да те питам как се разпознава коя е мъжка коя е женска?

sVGNsali

Добро утро..  :coffee:
Аз не искам да ги приспособявам към нещо много по различно. Искам да си прилиа на тяхното си.
Колегата botan ми даде сериозно рамо и показа кои са характерните за тях растения, но ми се видя тегава работата да ги събирам като пъзел и поръчах наведнъж това което се вижда на снимките.
За пола (а и друга полезна информация) можеш да използваш този линк:
http://www.seriouslyfish.com/species/danio-margaritatus/
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

sVGNsali

Малко развитие при мен.
Растенията вървят добре, даже се наложи вчера по резна 5-6 стръка, бяха доста израснали..
Мисля, че за сега нещата са ОК.
На места наблюдавам мехурчета по растенията - това за хубаво или лошо е?
Събота мисля да пусна едно сомче и данио, но дали няма прекомерно разтваряне на СО2..




Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

hunter

Имам забележка към подредбата ако позволиш. Липсва преден среден и заден план, всичко е едно. Защо така си го подредил?

sVGNsali

Все още се уча.
Толкова можах, с растенията, които получих - поръчка направих, без да имам определена визия. Просто исках да стартирам.
Бях прочел доста, разгледал доста.. но само с гледане не става.
Ако оцелеят тези растения и този грунд, добре. Ако ли не, ще използвам наученото за напред.
Благодаря за градивната критика  *THUMBS UP*.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

njoyz

Тея мехурчета май означават, че растенията кипят, което пък от своя страна означава, че се чувстват добре...аз в моя аква също виждам по някое мехурче, но докато не пусна тая проклета CO2 система с киселина и сода, няма да видя сериозен кипеж, а май-май и водорасли съм завъдил.
А пубертетът не е лошо нещо, стига да зарежеш чекиите и да минеш на нещо истинско. ---NO CARRIER

Ivan_S

Така е Севгин, ако имаш по-детайлна снимка и това наистина е кипеж - почвай да се радваш. Растенията вече са почнали  *YAHOO*. Дали и колко СО2 се разтваря, едно рН тестче дали няма да ти свърши работа? Колкото по-надолу от 7 ти върви рН-то, толкова повече разтворен СО2 имаш. Спираш подаването преди да стане прекалено кисело.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

sVGNsali

Здравейте.
Малко развитие и от мен, в следващите снимки.





















В началото всичко беше ОК, но преди 10-тина дни забелязах, че растенията залиняват. Направо си увяхват. Определени видове, просто се разпаднаха - станаха прозрачни и плават в аквата. Всяка седмица, в неделя старателно почиствам с пинсетка всички листа, които се откъсват. Сменям около 30 л вода, с престояла 7 дни такава.
Температура - 24 C. Имам един 150 W Jager, който въпреки че е нагласен на 19 С, държи 24 С.
Вече 10 дена, торя през ден, с Акваформула стандарт - 2,5 мл лъжичка. Няма подобрение. Растенията продължават да залиняват, но с по-бавни темпове.
Светя по 6-7 часа на ден, като другата седмица планирам 8 ч светоден - 2х36 W аквастар и гролукс.
СО2 под налягане с 2 мехурчета в секунда.
Аквариума е с всички рибки прехвърлени от наното ми  - галакси 9 бр, 5 неончета, данио и сомче коридас. Чувстват се добре, няма признаци на стрес. Няколко от галакситата даже са много добре оцветени - по едрите, но не мога да ги снимам с турбосапонерката ми, много мърдат.
Но общият вид аквата не е добър.
Идеи?

ПС: В наното имам няколко растения като тези в големия - без торене, без СО2, смяна на вода седмично, 18W осветление, китайско филтърче с сипоракс - на същият хал са?!?!?!. В момента имам цяла банда ред чери, новоизлюпени, видях ги секунди преди да изпразня наното, за щастие без инциденти. Сега си стои така. Малкият е занемарен тотално, а големият го гледам като писано яйце а дереджето им еднакво? Или грешно подхождам?

Благодаря предварително!
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

Penta

Малко забележки несвързани със състоянието на растенията:
Смяната на водата се извършва с престояла заради наличието на флор - 24 часа е напълно достатъчно. След една седмица водата си е блатясала, образно казано.
24 градуса не чак зле, но пък не е и много. Стабилизирай я на 26 според мен.

Иначе , хубаво добавяш микроелементи с акваформула,  но в така слабо населен аквариум си трябва и макро :(
Този чакъл, особено за елеохарис-а...ти си знаеш.

petko

Няколко насоки относно растенията.
Някои растения не виреят добре в новостартиран аквариум.
Нямаш нитрати.
Слабо ти е осветление.
Намали дозата на Акваформулата.Една лъжичка 2,5ml.на седмица ти е достатъчно в момента.

Nikola 1

Преторяваш. Намали торенето. *privet*

sVGNsali

 :coffee:
Добро утро. Благодаря за съветите.

Имах няколко предположения, но не бях се и замислял, че акитата са ми малко, а то си е напълно логично  :-D. Обмислям да си купя около 15тина рибки за пасаж, но не съм решил какви. Ще се радвам ако някой даде съвет за комбинация с наличните ми рибоци. Родостомус, около 15 бр.?

За осветлението.. знам си аз, уж временно, уж беше спешно. Ще видя какво мога да направя.

Намалям и торенето, явно не помага увеличението, даже май и нишкови имам вече.

Колега Penta, поддържам 24 С, защото си мислех, че по високите температури ще вредят на растенията, но ако това е грешно, ще кача на 26 С. Прав си за чакъла и елеохарис-а, но за сега е добре, порасна доста. Аз в началото нямах никакви надежди за него, но беше бонус и го боднах ей така. Но като го гледам как дърпа, за сега е едно от растенията с добро развитие, да не кажа най-добро.

Благодаря още веднъж!
:coffee:
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

Nikola 1

За нишковидните слагаш Егерия.

Joro V


sVGNsali

02.02.2014 22:20 #31 Last Edit: 03.02.2014 08:26 by sevginsali
Нещата вървяха криво ляво добре.
Китките дърпат..
Обаче намерих сомчето почти мъртво-обърнато, на дъното на аквата. Помръдва леко, но май е патник. Сложих го в една бутилка от мин вода, и така в аквата.. Ще се спомине видими причини.
Всички други риби са добре, за сега. Жизнени, щъкат си из аквариума
Днес чистих листата, почистих и стъклата. Не съм ровил в грунда.

Идеи?


Публикациите са слети: 03.02.2014 08:26

Умря..
:'(
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

Nikola 1

Цитат на: Joro V - 29.01.2014 12:09
Егерия?

Да. Прахосмукачка е за излишните хранителни вещества в аквариума.

sVGNsali

Да изтупам и аз малко праха, наслоил се в темата..
Растения - оцеляха само тези.
Риби - 15 клиноводни, 4  рамирези, 5 неона, 8 галакси и най-старшата ми рибка самотно данио.


,,Aква":
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

sVGNsali

И малко по-малко от месец по-късно, въпреки че действам като по учебник:
- торя с профито + глутералдех + макро (15:1) по следната схема: всеки ден вкарвам по 2 ml глутералдехид. А през ден вкарвам макро и микро. Вкарването на хиимиите ги правя едно след друго - примерно, прибирам се към 18 ч. (лампите се вкл. в 17 ч.) и слагам глудералдехида+профито (2 ml ) едно след друго. Цялата техника си работи. На следващият ден глудералдехид + макро (10 ml). В сряда (само смяна, без сифониране на дъното) и събота сменям вода (в събота сифонирам и лъскам стъклата), като след смяната на водата, веднага пак си слагам химиите. В неделя не храня и не торя.
- светя с 1x865 и 1x845 по 39w - 6ч;
- аерирам в периода в който лампите не светят с въздушна завеса;
- подавам нон стоп Со2 през бутилка. Разтварям с колона.

грунда събира яко органика. Навсякъде е. Предполагам от там и нитратите са яко вдигнати. Не мога да разбера, от къде се появява. Не мисля, че прехранвам, за по малко от 2 мин. омитат всичко..
По листата и стъклата яко кафеви зелени петна и нишки.. Брадата се увеличава и разпространява навсякъде. Растенията залиняват и гният.
Аз ли нещо много радикално бъркам или всичко е заради фракцията на грунда та няма отърване от тая органика? Рестарт?
Канистъра е със със сипоракс, преди 10тина дни го сложих - JBL 901.
Моля за мнение къде греша и как да действам от тук нататък *HELP*.
Ето и снимки :










































Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

petko

Спри макрото и тая въздушна стена.СО2 нонстоп.
Слагаш макро,а се чудиш от къде са ти нитратите.
Доста е зле положението.

zariio

Сега вече като видях снимка мога да започна :-)
Първо грунда изглежда ужасно едър и не е много добре за растения с нежни корени.
Осветлението ти е доста сериозно.Аз на същия аквариум светех по 6 часа с 1х24вата т5 и по обяд се включваха за два часа две като твоите.Остави едната пура да свети или сложи ако имаш стъклен капак бяла пластмаса или нещо да разсейва леко светлината.
Сифонирането в растителен аквариум е напълно излишно.Растенията си знаят работата.Нитратите дори и леко завишени не могат да ти навредят.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Penta

Само за осветлението че е много не мога да се съглася, иначе съм съгласен за торенето, грунда, сифониране и прочие.
Аз често си експериментирам в малки аквариумчета, най-сериозен провал беше със непрекъсната и силна аерация в нестабилизиран аквариум.
А и 2мл глутер на този обем нищо не прави, но положението е твърде зле за да разчиташ на него.

danielm

Като начало първо махни белия камък ...  че тези кафяви ми изглеждат познати!
Това по дъното също са водорасли, а не е гнилоч и акита и сифонирането няма да реши проблема.
http://aquariumbg.com/forum/vodorasli/t47969/msg446365/#msg446365

dafil

Направи един тест  за фосфат,за да разбереш дали нямаш изтичане от хран. подложка.
Освен това личното ми мнение като гледах клипчето е,че ти почти нямаш течение в аквариума.Ако филтърчето ти не е слабо....ориентирай  потока така,че да обдухва всичко.Да виждаш,че има някакво поклащане на китките от течението.Номера е цо2-то(и не само то) да се  дистрибутира навсякъде!!
...колкото до двете лампи-ей ти един аквариум само с 2 лампи  :-D
http://www.plantedtank.net/forums/yourtanks.php?do=view&id=1508
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

Penta

Погледнах видеото и както отбеляза dafil нямаш никаква циркулация на водата. CO2 го подаваш през проточен реактор разбирам, но мерил ли си дали е достатъчно ? То не се разпределя по целия обем де, ама все пак го замери и регулирай подаването.

petko

Цитат на: Penta - 02.05.2014 12:04
CO2 го подаваш през проточен реактор разбирам, но мерил ли си дали е достатъчно ? То не се разпределя по целия обем де, ама все пак го замери и регулирай подаването.
С тази аерация въобще не му стига СО2. ;-)

zariio

Не знам но за тази височина за мен това осветление е силно.При същите размери аквариум със същото осветление съм брал ядове.В момента в който го намалих и нещата се стабилизираха.Не казвам че и с него не става но според мен аквариума става бърз и по-труден за подръжка.

Дафиле,кой от двата е със 2х54W че така като ги гледам те еднакви :-D
Колко е висок?

http://www.plantedtank.net/forums/yourtanks.php?do=viewuser&id=6530
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

dafil

Цитат на: zariio - 02.05.2014 13:10
Не знам но за тази височина за мен това осветление е силно.При същите размери аквариум със същото осветление съм брал ядове.В момента в който го намалих и нещата се стабилизираха.Не казвам че и с него не става но според мен аквариума става бърз и по-труден за подръжка.

Дафиле,кой от двата е със 2х54W че така като ги гледам те еднакви :-D
Колко е висок?

http://www.plantedtank.net/forums/yourtanks.php?do=viewuser&id=6530
Чччччшшшшш-и тоя Jeff  нещо нарежда :-D
Чел съм на тоя пич темата и по спомен е 18 инча(45см)
Дадох аквариума за пример,че 2 лампи Т5 изобщо не са слабо осветление!!!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

hunter

Според мен се налива много излишна химия в този аквариум. Има и излишък има и блокиране на растенията от толкова химикали.

sVGNsali

Здравейте.
Първо искам да благодаря на всички включили се. Радвам се, че сте отделили от времето си и сте обърнали внимание на моите перипети.
Искам да кажа, че до преди месец и нещо, състоянието на аквата, поради ред причини, главно незнание и нечетене беше идентично. Тогава, благодарение на отзивчиви колеги и техните съвети го бях докарал до някакъв приличен за моите стандарти вид. Именно тогава, се престраших и качих клипчето.
После обаче, въпреки че добавях по качествените химии, изглежда съм прекрачил някаква граница, като последствията са очевини.
Да дам малко допълнителна информация:
- Аериране: извършвам го в периода в който лампите не светят. Помпичката и лапите са с таймер (аератора от скоро) и съм направил необходимата организация, помпата да спира около 1-2 ч. преди лампите да светнат. И като загаснат да се включат съответно. Събира се около 8 ч период, в който не аерирам при 6ч светене на ден. Започнал съм го, след мнение на колега, че е наложително;
- СО2 си върни 3-4 балончета в секунда, без да спира. До преди време го понамалях до към 1-2 вечер преди да си легна, но от 1-2 седмици не го пипам. НЕ съм мерил. Тестове имам само на JBL 6in1 и според тях са ОК нещата;
- Циркулация на водата: Както е видно от набързо нахвърлената схема, циркулацията имам. По късата страна - вода от канистъра; а от срещуположната къса страна, малко филтърче пълно със сипорак. По времето, в което е заснето клипчето, филтърчето бе в кофа (около седмица) заедно с голямо количество сипоракс, който вече е в канистъра. Предполагам е ясно, че бе в кофа, заради бактериите. До колко съм успял, божа работа



Сега се сещам, че когато слагах медията в канистъра, бях разкачил всичко, изчистил бях маркучите. И като закачих нещатата наново, докато се опитвах разни експерименти, изглежда нещо се обърка - не обезвъздуших и доста органика, която беше полепнала по филтърната колона се изхвърли в аквата. Естествено веднага сифонирах, сменях води и прочие, но още там изглежда съм си заложил аз бомбата.

- Осветление: Както се вижда и по-горе, водният стълб е 34-35 cm. Осветителното тяло е с две пури. Реално имам около 110-120 л вода, така че мисля една пура няма да е достатъчна. Естествено, нищо не пречи да пробвам. Да махна едната и да оставя да свети само с другата пура? Преди около 3 седмици, махнах стъклените капаци, поради опасения че именно те, филтрират светлината и това влошава допълнително нещата.

Предполагам, че проблемите при мен са се натрупали и в един момент подемат сериозна атака. Тази сутрин смених около половината вода, с леко сифониране, че дъното беше като паяжина. С оглед на мненията по-горе, спирам да го правя - сифониране на дъното. Ще карам само със смяна на водата 2 седмично.
Спирам и с аерацията. Може би само вечер - 23:30-07.30 ч. ?
Спирам и с макрото-за сега. Да добявам ли профито и глутералдехид и по колко?
Грунда е с фракция 4-8 mm.

Още веднъж благодаря за отделеното време.

Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

saxon

A каква е рецептата ти за макрото

sVGNsali

Цитат на: saxon - 02.05.2014 17:30
A каква е рецептата ти за макрото
N       P
15     1
- това използвах до сега.
Имам и готов друг, още не съм го почнал - KNO3+KH2PO4+урея/карбамид/ (10:1)

Цитат на: danielm - 02.05.2014 11:06
Като начало първо махни белия камък ...  че тези кафяви ми изглеждат познати!
Това по дъното също са водорасли, а не е гнилоч и акита и сифонирането няма да реши проблема.
http://aquariumbg.com/forum/vodorasli/t47969/msg446365/#msg446365
Сигурен ли си за камъка? То така си беше и в наното, там му нямаше нищо. И в големият си беше ОК до преди месец.
Иначе прочетох темата от линка - беше много полезна. Благодаря! ЩЕ те изчакам да отговориш, ще пустото му камъче ме кефи. Но ако се налага, ще украсява градинката пред блока...
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

dafil

Обръщай входящата тръба на канистъра да "духа" по големия диагонал на аквариума,а ако можеш  я наклони на 45 градуса на долу.
Имах едно бавно аквариумче,без ЦО2,слабо осветление,торях си доволно(седмично се добавяше по 2мг/л фосфат и 10-15мг/л нитрат и всичко си беше наред откъм алги.Само че му беше силен филтъра(1100л/ч канистър намален на половина на ~30л. вода) и слабо осветлението.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2Fkoleda2012front1_zpse6fbd1ed.jpg&hash=bfe9e8011024cda77b6877ecb1fa50ad41edd32d
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

sVGNsali

ЦитатОбръщай входящата тръба на канистъра да "духа" по големия диагонал на аквариума,а ако можеш  я наклони на 45 градуса на долу.
Имах едно бавно аквариумче,без ЦО2,слабо осветление,торях си доволно(седмично се добавяше по 2мг/л фосфат и 10-15мг/л нитрат и всичко си беше наред откъм алги.Само че му беше силен филтъра(1100л/ч канистър намален на половина на ~30л. вода) и слабо осветлението.
Обърнах изходната тръба по дългият диагонал, както каза. Това е коляно и се върти в хоризонтала, по вертикала не става, или аз не мога.
Може и да греша, но все пак продължавам да си мисля - имам ако не перфектен, то поне добър ход на водата. Имам тук там някое мазно петънце по повърхността, но не и ципа.
Преди малко бумнах 7 ml глутералдехид със иглата в зоните с най-много от онези мустачки..
Обмислям да действам така : Днеска без химии. Утре също. В неделя пак 50% смяна на вода. И почвам с половин от сегашната дозировка микро и макро. В момента и двете пури ми светят, но от утре ще съм с една. Аерацията какво да я правя - тотално да спра или само по тъмното?
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

spark

Аз преминах през същото, при мен се оказа бедна на CO2 вода и високо PH 8 след пускане на CO2 система PH стана около 7,5 и растенията зелнаха, алгии почти нямам, но следя много стрикно подаването на CO2 с постоянен тест, забелязах, че е необходимо няколко пъти в седмицата да се коригира подаването за да се поддържа постоянна стойност. Подавам постоянно CO2, защото през нощта се изпарява и през деня не може да навакса системата.

dafil

Цитат на: sevginsali - 02.05.2014 19:37
Обърнах изходната тръба по дългият диагонал, както каза. Това е коляно и се върти в хоризонтала, по вертикала не става, или аз не мога.
Може и да греша, но все пак продължавам да си мисля - имам ако не перфектен, то поне добър ход на водата. Имам тук там някое мазно петънце по повърхността, но не и ципа.
Преди малко бумнах 7 ml глутералдехид със иглата в зоните с най-много от онези мустачки..
Обмислям да действам така : Днеска без химии. Утре също. В неделя пак 50% смяна на вода. И почвам с половин от сегашната дозировка микро и макро. В момента и двете пури ми светят, но от утре ще съм с една. Аерацията какво да я правя - тотално да спра или само по тъмното?
Ако наклониш леко на една страна "U"-то на връщащата тръба, което минава над най-горния ръб на аквариума(предполагам имаш вакуумчета които го фиксират ;-) ) ще стане и под ъгъл спрямо дъното :-)
Аерацията по тъмно няма да вреди.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

sVGNsali

Цитат на: dafil - 02.05.2014 20:12
Ако наклониш леко на една страна "U"-то на връщащата тръба, което минава над най-горния ръб на аквариума(предполагам имаш вакуумчета които го фиксират ;-) ) ще стане и под ъгъл спрямо дъното :-)
Аерацията по тъмно няма да вреди.
Помъчих се, но не става. Само едно вакумче имам което държи изходната. Но мисля, че и така става.
Забелязах, че сега растенията се клатят малко повече, и повече от тях - предполагам значи по-добро движение. До преди това, само повърхноста се движеше и зона непосредатвено пред тръбата.
Колега spark, моити растения винаги си кипят но пустото му тестове така и не ги купих, като гледам няма и да мога, аквата буквално се бори за живота си тия дни. До сега не съм забелязал негативно влияние върху рибетата.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

sVGNsali

 *HELP*
Нещата отиват на зле.. Все по зле.
Просто не мога да разбера от къде тая органика - все едно нямам филтър.
Не знам дали търся съвет за помощ или потвърждение за рестарт.. Ако се рестартира, дали мога да използвам същият грунд (промит/попарен) или проблема е точно в него и да търся нещо друго?
Не ме е яд за опитите и неуспеха ми, яд ми е че хората у дома ще се радват ако се разтури.. :buff:





































А наното (пу да не го урочасам) е като сълза. Всички растения са от големият аква, и въпреки че съм го оставил на самотек, всички те се оправиха и са в прекрасно състояние в момента..
От време на време му пръскам глутералдехид и ако съм на кеф по мъничко профито. Светя с енергоспестяваща.. Да се побърка човек.



















Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

zariio

Пробвай преди да го развалиш да светиш само с едната пура 5-6 часа.
Изпробвай така за 2-3 седмици.Сменяй вода веднъж седмично по 50%
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

sVGNsali

Аз си светя само с една пура следвайки съвета ти от предишните постове..
Не аерирам..
Бумках по 10мл глутералдехид. Растенията вървят, но тоя килим е като зараза. От него, дори и брадата се не вижда вече..
Вода сменях по различни схеми..
Но никаква промяна. Едно голямо нищо.
Развалянето лесно, но как да избегна повторен провал..
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

dafil

Ако наистина се стигне до рестарт,какво ще промениш и ще е различно от сегашното съдържание(грунд,светлина,ЦО2)?
Нямате ли някой  зоомагазин покрай вас, в който да ти тестват водата за фосфати?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

zariio

Мисля Danielm имаше в неговия аквариум при старта такова чудо но се справи с него.Пиши му.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

sVGNsali

До колкото знам не тестват водата. Аква бизнеса не просперира. Ще проверя пак.
Данаил ми каза, но това което помогна нему, при мен не проработи.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

Joro V

както беше писал някой от колегите по-горе - това са водорасли, а не органика. така че няма ли да помогне метода със затъмняването за 3 дни, описан в една от темите на Евгени? мисля, че си струва да се опита преди да се тръгва към рестарт..

sVGNsali

Да, мога и да опитам пак.
Макар че, преди време когато го пробвах тояа затъмнява, за малко да загубя всички растения. Просто изгниха.
Сега малко ме е шубе..
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

zariio

Затъмнявал съм преди време по този метод като лекувах циано и беше успешно.Дъното беше с хемиантус и при него нямах проблем. Не знам обаче дали и това ще ти помогне.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

hunter

Не че много ги разбирам но защо не вземеш да смениш грунда? Почти съм сигурен, че много ядове ще си спестиш.

saxon

И аз мисля ,че грунда е кофти-много зони които задържат органика и се появяват гадните алги.Разкарай и мъха - на снимката е като неизмита гъба на филтър

sVGNsali

Благодаря колеги.
Ще разкарам всичко, както е тръгнало. Вече е ясно, че е въпрос на време, да се разделя с хобито..
Семейната клика, ме натиска яко. Претърпях първа "загуба", наложи се да пусна наното за продажба. Но веднъж подадеш ли пръст, много добре знам какво следва..
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

danielm

Преди 1 година и мен ме натириха, че не искат блато вкъщи ..... та и аз продавах акви, канистри и т.н.
А  виж сега какви китки имам. СПОКО!
Даже сега искам по-малка аква а жената не дава!  *bg*

sVGNsali

Малко развитие.
Аквата се проясни. Онези гадории като килими си отидоха, но след всекидневна смяна на вода- по 30 l + 20 ml глутералдехид. Мисля, че се борих над 2 седмици.
Такава рутиност съм придобил, въпреки че нямаше днес да сменям вода по инерция си приготвих кофата и сифона.. :)
Не знам, дали аквата ще изкара още или пък дали няма да го хване някакво аеробно натравяне, но искам да кажа на колегите, които са по-зелени от мен в хобито, да не се отказват и да НЕ рестартират веднага. Да се учат от грешките си, да четат и така да надграждат. Иначе всеки рестарт ще си е кръговрат на грешките.
Поне за сега, моята упоритост дава резултат.
От днеска подавам макро, по 5 ml.
По съвет на колега bunzip, ще следвам сутрин микро, вечер макро с разлика от 12 ч. - 08.00 и 20.00
Да видим..

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg.tapatalk.com%2Fd%2F14%2F05%2F29%2Fequvadyp.jpg&hash=821f43f4c5e7ae9d114ba5f49d19cceebd1b96a9

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg.tapatalk.com%2Fd%2F14%2F05%2F29%2Fe9aputu2.jpg&hash=8e12fe8dfb2829efd59da5bc9cabc9a11ab019ad

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg.tapatalk.com%2Fd%2F14%2F05%2F29%2Futuze6um.jpg&hash=d8f6ebc27907c1851731dfe4f9df00d79195fdd5

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg.tapatalk.com%2Fd%2F14%2F05%2F29%2Fepusybus.jpg&hash=1f2a4fde53c612764b75c9fb27a4a19b43859f00

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg.tapatalk.com%2Fd%2F14%2F05%2F29%2Fsenu3e2y.jpg&hash=b74c6fb1364b7a0331b0291a26242b4d91f1eea8
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

neo5

Браво, бил си на косъм от Апокалипсиса, но си се справил, прочетох всеки един коментар от твоята тема  :-D Добър аквариум имаш, а за в наното ти видях 3-4 дъбови листа ако не се лъжа, мисля и аз да прибягам до гората и да си взема малко за красота и цвят да има около моя мъх, таман разходка ще си направя :D ;) Пиши ми все пак тука ако създават проблеми тея листа де, иначе са много красиви, добре стоят  *THUMBS UP*
Не се опитвай да огънеш лъжицата.Това е невъзможно.
Опитай се просто да осъзнаеш истината.
- Коя истина? - Че няма лъжица.
The Matrix

sVGNsali

Здравей.
Добри времена бяха, но отминали вече..
Малкия го продадох, но сега малко съжалявам. Все пак свърших добро дело, дадох го на семейство възрастни, сами, които искаха да имат аквариум.
Дъбовите листа, не създават проблем, но по принцип трябва аквариума като цяло да отговаря на визията. В смисъл, с листата се получава леко биотопна форма, а при твоят аквариум, с толкова зелено може да не се впишат.
Иначе мъхове, корени и листа - тогава става. Особенно ако леко потъмнее водата. В добавка със слабо осветление става много добре. Има си своята красота, за очи които я виждат.
А големият, се води или пътник или носител на промяна. Устоя на семейните атаки, на атаки на водорасли, опити на малката да бърка със спринцовки и ръчички и най-вече на моето невежество  :-D
Но историята пак се повтаря.
Почти месец вече, водата в ВиК мрежата в града е кална - някакви аварии има. Освен това, върви воден цикъл тук и за акваристиката настъпиха трудни времена. А жената повтаря - "Няма вода за къпане, миене и готвене, а ти се кахъриш за рибките:-D
И не мога да сменям вода, запасите ми свършиха и гледам пак яко събира органика, а от там и кафевите и нишковидните пак се появиха. Не ми стиска да рискувам с вода от водоеми, но мога и до там да опра.
Беше ми казано, че едрият грунд ще задържа боклуци, и аз съм поредното доказателство за това.
Но сега, имам намерение да сменя цялата система. Или махам аквата и купувам нов за цихлидарник или този го правя такъв.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

neo5

Утре отивам да си взема няколко листа аз, мисля, че идеално ще стане, имам и слабо осветление, просто махам пвц капака на аквата, махам и двата стъклени и пускам отгоре 3 х 55 вата лунички, ще станат хубави няколко снимки  :-D Иначе, не знам как е сега големия ти акв., но ако ще му правиш рестарт, смени грунда си, най-добре ще е речен пясък, фракция - 3-5 мм., идеален е за нас такъв, аз обаче късно се осъзнах и мисля след година ако имам по-малък акв. да е с такъв "пясък", само трябва да се отсее по-малките камъчки и по-големите, това което остане в ситото - него се използва ;) Много идеи и аз имам, ама финанси няма, пък и все пак само точно месец имам този големия, мисля, чак пролетта на другата година да събера малко пари за един 100 литров примерно, до тогава кой знай колко повече опит ще имам и ще го направя по-добре от този  :-D
Не се опитвай да огънеш лъжицата.Това е невъзможно.
Опитай се просто да осъзнаеш истината.
- Коя истина? - Че няма лъжица.
The Matrix

sVGNsali

Не рестарт. А пълна промяна ще правя. В смисъл, ще зарежа растенията и малките рибета (не ми се отдава химията и това е). Така ще спрат и бъзиците на познати, ще съм гледал "храсти", "водорасли" вместо рибки
В момента чакам да предам сегашните си рибки, на един мераклия..
Камъни съм събрал. Грунд ще взема скоро - или употребяван или от Горубляне, София. Ситна фракция, 1-2 mm.
За финансите - бездънна яма е хобито, само гълта. Или поне при мен, още не мога да печеля от него ;)
А втори аквариум, винаги трябва.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

neo5

Така е, доста гълта това хоби ама е убийствено мам*а му :) красота е да има човек част от реката или морето вкъщи... иначе 1-2 мм. викаш другия ти грунд, той много ситен, като моя - само от 1 мм. е! За другия след време съм намислил скаларии да гледам, само 4-5 и това е, с няколко по-непретенциозни растения, ти какво си намислил за твоята промяна, какви риби ще гледаш на твой приятел?!
Не се опитвай да огънеш лъжицата.Това е невъзможно.
Опитай се просто да осъзнаеш истината.
- Коя истина? - Че няма лъжица.
The Matrix

Ivan_S

Севгин, пълни цихлидарника, не мъчи хората  :-D. Разбрах аз, че си се насочил към американците, ама тези точно, които си харесал, верно ще ти напълнят аквариума за нула време. Не, че съм отглеждал такива, ама който е имал, само това споделя  :-D. На африканските езера какво не им хареса  :-P?
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

sVGNsali

Здравей колега Иван.
Недей така, не съм казал нищо лошо за Африканците ;)
Но! Ето това, http://all4aquarium.ru/en/events/jbl-biotope-contest-2013/entries, позиция 4 за северна америка не ми дава мира от както видях линка споделен (не помня кой го беше дал, но да е жив и здрав).
Иначе, днес вече сериозно съм впечатлен=стреснат от репродуктивните способности на тия цихлозоми, взе нещо шубе да ме хваща. Какво ли разбират под израза, "с лопата ще ги ринеш"  :-| ? Питам във физическият смисъл на думата..
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

Ivan_S

"С лопата ще ги ринеш" буквално надали ще стане, но като метафора доста точно описва изобилието от малки и големи рибета, които ще постигнеш след не много дълго време :). Наистина се множат като зайци, поне от това което съм чувал от колеги. Един вид са като напаст. Африканските цихлиди също са доста плодовити, но пък са и злобари, и сами се редуцират. Процентът оцелели от едно хвърляне е дооооооооста по-малък (ако ги оставиш на естествен подбор) ........... макар при мен вече този процент да наближава 50%, което не е много обичайно *CRAZY*.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

sVGNsali

Благодаря.
Схванах намека.
Аз имам доста да извървя до момента на пускането на рибите, така че ще видим какво има да се случва.
Първо да аранжирам, да стартирам, да минат поне 3-4 седмици (отново садо мазо упражнение) и тогава..
Само се пита, в Кърджали водата твърда ли е мека ли е. Това ме подсеща, че е време да взема вече ph тест. Някой да препоръча нещо - марка?
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

sVGNsali

Промяна на визията.
Евентуалните обитатели са Cryptoheros sajicа, Herotilapia multispinosa и Thorichthys meeki - или комбинация или само един вид. Още не съм решил.
Взех няколко камъка от реката. Клонките от бреза. И бум в аквата за проба.
Нямам съдове за варение на тия чудесии, уж ги измих но..камъка има подозрително червеникави цветове, като ръжда..но пък в реката?
Мнение за композицията?

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs8.postimg.cc%2Ffgrn0vge9%2FDSC09902.jpg&hash=7905e4df438f48a5b64eaf977b8cada69016b851

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs8.postimg.cc%2Fs6vvdyoch%2FDSC09903.jpg&hash=b01faa2f6d50e9292df96e078972dea2dabdb4d5

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs8.postimg.cc%2Fgt9c2rdtt%2FDSC09904.jpg&hash=bf74a3f70a38b11c0583e96ed086edae59809eb1

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs8.postimg.cc%2Fl144bif9d%2FDSC09905.jpg&hash=502014959011ebe1d6b6dc860f58ae6367cdedba

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs8.postimg.cc%2Fbfajv7o3l%2FDSC09906.jpg&hash=b60146ab8c635188c5936e24e7a651a732744d6c
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

adam

Цитат на: sevginsali - 02.08.2014 11:22
Само се пита, в Кърджали водата твърда ли е мека ли е. Това ме подсеща, че е време да взема вече ph тест. Някой да препоръча нещо - марка?
Водата в Кърджали е сравнително мека,  а за тест виж ако ти харесат тестовете на JBL или на SERA.

zariio

За Ph ползвам и препоръчвам на Tetra.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

sVGNsali

Да водата е мека.
Не съм я тествал, но това съм чувал от по старите в хобито колеги.
До колкото разбрах, видовете които съм избрал за кандидати, толерират вариации на Ph..
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

Joro V

да споделя и едно субективно мнение - тези клечки не ми харесват така.. много са тънки, не са обелени, не изглеждат сухи, нито има някакъв ред.. не знам. според мен много по-добре би изглеждало с по-масивен корен или сухи клони.

Penta

Цитат на: Joro V - 30.09.2014 09:57
да споделя и едно субективно мнение - тези клечки не ми харесват така.. много са тънки, не са обелени, не изглеждат сухи, нито има някакъв ред.. не знам. според мен много по-добре би изглеждало с по-масивен корен или сухи клони.
Тези свежи клечки много скоро ще започнат да гният.

sVGNsali

Разбрах намеците   *privet*
Ще ги махна. Имам няколко корена и пънче, сухи, но формата не ми допадаше. А и гледам в клиповете за биотопи на мееки все някакви клонки има. Дали някакви клонки от дъб да не вкарам? Горското яко работи в нашия район и гледам осеяно със сухи клонки..
Сега ще кисна другите и така ще го бъде. До тогава ще добавя само камъни.
Благодаря за мненията.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

bunzip2

С клонки от дъб си оцветявам ракията :).
Ако ще ги ползваш, задължително ги извари, че иначе ще оцветяват доста време.

sVGNsali

Xa xa :D така каза и баща ми.. Отпадат като вариант :D

Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

M14iro

 
Цитат на: sevginsali - 30.09.2014 20:32
Xa xa :D така каза и баща ми.. Отпадат като вариант :D


Севгин, дъбовите клони са много добър избор ,поради това ,че трудно гният ,а и водата най много да ти стане леко жълтеникава.
Слагай още камъни.

sVGNsali

Малко развитие на подредбата.
Корена не знам от какво дърво е, но е от язовира. Обелил съм го максимално, но има тук там кора. Стоя повече от 10 дена в леген, пое вода но от разлагането на кората предполагам, банята миришеше на мучурище и днес преля търпението на дамите ми.
Извадих го, почистих го и заедно с камъните в аквата.
Камъните и седяхя 10 тина дни, всеки ден пълних кофата с вряла вода, чистех.
Но като вкарах всичко в аквата, сякаш настана буря от бели частици, почти мъгла. И водата седи една мазна..
Отделно съм събрал няколко дъбови клонки. Сухи и мокри. И тях ще кисна.
А този корен да го вадя ли, да стои ли? Да видя дали ще се размирише..
Иначе при подредбите на камъните съм гледал да образувам някакви ниши/пещери. Самите камъни стъпват на подложката от стиропор.
Не знам до колко са силните мееките, които чакам от доста време, дали ще ги мръднат.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2Fgbz4s1i6r%2Fimage.jpg&hash=1b0788ccded36e7de642a16dafa5df4e8debb510

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2F72sd46jwz%2Fimage.jpg&hash=89350d13e22f374a2311ce4b0202e60f4695700c

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2Fn4zhob903%2Fimage.jpg&hash=64b75ed1a63cb22a9f0d78dbde31f6289c66b992
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

danielzd

Има напредък  *THUMBS UP* Моето мнение е корена да остане  :-)

niki_o

Що ми се струва,че осветлението е с изместен център...Обичам аквариуми със сянка,вчера единия от мойте преустроих така *DRINK*
П.С.Колко време остана до пускането на рибите?Миризмата се бори с активен въглен май.

sVGNsali

Добро утро. :coffee:
Осветлението на снимките е една настолна лампа. Използвах я, колкото да виждам какво ставаше при нареждането на камъните. Иначе основното е лум.осветително тяло 2x36W. От тях само едната пура използвам.
До пускането на рибките..ами неизвестно. Трябва да си взема рибките (или да случа на някой пътуващ познат) от София, развъдчика не праща по куриер.  :'(
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

M14iro

Ако нямаш растения по -добре 1-36вата

sVGNsali

Цитат на: M14iro - 08.10.2014 18:00
Ако нямаш растения по -добре 1-36вата
От доста време съм само с едната пура. Беше една от мерките против бума на водорасли.
Така си и остана.
Но дори и с нея, аквариума изглежда доста осветен. За това допринася и светлият грунд, кварцовият пясък.
Тъй като все още искам да аквата да изглежда биотопен, съответно не толкова осветен, си мисля дали да не го сменя с 2x18 W.
Единственото като вид растение (за бройки още не съм решил) ще бъде нимфоидес тайван (или др. разновидност) с надежда да изкара без СО2 и торене и слабо осветление.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

M14iro

едната 18  да е Aquastar  или Aquarelle за да подсили цвета на рибките .

sVGNsali

Здравейте колеги.
Да споделя малко развитие по темата си и лекото охлаждане на първоначалният ентусиазъм.
Значи, докато чакам възможност за транспорт на мееките, реших да се възползвам от предложение на колега – подаряваше 2 бр. мъжки зебровидни цихлозоми, една от които пълен побойник. Все пак ми омръзна да гледам празна аква. А и щеше да бъде лека тренировка – за 1ви път щях да имам цихлиди, а пък те са доста издръжливи и толерират грешки и/или нехайство.
Първият шок изживях беше като видях какво значи агресия на цихлиди. Такова нещо не съм наблюдавал при дребните си риби. Голямата и едрата (10-12 cm, цихи, на галено – име заради лапетата) спукваше от гонене и хапене по-дребната (8-10cm). Тя горката бе цялата наръфана – тяло, перки, опашка. Абе здраво място не остана. Преките недостатъци от гонитбата им беше, че от мяткане напред назад пляскаха вода и оливаха зоната около аквата. Жената мълчаливо издържа 2-3 дена, но не и аз. Взех, че съжалих малката и я сложих в една кофа, с цел да я подаря на някой от града. Но желаещи няма. Сега, май ще отива..
Другото, което много неприятно ме изненада е, как само една риба, превърна в кенеф цялата аква. Само акита се мяткат из водата. Това при положение, че не е много яшна, за има няма 1 седмица.  Да не говоря, че промени релефа на терена и на 1-2 места изкопа пясъка до фибрана.
Та, бях аз някак си подготвен за агресията, ама тая работа с акитата направо ме шашна. Ами ако/когато станат 10-12? При дребните риби, поне това не се виждаше.
Сега умувам какво да правя..
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

niki_o

Цихлиди джуджета,тетри,барбуси?

sVGNsali

Цитат на: niki_o - 20.10.2014 16:08
Цихлиди джуджета,тетри,барбуси?
*NO*
Да де, ама те някак вървят със зеленко. Не, че не мога да ги бумна направо, но не се връзва. А пък се отказах от китките..
Сигурно ще се наложи да привикна на големи риби.
Благодаря все пак за идеята  *privet*
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

niki_o

Е то барбус торпедо няма нужда от растения ,а само от течение и 15 му сантиметра го правят сериозен рибок-освен това си е добряк.
Дадох идеите преди малко основно защото смятам,че едрите риби смаляват визуално аквариума.А и с тези неща които описа маи от удоволствие седенето пред аквариума ще се превърне в мъка-акита, бой ровене..... :whistle:

danielzd

Аз също съм за барбусите и/или цихлидите джуджета, имах до скоро и са много красиви и атрактивни рибки  *THUMBS UP*

sVGNsali

Случи се почти чудо и си уредих транспорт на мееките.
Утре чакам 8 бр, около 5 cm..
И да видим какво ще се случи.
За колегите по-горе. Твърдо съм решен да продължа с плана, макар при първият контакт да останах разочарован от по-големите риби. Времето ще покаже.
Благодаря все пак за идеите!
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

niki_o

Добре,честито и утре вечер с клип ;-)

sVGNsali

Малък up.
Рибите са ми в аквариума. Малки са, но са почнали да показват цвят - около 4 cm. Климатизирах по правилата и ги пуснах в аквата. И до там, всички се изпокриха. Не изчаках да видя какво ще стане, тъй като съм на работа. Надявам се вечерта да ги видя живи..
С побойника се случиха интересни неща. Едва го хванах, доста се дърпа, а кепчето ми не е от големите. Сложих го в кофа. Докато се въртях около аквата, този си показа характера, почна да плиска и да се бунтува. Оля навсякъде. Занесах и двете кофи в банята (по малакта цихлозома все още стои в кофа. Сменям вода всеки ден, 90% с аквариумна). По едно време почнах да чувам пляскания. Какво да видя? На земята се мятка. Едва го улових и пак обратно. Този път от горе затиснах с леген и тежест. Голям характер показа.
Сетих се за едно момче с голям аква, по пътя за работата минах от там. Разказах му за какво иде реч. Има големи риби. Съгласи се да приюти тези двамата. Да видим. Радвам се, че поне на първо време имат уреден дом. Утре ги предавам. Да видим дали и там ще си покаже характера цихито или ще си размени ролите, от побойник на жертва. При момчето има голяма червена пираня (40 cm), кахалит (>20 cm), ягуар (10 cm) и анцитрусчета, малки.
Това е за сега.
Следваща задача е да се сдобия с буферни риби.
Зелени хелери все още ми търсят.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

pl86

Поздравления за новите риби.
Да ти споделя моя опит - нормално е че са се изпокрили, аз като взех мойте sajica баха 5 риби, направиха абсолютно същото. Дори после само като минех покрай аквариума веднага се криеха, почти не ядяха, чак след 2-3 дни вече почнаха да излизат и да ядат нормално. Стреса си казва своето, особено при цихлидите,които си пазят територията и като отидат на ново място им трябва време просто.
https://s8.postimg.org/ctn5jythh/facebook.png Соленоводни аквариуми България

640L - reef
15L  - pico reef

Ivan_S

Ако аквариумът е с пуснато осветление, може да го спреш за ден примерно. Нека да е толкова светло, колкото естествена светлина има в помещението. Като е по-затъмнено рибите са по-летаргични и по-спокойни. Поне това съм установил през годините и съм виждал, че дава добър резултат. До 2-3 дни ще станат по-смели и все по-често ще започнат да се показват  *THUMBS UP*
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

sVGNsali

21.10.2014 16:01 #103 Last Edit: 22.10.2014 21:07 by sevginsali
Благадаря колега pl86. Надявам се да се адаптират успешно.
Колега Ivan_S, това за осветлението се чудих дали, но след съвета ти, няма да пускам лампи няколко дена, примерно до петък. Мисля тогава да опитам и с малко храна.
Големи симпатяги са, още бебета дет се вика. Но имат оцветяване тук там и много ме радват.
*YAHOO*


Публикациите са слети: 21.10.2014г 21:09ч

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.cc%2F7212qor7f%2FDSC09934.jpg&hash=5343f79a548d2b74339ecfc4e4031dafb16cf002

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.cc%2Fs94tep3uj%2FDSC09935.jpg&hash=9852686f7181087d8ca33867d2586987e70ec3a7

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.cc%2Fid3qf1y2j%2FDSC09936.jpg&hash=2359256094bd1946ff70875c9de1149599f43325

Публикациите са слети: 22.10.2014 21:07

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.postimg.cc%2F6jbf68tgl%2FDSC09953.jpg&hash=0917896ad27181a3aae9571a91d7b348aebebde2

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.postimg.cc%2F8mludwt9h%2FDSC09955.jpg&hash=5702466d534b7364ae62b465abebea2a5c0e2ea3

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.postimg.cc%2Fnz5l7xsf9%2FDSC09956.jpg&hash=c840d35ad45b8f585abb0b74b62f2b91a4cf3687

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.postimg.cc%2Ffi62x0nqd%2FDSC09958.jpg&hash=00f086396c15bd0d459912236a885b1d584f3378

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.postimg.cc%2Fi0rrxp9gl%2FDSC09959.jpg&hash=9fe190d0bf529e28b512d2e5a11053bc012698d4

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.postimg.cc%2Fuoc4nydr9%2FDSC09960.jpg&hash=a29323ad922df1451e94cff956e44cf8e2acb5dd

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.postimg.cc%2Foh5c1j7dx%2FDSC09961.jpg&hash=3e7173fcfbd48438be66dd9b88964996eec32a01

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.postimg.cc%2Fytrmnm0x1%2FDSC09962.jpg&hash=b06fc3ee508831b0f44348afe23ffb9096e10482

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.postimg.cc%2Fi21pr4bad%2FDSC09963.jpg&hash=f8592f7ca4398077e894790c253be19b5057f124

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.postimg.cc%2Fctba6zi91%2FDSC09964.jpg&hash=e74d39e78cff7f4f4a46057321a3f23d0b8007d3

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.postimg.cc%2Fsu3vjyg4l%2FDSC09965.jpg&hash=a86e683c21ee86f62902cf5e18a337e6f9daf5e0
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

sVGNsali

Изтупваме праха..

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs17.postimg.cc%2F6zj4qdkej%2FDSC00063.jpg&hash=5f9551f6b8b297e5890ed8766e10a122ccd0f68c

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs17.postimg.cc%2Fbcm9mjiiz%2FDSC00066.jpg&hash=c92729638cb548b67c897a41cc7e5c876dc6dcda
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

sVGNsali

Още малко от развитието..


Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

zariio

Харесва ми но мисля че без hidrocotile-то и само с мъхове ще стане трепач.Незнам обаче на рибоците мъха дали няма да им хареса :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

sVGNsali

 :-)
То тая паричка не знам дали ще прокопса.
Де да знам, на мен ми харесва и с нея и без нея, но подарък бе, нямаше как да не я сложа.
Сега помагам на един новак (в смисъл, че е по нов от мен), може да зарадвам него.
А тия мееки май наистина харесват мъха, няколко пъти ги засичам да го опитват.
Предстои ми да сложа и нимфодея..
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

sVGNsali

Плана е изпълнен.
Аквата е пълна с планираните обитатели. Е има добавки, рамирезите, те са ми голяма слабост.
Искрена благодарност към колегата Djer! Само хубави неща за него мога да кажа - Акварист, Специалист, Добър Човек!
Към момента ме мъчи проблема с храната - 1 или 2 пъти на ден? Хелерите са на макс, другите подрастващи.
Осветлението и то куца към момента.
От тук нататък ще замезвам  *DRINK* и тайно ще планирам следващия по размери аква. Имам ъгъл с L=180 cm, просто ми става сладко като се замисля  (wasntme) ...
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

sVGNsali

Здравейте.
Искам да поддържам разнообразно меню за рибоците в аквата. И тъй като храня 2 на ден, имам чуството че въртя една и съща храна. Естествено, водя си дневник какво и как давам. Гледам да няма едно и също в рамките на два последователни дни, но бих се радвал, ако някой може да даде предположения за допълване на менюто - суха и замразена.
Ето с какво разполагам:

  • Sera vipagran
    Смес люспи LEON
    Tetra Pro Color Crisps - червена;
    Tetra TetraPRO vegatable;
    Tetra Discus - червена гранула
    Насипно пакетче на Dejana;
    Tetra CICHLID STICKS
    Хирономус;
    Артемия майки;
    Циклопс;

Рибите са мееки, рамирези, хелери. Имам и 2 анцитруса, за които не мисля да взимам нещо специално, защото просто няма да стигне до тях.
Благодаря предварително.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

yanev90

Добре се е получило, рибките са много готини също. Ех как ми се иска и на мен един голям аквариум  :-D

sVGNsali

Добър ден колеги.  :coffee:
Да повдигна темата и да споделя до къде съм..

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs7.postimg.cc%2Feh3qarhfr%2FWP_002161.jpg&hash=3a11b2691d02fc995d9fc474fb0f66a4267abb9d
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

hunter

На добре вървят нещата  :-)

bunzip2

Много добре се е получило  *THUMBS UP*

saxon

харесва ми колега-може да сложиш и анубиас едно дроздче от малкия

sVGNsali

 *DRINK*
Радвам се, че Ви допада колеги.  *privet*
Има още какво да се желае естествено. На живо е няколко идеи по-красив, но толкова може и техниката и аз  :-D
Колега saxon, много неприятни спомени имам от тия анубиаси, изхвърлих си всички коренчета, почерняха, окапаха. Е беше в началото на хобито ми, но от там нещо ми мина мерака към тях. И все пак ще обмисля съвета ти.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

hunter

То на живо всички аквариуми за мен са по добри снимката не може чак до такава степен да пресъздаде. Или трябва да си с ацката техника и да си профи в фотографията. Анубиасите не са сложни за гледане не знам защо си имал неуспех.

rollon

Аквата се е получила доста добре,поздравления   ;-)

sVGNsali

Здравейте колеги.
Да си повдигна темата, че да не загние.
Бавно но славно продължавам напред.
До момента имам три загуби - 2 мъжки хелера (един открит на пода, другият беше изяден на половина) и едното мъжко рамирези - затиснатато под един корен, оръфано тук там.
Не знам дали са умрели заради нападения или защото им е дошло времето..
Напоследък все по-често се улавям да гледам системи за СО2 под налягане, нещо пак не ме свърта.

pictures upload
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

jabeto

Ехе доста добре се получил аквариума! *BRAVO*Растението което е най отпред пред камъните май ще е по-добре да го преместиш отзад при останалите,че така скрива приятния изглед на заден план. *THUMBS UP*

adam

Здравей земляк!
Добре се развива аквата! Относно СО2, помисли дали наистина е необходимо при условие, че растенията са в добро състояние. Просто съвет

sVGNsali

Благодаря колеги.
Ха! Земляк, здравей. Ти се изгуби, скри се. Радвам се, че се засичаме и че ти допада.
Аквата изглежда добре, но все не е това което искам. Много съм далеч от аранжировка, дето да спира и окото и дъха - мой и/или на гости у нас. Объркаха се нещата малко, отпуснах се и макар да тръгнах от биотоп, стана зелен супник.
Сега, с помощта на скрит коз - колега, ще се напъвам за биотоп, ама истински, че и някакъв скейп да вкарам. Доста време седя на самотек, само поддръжка. Налага се updade дето се вика.
Да видим..
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

sVGNsali

 + едно клипче
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

sVGNsali

Здравейте.
Да споделя малко от развитието при мен.
Разместих малко камъните, изхвърлих малко китки и корени.
Надявам се да ви допадне.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.cc%2Fnfyfjf9or%2Fimage.jpg&hash=252faec352d9dd6844d3a32941130b0eef194566

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.cc%2F4q6g2ogy3%2Fimage.jpg&hash=f377ec605e9ec96aec83e6f44d5f3c5266db666a

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.cc%2Fn4gz6nt8r%2Fimage.jpg&hash=1a68b29bb65ebd4b1e0a8e7af1ba1272163d9c48

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.cc%2Fbct3vuymj%2Fimage.jpg&hash=c53dbc5e55709654fd778fe3d4f68ae3dda28a72
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

niki_o

Супер е станал.Сега ми харесва много повече *privet*

sVGNsali

Да,поотвори се малко.
Излишно е да казвам, че на живо си е друго..
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

jabeto

Колега аквариума ти е губав,но големия камък като си го сложил толкова близо до предното стъкло се губи малко от дълбочината.Той е като фокусна точка,но неможели да се измести цялата композиция по-назад ако има как.Иначе си ми харесва  *THUMBS UP*

sVGNsali

Няма място за по- назад. Ширината е 40 cm.
Може и да съм се изсилил с камъка, но това имах. В същност това е същият камък от предишната подредба, големият в ляво. Само, че сега е вертикално поставен. И съм го подпрял на друг камък.
Накратко, няма място..
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

pl86

На мен ми харесва подредбата много така, даже ме радва, камъка като изпъква. Може би само корена, който е подпрян на него отпред, ми седи малко нестествено, завършва някак отрязано, важното е на теб да ти харесва :)
https://s8.postimg.org/ctn5jythh/facebook.png Соленоводни аквариуми България

640L - reef
15L  - pico reef

sVGNsali

Колега, pl 68 съгласен съм с теб. Уж временно го бях подпрял но нали знаеш..
Да повдигна темата си с две пресни снимки..
Ще подкрепям Монако тази вечер, а ако имам сили и Григор по късно..

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs10.postimg.cc%2F5hqvz761x%2Fimage.jpg&hash=83f89c4cec64adf8af753c77e8e26d986aff4bef

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs10.postimg.cc%2Fthsw4cpd1%2Fimage.jpg&hash=991daa6b5cdb8c7878b070d7cbe9a01693c41c30

Минах отново на вариант с настолна крушка, защото от осветителното тяло пак плъзна брада..
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

sVGNsali

Здравейте.
Да изтупаме малко праха от темата ми.
При мен настъпиха доста промени..
Мееките ги няма.
В момента има 38 родостомуса, женски хелер и рамирези. Двата анцитруса са вече на +10 cm размер.
А новите ми любимци са 5 малки бразилски геуфагусчета - благодарности към discusfen  :)
Флората е представена от микрозориуми, сагитария и мъхове. И няколко стръка нимфея. Подавам СО2, на около мехурче в секунда.
Това е за сега..

Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

niki_o

Сериозна промяна,харесва ми *THUMBS UP*

Penta

Ето някой който не се притеснява да покаже снимка на аквариума си в пълен размер  *privet*

sVGNsali

Цитат на: Penta - 04.11.2015 15:07
Ето някой който не се притеснява да покаже снимка на аквариума си в пълен размер  *privet*
Напълно подкрепям виждането ти по този въпрос. И няма как, самият аз, да постъпя по друг начин.
*privet*
Не е спираща дъха картинка, както на някои колеги тук.
Целта е да има градивна критика.
Пък и в крайна сметка, толкова мога и аз и фотоапарата  :-D
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

discusfen

Направи едно клипче ако е удобно на маницит да я популялизираме тая неизвестна за България рибка геофагус.

sVGNsali

Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

JEM

Много добре си го оформил колега,като се развие ще стане супер.Пасажа е страхотен!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fimages%2F852%2F6799852C.jpg&hash=f2353be992cf54bc4f05d0515acf68d5dedde1e7

M14iro

Сложи листа от Орех, но избери по дребни  *privet*

sVGNsali

Две допълнителни снимки на геофагусчетата. Самотника е тартора..

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs1.postimg.cc%2Fbhy5n05bf%2Fimage.jpg&hash=0c44f9cc22b2ed8b07c5201bce46d5ef605b928f

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs1.postimg.cc%2F659b8vhez%2Fimage.jpg&hash=583b1eb5437a561eff561187d6b7df76e51efd6b
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.