• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
14.05.2024 19:45

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

има ли колега с оцелели"кардинали"

Започната от aquario, 16.01.2014 18:53

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

aquario

здравейте,много би искал ,ако има колега отглеждащ "кардинали",да сподели условията и най-важното,да ги гледа от повече от 2- 3 месеца:)
стига да не е стратегическа тайна:)

hunter


aquario

минали са два месеца,аз питам за три,а колегата Бучката,е толкова съвестен ,че се обезкуражавам и ще си боядисам черитата :-)

Асен Евгениев

Доколкото знам, Васко продаваше собствено производство кардинали.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

martata

Цитат на: akapulko - 17.01.2014 10:27
Доколкото знам, Васко продаваше собствено производство кардинали.
Внос.

hunter

Е чак толкова ли е паянтова тази скарида, че да не издържа =-O

Асен Евгениев

Цитат на: martata - 17.01.2014 11:17
Внос.
Да, внася ги. Но беше оставил три майки с хайвер. Понеже си е майстор в занаята,
предположих, че ги е размножил успешно. И съответно на пазара. :-)
Иначе тиломеланиите му се бяха намножили, които са от същия биотоп.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

killiman

Има нещо, което ми убягва за тази скарида. Не че съм спец по скаридите.  :-) Първоначално вносните се разпродадоха доста бързо. Оставих за мен десетина броя. И наистина имаше три "квачки", а впоследствие и доста бебета. Но при мен реалностите се разминават с желанията и се наложи да освободя Сулавеси-аквариума. Когато aquario дойде да вземе дребосъците бяха останали само 4 животинки, а съм сигурен, че бяха над 20. Мисля си, че осъзнавам къде ми е грешката, при първа възможност ще гледам да я поправя.

Асен Евгениев

Цитат на: killiman - 17.01.2014 21:26
Мисля си, че осъзнавам къде ми е грешката, при първа възможност ще гледам да я поправя.
Трябва да подшушнеш някои тънкости, че и аз като много други колеги не се решавам да
стъкмя Сулавеси-танк.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

gebo777

Привет на всички във форума!
Реших и аз да споделя премеждията си с тия пусти Кардинали...
Взех си 20 парчета от Васко и известно време всичко вървеше обнадеждаващо, даже драснах една лекомислено ентусиазирана тирада -
Извинявам се, че пускам препратка към друг форум, но отскоро съм регистриран тук, а пък ще е тъпо да го пиша наново...
Малко по малко обаче нещата взеха трагичен обрат... Една по една скаридките "окапаха"... Сценарият е горе-долу следния:
Появява се ръждиво-кафяво петно на тила - никаква промяна в поведението, добичето изглежда активно и доволно от живота, но след два дни го намирам умряло. След още ден-два - петно на друга скарида...
Като останаха наполовина, отделих повече време за проучване и попаднах на един немски форум, в който се говореше за болестта "кафява глава" - засега становището е, че се разпространява от нововнесени екземпляри и се дължи на бактерия, която скаридките в езерото Матано си носят, но там е потисната от високото pH (в езерото е 8.4). Когато обаче попаднат при други условия, бактерията се активизира и резултатите са фатални...
Един американец пък се оплакваше, че имал стабилна популация от над 400 Кардинала, десето-дванадесето поколение, но пуснал в аквариума 10 нововнесени Caridina striata и след четири месеца вече имал само камъни...
Та мисълта ми е - ако тия чешките Кардинали са внос от Индонезия или са някоя заразена партида, трябва да направим бронзов бюст на този, който успее да ги опази!  :-)
При мен остана само един мушморок, който вече месец си живее безметежно и се шири сам в аквариума...
Но крастата вече ме е хванала, така че съм готов за втори опит - този път с осмозна вода и Sulawesi Minerals. В сряда ще ходя до Букурещ, за да взема Кардинали, местно поколение и надявам се чисто. Ще са млади екземпляри, така че за размножаване скоро няма да се говори, но ще трупаме опит...

ModEdit Лора: Линкът към другия сайт беше премахнат. В разрез е с правилата за новорегистрирани, с не достатъчен брой смислени мнения. Може да си отвориш темичка и да обясниш, какво е станало. Копи/пейст върши работа, ако не ти се пише на ново.
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

buchkata

При мен има оцелели макар и наполовина.Може би защото ги отглеждам с осмозна вода и Sulawesi Minerals.
Интересното е, че при четири бременни женски,се показаха само няколко дребосъци. *dontknow*
Продължавам да ги наблюдавам....

gebo777

Бучка, стискам палци да се получат нещата! А пък мъниците е вероятно и да се скатават някъде - все пак са природно програмирани, че са "мезета"...
И аз имах две женски с яйца, но ги носиха 15-тина дни и ги хвърлиха...
За щастие ти си подходил по-сериозно от мен - аз се подведох от това, че бях говорил с няколко немци, които ги гледат в чешмяна вода и продават малки домашно производство по 2-3 евро, просто им се препълнили аквариумите... Явно водата, която пие ариецът, не е като нашенската...
Между другото ще спомена и един интересен казус - преди два месеца ми щукна да измеря нитратите в чешмяната вода - бяха 3mg/l !!!  Реших, че е временно явление - може би някой е изхвърлил тъщата в яз.Камчия или нещо такова... :-) Но вече втори месец стойностите са между 3 и 5 mg/l... А в аквариума ми са 0.5-0.7... Може би след тежко препиване ще е по-здравословно от аквариума да сръбна...  :-D
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

zariio

Цитат на: gebo777 - 24.01.2014 18:28
Бучка, стискам палци да се получат нещата! А пък мъниците е вероятно и да се скатават някъде - все пак са природно програмирани, че са "мезета"...
И аз имах две женски с яйца, но ги носиха 15-тина дни и ги хвърлиха...
За щастие ти си подходил по-сериозно от мен - аз се подведох от това, че бях говорил с няколко немци, които ги гледат в чешмяна вода и продават малки домашно производство по 2-3 евро, просто им се препълнили аквариумите... Явно водата, която пие ариецът, не е като нашенската...
Между другото ще спомена и един интересен казус - преди два месеца ми щукна да измеря нитратите в чешмяната вода - бяха 3mg/l !!!  Реших, че е временно явление - може би някой е изхвърлил тъщата в яз.Камчия или нещо такова... :-) Но вече втори месец стойностите са между 3 и 5 mg/l... А в аквариума ми са 0.5-0.7... Може би след тежко препиване ще е по-здравословно от аквариума да сръбна...  :-D

3-5mg/l нитрати не ми се виждат много за питейната вода.Хубаво е да се ползва осмозна за да знаеш че всичко ти е на нула и оттам насетне ти да добавяш каквото искаш.Макар че и това не ми помогна преди време на мен с кристалните скариди.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

danielm

Скридите са мъка по принцип, дори и уж лесните! Дори и хубаво чери се отглежда трудно ... поне според мен, независимо какво се пише!
6 месеца подготвях аква за кардинали и скариди така и не пуснах.

buchkata

М-да,повече подготовка ти е трябвало... :-D

Similar topics (3)

42049

Публикации: 4
Прегледи: 2823

13653

Публикации: 10
Прегледи: 4600